“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
kopru-sinir-bukrese_nasil_gidilir

Bulgaristan Üzerinden Romanya Bükreş’e Nasıl Gidilir?

Bükreş’e nasıl gidilir? Bükreş’te nasıl gezilir? Püf noktaları nelerdir?  Buyrun beraber bakalım:

Romanya Bükreş‘teyim. Planlı bir gezi değil. Ne çıkarsa bahtıma cinsinden. Ama iyi ki gitmişim. Bu mütevazi, bu mahsun şehir meğer  harika bir cennetmiş. Hani sınıfın en köşede oturan kalın gözlük camlı sönük kız gibi. Hani uzaktan hiç dikkat çekmez. Yanına yaklaşır bakarsın ki meğer keşfedilmeyi bekleyen koca bir cevher saklar içinde. İşte aynen Bükreş’te öyle.

Romanya henüz tam Schengen ülkesi olmasa da Schengen vizeniz varsa rahatça giriş yapabilirsiniz. Ama eğer geçerli bir Schengen vizeniz yoksa Bulgaristan Vizesi veya Romanya vizesi almanız gerekir. Romanya vizesi almak hiç de sandığınız gibi  zor değil.  Hatta internetten başvurup Romanya E Vize almak bile mümkün. İnternet üzerinden başvurmak için şu bağlantıyı tıklamanız yeterli

Romanya E Vize

Romanya-bukres-bulgaristan-sinir-kapisi

Bükreş’e Nasıl Gidilir?

Uçakla Bükreş’e Nasıl Gidilir?

Pegasus Airlines salı ve cumartesi günleri hariç haftanın 5 günü Sabiha Gökçen Havalimanı‘ndan,

Türk Hava Yolları haftanın her günü Atatürk Hava Limanı’ndan uçakla kolayca ulaşabilirsiniz.

romanya-bukrese_nasil_gidilir-Turkiye_sinir

Trenle Bükreş’e Nasıl Gidilir?

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’nın uluslarası seferleri arasında Halkalı-Bükreş seferini yapan trenler de var. Oldukça ekonomik ve keyifli bir yolculukla Romanya Tren yolculuğu yapmak isterseniz güncel fiyatlar ve Bükreş tren seferleri tarifesi için BURAYI tıklamanız yeterli.

Otobüsle Bükreş’e Nasıl Gidilir?

Vardar Turizm İstanbul Bükreş Arası her gün

Astoros Turizm İle varabilirsiniz.

bukres-yol-ne-kadar-harita

Bükreş’e kendi aracınla nasıl gidilir?

Biz kendi aracımızla gittik. Bulgaristan Hamzabeyli sınır kapısı üzerinden çıkış yapıyorsunuz. Daha önce Bulgaristan’a kendi aracınızla gitmek konusunda uzun uzadıya tüm ayrıntıları yazmıştım Bu linki tıklayarak göz atmanızda yarar var. Hamzabeyli- Omurtak- Russe üzerinden  Bulgaristan- Romanya sınırına varıyorsunuz.

Döviz kurlarındaki son duruma göre fiyatlar oldukça yükselde de bize göre bile en hesaplı Avrupa şehirlerinden biri. Romanya halen Avrupa Birliği tam üyesi olmadığından Euro kullanılmıyor. Hesap öderken Euro verseniz kimse size yok almam demiyor elbette ama Romanya’nın para birimi aslında LEY. Bu yazı yazıldığı sırada (23 Eylül 2018) 1 LEY = 1.59 TL idi.

Aslında Başka ülkelere uğramadan direkt Romanya’ya gidecekseniz ( Uçakla) yalnızca Romanya Vizesi almanız yeterli. Ama otobüsle veya kendi aracınızla  Karayoluyla Bulgaristan Romanya yolculuğu planlıyorsanız yeşil pasaport veya Shengen vizesi gerekiyor. (Bence de haksızlık, vizeler kalksın, her yere kolayca ulaşalım ama durum şimdilik bu. O zaman ne yapıyoruz? Bir Shengen’e çok ülke sıkıştırıyoruz)

Yolun ortasında el etti durdurdu. Önce Bulgarca sonra İngilizce başladı söylenmeye
Belarus’tan geldim, benzinim bitti, parayı çeviremedim. Bana azıcık para ver diyor abi. Olmaz deyip gittiğimizde arkamızdan yaptığı hareketi yayınlamıyorum— Манастир „Успение на Св. Богородица“, Кабиле’da.

