“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

12 Adımda Hızlı ve Uzun Vize Nasıl Alınır?

Küsmek pes etmek bize yakışmaz. Schengen vizesi almak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Ama yine de hızlı ve uzun vize almak imkansız değil. Defalarca baş vurup olumsuz yanıt alıyorsanız belki de tek kusur başvurduğunuz ülkelerde değildir. Schengen vizesi almak için nereye nasıl başvuracağınızı bilmek mutlaka elinizi çok güçlendirecek.

Schengen Vizesi Veren Ülkeler

Bilinenin aksine tüm Avrupa Birliği ülkeleri Schengen Vizesi verme yetkisine sahip değil. Schengen Vizesi verebilen ülkeler aşağıda listelenmiştir.

Avusturya
Belçika
Çek Cumh.
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
Macaristan
İzlanda
İtalya
Letonya
Liechtenstein
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Hollanda
Norveç
Polonya
Portekiz
Slovakya
Slovenya
İspanya
İsveç
İsviçre

Bilinenenin aksine Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve Karadağ vatandaşları Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahip olsa da Schengen Vizesi verebilme yetkisine sahip değildir. Ancak geçerli bir Schengen vizeniz varsa bu ülkelere rahatça girebilirsiniz.

şengen-avrupa-seyahat-ab_vizesi
Schengen Vizesi verme yetkisi olan ülkeler haritada mavi ile gösterilmiştir.

Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar

Schengen vizesi veren ülkelerin hepsi hemen hemen aynı evrakları istiyor. Ama kiminde ufak değişiklikler oluyor. Bu nedenle almayı planladığınız ülkenin ‘vize evrakları‘  sayfasına girip güncel evrakları kontrol etmekte fayda var.

Örneğin uzun vize veren ülkeler arasında Fransa da var.  Fransa’dan Şengen vize alırken  SSK’lı bir çalışansanız gerekli evraklar;

 • 2 Adet  Vesikalık Resim ( Altı aydan daha eski olmamalı. Arka fonu beyaz renkte, biyometrik ve rötuşsuz )
 • Şirket antetli kağıdına yazılmış, kaşeli ve imzalı dilekçe
 • İmza Sirküleri
 • Vergi Levhası (Son Döneme Ait Olmalıdır.)
 • Faaliyet Belgesi (Son 3 ay’a Ait Olmalıdır.)
 • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopileri
 • SSK İşe Giriş Bildirgesi
 • Son 3 aylık maaş bordrosu
 • 4A Hizmet Dökümü
 • Otel ve Uçak Rezervasyonları
 • Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası
 • Arkalı Önlü Çekilmiş Kimlik Fotokopisi
 • Araç Ruhsatı ve Gayrimenkul Tapu Fotokopileri
 • Şahsi Banka Hesap Cüzdan Fotokopisi

schengen vizesi

Son dönemde  vize başvurularını eskiye oranla daha uzun sürede sonuçlanıyor. Yani normal bir vize 4 günde çıkacaksa  bu süre 7-14 iş gününü buluyor. Bütün bunların yanı sıra bir de kısa süreli vize verdilerse keyifler iyice kaçıyor. Vize başvurunda red cevabı almamak için mutlaka dikkat etmeniz gerekenler var tabi.  Öncelikle bu ipuçlarına hemen buradan↵ göz atmanızı tavsiye ederim.

Peki en baştan dikkat edeceğimiz bir şeyler yok mu? Schengen vizesi almak istiyorsak hızlı ve uzun vize nasıl alınır?

shengen-uzun_vize-nasil-alinir

Hızlı ve uzun vize nasıl alınır

Hızlı ve Uzun Schengen Vize Nasıl Alınır?

1- Hep aynı ülkeye başvurmak. (Vizeniz sizin pek çok Avrupa ülkesinde dolaşmanıza izin verse de önce aldığınız ülkeye girmelisiniz)

2-Schengen vizenizi aldığınız ülkeden Schengen bölgesine giriş yapmak sizin bir daha seferki en büyük referansınızdır. Sözünde duran bir kişi olduğunuzu göster. Bu da sizin bir sonraki vizede daha uzun alma ihtimalinizi güçlendirir.

