“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
gezi gemilerinde çalışmak

Cruise – Yolcu Gemilerinde Çalışmak

Gezi gemilerinde çalışmak  bir çok gencin hayali. Çünkü hem muhteşem sahilleri gezip, hem de gezerek para kazanma şansı elde edebilirsiniz. Ancak her şey bu kadar kolay mı? Kimler Cruise gemilerinde çalışabilir? Gemide yaşam şartları nasıl? Yolcu gemilerinde çok para kazanılıyor mu? Cruise gemisinde iş bulmak için doğru adresler , linkler , bağlantılar nelerdir?

Tüm bu soruları yakın zamanda muhteşem bir gemide çalışan  Burak bey’ e sordum. Eğlenceli ve çok yararlı bu kısa söyleşiyi hemen buradan izleyebilirsiniz;

Gezi gemilerinde çalışmak

Burak Bey gezerek para kazanmak hem çok kolay hem de zor olduğunu söylüyor. Cruise gemileri çalışanları için -sanılanın aksine- yaşam şartları oldukça keyifli olabilir. Ancak buranın bir iş yeri olduğunu, mesai saatleri içinde hatta dışında işinizi ciddiyetle, en iyi şekilde yapmanız gerektiğini asla unutmamayın. Gezerek para kazanmak kulağa çok hoş geliyor. Ancak para kazanmak için her zaman olduğu gibi emek, dürüstlük ve yorgunluk gerektirir.

Türklerin cruise gemilerindeki kötü şöhreti

İtiraf edelim , kurallara uymamakta, kısa yoldan para kazanmakta, kurnazlıkta diğer milletlerden biraz daha marifetliyiz. Fakat bu marifet genellikle kısa vadede işe yarıyor. Gemi hayatında  sağlık ve güvenlik şartları çok üst düzeyde tutulmak zorunda. Geçmişte bazı Türk gemi çalışanları bu şartları kötüye kullanıp cruise firmalarından yüksek tazminatlar kazanmış. Bunun sıkça tekrarlanması sonucu dünyaca ünlü cruise firmaları  Türkiye’den gezi gemilerinde çalışmak üzere eleman almıyor maalesef. Yine de bireysel başvurmak, veya bize referans olabilecek firmalarla cruise gemilerinde iş bulmak mümkün

Gezi gemilerinde çalışmak 

Yolcu gemilerinde çalışmak için neler gerekli?

1-Uluslararası bir gezi gemisinde çalışmak için ilk  şart iyi ve akıcı bir İngilizce bilmektir.  İngilizce’nizin  ‘özellikle konuşma ve anlama’  düzeyinin çok iyi olması gerekiyor. İkinci ve üçüncü yabancı dil bilmeniz gezi gemisinde çalışmak ve daha iyi pozisyonlar elde etmek için elinizi çok güçlendirebilir.

2-Talep ettiğiniz iş doğrultusunda mesleki yeterliliğiniz. Örneğin garson, ahçı, kuaför veya fotoğrafçı olarak başvuruyorsanız daha evvel bu işi başka yerlerde başarıyla yapmış olmanız gerekir. Yüksek öğrenim gerektiren mesleklerde de tecrübe isteniyor ancak şart değil.

3- Güler yüz, tatlı dil ve özgüven. İşte bu gezi gemilerinde çalışmak için olmazsa olmazınız. Aslıda her meslekte olduğu gibi en zor gününüzde dahi güler yüzlü, sempatik ve yeterli özgüven sahibi olmanız size pek çok kapıyı açacak. Özellikle yüze yakın değişik ülke ve kültürden insanlarla bir arada çalışmak ve yaşamak için bu özellikler karakteriniz olmalı.

Doğru adımlar atabilmeniz için daha önce başka yolcu gemilerinde çalışanların yorumları çok önemlidir.  Aşağıdaki videoyu tıklayarak bir kaç yıl önce  başka bir  cruise gemisinde uzun zaman garson olarak çalışmış Cüneyt ile yaptığım samimi söyleşiyi de izlemenizi öneririm.

Cruise gemileri iş başvurusu nereden, nasıl yapılır?