Aman Dikkat!

Asla yolda çok acil bir durum olmadıkça el eden, otostop çekenler durmayın. Dolandırıcı ve soyguncu olma ihtimali yüksek.

Sınır Tuna Nehri üzerindeki bir köprü aslında. yıllardır tadilatta idi. Romanya ve  Bulgaristan’ın tam ortasında kaldığı için tadilatı iki ülke birbirine yıkıyor ve deyim yerindeyse ortanın malı ortada kalıyordu. Sonra ‘dahice’ bir fikirle köprü geçiş ücretine yapılan yüklüce bir zam yapıldı. tadilat bitti. Artık köprüden hızlı ve kolayca geçiliyor. Türk vatandaşları köprü sonunda pasaport ve Shengen vizesi kontrolünden geçiyor. Tıpkı Bulgaristan’a girerken aldığınız gibi burada da otoyol kullanım vergisi olan ‘Vinetka‘mızı almayı unutmuyoruz.

Sınır köprüsünden sonra Bükreş yalnız 1 saat uzaklıkta. Yemyeşil, mis gibi havası ve huzurlu sakinliğiyle sizi adeta kucaklıyor.

romanya-yol-bukrese_nasil_gidilir
Tuna nehri akmam diyor , etrafımı yıkmam diyor. Şanı büyük Osman Paşa (Romanya’dan) çıkmam diyor…

Bükreş Ulaşım İpuçları:

Metro

Şehirde çok eskilere dayanan bir metro ağı var. Ancak çoğunlukla merkezde değil, şehir dışı semtlerden çalışanlar merkeze kolay ulaşsın diye yapılmış. Eğer çok şehir dışı bir yerde kalmıyorsanız kullanmanız gerekmez. Ama Bükreş metro haritası  ve ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Otobüs

Şehir içi otobüs ulaşımı oldukça geniş bir ağa sahip. Otobüs, tramvay, troleybüs tipi üç ayrı koldan çok ucuz fiyata şehrin hemen hemen her yerine kolayca ulaşabilirsiniz. Bilet alma kısmı biraz karışık. Online şekilde telefonunuza gelen SMS ile bilet alabiliyorsunuz. Bükreş şehir ulaşımı için tüm ayrıntıları bu linkten inceleyebilirsiniz.

Taksi 

Bükreş’te kısa süreli kalacak bir turistseniz kesinlikle en kolay yöntem taksi. Çünkü herşeyde olduğu gibi taksi fiyatları da oldukça ucuz. Ancak bu işin önemli bir püf noktası var. Bükreş’te taksi fiyatları firmadan firmaya değişiyor. Yani yoldan geçen her taksiyi durdurmaya kalkmayın. Fiyatı en iyi ve en güvenli firma Speed taksi ve Pelikano Taksi. 1.39 lei den açılıyor. ve gideceğiniz çoğu yer maximum 10-15 lei tutuyor. yanı Türk Parası ile yaklaşık 10 Tl ye her yere kolayca ulaşıyorsunuz.

Hepi topu 2 Milyon nüfusu olan bu şehre mutlaka gelin mutlaka gezin. özellikle bahar ve yaz aylarında miss gibi parklara, şehirdeki dingin huzura ve artan döviz fiyatlarına rağmen her şeyin bu kadar ucuz olmasına bayılacaksınız.

Bükreş’te gezilecek yerler ,Bükreş’te ne yapılır? Nereler gezilir? Ne alınır? Ne yenir içilir? Pek yakında tüm püf noktalarıyla geliyor 🙂

romanya-bukres-karpat-daglari
Romanya böyle ilginç memleket. Tam orta yerden ayırmış ülkeyi Karpat Dağları

Romanya’da ben neler yaptım: İşte resimli romanım:

Resimli Roman – Romanya Bükreş Rehberi

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.