3-Mali durumunuzu eksiksiz, geniş bolca göstermek. Bu konuda banka hesabı, tapu, ruhsat, mal, mülk, emekli cüzdanı ne var ne yoksa gösterin. Yada güçlü bir sponsor belirtin. Sizi çulsuz sanmasınlar. (Hesabınıza son bir kaç günde yatırılmış yüklü para hiç inandırıcı değil. Bu nedenle hesap hareketlerinizde en az 2-3 aydır duran ve seyahat süreniz boyunca günlük yaklaşık 50€ X gün sayısı kadar bir para tavsiye edilir)

4- Seyahat sigortanızı büyük ve tanınmış bir firmadan yaptırmak, İng Türkçe olarak iki nüsha vermek ve ıslak imzalı kaşeli orjinal nüshayı sunmak önemlidir. 

5- Seyahat sigortanızın bitiş tarihi seyahatinizin bitiş tarihinden mutlaka uzun olmalıdır. Örneğin 1 haftalık seyahat için bile olsa 6 aylık yaptırmak şe yarar. Maliyet sonuçta fazla değişmiyor. Sigorta poliçesinde ‘cenaze masrafları ve yurda dönüş ‘ ibaresi bulunmalıdır. (Allah korusun tabi ama)

schengen vizesi

6-Emekli iseniz şansınız biraz daha fazla. Özellikle Yunanistan, Hollanda ve Fransa  emeklilere uzun vize verme konusunda oldukça bonkör olabiliyor.

7-Çalışıyorsanız firmanızın iyi tanınır ve güvenilir olması ve ilgili bir departmanda çalışma süreniz çok etkili.  3 Aydan kısa süre o firmada çalışıyorsanız pek şansınız olmaz. Bu yüzden uzun süre çalıştığınız firmadan çıkmadan Schengen’e başvurup bir kenara koyabilirsiniz.

8-Ticari vize başvurusu yapmak. İnternetten gideceğiniz ülke için birkaç fuar bileti veya ücretsiz davetiye ayarlayıp Ticari Schengen Vizesi için başvurmak da vize sürenizin uzun olması için iyi bir ipucu

9- Değişik tarihlerde yapılmış uçak ve otel rezervasyonları da ‘Bak gidicem, dönücem ama işim bunla bitmiyor ki canım’ demenin bir başka yolu. Çok uçmamak kaydıyla uzun tarihli  uzun Schengen vizesi almanızda oldukça faydalı bir yöntemdir.

Yeni pasaport almak için gerekli tüm bilgiler

10-Vize başvurunuz sırasında seyahat planınızı ayrıntılı bir şekilde içeren bir liste hazırlamanız çok faydalı olacaktır. Örneğin gün be gün, gideceğiniz şehirler, müzeler, aktarma yöntemleriniz, konaklama yerleriniz vs.  Bu plan sizin ne yapacağını bilen ve daha güvenilir bir yolcu olduğunuzu hissettir.

11- Schengen vizesi veren ülkeler aslında yalnızca sizin ülkeye girip  makul miktar harcama yapıp geri döneceğinize  emin olmak istiyor. Bunu asla kişisel algılamayın. Düzenli olarak aynı ülkeye başvurmak, giriş çıkış tarihinize sadık kalmak önemlidir.

12-Vize müracatınıza daha evvel uzun süreli vize almış bir yakınınızla birlikte başvurmak. O vizesini yenilerken sizin de araya karışıp onunla aynı süre vize almanız işten bile değil. Ne demişler komşuda pişer, bize de düşer.

Vize reddi itiraz dilekçesi yazmanın tüm incelikleri

Schengen vizesi alırken aman dikkat!

 Son olarak belirtmekte fayda var. Daha evvel ülkeye kaçak yollarla girmiş veya vizesi bittiği halde o ülkede kalmaya devam eden bir yakınınız varsa onu unutun. Asla hatırlamayın, hatırlatmayın. Onlar sorana kadar bahsetmeyin bile. Bu sizin için büyük bir eksi puan olacaktır.