Gezi gemilerinde çalışmak için maalesef diğer Balkan ülkeleri veya Uzakdoğu ülkelerindeki gibi onlarca ajans yok.  Ancak uzun yıllar cruise sektöründe dünyaca ünlü cruise firmalarına hem personel hem de bakım onarım desteği sağlayan Miray International bu konuda güvenir belki de tek firma diyebilirim.  Miray  International Cruise Ship  Manengment’a ulaşmak için www.miraint.com adresini tıklamanız yeterli. Sitedeki iletişim bilgilerinden gezi gemisinde çalışma koşullarını öğrenebilir ve müracaat edebilirsiniz.

Ayrıca yolcu gemilerinde iş fırsatlarını takip edebileceğiniz ve hatta Avrupa’da düzenlenen fuarlara katılıp bizzat Cruise firmaları yetkilileriyle görüşüp cruise iş başvurusu yapabileceğiniz www.cruise.jobs  sitesini de sık sık kontrol etmeyi unutmayın.

Yolcu gemilerinde iş bulmak için direkt Cruise firmasına başvuru yapmak da bir yöntem. Tüm ayrıntılar ve Cruise gemileri iş başvurusu linkleri için hemen Yolcu Gemilerinde Çalışmak yazımı tıklayabilirsiniz.

Bütün bu kaynakların yanı sıra uzun yıllardır yazdığı blogla edindiği tüm tecrübeleri samimiyetle anlatan biri var. Tolga bey kendisiyle yüz yüze tanışmasam da yazdığı blogla gezi gemilerinde çalışmak isteyenlere tüm gayreti ve samimiyetiyle yardım etmeyi amaçlamış.

yolcu gemisinde iş

Doktor ve sağlık personeli  için büyük fırsat; Gezi gemilerinde çalışmak

Cruise sektöründe doktor ve sağlık personeli kişiler çok aranıyor ve oldukça yüksek ücretlerle çalışıyorlar. Mesleğine ara vermiş veya henüz başlamamamış kişiler dünyayı gezip iyi ücretlerle çalışmak  Cruise gemileri iyi bir fırsat olacaktır.

Cruise Gemisinde iş arayanlar aman dikkat! DOLANDIRILMAYIN!

Türkiye’de hem dünya çapında gezi gemilerinde iş bulmak konusunda bir çok dolandırıcı var. Size gezerek para kazanma konusunda hemen iş bulacağını söyleyenler olabilir. Hatta  torpil yapan, önce para yatırın kurs ve iş garantisi verenlere sakın SAKIN inanmayın. Evet yolcu gemilerinde çalışmak için ‘gemi adamı cüzdanı‘ vb eğitimler almanız gerek.  Ama önce doğru kişlerle, doğru yerlere müracaat etmelisiniz. Sizden peşin ücret talep edenler kişiler,  ümitlerinizi ve paranızı sömürmek istemiş olabilir. Çok ince eleyin, sık dokuyun. Kısa yoldan zengin olayım derken dolandırılmayın!

Buna da bakmalısın:

Yolcu gemisinde nasıl çalışırım

Yorumlar (39)

 • Bende gemide çalışmak için ne ler yapmam lazım…
  Çalışmak istiyorum kendi kariyerim için işe iğtiyacım var…

  • Tolga Bey merhaba , pandemi nedeniyle cruise firmaları bu dönem personel almıyor maalesef. Gemi seferleri yeniden başladığında yazıda geçen firmalara başvuru yapmanızı öneririm.

 • Merhaba pınar hanım,
  Halen pandemi yüzünden alımlar durmuş durumdamıdır acaba. Gemi adamı cüzdanımı ve sertifikamı temin ettim ve cruise gemilerin de iş arıyorum. Global siteler üzerinden ingilizce cv le başvurdum 2 gün oldu ama henüz dönüş sağlanmadı sebebi bu mudur acaba diye bir sormak istedim.

  • Merhaba, pandemi malum tüm sektörleri ama özellikle cruise sektörünü çok kötü etkiledi. Buna rağmen önümüzdeki yazdan itibaren çoğu gemi yine turlara başlıyor. O nedenle doğru zamanda doğru yöntemle başvurmuşsunuz. Cevap almanız biraz süre gerektirecektir. Endişe etmeden bekleyin ve araştırmaya devam edin derim

 • Pınar hanım merhaba ben 17 yaşında bir lise öğrencisiyim ve gezi gemisinde garson olmak istiyorum garson için nasıl başvurabilirim acaba

 • Merhaba. Ben lise mezunu, orta derecede ingilizce bilen 57 yaşında bir hanımım . Gemilerde vasıfsız personel de çalıştırıldığını öğrendim. Bir yıllık turizm eğitimi aldım. Hala turizm sektöründe bulunmaktayım. Gemilerde çalışma şansım varmı? Varsa nasıl bir başvuru yapabilirim. Gemicilikle ilgili bir belge gerekirmi, bunu nasıl temin edebilirim. ? Bilgilerinize ihtiyacım var. Teşekkürler.

