“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Kendi Arabanla Yurtdışına Gitmek – Bulgaristan Ucuz Tatil

Bulgaristan sınır komşumuz. Üstelik şahane sahilleri muhteşem tatil yöreleri var. İster bir hafta sonu isterseniz daha uzun tatil için bir gün mutlaka denemelisiniz. Üstelik kendi aracınızla giderek hem çok ucuz hem de çok daha zevkli olacaktır. Kendi Arabanla Yurtdışına Gitmek Bulgaristan sınırını arabanızla aşıp farklı bir tatil denemek çok mu zor? arabayla nasıl gidilir? İşte hepsi adım adım yaşanmış tecrübelerle burada:

Kendi Arabanla Yurtdışına Gitmek Bulgaristan

Burgas’a en yakın sınır kapısı Dereköy. O yüzden biz Dereköy Sınır Kapısını tercih ettik.  İlginç bir yer. Sınır değil de devlet malzeme ofisi lojmanlarına giriyor gibisiz. Üç gişe var. Önce birinden yurt dışına çıkış harç pulu alıp diğer gişeye pasaportlarla birlikte veriyorsunuz.

Kaşeler basıldıktan sonra araç ruhsatınızla hemen arkadaki kulübeden Yeşil sigorta yaptırıyorsunuz. en az 15 günlük 63€ kredi kartı geçerli ve 9 taksit yapılıyor. 1 Yıllık ücreti 230 Dolar,  Doblo tarzı araçlar için 142€ ödeniyor bunu da onaylatıp aracı kaydettiriyor ve Türk sınırından geçiyorsunuz.

yesil-sigorta-gumruk-sinir-özel-aracla-yurtdisi
Özel araçla yurt dışına gimenin başka bir püf noktası: Yeşil Sigorta


Hemen ileride Bulgar gişesinde pasaport kontrolü yaptırıp araç sterilizasyonu için etraftan ilaçlı suların fışkırtıldığı bir tünelden geçiriliyorsunuz. 5€ civarı bir ücret ödemek zorundasız ( 6 Leva)

Sınırı geçer geçmez az ilerde Luk Oil var. 95 oktan normal benzin 3.8 Tl karşılığı Leva. Depoyu fulleyebilirsiz.

sunnybeach-nasil-gidilir-benzin-ne-kadar
Bulgaristan’da akaryakıt fiyatları Türkiye’den ucuz

Bulgaristan’da yol vergisi anlamında ‘Vinetka‘ diye bir uygulama var. Bir anlamda otoban bileti gibi düşünün. Sınırdan geçtikten sonra ilk gördüğünüz  benzinciden 1 haftalık alıp polis sorduğunda göstermelisiz. (10 Leva) Yoksa ceza yersiniz.

bulgaristan-arac-pulu-otoyol-gecis-ucret
Otoyol Geçişleri için sınırdan geçerken ‘vinetka ‘almayı unutmayın!

Sınırdan geçtikten sonra Burgas 82 km. Yemyeşil ormanlık, biraz virajlı ama yepyeni bir yol.

İstanbul Burgas yol haritası ve süre
İstanbul Burgas yol haritası ve süre

 Kendi Arabanla Yurtdışına Gitmenin Püf Noktaları

#Bulgaristan sınırına girerken uluslarası ehliyet sorulmuyor. Cebinizdeki ehliyetle girebilirsiniz. Ancak polis çevirmesinde polis uluslarası ehliyet isteyebilir.

#Bulgaristan’a arabayla girişte Araç sizin değilse vekalet almalısınız. Sınırdan yeşil sigorta mutlaka yapın, yolda polis durdurduğunda, ehliyet, ruhsat, vinetka ve yeşil sigorta soracaktır.

# Vinetka  almayı unutmayın! Vinetka’nızı  sınırı hemen geçince gümrük kapısından da alabilirsiniz 1 aylık 30 Leva’dır. Polis çevirirse mutlaka ibraz etmeniz gerekir. Zaten sınırdan çıkarken de göstermek zorundasınız

# Evet maalesef  Shengen olmalı. Bence de çok büyük haksızlık.  Ama adamlar AB ülkesi işte. öyle kapı vizesi filan yok. Ama kalan shengen vizenizi ziyan etmeyin. Son damlasına kadar kullanmak için bulunmaz fırsat

# Her yerde change ofisler var. Cebinizdeki TL’yi direkt Leva’ya çevirebilirsiniz. Dolar Euro götürmenize gerek yok.

# Yola çıkarken 3G paketinizin olması olmazsa olmaz. Navigasyon varsa gece gündüz her yer yakın ve kesindir, her kuruşunu hak eder.