Hatta zamanında Avrupa ülkelerine çok fazla kaçak göç olduğundan doğum yerinizin doğu ve Güneydoğu Bölgeleri’nde olması bile Schengen Vizesi için büyük bir dezavantaj. Maalesef ‘Bunun hemşerisi kalmış bu da dönmez’ şeklinde saçma bir düşünceyle  vize vermeyebiliyorlar. (Bence de çok büyük haksızlık)

schengen vizesi
Hızlı ve uzun vize almak yoksa hayal mi?

Tüm bunların yanı sıra, hızlı ve uzun vize almak biraz da şansa bağlı. O sırda ülkenin ekonomik durumu, iki ülke ilişkileri hatta konsolosluktaki genel hava bile süreyi etkiliyor.

Yorumlar (25)

 • merhaba fransiz konsolosluguna yunanistana gitmek icin muracat ettik bizden 1000 tl alindi ama vize cikmadi para iadeside yapilmadi mal varligimi gosterdim emekliyim 5 yillik alincakti oraya irtica edicez diye vize cikmamis verilen bilgi bu ne yapmamiz gerekir

  • ? Çok sıkıcı bir durum. Ama belki başka bir ülkeye yeniden başvurabilirsiniz. Yol yöntem için Mustafa Bey’le yarın bir görüşün isterseniz.( vizeofisi.com) Umarım halledersiniz,sevgiler

 • yazdığınız gibi kolay olsaydı iyi olurdu da ….. hiç kolay değil… öyle mal mülkede bakmıyorlar… nasıl değerlendirdikleri ise bir bilinmez….yunandan geçen sene bir yıllık vize aldım… yunanistana 3 gemi, 2 kara turu yaptım… bu sene başvurduğumda ise 2,5 aylık vize verdiler…..buna ne dersiniz….
  emekliyim, sizin deyiminizle çulsuz da değilim….

  • Merhaba, Yunanistan’dan bu yıl 2.5 aylık vize alabildiyseniz kesinlikle çok şanslısınız derim. Bu yıl geçmiş yılların aksine Yunan Vize bölümü çıldırmış gibi davranıyor. Geçtiğimiz günlerde daha evvel de vize verdikleri bir arkadaşıma 3 günlük vize verdiler. Düşünsenize onca masraf onca eziyet sonuçta 3 gün. Sanırım Eğeli komşinin bu yıl cebinde akrep var. Şimdiden iyi yolculuklar dilerim size:)

  • Yunanistan geçen yaz vize işlemlerini bir ara durdurmuştu hatırlarsanız, o dönem arıza değil herkese verilen uzun süreli vizeler sıkıntı yaratmış. Artık işi sıkı tutuyorlar, sizinle özel olarak ilgisi yok yani. Siz yine almışsınız, bize 1 ay sürer dediler başvurmaktan vazgeçtik.

 • Merhaba, ben Fransa’ya vizesi aldım ve ilk vize başvurumdu. Bunu görünce sevindim fakat vize başlangıç tarihimi yanlış vermişlerdi. 09.08.2016 tarihli olacağına 08.09.2016 yapmışlar ve benim tüm uçak bileti, otel rezervasyonu hepsi yandı, gitti. Başvuru evraklarında tamamının tarihleri de belirtilmişti. Sizce bu konuyla ilgili bir şeyler yapılabilir mi?

  • Ne büyük şansızlık! Üstelik yerden göğe haklısınız. Zararınızın karşılanması için konsolosluğa ulaşmaya çalışabilirsiniz. bu konuyu bir de vizeofisi.com’dan Mustafa Kiper bey’le görüşmenizi öneririm. Umarım konsolosluk zararı karşılar.

 • yusuf sürgülü

  Ben gecen sene vize aldım vize tarihim başlangıcı 26 mart 2016 ve bitiş tarihi 26 mart 2017.ilk seferde 40 gün kaldım ve geldim.kısmet olursa 25 aralık 2016 tekrar gideceğim ülke ise Hollanda.ohal den dolayı iptal olmuş mudur bana yardımcı olurmusunuz.vizem schengen

  • Halen geçerli olan vizenizin Ohal’den dolayı iptal olması sözkonusu değildir. Ancak yurtdışına çıkarken devlet memurlarından istenen izin belgesi vb. eksta evrakları yanınızda bulundurmanız gerektiğini unutmayın.

