“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
gezi gemilerinde çalışmak

Cruise – Yolcu Gemilerinde Çalışmak

Gezi gemilerinde çalışmak  bir çok gencin hayali. Çünkü hem muhteşem sahilleri gezip, hem de gezerek para kazanma şansı elde edebilirsiniz. Ancak her şey bu kadar kolay mı? Kimler Cruise gemilerinde çalışabilir? Gemide yaşam şartları nasıl? Yolcu gemilerinde çok para kazanılıyor mu? Cruise gemisinde iş bulmak için doğru adresler , linkler , bağlantılar neler?

Tüm bu soruları yakın zamanda muhteşem bir gemide çalışan  Burak bey’ e sordum. Eğlenceli ve çok yararlı bu kısa söyleşiyi hemen buradan izleyebilirsiniz;

Gezi gemilerinde çalışmak

Burak Bey’in de dediği gibi gezerek para kazanmak hem çok kolay hem de zor. Cruise gemileri çalışanları için -sanılanın aksine- yaşam şartları oldukça keyifli olsa da buranın bir iş yeri olduğunu, mesai saatleri içinde hatta dışında işinizi ciddiyetle ve en iyi şekilde yapmanız gerektiğini asla unutmamalısınız. Gezerek para kazanmak kulağa çok hoş geliyor. Ancak para kazanmak için her zaman olduğu gibi emek, dürüstlük ve yorgunluk gerektiriyor.

Türklerin cruise gemilerindeki kötü şöhreti

İtiraf edelim , kurallara uymamakta, kısa yoldan para kazanmakta, kurnazlıkta diğer milletlerden biraz daha marifetliyiz. Fakat bu marifet genellikle kısa vadede işe yarıyor. Gemi hayatında  sağlık ve güvenlik şartları çok üst düzeyde tutulmak zorunda. Geçmişte bazı Türk gemi çalışanları bu şartları kötüye kullanıp cruise firmalarından yüksek tazminatlar kazanmış. Bunun sıkça tekrarlanması sonucu dünyaca ünlü cruise firmaları artık Türkiye’den gezi gemilerinde çalışmak üzere eleman almama kararı almış maalesef. Yine de bireysel başvurmak, veya bize referans olabilecek firmalarla cruise gemilerinde iş bulmak mümkün

Gezi gemilerinde çalışmak 

Yolcu gemilerinde çalışmak için neler gerekli?

1-Uluslararası bir gezi gemisinde çalışmak için olmazsa olmaz  şart iyi ve akıcı bir İngilizce’ye sahip olmak. Söylenenleri anlamak, cevap vermek, işiniz daha iyi yapabilmek için İngilizce’nizin  ‘özellikle konuşma ve anlama’  düzeyinin çok iyi olması gerekiyor. İkinci ve üçüncü yabancı diller sizin gezi gemisinde çalışmak ve daha iyi pozisyonlar elde etmek için elinizi çok güçlendirebilir.

2-Talep ettiğiniz iş doğrultusunda mesleki yeterliliğiniz. Örneğin garson, ahçı, kuaför veya fotoğrafçı olarak başvuruyorsanız daha evvel bu işi başka yerlerde başarıyla yapmış olmanız gerekir. Yüksek öğrenim gerektiren mesleklerde de tecrübe isteniyor ancak şart değil.

3- Güler yüz, tatlı dil ve özgüven. İşte bu gezi gemilerinde çalışmak için olmazsa olmazınız. Aslıda her meslekte olduğu gibi en zor gününüzde dahi güler yüzlü, sempatik ve yeterli özgüven sahibi olmanız size pek çok kapıyı açacak. Özellikle yüze yakın değişik ülke ve kültürden insanlarla bir arada çalışmak ve yaşamak için bu özellikler karakteriniz olmalı.

Doğru adımlar atabilmeniz için daha önce başka yolcu gemilerinde çalışanların yorumları çok önemlidir.  Aşağıdaki videoyu tıklayarak bir kaç yıl önce  başka bir  cruise gemisinde uzun zaman garson olarak çalışmış Cüneyt ile yaptığım samimi söyleşiyi de izlemenizi öneririm.

Cruise gemileri iş başvurusu nereden, nasıl yapılır?

Gezi gemilerinde çalışmak için maalesef diğer Balkan ülkeleri veya Uzakdoğu ülkelerindeki gibi onlarca ajans yok.  Ancak uzun yıllar cruise sektöründe dünyaca ünlü cruise firmalarına hem personel hem de bakım onarım desteği sağlayan Miray International bu konuda güvenir belki de tek firma diyebilirim.  Miray  International Cruise Ship  Manengment’a ulaşmak için www.miraint.com adresini tıklamanız yeterli. Sitedeki iletişim bilgilerinden gezi gemisinde çalışma koşullarını öğrenebilir ve müracaat edebilirsiniz.

