“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

İstanbul Lale Festivali 2019 – Hangi Renk Lale Ne Anlama Geliyor?

Bu yıl  lale festivali daha bir coşkulu, daha bir keyifli. Çünkü  bu defa  İstanbul Lale Festivali 2019  Hollanda’dan ithal değil de tamamen yerli lalelerle yapılıyor. Konya lale bahçelerinden getirilen rengarenk onlarca renk ve çeşitte lale , peyzaj mimarlarının elinde canlı birer sanat eserine dönüştü, poz poz fotoğraf karelerine girmek için ziyaretçilerini bekliyor.

İstanbul Lale Festivali 2019

14.  İstanbul Lale Festivali ne zaman olacak?

Bu yıl İstanbul’da Lale Bayramı 1- 30 Nisan 2019 tarihleri arasında kutlanıyor.. Festival açılışı her zaman olduğu gibi Emirgan Koru’sunda. Festival boyunca hem Emirgan Korusu, hem de diğer koru ve bahçeleri kültür, sanat ve müzik etkinlikleri, fotoğraf ve resim sergileri ve yarışmalara ev sahipliği yapıyor. Emirgan korusu ulaşım, nasıl gidilir, yeme içme ve diğer tüm bilgilere hemen buradan ulaşabilirsiniz.

 Bu yıl 14. kez kutlanan Lale festivali Emirgan Korusu‘ndaki etkinliklerin yanı sıra Göztepe 60.Yıl Parkı, Sultan Ahmet Meydanı‘nda çeşitli etkinliklere sahne olacak. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin bu yıl yapacağı lale bayramı  etkinliklerini buradaki linkten en güncel haliyle öğrenebilirsiniz.

Yüzyıllar önce Anadolu’nun lalesi, saray bahçelerini süslemiş. Görsel renk şöleniyle gözleri doldurmuş. Aynı zamanda lale Türklük simgesi olan bir çiçek. Ayrıca sanat motiflerinde yer almış. Özellikle ebru sanatını lale motifi ile başlamış. Ebru denilince akılda lale simgesi oluşturuyor.

 

 Çiçeklerin dili var.

Hangi Renk Lale Ne Anlama Geliyor?

Diğer çiçeklerin yanı sıra lale her dönemde daha özel, daha asil bir çiçek olarak değerini korumuş. Hatta Osmanlı İmparatorluğunu şaşalı ve gösterişli zamanına Lale devri denmesi de hiç boşuna değil.

Lale çiçeği zarafet, asalet ve aşk anlamına geliyor. Ancak her renk başka bir duyguyu ifade ediyor. Lale festivali boyunca şehrin pek çok noktasında Lale fidanı ve çiçeği de satılıyor. Sevdiklerinize lale satın alırken hangi renk lale hangi anlama geliyor bilmeden almayın. Duygularınız çok daha romantik ifade etmenin yolu renklerin dilini bilmekten geçiyor.

Kırmızı lale ne anlama geliyor?

Efsaneye göre Ferhat ve Şirin’in aşkında  kırmızı lalenin büyük bir yeri var.  Şirin’in aşkından kendini çöllere vuruyor. Ferhat, aşkı uğruna göz yaşları içinde yol alıyor. Her döktüğü gözyaşı damlası, çöle düştüğünde kırmızı laleye dönüşüyor. İşte bu yüzden kırmızı lale sonsuz aşk ve sevgiyi ifade ediyor. Kırmızı tutku ve mükemmel aşkın rengidir. Yani kırmızı laleleri  bir aile üyesine ya da arkadaşlarınıza göndermek yanlış bir hareket olabilir dikkat;)

Beyaz lalenin anlamı nedir?

Beyaz lale  anlam olarak renginden ve güzelliğinden dolayı saflığın ve temiz duyguların ifadesinde kullanılıyor. Karşı tarafa duyulan masumane bir sevgi ise en güzel beyaz lalerin dilinden anlatılıyor. Beyaz lale aynı zamanda “af dileme” anlamını taşıyor. Bu nedenle özür dileme çiçeği olarak beyaz lalenin sıklıkla tercih ediliyor.

Sarı lale ne anlama geliyor?

Adına şarkılar yazılan sarı laleler  en çok tercih edilen çiçekler arasında yer alıyor. Anlam olarak ise sıcaklığı ifade ediyor. Karşı tarafa sıcaklığınızı yansıtmak ve samimi bir dile ile sevdiğinizi söylemek isterseniz sarı lale almalısınız. Ayrıca sarı lale umutsuz bir aşkın da sembolü. Birine sarı lale almak, duygularınızın karşılığı olmasada  o kişiyi sevdiğiniz anlamına geliyor.

Pembe lale ne demek?

Arkadaşlar ve aile için  uygun bir seçim olan pembe lale şevkat, sadakat huzur  ve huzuru temsil ediyor. Pembenin her tonu ve ebruli pembeler bu yüzden en çok tercih edilen renkler arasında.

Lale çiçeği, insanlara rahatlık, hoşgörü ve sıcaklık hissi veriyor. Gururlu çiçekler olarak da adlandırılıyor. Evlilik yıldönümleri, arkadaşınıza bol şans dilemek ve aile üyeleriniz için güzel bir tercih olacaktır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.