“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Yedigöller’de Instagram İçin Harika Fotoğraf Fikirleri

Yedigöller  Instagram sonbahar fotoğrafları  için tam bir cennet. Sonbaharın o doğal romantizmi, yeşil, kırmızı ve sarının en güzel tonları, adı üstünde 7 gölün birbirinden bağımsızmış gibi ayrı ayrı süzülüşü. En düz insanı sanatçı olur çıkarır adeta.

Yedigöller Nerede?  Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Batı Karadeniz bölgesinde Bolu-Zonguldak arasında yer alan bölgede bulunan Yedigöllerin adları:

Büyükgöl, Küçükgöl, Seringöl, Deringöl, Sazlıgöl,  Nazlıgöl, ve İncegöl ‘dür. 

Kendi aracınızla Yedigöller’e İstanbul’dan gitmek için Bolu merkeze geldikten sonra Merkeşler sapağından dönmelisiniz.  Burada Yedigöller ulaşım tabelalarını takip edin. Biraz virajlı ama keyifli bir yol olacaktır.

Eğer Yedigöller Milli Parkına toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz Bolu merkezden kalkan otobüs veya minübüsleri kullanmanız yeterli olacaktır. Yol yaklaşık yarım saat sürüyor.

Yedigöller’e Ne Zaman Gidilir?

Bu doğa harikası parkta her mevsim ayrı güzeldir. Ancak Yedigöller sonbaharda en güzel elbiselerini giyer. Yazdan kışa geçiş döneminde Yedigöller’de  fon öyle güzeldir ki  telefonu sağa sağa sallayıp rastgele çekseniz bile ortaya çıkan eserler muhtemelen müthiştir.

Ama yok, ben illa Instagram‘lık pozlar, selfie‘ler çekeceğim diyorsanız artık biraz daha yaratıcı olmanın zamanı geldi. Sonbahar fotoğrafı deyince eline yaprak alıp ileri uzatmanın dışında da bir şeyler çekelim, fikir olsun diye bir kaç örnek benden. Gerisini sizin ilham perilerinize bırakıyorum artık…

yedigöller Instagram fotoları

Instagram’a göz atmak için hemen tıklayın!

Yedigöller Instagram Sonbahar Fotografı Önerileri

Renk uyumu önemli

Eğer gerçekten güzel bir sonbahar fotoğrafı çekmek istiyorsanız biraz hazırlıklı gitmek gerekli tabi. Hazırlık derken su geçirmeyen ve rahat bir yürüyüş ayakkabısı, hava değişimine karşı katlı giyinme ve sıcak tutacak ama terletmeyecek bir mont demek istemiyorum yalnızca. İçine gireceğiniz ortama uygun renkler ve tonlar.

sonbahar-yedigoller-instagram

 Yansıma mı? Yedigöller Instagram için bir yanılsama mı?

Sonbahar fotoğrafları içinde en sevdiğim yansıma pozları oluyor. Ama yine de en sıradan fotoğrafa bile farklı bir bakış açısı katmak bir çeşit oyun. Makinenizi yere olabildiğince yaklaştırın. Öyle ki rengarenk yapraklar nerede bitiyor, Deringöl nerede başlıyor seçilmesin bile. Sabahın erken saatinde siz sağdaki kamp çadırınızda uyuyorken ürkek adımlarıyla size bakan bir sincap böyle görecek manzarayı mesela:)

Yedigöller’de bastığın yerleri toprak diyerek…

Biliyor musunuz ben yolda çok para bulurum.  Sanırım yürürken aşağıya biraz daha dikkat etmek gerek. Çünkü bizim üzerine basıp geçtiğimiz yerlerden bir mucize yükselebiliyor. Yedigöller’de instagram için harika fotolar çekmek istiyorsanız olay yine bakış açısı…

Yedigöller Instagram foto önerileri

Yedigöller Instagram için  bir göğe bakma durağı

‘İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım…’ demişti ya şair. (Turgut Uyar) Bazen göğe bakmak da ayrı bir mucize yaratır. Ah şu ağaç mantarları! Bazen iyi ki de zehirliler diyorum. Yoksa böyle özgürce boy verebilirler mi hiç bir Yedigöller sonbahar fotoğrafı karesinde?

mantar-foto-renk

Yedigöller’de bir sonbahar içimi

Ne güzel demiş şair; ‘’Geleydin bir çay içimi, sen çay dökerdin, ben de içimi.’’ Bu sonbahar Yedigöller’e giderken bir termos çay götürmeyi de sakın unutmayın!

Hazanın diğer adı sonbahar

‘Yaprak sıkılmıştı ağaçtan. Bahaneydi sonbahar’ dedi ya bir kez Necip Fazıl, işte o zaman daha iyi anladım birlikte yola çıkanların yolda yalnız kalışlarını.

Sonbaharda Yedigöller instagram fotoları

Dengesiz değilim efendim dengenizim

Çocukluğumuzda hatırlar mısınız dokuztaş oyunu vardı. (Yazar burada neolitik çağdan falan bahsetmiyor, sakın) Taşları üst üste dizme sanatı özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde çok seviliyor. Hatta ‘ben buraya geldim, bir eser bıraktım ve tekrar döneceğim’ anlamına geliyor. Gravity Glue denilen bu sanatı çok ileri boyutlara taşıyıp mucizevi eserler yaratanlar da var. Mucize yaratmak zorunda değilsiniz. Ama öyle güzel kaplanmış kayalar, taşlar var ki görmezden gelmeyin derim. Bu kule böylece yükselir, yerçekimi bu yapıları bir arada tutan tek yapışkandır. daha iyilerini sizden bekliyorum.

dokuztas-gravityglue-kaya-taslar-foto

When I fall in love…

Yedigöller’e  sevdiceğinizle gidiyorsanız eğer  Instagram sonbahar fotografı çekmek pek de umurunuzda olamayacaktır muhtemelen. Ama ölümsüzleştirmek istediğiniz bir tarih varsa mesela şöyle bir öneri verebilirim. Aman canım boşverin siz Instagramı falan. Anın, hayatın, Yedigöller’in tadını çıkarın bu güzel sonbaharda…

instagram-kasim-love-fotograf

Daha fazla Instagram için ‘kutu.baligi’nı tıklayın!

 Instagram’a fotoğraf koymadan dikkat edeceğiniz ipuçları, kurallar ve öneriler için daha fazla ipucu?

Yorumlar (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.