Ayrıca yolcu gemilerinde iş fırsatlarını takip edebileceğiniz ve hatta Avrupa’da düzenlenen fuarlara katılıp bizzat Cruise firmaları yetkilileriyle görüşüp cruise iş başvurusu yapabileceğiniz www.cruise.jobs  sitesini de sık sık kontrol etmeyi unutmayın.

Yolcu gemilerinde iş bulmak için direkt Cruise firmasına başvuru yapmak da bir yöntem. Tüm ayrıntılar ve Cruise gemileri iş başvurusu linkleri için hemen Yolcu Gemilerinde Çalışmak yazımı tıklayabilirsiniz.

Bütün bu kaynakların yanı sıra uzun yıllardır yazdığı blogla edindiği tüm tecrübeleri samimiyetle anlatan biri var. Tolga bey kendisiyle yüz yüze tanışmasam da yazdığı blogla gezi gemilerinde çalışmak isteyenlere tüm gayreti ve samimiyetiyle yardım etmeyi amaçlamış. Bloğuna Bir Gemicinin Günlüğü  linkini tıklayarak hemen ulaşabilirsiniz.

Bloğunda cruise gemisinde iş bulmak ve çalışma şartları ile ilgili bir çok bilgi yazmış. Çok emek etmiş. Kendisine hemen sorular sormadan önce bloğu detaylıca incelemenizi öneririm.

yolcu gemisinde iş

Doktor ve sağlık personeli  için büyük fırsat; Gezi gemilerinde çalışmak

Cruise sektöründe doktor ve sağlık personeli kişiler çok aranıyor ve oldukça yüksek ücretlerle çalışıyorlar. Mesleğine ara vermek istemiş veya henüz başlamamamış kişiler için hem dünyayı gezip hem iyi ücretlerle çalışmak için Cruise gemileri çok iyi bir fırsat olacaktır.

Cruise Gemisinde iş arayanlar aman dikkat! DOLANDIRILMAYIN!

Hem Türkiye’de hem dünya çapında gezi gemilerinde iş bulmak konusunda bir çok dolandırıcı var. Size gezerek para kazanma konusunda hemen iş bulacağını söyleyen, torpil yapan, önce para yatırmanız gerektiğini ardından kurs ve iş garantisi veren hiç kimseyi sakın SAKIN inanmayın. Evet yolcu gemilerinde çalışmak için ‘gemi adamı cüzdanı‘ vb eğitimler almanız gerek.  Ama önce doğru kişlerle, doğru yerlere müracaat etmelisiniz. Önden sizden ücret talep edenler sizin ümitlerinizi ve paranızı sömürmek istemiş olabilir. Çok ince eleyin, sık dokuyun. Kısa yoldan zengin olayım derken dolandırılmayın!

Comments (10)

 • Bende gemide çalışmak için ne ler yapmam lazım…
  Çalışmak istiyorum kendi kariyerim için işe iğtiyacım var…

  • Tolga Bey merhaba , pandemi nedeniyle cruise firmaları bu dönem personel almıyor maalesef. Gemi seferleri yeniden başladığında yazıda geçen firmalara başvuru yapmanızı öneririm.

 • Merhaba pınar hanım,
  Halen pandemi yüzünden alımlar durmuş durumdamıdır acaba. Gemi adamı cüzdanımı ve sertifikamı temin ettim ve cruise gemilerin de iş arıyorum. Global siteler üzerinden ingilizce cv le başvurdum 2 gün oldu ama henüz dönüş sağlanmadı sebebi bu mudur acaba diye bir sormak istedim.

  • Merhaba, pandemi malum tüm sektörleri ama özellikle cruise sektörünü çok kötü etkiledi. Buna rağmen önümüzdeki yazdan itibaren çoğu gemi yine turlara başlıyor. O nedenle doğru zamanda doğru yöntemle başvurmuşsunuz. Cevap almanız biraz süre gerektirecektir. Endişe etmeden bekleyin ve araştırmaya devam edin derim

 • Pınar hanım merhaba ben 17 yaşında bir lise öğrencisiyim ve gezi gemisinde garson olmak istiyorum garson için nasıl başvurabilirim acaba

 • Merhaba. Ben lise mezunu, orta derecede ingilizce bilen 57 yaşında bir hanımım . Gemilerde vasıfsız personel de çalıştırıldığını öğrendim. Bir yıllık turizm eğitimi aldım. Hala turizm sektöründe bulunmaktayım. Gemilerde çalışma şansım varmı? Varsa nasıl bir başvuru yapabilirim. Gemicilikle ilgili bir belge gerekirmi, bunu nasıl temin edebilirim. ? Bilgilerinize ihtiyacım var. Teşekkürler.

  • Merhaba gemilerde vasıfsız personel çalıştırılabilir. Ancak öncelikle akıcı ve iyi şekilde İngilizce bilmeniz gerekir. İkinci bir yabancı dil biliyor olmanız tercih sebebi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.