“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Çok Başka Bir Miami Rehberi

Geçen hafta yüreğimin yarısını bırakıp döndüğüm şehri yazdım Sözcü Gazetesi Seyahat Ekinde. Henüz okumamamış veya tekrar okumak isteyenler için işte buyrun alev alev hasret kokan bir Miami Rehberi:

Miami Sıcak, Daha Da Sıcak Olacak

Siz onu yalnızca upuzun enfes sahilleri, ışıltılı gece hayatı ve yüksek gökdelenleri ile bilirdiniz. Oysa ki Miami artık bundan çok daha fazlası. Florida’nın hatta Amerikan’ın en gözde tatil şehri olan Miami, gözünü 2020 ye dikmiş. Müzikten resme, uluslararası ticaretten müthiş turizm projelerine kadar büyük bir heyecanla gelişiyor. Doğayla dost ama planlı gelişmiş yepyeni bir cennet doğuyor.

Bembeyaz kumlu, Atlantik’in köpüklü berrak sularıyla çevrili bir cennet. Kuzey Amerika’nın en güney ucunda doğuya uzanan Florida genellikle Amerikan toplumunun yaşlanınca taşınmayı hayal ettiği bir eyalet. Bu sebepten oldukça huzurlu, sakin ve dost canlısı. Ancak Miami biraz daha genç, daha enerjik ve cazibeli.

Bu şehir henüz uçakla yaklaşırken büyüler sizi. Senenin 12 ayı neredeyse üstünüzde bir şort ve bir tişort ile dışarı çıkabilirsiniz. Hava sıcaklığı genellikle 20-30C” arasındadır çünkü. Kışın üşütmez yazın bunaltmaz pek fazla. Sıcak yaz günlerinde bile tatlı tatlı esen nefis bir rüzgarı vardır.

miami-rehberi-nerede-nasıl-florida

Ama Miami’yi asıl sıcacık yapan ne iklimi ne de hareketli gece hayatı. Buranın asıl büyüsü Latin etkisindeki salsa kültürüdür. Öyle ki Miami’de çoğu yerde İspanyolca konuşulur aynı zamanda. Aslında burada toplam 100 değişik dil konuşulur. Kendinizi asla bir yabancı gibi hissetmezsiniz. Herkes zaten yabancıdır çünkü.

miami-wynwood_wals-sanat-grafitti-art

Miami Rehberi

MİAİMİ’DE GÖRMEDEN DÖNME

Wynwood Sanat Bölgesi:. Grafittinin, ve sokak sanatının dünyaca ünlü en güzel örnekleri. Ortalama bir sanayi sitesi büyüklüğündeki bu mahalle gerçekten de işlevsel olarak hala pek çok tamirhane benzeri dükkana ev sahipliği yapıyor.

miami-desing-district-moda-sanat-amerika

Miami Desing District:.Textilden mobilyaya ve mücevhere kadar dünyanın en lüx markalarını satıldığı, adını bildiğiniz bilmediğiniz ne kadar ünlü varsa kaldırımlarında karşılaşma ihtimalinizin olduğu alışveriş bölgesi

miami-little_havana-nerede-nasıl-gezi

Little Havana : Miami’deki İspanyolca konuşma yoğunluğuna bakılırsa her yerde bir Küba esintisi görülecektir. Sokaklarında, yaşlı amcaların domino oynadığı, meşhur Küba sandwiçlerinin satıldığı etnik Küba bölgesi. Uslu bir çocuk olursanız bacağında puro saran güzel Küba’lı kızlar bile görme şansınız olabilir.

fort_ladurdale-miami-florida-nerede-nasıl-kanallar

Fort Lauderdale: Tüm şehir yemyeşil adacıklar üzerine kurulu gibi. Kanallar arasında tekne turu yapın. Yatını evinin nerdeyse bahçesine park etmiş ultra lüx malikaneleri fotoğraflayın.

everglades-bot-turu-dev-iguana-alligator-timsah

Everglades Airboat Turu.

Dev pervaneli, çok gürültülü bir sürat teknesiyle deniz ve karanın içe geçtiği 6000 km”lik bir doğal yaşam parkı. Yüzlerce değişik kuş, bitki ağaç ve hayvan türünü barındırıyor. Ağaçlara tünemiş dev iguanalara ve suyun altındaki iki milyon timsahtan bir kaçına rastlamanız mümkün. Bu yüzden tekneden bacaklarınızı suya asla sarkıtmayın. Everglades Bot turu hakkında daha ayrıntılı bir yazı okumak isterseniz buraya da mutlaka göz atmalısınız;)

miami-liman-cruise-tur-yolcu_gemileri-miami_port

Ancak dünyaca ünlü gemilerin Bahamalar, Karayipler, Meksika gibi muhteşem yerlere gittiği koskocaman Miami Limanından bahsetmeden olmaz Haftalık ya da 15 günlük turunu tamamlamış ünlü Cruise firmaları bu limanda hafta sonu arz’ı endam eder.

miami-sicak-renkli-florida-plaka

Miami tam anlamıyla başlangıçlar ve rüyalar şehri. Bu şehri görmek, ılık ve berrak havasını solumak sizde yeniden hayattan zevk alma, yaşadığımız bu güzelim dünyaya tekrar aşık olma etkisi yaratabilir. Aman dikkat.

miami-florida-tropik-agaclar-sıcak-sehir-rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.