 • Merhabalar ben açık öğretim öğrencisiyim aynı zamanda saglikciyim şu anda serbest calisiyorum en kolay nasıl vize alabilirim. Öğrenci olarak başvursam verirler mi?

  • Merhaba, uzun süredir çalıştığınız bir kurum varsa buna ait belgeler vize için iyi bir etken olabilir. Bunun dışında eğer eğitim için gidecekseniz bunu belgeleyen davetiye vb. evraklar göstermelisiniz. Vizede amaç ‘bu kişi gider,işini halleder ve ülksine geri döner’i kanıtlamak. Eliniz hangi yönden güçlüyse o şekilde baş vurun.

 • merhaba 3 yil once Almanya icin schengen vizesi almistim ilk schengen tecrubem oldugu icin biraz acemiydim ve 30 gun icin bana 15 gun izin vermislerdi neden boyle diye sormaya gittigimde -tabii vizeyi alacagim sure icinde acentanin hotele yapmis oldugu rezervasyon vardi ben vizeyi alinca rezervasyonu iptal etmisler-neyse ben konsolosluga neden 15 gun diye bilgi almak icin sordugumda gelin goruselim dediler…Aman efendimsorgular sorgular sanki terorist muamelesine maruz kaldim neden otelii iptal etmisim vs ben oraya gezmek icin gittigimi ve rezervasyonun acenta sorumsuzlugundan iptal oldugunu soylesem de kabul etmediler ve vizemi kirmizi iki cizgiyle iptal etti zeka kupleri 🙂
  simdi ben Ispanya icin seyahat etmeyi planliyorum acaba bu gecmis vize iptali problem arz eder mi vizeyi almada?

  • Avrupa ülkeleri geçmiş yıllara nazaran artık gerçekten çok güç vize veriyor. Sizinki gerçekten büyük bir talihsizlik olmuş. Yeni bir ülke için müracaatınızda pasaportunuzda red damgası varsa problem olabilir. Eğer yoksa evraklarınız tam, ve güçlü göstermenizi ve vizeyi alana kadar asla rezervasyonlarınızı iptal etmemenizi kesinlikle öneririm. kolaylıklar dilerim.

 • Merhaba bende İtalyan için bir haftalık vize talabinde bulundum ancak 8. Madde yüzünden Red kararı vermişler tekrar randevu aldım kısa bir tatil yapmak istedim çok gördüler :))

 • Mrblar bende gecen yil bu zamnlar da 9.maddeden red yedim ve tekrar itiraz edip tekrar basvuru yaptim yine ayni maddeden red geldi kizimla 1aylik istemistim düğün vardi halamin istek gondermislerdi suan tekrar basvuru etmek istiyorum itiraz mi etmeliyim önce tekrar gitmek icin islemleri dosyalari hazırlayıp dilekceyle birliktemi başvuru yapmalimiyim 3yasinda kizimi götürmicem en buyuk dönüş sebebim bu ikna edebilirmi onlari 5gunluk falan vize isticem sadece 1yil once düğününe gidemedigim halam yogun bakımda sonkez gormek nasip olacak belkide bunun icin gitmek istiyorum nezaman arasam görüntülü yanina girdiklerinde tepki gosteriyo sesimi duydugunda gözünden yas geliyo yani hislerimiz karsilikli ve ben kirildim 2redden sonra maddi manevi kizim la olunca okdr masraf cope gitti simdi tekrar neyapmaliyim birdw pasaportum bitti 1hafta once tekrar mi cikartiliyo uzatilabiliyormu ve elimdeki pasaportta 2kez red yemis olsamda damga yok goremedim de ama neresinde oluyo red damgasi

