“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Uçakta Virüs Kapar mıyım? 6 Adımla Uçakta Corona Virüsten Korunmak

Bir yandan gitme isteği diğer yandan tarifsiz korku. Covid-19 döneminde  uçak seyahati güvenli mi? Uçaklar temiz midir? Uçakta virüs kapar mıyım? Peki uçakta corona virüsten korunmak için ne yapmalı? Uçmak tehlikeli bir macera mı? Yoksa kurallara uyunca gayet güvenli mi?  Tüm dünyada milyonlarca insan bu soruyu soruyor emin olun. Şimdi arkanıza yaslanın ve derin bir nefes alın. Çünkü cevap aslında size bağlı.

Uçakta Corona Virüsten Korunmak İçin 6 Adım

Uzmanların hepsinin birleştiği bir konu var. Pandemi döneminde güvenli uçuş yapmak aslında sizin elinizde. Bir kaç basit önleme sıkı sıkıya uyarsanız  sağlıklı bir uçuş yapabilirsiniz.

Yakın bir zaman önce  ABD  Harvard Üniveritesi’nin yaptığı araştırma uçağa binmenin, alışverişe çıkmak ya da bir bir restoranda yemek yemekten Covid-19 kapma konusunda daha az riskli olduğunu ortaya koydu. Evet uçak içinde maskeler ve verimli havalandırma sayesinde çok  çok az bulaşma riski bulunuyor. Ancak uçak yolculuğu bir bütün olarak düşünülmeli. Öyleyse baştan başlayalım;

uçakta Corona virüsten korunmak

1-Uçuşa hazırlanırken Corona’dan nasıl korunacağım?

Havalimanına gitmeden önce online check-in yapın. alınan ek önlemler yüzünden gecikip panik olmamak için uçuştan 3 saat önce havaalanında olmalısınız. El çantanıza maskenin 4 saatte bir değiştirilmesi zorunluluğundan dolayı yedek maske ve hijyenik mendil bulundurun. Kullanılan maskeleriniz, ön kısımlarına el değmeden çıkarın. (Asla yere atmıyoruz tabi)

Laptop çantası, puset, el çantası, fotoğraf makinesi vb. kişisel eşyalarınızdan sadece biri kabin içine kabul ediliyor. Kabinde taşınabilecek eşyalar max 40x30x15 cm ve 4 kg’ı geçmemeli. Unutmayın!

2- Peki Havalimanında Koronavirüs önlemleri?

Artık hepimiz biliyoruz. Havaalanına girişten itibaren maske, mesafe ve hijyen şart. Her ne kadar ortam sürekli havalandırılıyor olsa da içeride olduğunuz sürece hiç bir yerde maskenizi çıkarmamak önemli. Zaten girişte ateş ölçümü personelde koruyu siperlik ve ekipman standart.

Eğer Türk Hava Yolları ile uçuyorsanız kontuarda pasaport veya kimlik alışverişi yapmadan temassız check-in ve bagaj teslimi yapabiliyorsunuz. Biniş kartınızı önceden almışsanız, otomatik bagaj teslim istasyonlarından tüm bagajınızı veriyorsunuz. Kabin içindeki yığılmaları azaltmak amacıyla, en arka sıradan başlayarak uçağa biniyorsunuz. Artık kabine extra el bagajı alınmadığından koridordaki tıkanıklıklar, beklemeler yok.

uçakta Corona virüsten korunmak

3- Uçak İçinde Korona Virüs Kapar mıyım?

Uçakta Corona virüsten korunmak  ilk akla gelen endişe. Ancak NASA’nın yaptığı araştırmalar bunun hiç de korkulacak bir şey olmadığını söylüyor. Ulusal Havayolu şirketimiz THY’nin de kullandığı modern uçak kabinleri havada yayılan virüsleri de düşünerek inşa edilmiş. Tüm uçaklar 100 nanometre çapındaki parçacıkları  bile gidermekte etkili ameliyathane sınıfı HEPA filtrelerle donatılmış. Buna göre bir uçuşta Covid-19’a yakalanma oranı %0.000003. (Kaynak) Bu sistem ile yaklaşık 3 dakikada bir periyodik olarak havanın tamamen yenilenmesi sağlanıyor.

