“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
haberler-sondakika-flash-haber

Ontrava-Dünyaya Öteki Pencereden Bak!

Aynı haberleri aynı kaynaklardan takip edip defalarca aynı şeylere üzülmek, sinirlenmek ve şaşırmak. Son günlerde sanırım hepimizin yaşadığı bu. Gündem öyle yoğun, öyle hızlı ki ne bırakabiliyor ne de tam olarak yakalayabiliyoruz. Üstelik bu dev mavi bilyede iyi kötü, güzel çirkin başka bir çok şey oluyor. Artık yeni bir keşfim var. Adı Ontrava.

Gündemin yoğunluğu ve sosyal medyanın hızı birleşince insan hangi birine yetişeceğini şaşırıyor. Haliyle bu haberlerin çoğunu da okumaya fırsat bulmak zor oluyor. Doğruyu söylemek gerekirse ben bu fırsatı bulamıyorum.

Geçenlerde App Store’da gezinirken favori uygulamalar arasında denk geldiğim Ontrava.com haber sitesinin mobil uygulamasını görünce farkettim ki dünyada başka bir çok şeyi kaçırıyormuşuz aslında. En fazla 3 dakikada okunan iş ve yaşam haberleri sloganını gördüğüm anda yenilikçi bir anlayışla yola çıkan bu uygulamanın haber siteleri ve sosyal medya arasında sıkışan insanların derdine çare olabileceğini düşünüyorum.

Uygulamayı indirdikten sonra haberlere göz gezdirdim. Ontrava beni temiz ve şık arayüzü ile oldukça etkiledi.

https://twitter.com/ontravacom/status/800697464739205120

 

Bir süre haberlere bakındıktan sonra uygulamada sağ alt köşedeki kahve sembolüne dikkatimi çekti. Tıkladığımda karşıma özet haberler çıktı. Bu sekmede gün içerisinde meydana gelen en önemli haberleri 10 maddede derliyorlar. Gündemin özeti niteliğindeki bu bölüme de #OntravaKahveniz adını vermişler. İş çıkışına doğru attıkları “Kahveniz hazır” bildirimiyle de gündemi kısa ve öz olarak takip etmemize de yardımcı oluyorlar. Kahveniz bölümünü her gün düzenli takibe aldıktan sonra anladım ki insanlar aslında birçok gereksiz bilgiyle meşgul ediliyor ve aslında gerçekten neyin önemli neyin önemsiz olduğunu ayırt edemez hale geliyor. Ontrava ise bir haber sitesinden ne bekleniyorsa onu vermiş aslında.

Gündemin bunaltıcı yoğunluğundan sıkıldığım bir günde ise kategoriler sekmesinde tatlı haberlere denk geldim. Normalde alışık olduğumuz ekonomi, kültür&sanat, iş dünyası ya da dünya kategorilerinin yanında böyle bir kategori açarak okunduğu zaman insanı en azından bir tebessüm etmesini sağlayacak yine en fazla 3 dakikada okunabilir haberleriyle okuyucuya ulaşmak için farklı bir yöntem tercih etmişler.

https://www.facebook.com/ontrava/videos/vl.1609013426061478/678120275672384/?type=1

Ontrava’yı okudukça fark ettiğim bir detay ise yazarlarının çeşitliliği oldu. Bu fazlalığın sırrını da öğrendim. “Çekirdek Yazarlık” adında bir program açmışlar ve yazılarını düzenli olarak yayımlamak isteyen yazarların kendi isimleriyle Ontrava üzerinden büyük bir okuyucu kitlesine seslenme şansı elde etmesine fırsat tanıyorlar. Bu program yazma konusunda kendini geliştirmek isteyen insanlar için de bir fırsat oluştururken aynı zamanda sosyal sorumluluk adına insanlara bir umut ışığı da oluyor.

Siz de böyle bir platformun parçası olmak için ontrava.com’u şimdi takibe alabilir ve iOS&Android uygulamalarını telefonlarınıza indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.