  • Merhaba gemilerde vasıfsız personel çalıştırılabilir. Ancak öncelikle akıcı ve iyi şekilde İngilizce bilmeniz gerekir. İkinci bir yabancı dil biliyor olmanız tercih sebebi olacaktır.

  • Merhaba pınar hanım 6 dil biliyorum masörüm Uzak doğunun bütün masajlarini çok iyi biliyorum uluslararası sertifikam var
   15 yıl deneyim Cruise gemisinde iş arıyorum yne yapmam gerek
   50 yaşındayım yaşımı göstermiyorum
   Aynizaman Semi pro boksörum lisanslı
   Aynı zamanda uzman fitness antrenörüyüm
   Lise mezunuyum

   • Merhaba gerçekten müthiş bir kariyer hikayeniz var. Linkedin’den dünya genelinde bir çok Cruise firma ilanlarını takip etmenizi iyi bir teklife başvurmanızı öneriririm. Ancak tüm firmaların akıcı bir İngilizce isteyeceklerini asla unutmayın.

 • Merhaba yıllardır otel sektöründe F&B departmanında servis ve bar bölümlerinde çalıştım. Gemilerde çalışmak için nelere ihtiyacımız var? İyi bir İngilizce dışında pasaport vs gerekli mi?

 • Merhaba , Bir cruise sirketinden is teklifi aldim bana liste gönderdiler ama çok fazla rapor istiyorlar saglik raporu icin acaba tum bu raporlari devlet hastanesinden alabilir miyim ? Tesekkurler

  • Merhaba, evet, tüm raporları tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alabilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun

 • İyi akşamlar dilerim öncelikle, bir tavsiye üzerine cruise gemilerinde çalışmayı araştırırken bu sayfaya yönlendim. Kendim müzisyenim yani dj’yim. Pandemiden İstanbul’da ev ve bahçe partilerinde canlı performans sergiledim. Pandemi süreci başladığında ise bizim işler bitti malum. Gene pandemi sürecinde boş kalmamak adına, sigortamın işlemesi adına güvenlik işine girdim ve şimdi Bodrumdayım. Bu sezon güvenlik işimi icra ederken gene Bodrumda bir kaç villada canlı performans sergiledim. Ve bir arkadaşımın tavsiyesine uyarak cruise gemilerinde çalışmak ve canlı performans sergilemek istiyorum. Asıl adım Kürşad, sahne adım ise Dj Ottomusic. Elektronik dans müzik dj’lerindenim. Bu sezon artık geçti ama önümüzdeki yaz için düşünüyorum böyle bir işi. Tavsiyesi olan varsa değerlendirebilirim. Sevgi ve saygılarımla ….

  • Merhaba , pandemi sonrası eğlence sektörü gibi Cruise sektörü de hızla canlanıyor. Konu ile ilgili bu yazıda yer alan iş başvuru linklerine ve cruise firmalarının web sitelerindeki iş başvuru linklerine form doldurmanızı öneririm.

 • Merhaba arkadaşlar birkaç yere müracaat etmek istedim ama gemi adamı cüzdanı istiyorlar �nce iş sözleşmesi yapıyoruz diyorlar 15 günlük kurstan sonra gemi adamı cüzdanı veriyorlarmış iş garanti diyorlar ama ben güvenemedim çünkü kurs için 2000 TL para istediler bunun bir garantisi var mı arkadaşlar

  • Merhaba , normal şartlarda da gemilerde çalışmak için firmalar dediğiniz prosedürü uygular. Ancak elbette bunun bir garantisi yok. Sizden ücret isteyen firmalardan ne için ödeme yaptığınıza ve karşılığında ne alacağınıza dair resmi belge almadan para yatırmamanızı öneririm

