“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Fransa Shengen Vizesi Almak

http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/fransa-vizesi-icin-kosullar-hafifledi

Uzun ve Hızlı Shengen Vizesi Hayal Mi?

Ah gel de ‘vize -vize!’ diye kıvranan bünyelere daha iyi merhem bul. Hele Shengen olursa tadından yenmez. Neymiş efendim biz Türkler vizeyi başkasından alıp yedi memleket gezip oraya uğramazmışız. Bir daha da o memleket bize vize vermezmiş. Türküz haklıyız kardeşim. Hatta maduruz aynı zamanda. Hatta madurlukta kimsecikler elimize su dökemez bu alanda.

Biz ki aylarca uçak biletinin otelin, en doğru bölgelerin araştırmasını yaparız. Tam gideceğimiz sırada türlü fasülyeden politik oyunlarla Dolar Euro paritelerinden kazıklar yeriz. Biz ki günlerce gecelerce yemeyip içmeyip biriktirdiğimiz paralarla bi Evropa görelim hayaliyle yola çıkıp tam kapıda devletin ‘hop hemşerim madem yurt dışına çıkıyorsun, cezalısın, atasın şuracığa bi 15lik harç paracığı be yaw’ muamelesine maruz kalmışız.

    avrupa-birligi-ulkeleri

Biz ki bankadaki hesabını onaylayan müdürün ayakkabı numarasından, çocukluğundaki en sevdiğimiz çizgi film karakterine kadar bir yığın evrakla vize başvurusu hazırlar, sonra pasaportumuzda göreceğimi o sevimsiz damga için bir yığın para dökeriz. Üstelik bazı kendini bilmez ülkeler yalnızca 1 ay’cık verir ve en sevimli küfür dağarcığımızın hedefi olur.

 Artık bitti! Nasıl olduysa hem de en ummayacağınız ülke ‘bu dünyada zulüm varsa ölüm de var’ moduna girmiş ve demiş ki  Artık Türklere daha kolay veriyoruz. Hatta isterse 5 yıllık  shengen veriyoruz. hatta artık kızlar teklif edecek!

İnanmazsanız linki hemen burada.;

http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/fransa-vizesi-icin-kosullar-hafifledi

İnandık mı? Tabi ki inanmadık. Peki o zaman ne yapıyoruz? Şu önümüzdeki Mısır seyahatinden sonra ebemizin çorap rengine kadar her türlü evrağı yeniden toparlayıp yeni bir shengen vizesi için doğru Fransız Konsolosluğuna başvuruyoruz!

 Edit: Müracat ettim ve 5 yıllık vizeyi aldım:) Siz de yapabilirsiniz, imkansız değilmiş!

vize, shengen, shengen vizesi

Yorumlar (5)

 • Bülent yücesoy

  Merhaba, gezi yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Bende vize konusunda dertliyim, genelde yunanistandan alıyorum vizemi son iki keredir birer yıllık verdiler, acaba fransaya müracat etsem sizin gibi beş yıllık vize alabilirmiyim diye kafa yoruyorum, beş yıllık vize alma süreci veyahutda size göre etkin olan püf noktalarını paylaşırsanız sevinirim, iyi ve bol geziler dilerim

  • Merhabalar, aslında çok iyi bir yöntem hep aynı ülkeye başvurmak. Çünkü aynı ülkeden almaya ve o ülkeye giriş çıkış yapmaya devam edersiniz güven oluşturuyor ve her seferinde daha uzun alıyorsunuz. Fransa yaklaşık 6 ay kadar önce vize konusunda güzellikler yapacağını iddia etmişti. Benim de Fransa’dan alınmıştı çoğu vizelerim. Böyle bir güzellik oldu. Mesela daha evvelden Yunanistandan alınmış bir vizem vardı. Ama ülkeye hiç giriş yapmadım. eminim vize vermezlerdi bana.Vize süreniz bitince ülkelerin tutumuna bir bakın. ama bu konuda en iyi referans istikrar. Umarım gün gelir hiç birine ihtiyaç duymayız:)

 • Merhabalar. Sizin uzun süreli vize deneyiminizle ilgili bir soru sormak istiyorum. Seyahat sağlık sigortasını ne kadar süre için yaptırdınız acaba?
  Bol geziler dilerim…

   • Teşekkürler:) İki soru daha aklıma geldi, yanıtlarsanız sevinirim.
    Uzun süreli vize almak için örneğin 4 ay aralıklı 2 ziyaret tarihi göstereceğim. Yine de 3 aylık seyahat sigortası yeterli midir?
    Bir de, Schengen bölgesinde 24 saat içinde transit vizeye ihtiyacımız var mı? Vize aldığım ülkeyle ilk varış yaptığım transit ülkesi farklı olması durumunda sorun yaşar mıyım sizce?
    Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.