  • Merhaba , öncelikle halanız için acil şifalar dilerim. çok zor bir durum. Sonra sorularınıza tek tek yanıt vereyim.
   1-Her şeyden evvel yeni pasaport çıkartmalısınız. Artık pasaport çıkarma işlemi yapılmıyor yenisi çıkartılıyor.
   2- Geçen yıl aldığınız red cevabına itiraz için zaten çok geç. Tüm evraklarınızı yeniden hazırlayıp yeni bir başvuru yapmalısınız.
   3- Artık pasaportlara red damgası vurulmuyor ama sizin red aldığınız onlarda kayıtlıdır. bunu hemen görebilirler.
   4- kızınızı burada bırakmış olsanız dahi bu onlar için geri dönüşünüze yeterince sağlam bir kanıt sayılmaz. Türkiye’de halen devam eden iş, okul veya başka sağlam kanıtlar göstermelisiniz. Ayrıca maddi durumunuzun gidiş dönüş , orada harcama masrafları vb karşılayacak kadar banka hesabınızda en az 3 aydır duran bir miktar para gibi evraklar, adınıza tapu, araç ruhsatı, sigorta belgeleri vb evraklar tam ve güncel olmalı.
   5- Akraba yanında kalsanız dahi uçak biletiniz alınmış veya rezervasyon yaptırılmış olmalı.
   Hangi ülkeye başvuracaksınız bilmiyorum ama son dönemde tüm Avrupa ülkeleri göçmen krizinden ötürü eskiye oranla çok zor vize veriyor bunu da göz önünde bulundurmanızı öneririm.

 • Merhaba, ben küçük bir esnafım yaklaşık 2 yıldır vergi mükellefiyim. Konsolosluktan istenen tüm evrakları eksiksiz hazırlayıp 7 günlük turistik gezinti için Fransa ya başvuruda bulundum.otel rezervasyonumu booking. com yaptım. Online otelde öde seçeneğini yaptım fakat benden kredi kartı bilgillerinide istedi bende sanal karttan yaptım. Sonra Ankaradan randevu tarihi aldıktan sonra bir gün aradan geçmeden booking.com mesaj yolladı rezervasyonunuz iptal edildi diye tekrar güncelleştirmiş bu zarf içinde onaylandı. Garanti olsun diye hotels .comdan da yaptım hesabımdan para da çekildiğini gördüm.

  Uçak biletimi de bir acente aracılığıyla düzenledim formalite den hani olurda red alırsam param boşuna gitmesin diye . Bana iki gün içinde cvp geldi cevapta (
  Öngörülen seyahat nedeni ve koşulları ile ilgili vermiş olduğunu bilgiler güvenilir değil ) diye kutucuk işaretlenmiş
  Ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz ?
  Çok teşekkür ederim saygılarımı sunarım.

  • Merhaba sanırım Booking rezervasyonunuzu konsolosluğa bildirmiştiniz. O da iptal olunca kons. oteliniz alınmadığı için red etmiş olabilir. Tabi bunun dışında seyahat sigortanızın yalnız veya eksik yapılması olasılığından tutu da maddi bilgilerinizin yetersizliği vb bir çok seçenek olabilir. Tam olarak ne den olduğunu en iyi başvuruyu yapan acenteniz bilebilir. Ancak red almış olsanız bile ek belge ve düzeltmelerle itiraz etme hakkınız var. Nasıl itiraz edileceği konusunda vize ipuçları bölümündeki yazıları dikkatlice okumanızı öneririm. Saygılar

 • Web sitenizi tanıtıp ödül kazanabileceğiniz web etkinliğine davetlisiniz. Web sayfanızla şimdi siz de kazanmaya aday olun. Blogunuzu tanıtın, promosyonlar ve ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile web siteler arası etkinlik yarışmamızı 2020 yılı sonuna kadar düzenliyoruz; harika bloglar dünyasına katılarak yeni yıla ödülle girip markalaşın istiyoruz.

  Web: http://www.blogumharika.com
  Mail: iletisim@blogumharika.com

 • Gökhan çorakçı

  Devlette kadrolu öğretmenim.Amerikada sponsor buldum ve bir okulla anlaşarak j1 öğretmen değişim programı ile Amerika j 1 vizesine başvuracağım.Sorum şu oradaki sözleşmem 3 yıllık olacağı için konsolosluk buradan m.e.b den gitmem için izin belgesi alıp almayacağımı sorun yapar mı?Vizeyi alınca izin olmuyorsa istifa edeceğim dersem vize verme işi sıkıntıya girer mi? Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.