 • Merhaba Arkadaşlar öyle gemi adamı cüzdanı 10 günde 15 günde çıkan bir şey değil zaten sadace başvuru süresi onaylanması kargoya verilip gelmesi en az 15 gün süren bir süreç yaklaşık 30/40 günlük bir kurs eğitimi mevcut bu tabi alacağınız belgelere göre değişmektedir. kurs ücretleri firmalara göre değişiyor 2500/6000 arası ama haricinde tabi iş bununla bitmiyor.Devlete ödenmesi gereken defter bedeli belge sayısına göre harç bedelleri vs bunlarda yaklaşık 500/1200 arası değişiyor tabi. bugün başvursanız en az 45 günlük bir süreç ona göre bilin istedim. iş bulma konusu biraz daha farklı bir işleyiş elbet ancak en garanti yolu referans ile oluşmakta özellikle yük gemilerin de ayrıca tabi pasaport sağlık raporları vize işlemleri uçak biletleri vs vs . bir çok işlem sizi bekliyor olacak min 3 ay gibi bir süreyi gözden çıkarmanız gerekmekte.

 • merhaba kozuon.mk firması iş için gemi adamı belgesinin gerekmediğini belirtiyor.Berbaberinde birsürü evrak istiyor bu firma hakkında bilgi sahıbımısınız ?Firma güvenılırmıdır ?

  • Merhaba, firma hakkında bilgi sahibi değilim. Ancak size herhangi bir eğitim vermeden direkt para isteyen firmalardan uzak durun derim.

 • Merhabalar, ben deniz ulaştırma ve işletme mezunu yani gemi kaptanıyım.
  Stajımı kuru yük gemisinde tamamladım.

  Cruise için önerilen 2. Dil tercihiniz ne olacaktır?

  Aslında orta halli firmalarda iyi bir ingilizceyle iş sahibi olmak mümkün ancak blogunuzda bahsettiğiniz gibi kötü izlenimimiz sebebi ile Türkler ikincil tercih oluyor her zaman. Kendimizi öne atmak için ortalama firmalarda 2., iyi firmalarda ise 3. bir yabancı dil bilmek gerekiyor. Ancak bu diller hangi diller olabilir?
  (Fransızca, ispanyolca, rusça ve almanca olabileceğini düşünüyorum. Almanca öğrenmek istemiyorum.)

 • Arkadaşlar bende geçen İŞ İLANLARINDA gemi elamanı adı altında ilanlar gördüm verdikleri ücret biraz yüksek olduğu için aradım.. konuştum,12 günlük gemici belgesi alınması halinde hemen işe başlayacağımı söylediler.. şimdi bu kadar kolaymı bu gemi işinde çalışmak ve VASIFSIZ biri OLARAK yazıyorum..bu iş ilanları DOĞRU MU yoksa işin içinde başka şeyler mi var.. bilgisi olan arkadaşlar AYDINLATABİLİR Mİ ACABA.?

   • Ben gemilerde usta olarak çalışıyorum Hitler olarak çalışıyorum yolcu gemisinde çalışmak istiyorum Usta ve filtre olarak teknik eleman olarak Ama İngilizcem yok uyar mı acaba o

    • Merhaba Linkedin’den dünya genelinde bir çok Cruise firma ilanlarını takip etmenizi iyi bir teklife başvurmanızı öneririm. Ancak tüm firmaların akıcı bir İngilizce isteyeceklerini asla unutmayın.

 • Merhaba ben Emrah 33 yaşındayım istanbulda yaşıyorum gemici cüzdani ve yolcu gemisinde çalismak istiyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz ……

  • Merhaba. Linkedin’den dünya genelinde bir çok Cruise firma ilanlarını takip etmenizi iyi bir teklife başvurmanızı öneririm. Ancak tüm firmaların akıcı bir İngilizce isteyeceklerini asla unutmayın.

 • merhaba nasil calisabilirim gemi adami cuzdanim.mevcut 5 yil gemilerde calistim 2002 yilindan beri alacarte ve turk mutfagi rwstaurantlarda yabanci mutfaklarda ve toplu yemeklerde ortalama 10 yıl şeflik yaptim kisaca profesyonel şefim belgelerim mevcut aşcılıkla ilgili yardimci olursaniz sevinirim tesekkur ederim

  • Merhaba. Linkedin’den dünya genelinde bir çok Cruise firma ilanlarını takip etmenizi iyi bir teklife başvurmanızı öneririrm. nck tüm firmaların akıcı bir İngilizce isteyeceklerini asla unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.