“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
kapadokya ürgüp göreme peri bacaları avanos

Kapadokya Turu – 2 Günde 12 Muhteşem Manzara

Sizde benim gibi hep Kapadokya Turu yapmak isteyip de bir türlü fırsat bulamayanlardan mısınız? İyi ki bu hafta sonu bir kaçamak yapıp Gruppal ile Kapadokya’ya gitmişim.  Bölgeyi doya doya yaşamak için belki kısa. Ama bir hafta sonu Kapadokya turu yapmak bile inanın muhteşem anlar ve nefis anılar biriktirmenize yetiyor.

2 Günde Kapadokya Turu:  12 Büyülü Güzellik

1-Tuz Gölü

Akşam İstanbul’dan çıkılan yolculuğun ilk sürprizi Tuz Gölü. Günün ilk ışıklarıyla vardığınız bu muhteşem hiçlik, ıssız ve huzurlu görüntüsüyle insanı kendine çekiyor sanki.

Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40’ı Tuz Gölü’nden  karşılanıyor. Meraklısı için ilginç bir efsanesi de olan bu göl Kapadokya Turu sırasında çekeceğiniz enfes Instagram fotolarınız için de ilk ve en çarpıcı duraklardan biri.

kapadokya gezilecek yerler

2-Selime Katedrali

İşte peri bacaları ile ilk karşılaşma anı Selime Katedrali. Çünkü Ihlara vadisinin başlangıç noktası burası. Hitit, Asur, Pers, Roma, Bizans, Danişment, Selçuklu, Karaman ve Osmanlı Devleti’ni yaşamış Selime Katedrali. Kayalara ustaca oyulmuş katedralin üst kısmının kale olarak inşa edilmesi de ayrıca dikkat çekici. Tarihte ilk yüksek sesli ayinde Selime Katedralinde yapılmış olmasını ve  Kapadokya’nın en büyük manastırı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Ayrıca henüz bir MÜZEKART‘ınız yoksa ve Kapadokya turu boyunca uzun bilet kuyrukları beklemek istemiyorsanız gelmişken hemen gişeden bir Müzekart almanızı da şiddetle tavsiye edeceğim.

nevşehir kapadokya ürgüp peri bacaları

3- Kapadokya turu Ihlara Vadisi

Melendiz Irmağı’nın oluşturduğu, 14 km uzunluğundaki  yemyeşil Ihlara Vadisi  insanı büyülüyor. Derinliği yer yer 300 mt’ye varan vadiye tepeden bakınca suyun ve sürekliliğin gücü karşısında donup kalabilirsiniz.

Aşağı 398 basamak inmek gözünüzde sakın büyümesin. 60 Milyon yıl önce oluşan bir mucizenin  içerisinde güvercinlikler ve kaya kiliselerinin arasında  yürüyeceksiniz sonuçta.

4-Yeraltı Şehirleri Derinkuyu

Erken Hıristiyanlık dönemlerinde bu inancı yaşamak ve yayabilmek ve düşmanlarından saklanabilmek için yapılan yeraltı şehirlerinden biri Derinkuyu. Buna benzer bölgede 4-5 yeraltı şehri daha var. Ama yağılan araştırmalarda bölgede neredeyse 1500 tane daha yeraltı şehri olduğu tahmin ediliyor.

Eğer sağlık durumunuz elveriyorsa mutlak girin, en azınadan bir kaç kat inin. Günümüzden binlerce yıl evvel inanılmaz bir teknik ve mimari beceriyle yapılmış bu şehirlere bayılacaksınız.

5-Avanos Çömlek Atölyeleri

Kapadokya Turu boyunca farkedeceğiniz gibi bölgenin yalnız yerüstü değil yeraltı da cevher. Avanos ilçesinde Kızılırmak‘ın getirdiği kırmızı toprak ve milden yüzyıllardır hatta Hititler döneminden beri seramik yapılıyor.

İlginç atölyelerde önce babadan oğula meslek erbabı olmuş ustasından  kısacık, şakayla karışık bir  çömlek yapımı eğitimi alıyorsunuz.  Sonra tezgahın başına oturup acemilik eserlerini çıkarmaya başlamak da mağara dükkanlardan hediyelik rengarenk çömlekleri de seçmek çok zevkli.

6-Doğal Taş Atölyeleri

Bölgenin taşı toprağı altın. Kapadokya’nın jeolojik yapısı bir çok madene ve yarı değerli taşa da ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla Kapadokya Turu sırasında bir sonraki durak doğal taş atölyeleri olacak.

Kapadokyalı ustalar bölgede bolca bulunan ‘Onix’ türü mermer ve diğer yarı değerli taşları işlemekte usta. Gezdiğiniz atölyelerde taşların ham halinden mücevher olana kadarki aşamaları uygulamalı olarak görebilir ve hediyelik doğal taşlar takılar satın alabilirsiniz.