# Çıkarken bolca alışveriş yapabilirsiniz. Ancak et ve et ürünleri, tohum ve fidan yasak. Alkol ve sigara için pasaport başına 1 lt, 1 karton bandrollü ürün geçirebilirsiniz.

#  Sınıra 1 km kala benzincide depoyu fulleyebilirsiniz. Aracına göre 50-100 TL farkeder , kim kime verir bu zamanda icabında.

# Zaman içinde Bulgar Levasının yükselmesi sonucu bu rakamlar az da olsa yükselebilir.

Kendi Arabanla Yurtdışına Gitmek- Bulgaristan Tatil Cennetleri

SUNNY BEACH

Sunny-Beach-Bulgaristan
Sunny Beach Bulgaristan

Bir yer düşünün. Gecesi Bodrum, gündüzü Marmaris, denizi Kaputaş, eğlencesi İbiza kıvamında olsun. Kızlı erkekli dans edilsin, parti time yapılsın, kimse kimseye abarmadan , sarkmadan, rahatsız etmeden  yesin, içsin eğlensin. Hatta inanmazsın fiyatlar da Konya Karaman civarı olsun. Yani normal, abartılı değil, hatta ucuz.

Bulgaristan-Sunny-Beach-Nessebar-Burgas Her yerde onlarca irili ufaklı oteller var. Rezervasyonu netten yapabilirsiniz. Ne kadar erken o kadar ucuz tabi. Etrafta herşey sizi sexi bir takım düşüncelere sevk etse de son derece güvenli. Kimse kimseyi hiç bir şey için zorlamıyor rahtsız etmiyor. Deniz temiz ve güzel.  Gün boyu plaja, gece boyu eğlenceye doyabilirsiniz. Gençler orada burada apaçilik etmeyin. Gidin , adam gibi, ağzınızla için, gülün, arkadaş olun eğlenin işte. Onu da mı ben sööliyim evladım. Sunny Beach hakkında daha uzun ve ayrıntılı bilgiye buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

bulgaristan-nessaber-ucuz-tatil-kutubaligi
Nessaber’de bir tanıdıık…

NESSEBAR

bulgaristan-gezilecek-yerler-nessaber
Kendi Arabanla Yurtdışına Gitmek

Harika bir yarım ada. Hani Cunda gibi, biraz Amasra, biraz Safranbolu gibi. Sunny Beach’le arası 15 dk. Unesco Dünya Tarih Listesinde Koruma altında. Kıyıdaki restaurantlarda deniz rünleri enfes ve çok taze. Çoğu esnaf Türkçe biliyor, pazarlık yapın. Ama korkmayın fiyatlar gayet güzel. Hediyelikler de Sunny Beach’e göre daha ucuz. Yukarıdaki tarihi sokakları, evleri, kilise ve kaleyi mutlaka gezin. Enfes fotolar, güzel sohbetler, lezzetli yoğurtlu dondurmalar var. Keyfini çıkarın.

Ne büyük şans  ki biz ordayken yılın en önemli günüydü. Meryem Ana’nın Nessebar’ı kutsamasının yıldönümü. Partiler, konserler, müthiş havai fişek gösterisi filan. Benim şerefime yaptılar bunca eğlenceyi ama mahçup olmasınlar diye çaktırmadım haylazlara. Bi eğlendik, bi coştuk hep beraber.

bulgaristan-ne-yemeli-ucuz-deniz-urunleri

Adanın hemen girişinden City Bus tur otobüsleri kalkıyor 20 dakikada bir.   Sunny Beach’e kadar götürüyor, hem de yalnız 2 Leva.(3tl yani) İsterseniz minik sevimli bir trenle de tüm civarı keyifle dolaşabilirsiniz. ( Fiyatını sormayı unutmuşum ama o da 1-2 Leva civarı)

sunny-beach-bulgaristan-tren-sehir-turu
Kendi Arabanla Yurtdışına Gitmek

 