Türk Hava Yolları uçakları her uçuştan önce ve sonra büyük bir dikkatle dezenfekte ediliyor. Tüm temas noktaları, uçak masaları, koltuk kolçakları, kemerler, ekranlar, kumandalar, baş üstü dolapları, hava çıkışları, okuma lambaları, yan paneller, pencereler, lavabolar, bölmeler, dergi rafları, dekoratif paneller, dolaplar her uçuş sonrası özel ekipler tarafından detaylı bir şekilde dezenfekte ediliyor. Ayrıca, uçaklar merkeze döndüklerinde iki aşamalı özel bir dezenfeksiyon süreci olan püskürtme (foglama) yöntemi ile tekrar dezenfekte edilerek bir sonraki uçuşa hazırlanıyor.

Uçuş boyunca maskenizin ağız ve burun bölgesini kapatacak şekilde takmayı asla ihmal etmeyin. (Zaten zorunlu ve 4 saatte bir değiştirilmesi gerek) Ekstra bir önlem olarak yüz koruyu siperlik de faydalı olacaktır.

4- Uçakta yeme içme sırasında nasıl korunurum?

Bilim insanları  uçuş sırasında – yemek yerken veya içerken – maskelerin çıkarılmasını en aza indirmeye teşvik amacıyla ikramları çok azaltmayı hatta tamamen kaldırmayı öneriyor. THY uçuşları da bu nedenle yeni bir uçak içi ikram düzenine geçmiş. Buna göre yurt içi uçuşları ve 2 saate kadar olan yurt dışı uçuşlarımızda su servisi devam ediyor, ancak pet şişe ile su servisi yapılmıyor.

En çok temasın oluştuğu noktalardan bir tanesi de yiyecek ve içecek seçeneklerinin yolcularımıza sorulduğu anlar. Bu nedenle sadeleştirilmiş seçeneklerle tekli paketli içecek servisine geçiş yapılmış.Çay ve kahve gibi sıcak içecek ikramları pandemi süreci boyunca kaldırılmış.

Yeme içme sırasında uçakta corona virüsten korunmak için asıl püf noktası aynı sırada oturan yolcuların maskelerini eş zamanlı çıkarmamaları. Bu nedenle ikramları sırayla tüketilmek çok akıllıca bir fikir.

5-Uçaktan inerken Korona virüs kapar mıyım?

Uçakta korona virüsten korunmak için  inerken kabin ekibinin yaptığı anonslarla 10’arlı sıralar halinde, aralarda 2’şer dakikalık bekleme süresiyle hareket ediliyor. Pandemi sürecinde kalkış istasyonunda verilen kapı teslimi bagajlar (puset, tekerlekli sandalye) varışta körük içinde bekleyiş ve yoğunluk yaratmamak adına geliş katında bant başında elden teslim ediliyor.

uçakta Corona virüsten korunmak

6-Bavuldan virüs  bulaşır mı?

İstanbul Havalimanı’nda kontrol noktalarında bulunan X-Ray cihazları ve eşya sepetleri havalimanı işletmesi tarafından düzenli aralıklarla dezenfekte ediliyor. Artık biliyoruz ki virüsler cansız ortamlarda kısa süre sonra ölüyor. Bu nedenle bagajlarınızın herhangi birinden COVID-19 bulaşması beklenmiyor.

Havayolu seyahati sırasında covid-19’dan korunmak için bagaj alım bantları ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü, CDC ve ECDC’nin bir kısıtlaması yok. Esas bulaş yolu virüsü taşıyan kişi ile yakın temas. Bagaj alımı sırasında  fiziksel teması azaltmak amacıyla maske ve mesafeyi asla bırakmamak gerekli.

Uçuş sonrası bagajınız kayboldu veya bavulunuz hasar gördüyse bu yazıya mutlaka bakmalısınız:

Uçakta bavulum kırılırsa?

yolcu hakları tazminat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.