7-Kapadokya Balon Turu

Kapadokya denince ilk akla gelen gökyüzünde nazlı narin süzülen rengarenk balonlar. Son zamanlarda balon turu fiyatları balonlardan daha yükseğe uçsa da fotoğrafları çekmek neyse ki hala bedava.

Sabahın çok erken saatlerinde ışığın en tatlı kırılmalarını yakalayıp peri bacaları üzerinde yükselen balonlar Instagram sayfanızın en çok beğeni alan pozu olacaktır. Yalnız bu anı yaşamak için bile Kapadokya’ya gidilir.

8-Uçhisar Güvercinlik Vadisi

Göreme civarında balonları en iyi izleyebileceğiniz yer Uçhisar. Gün doğumu ve gün batımları bir harika. Ama tur sırasında vakit kısıtlı. Bölgeye adını veren güvercinlerin en güzel pozlarını buradan çekeceksiniz.

Ve tabi meşhur nazar boncuklu ağaçları. Genellikle oldukça kalabalık olsa da sıra bekleyip o muhteşem nazar boncuklu selfie’yi çekmedikçe Kapadokya Turu yaptığınıza kimse inanmaz maazallah!

9-Asmalı Konak Ürgüp

2000’li yılların dizi severleri hemen hatırlayacaktır. Hangimiz Seymen ile Bahar’ın o naif aşk hikayesine kayıtsız kalabildik ki. Hikaye bir yana konağın bulunduğu sokak, içerideki taş avlular, teraslar biraz hayal gücü olan herkese bir dizi senaryosu yazdıracak kadar harika. Fırsat bulursanız önündeki yoldan biraz ilerleyip mimarinin ve coğrafyanın keyfini çıkarıverin.

10-Göreme Açık Hava Müzesi

Büyülü, inanılmaz güzel bir yer. Volkan taşlarının rüzgarın ve iklimin yarattığı kuleler, tuhaf şekilli kayalar ve kiliseler var. İçlerinde günümüzden binlerce yıl evvel yapılmış duvar resimleri, freskler ve gerçek insan iskeletleri göreceksiniz.

Uzaktan bakıldığında yalnızca kayalar varmış gibi gözüken bu bölge aslında ilk Hıristiyanlık çağının yaşandığı koskoca bir manastır kompleksi. Kiliselerin içinde foto çekmek yasak. Yukarıdaki gizliden çektiğim bir poz da aramızda kalsın olur mu?

11-Peri Bacaları Üçgüzeller

Kapadokya Turu boyunca deneyimleyeceğiniz en büyük şey doğanın en usta mimar oluşudur. Siz bakmayın şimdi böyle süt dökmüş kedi gibi sakin durduklarına. günümüzden 10 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ birer volkanmış.

Öyle çok lav ve tüf akıtmışlar ki bölgede taş üstünde taş kalmamış. Onların oluşturduğu bu tabaka Kızılırmak’ın sularıyla rüzgarla ve güneşin işbirliğiyle işte bu garip yeryüzü şekillerini oluşturmuş. Şüphesiz en ilginci de bu şapkalı periler gibi bin yıllardır ayakta duran Peribacaları. Hayal gücünüzü çalıştırın. Her birini bir şeylere benzeteceksiniz.

12-Hacı Bektaş Veli Türbesi

Kapadokya Turuna 13. Yüzyılda yaşamış bu ünlü düşünürün türbesini ziyaret  için bile gitmeye değer. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin ilk temellerini atan Hacı Bektaş Veli Hz’nin türbesinde onun öğretisine ait bir çok ilham verici söz, Atatürk’ün ona verdiği değer ve bektaşi inancına ait bir çok barındırıyor.

Buradan herkesin aldığı maneviyat farklı tabi. Beni en çok etkileyeni de ekleyivereyim hemen buracığa.

Hararet nârdadır, sacda değil,
Keramet sendedir, tâcda değil.
Her ne arar isen, kendinde ara,
Kudüs’te, Mekke’de, Hâc’da değil.

13- Kapadokya turu Bonus güzellik: Lezzetli yöre mutfağı ve testi kebabı

2 Günlük geziye nasıl bunca güzelliği sığdırım demeyin. Gruppal’ın muhteşem rehberliğinde biz sığdırdık vallahi Hatta üzerine her durakta yörenin leziz yemeklerini, tatlılarını ve testi kebabını da tatmadan dönmedik.

Adeta bir mağara yada tapınak mimarisinde yapılmış ilginç restoranlardan birinde toprak testilerede odun ateşinde pişirilmiş kuzu etli kebapları tatmadan dönmek tabi ki olmazdı. Kısacık bir hafta sonu turunda Kapadokya’ya doyulur mu? Tabi ki doyulmaz. Ama tıpkı bunun gibi kokusu burnunuzda, tadı damağınızda, tınısı kulağınızda, anıları kalbinizin en kıymetli köşelerinde takılır kalır.

Kapadokya’dan sonra başka kısa tur yapmak isterseniz bir sonraki haftanın şahane fotoğraflar rotası olarak kısacık bir  Yedigöller Turu yapmanızı da öneririm.

 

 

 

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.