Fırsat bulursanız Nessebar civarındaki plajlar da enfes, sakin ve temiz.

bulgaristan-gezilecek-yerler
Kendi Arabanla Yurtdışına Gitmek Bulgaristan

BURGAS

Bilginiz büyük şehir. Çarşılar, AVM ler, geniş caddeler evler. Ama bilmediğiniz gibi bir şehir. Koskocaman enfes parklar, ulu ağaçlar, enfes sapsarı kumlu tertemiz plajlar. Huzurlu insanlar var. Koskoca şehrin nüfusu 200 bin. Yani trafik var diyorlar ama bi gülesi geliyor insanın. Bulgaristan‘da nüfus hızla azalıyor. Asgari ücret 350$ olunca kimse çocuk yapmıyor. Ya da 1 tane. Çoğu genç ailesini geçindirmek için Avrupa’da bir yerle gurbette. Sokaklarda boş evler, hatta bomboş köyler dolu bu memlekette.Burgas‘ta da durum aynı

Hafta sonu kaçamağı dedim ama siz haftanın başından sonundan birazcık kırpıştırıp en az 3 gün ayırın bence. Yol çok yakın ama Bulgar Komşi kesinlikle çok daha fazlasını hak ediyor. Burgaz hakkında daha uzun ve ayrıntılı bilgiye buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz!

bulgaristan-nessaber-burgaz-sunny-beach-tatil
Nessaber tanıtımında gönüllü gençler. Ne güzelsininiz!

Kendi Arabanla Yurtdışına Gitmek – En bi son not:

Son benzin istasyonunda açlıktan kemikleri çıkmış 3 tane köpekçik var. Sanırım 2 tanesi de anne üstelik. O kadar uysal ve o kadar zavallılar ki. Dönüşte depoyu fullerken onlar için de biraz yiyecek getirin noolur. Biz habersiz olduğumuz için hiç birşey veremedik. yalnız sevdik, arkamızdan aç, ve mahsun öylece bakakaldılar. İçimde uktedir, ne olur siz dönüşte onlara biraz mama bırakın. Çok teşekkür ederim:)  

Bu yazı da ilginizi çekecektir mutlaka:

Bulgaristan Sunny Beach – Deniz Güneş ve Sınırsız Eğlencenin En Ucuz Adresi

Yorumlar (31)

 • merhaba biz de eşimle haftaya cuma akşam çıkıp pazar dönelim dedik ama kafamız çok karıştı şu ehliyet işine schengen ülkesi diye beynelmilel gerekli diyor siz naptınız ?
  hazır vizemiz varken haftasonu gidelim dedik ama tr ehliyeti ile geçilebiliyorsa ?
  çok teşekkürler

  • pinarbulut2005@yahoo.com

   Selen hn. Yunanistan dışında tüm ülkelerde 3 ay kendi ehliyetinizle kullabiliyorsunuz. Hiç sıkıntı yok. Bulgaristan’dayız. Ve ehliyet sorunu hiç yok . Yazının devamında diğer tüm ayrıntıları bulacaksınız. Şu an yaşayarak güncelliyorum?

   • Pınar hn merhaba 🙂
    Öncelikle çok teşekkürler hızlı geri dönüşünüz için içim rahatladı 🙂
    Bir de ehliyet ruhsat bulgarca çevirisi gerekiyor mu ? İnternette o kadar çok şey yazıyor ki insanın kafası karışıyor siz ordayken canlı canlı öğrenmek istedim 🙂
    tekrar çok teşekkürler
    otel restaurant deniz beach gibi tavsiyelerinizi bekliyoruz 🙂
    iyi tatilller

    • pinarbulut2005@yahoo.com

     Yolda polis durdurdu, ( aman başka kimseye dırmayın, noolur noolmaz) verdik ehliyet ruhsatı. Baktı, Nesebae’a gidiyoruz dedik. Belki soyadları tuttuğundan belki aile olduğumuzdan iyi yolculuklar diledi gönderdi. Tercüme filan yok yani. Ama vinetka soruyorlar. Mutlaka onu alın( yazıda anlattım) ( devamını yazıyorum)

 • Yazınız çok açıklayıcı olmuş Pınar hanım elinize sağlık.Burgas’da otel tavsiyeniz olursa çok sevinirim.booking den inceliyorum ama pek içime sinen bir yer bulamadım.

