“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Hafta Sonu Yürüyüş Rotası – Hidiv Kasrı Korusu

Uzun tatiller bitti. Ama bizim gezme aşkımız bitmedi. Peki hafta sonu nereye kaçsak? Orman mı? Boğaz kıyısı mı? Yoksa şöyle güzel bir köşkte yemek mi?.  İşte size hepsini yaşayabileceğiniz şahane bir hafta sonu gezi rotası. Hidiv Kasrı Korusu. 

Hidiv Kasrı Korusu asıl ismiyle Çubuklu Korusu Beykoz ilçesine bağlı toplam 17 hektarlık kocaman bir alan. İçerisinde 4 mevsim birbirinden güzel ağaç ve çiçekler açıyor. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi özellikle korunun üst bahçelerinde lale zamanı özel peyzajlanmış laleler dikiyor. Ancak o dönem pek meşhur olan bu koru, aslında sonbaharda daha bir güzel, daha bir doğal.

hidiv-kasrina-nasil-gidilir-istanbul

Hidiv Kasrı’na Nasıl Gidilir?

Hidiv Kasrı’na İETT otobüsleri ile sahilden

 •  15E – TEKKE MEVKİİ – KÜÇÜKSU
 •  15 – BEYKOZ – ÜSKÜDAR
 •  15A – ANADOLUKAVAĞI – KAVACIK
 •  11H – ORTAÇEŞME – ÜMRANİYE
 •  15T – TOKATKÖY – ÜSKÜDAR
 •  15F – BEYKOZ – KADIKÖY
 •  121A – BEYKOZ – MECİDİYEKÖY
 •  15P – SOĞUKSU MAHALLESİ – ÜSKÜDAR

Ya da korunun üst kapısından

 • İETT 15T – TOKATKÖY – ÜSKÜDAR
 • İETT 11H – ORTAÇEŞME – ÜMRANİYE
 • İETT 15A – ANADOLUKAVAĞI – KAVACIK
 • İETT 15 – BEYKOZ – ÜSKÜDAR
 • İETT 15P – SOĞUKSU MAHALLESİ – ÜSKÜDAR
 • İETT 15F – BEYKOZ – KADIKÖY

HİDROGRAFİ D.BAŞK. durağında inerek ulaşabilirsiniz.

hidiv-kasri-korusu-kahvalti-istanbul

Hidiv Kasrı Korusu’nda Kahvaltı

Hidiv Kasrı cafe ve resturantlarını Beltur işletiyor. İster yeşillikler arasında cafelerde isterseniz de 1907 yılında  bir İtalyan mimara yaptırılmış  ve hala şıklığını , ihtişamını koruyan bu malikanede kahvaltı ederek güne başlayabilirsiniz. Hidiv Kasrı içinde hafta sonu açık büfe kahvaltı 35 TL Hafta içi ise serpme kahvaltı 25TL. Meyveden zeytinyağlı çeşitlerine onlarca çeşit kahvaltılık ürün kalıteli ve şık bir sunumla veriliyor gerçekten. İsterseniz 444 66 44 nr’dan Beltur‘u arayıp 10 kiş ve üzeri guruplar için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

İstanbul’da Şelale Mi Var?

cubuklu-korusu-s%cc%a7elale-istanbul

Hidiv Kasrı’nın hemen yanındaki yürüyüş parkurundan indiğinizde sizi harika bir şelale bekliyor. Bu yapay şelale bulunduğu yerde ve huzur dolu bir manzara yaratmış. Sonbahar renklerinin ortasında yukarıdan gelen su öyle keyifle çağlıyor ki, 40 yıllık Kanlıca‘lılar bile eskiden burada olmayan bu ırmak ne zaman doğdu da şelale oldu diye şaşırmaktan kendini alamıyor. Çubuklu korusu şehrin bu kadar ortasında olmasına rağmen enfes florasıyla kendinizi derin ormanların içinde sanmanıza sebep olabiliyor.

kanlica-yogurdu-nerede-yenir

Kanlıca İskelesi Yoğurt Molası

Yürüyüş parkurunu takip ederek aşağı doğru indiğinizde kendiniz bir anda boğaz kıyısında buluyorsunuz.. Solunuzda hala mağrur ciddiyetiyle dimdik ayakta duran Kuleli Askeri Lisesi sağınızda sonsuz bir telaşla akarmış gibi gözüken İstanbul Boğazı. Hele güneşli bir gün ise İstanbul, ne yapıp edip yine aşık edebilir bu masum duruşuyla sizi kendine. Kısa ve keyifli bir sahil yürüyüşünden sonra Kanlıca İskelesinde ufak bir yoğurt molası şefin tavsiyesi. Kanlıca yoğurdunun pudra şekerlisi meşhur. Ama isterseniz ballı, pekmezli, , reçelli ya da mevsimine göre dondurmalısını da deneyebilirsiniz.

İstanbul kimi zaman trafiği, gürültüsü, kalabalığı ve kaosu ile biz kendinden soğutsa da  her daim sürprizli ve değişen yüzüyle hafta sonları onlarca gezi rotası sunuyor. Hidiv Kasrı, Çubuklu Korusu ve Kanlıca sahili bunlardan yalnızca bir kaçı. İlk fırsatta gidip keyifle gezmenizi tavsiye ederim.

kanlica-sahil-bogaz-istanbul

 

 

 

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.