  • pinarbulut2005@yahoo.com

   Beğenmenize çok sevindim. Otel tamamen kişisel tercih o sebeple belirtmedim. Yalnız şunu söyleyebilirim. Eğlence ve gece hayatı için Sunny Beach, romantizm ve sakin deniz için Nessebar tarafını tercih edin. Biz Katerina complex diye bir otelde kaldık. İkisinin ortasıydı. Orta halliydi işte. Ehven yani?

 • Valla bende çok etkilendim muhakkak gideceğim 🙂
  Bu arada grup tarzında gitme şansımız yok mu ? yada böyle bir organizasyon var mı ?

  • pinarbulut2005@yahoo.com

   Elbette, Bulgaristan bir shengen ülkesi. Giriş yapabilmek için shengen vizeniz olmalı. Ancak daha önceden başka bir yer için alınmış shengeni süresi bitmeden rahatça kullanabilirsiniz

 • Pınar hn merhaba,
  Çok teşekkürler yazınız için bakalım bizde evlilik yıldönümümüzü orda kutlayacağız 28i gece çıkıcaz 🙂
  sveti vlas sunny beach e yakın mı haritadan 4 km gösteriyor oteli orda beğendik ama plaja belki sunny beache gideriz.Bir de cacao beach e gittiniz mi çok popülermiş galiba giriş ücreti şezlong şemsiye vs fiyatları konusunda bilgi rica edebilir miyim diyecektim 🙂

  • Beğenmenize çok sevindim. Zaten eğlence merkezleri ve diskolar pek çok yerde var, yoğunluk sunny-beach Nessebar arası. Ama sakin deniz ve plajlar Nessebar tarafında. Evet gitiş ücretsiz plaj ve şemdiye ücretli ama çok cüzi bir miktardı doğrusu hatırlamıyorum. Hafta sonları Sunny Beacm merkezdeki plaj aşırı yoğun oluyor uyarayım? kesinlikle evlilik yıldönümü için harika bir tercih! Nice güzel yıldönümler dilerim?

 • Pinar hanim cok tesekkurler vizemiz bitmeden bizde yildonumumuzu yeni yerler kesfederek gecirelim dedim sizin tavsiyelerinizle de icimiz rahatladi cok tesekkurler tekrar 🙂

 • Aracı bir yere park etmek sıkıntı oluyormuş diyorlar, sanırım park ücreti için msj falan atmak gerekiyormuş, konu nedir acaba bilginiz var mı?

  • Biz hiç bir sıkıntıyla karşılaşmadık, ancak malum turistik yer, aynı bizdeki gibi çok işlek bölgelerde belki ceza falan keserler. Normal park kuralları yani

 • araçla gitmek tehlikeli diyorlar. araç ya da lastik jant hırsızlığı gibi. bu konuda fikriniz nedir? haftaya sunny beache gitmeyi düşünüyorum

  • Trafik kurallarına uyun. Sınır geçişlerinde gerekli belgeleri temin edin, yolda her ne sebeple olursa olsun tanımadığınız kişilere durmayın. Mola yerleri için ıssız yerler tercih etmeyin. Aslında gayet güvenli. Hiç bir sıkıntı yok. Hepsi genel güvenlik kuralları yani.

  • Merhaba, Bulgaristan sahilleri için şu rahatlıkla söyleyebilirim ki hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Bizdekinin aksine orada kimse başkasının ne giydiğiyle ya da giymediğiyle ilgilenmiyor. Haşema giymiş bir bayanın yanında üstsüz güneşlenen biri de olabiliyor. Kimse bir diğerine bakmıyor. Şimdiden iyi tatiller dilerim.

  • İyi günler, Bulgaristan sınırına girerken uluslarası ehliyet sorulmuyor. Cebinizdeki ehliyetle girebilirsiniz. Ancak polis çevirmesinde polis uluslarası ehliyet isteme hakkına sahip:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.