“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

8 Adımda Büyüleyici Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Elbette sizin için görsellik değil ruh güzelliği önemli. Ama kabul edelim ki günümüzde her şey hız ve algı üzerine yürüyor. İşte sosyal medyada  Instagram’ın bu kadar ilgi görmesinin sebebi bu. Instagram’da takipçi arttırmak istiyorsak güzel fotoğraflar konunun olmazsa olmazı. Peki gerçekten de güzel Instagram fotoğrafları nasıl çekilir? O bir fotoğrafıyla binlerce ‘like’ alan fenomenlerin bilip, bizim bilmediğimiz nedir?

Kutubalığı’nı Instagram’dan takip etmek için tıklayın

Sakın yanlış anlaşılmasın. ben de bir Instagram fenomeni değilim. Ancak her işin olduğu gibi bunun da bir takım sırları vardır diye düşündüm. Biraz araştırma yaptım. Öğrendiğim bilgileri sizinle paylaşmasam olmazdı elbette. Malum eğitim şart ve bilgi paylaştıkça değerli:

Güzel Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

1- Işık

Fotoğrafı neyle çektiğiniz önemli tabi ama profesyonel bir makine ile değil ütüyle bile çekseniz ışık olmazsa olmazınız. Dış mekanlarda çekim yapıyorsanız sabahın erken saatleri veya akşam üstü en güzel  Instagram fotoğrafları’nın çekildiği saatlerdir. Gün ışığı hem direkt düşmez , hem de doğal bir filitre oluşturarak çekimin daha etkileyici olmasını sağlar. Kapalı mekanlarda ise mümkün olduğunca yüksek ışık renklerin daha güzel ve gerçekçi çıkmasını sağlayacaktır.

2-Kompozisyon

Ortam ne kadar etkileyici olursa olsun Instagram‘da fotoğrafınıza bakan kişi o küçücük kareden görecek çektiklerinizi. O sebeple çektiğiniz karede aktarmak istediğiniz duyguyu yansıtan bir kompozisyon olsun mümkünse. O sonbahar fotoğraflarında yaprağı size uzatan kız gibi mesela. 3 saniyelik de olsa bir hikayesi olsun.

sonbahar instagram foto

3-Renk

Konumuz görsellikse hoş renk geçişleri, uyumlu tonlar veya birbirine yakışan zıt renkler bulduğunuzda sakın kaçırmayın. Yeşil bir yemin üzerindeki sarı objeler ya da pembe, beyaz, mint  tonların hakim olduğu romantik his hepimizin hoşuna gider. Bakarsınız, içinizden kelimeler kendiliğinden dökülüverir. Kimi zaman fotoğraf altyazısını kendi yaratır.

4-Arka Plan

Siz ön plandaki müthiş pastayı çekmek isterken arkadaki kirli tabaklar, buruşuk masa örtüsü çıkmasın mesela.  Ya da en sevimli halinizde selfie bakışı atarken arka plandaki çöp tenekesi tüm büyüyü yok edebilir. ( Şeytan ayrıntıda gizliydi hani. Unutmayalım 🙂

5-Bakış Açısı

Hani o tepeden ayakkabılarınızı çektiğiniz kuru yaprak fotosu. Ya da vazgeçilmez kahve fincanının üstten görüntüsü. Neden bunca kez tekrarlanmalarına rağmen hala güzel olabiliyor hiç düşündünüz mü? Farklı açılardan bakmak en klasik görüntüleri bile şahane hale getirebiliyor bazen.

6-Simetri-Asimetri

Kimi fotoğraflarda farkında olmasak da bizi çeken, gözümüze hoş gözüken bir şeyler oluyor. Biz bilmiyoruz belki ama fotoğraf profesyonelleri bu işi iyi biliyor. İşte simetri bunlardan en önemlisi. Ana objenin  tam ortasında olması, geriye doğru uzanan perspektif çizgileri, altta ve üstte  yansıyan ışığın verdiği derinlik hissi. İşte bunlar hep bilinç altımıza fısıldıyor (Beğen, beğen, beğen…)

7-Sevimlilik

Tontiş bir köpek, tatliş bir kedi ya da ponçik bir bebek.  En ciddi profillerin bile ara sıra sevimliliğe ihtiyacı vardır. hesabınızda ve hayatınızda bunlara daha sık yer vermelisiniz.

Kutubalığı’nı Instagram’dan takip etmek için tıklayın

8- Ücretsiz Fotoğraf Uygulamaları

İşte bu da tüfeğin icad olup, mertliğin bozulduğu nokta. Güzel Instagram fotoğrafları için  bir çok fotograf uygulaması var. Aşırıya kaçmamak şartıyla ara sıra bunları kullanabililirsiniz. Kimi zaman çok sıradan bir fotoğraf bir kaç hafif dokunuşla  ve başarılı bir fotograf uygulaması marifetiyle bir şahesere dönüşebiliyor.  Ya da bir kaç fotoğrafı başarıyla birleştirip daha çok şey anlatmanızı sağlayabiliyor. Ücretsiz fotoğraf uygulamaları için size önerebileceğim bir kaç uygulama şunlar:

Cupcut

Snapseed
InstaCollage
Aviary
ColorSplash

Güzel fotoğraf uygulamaları için daha bir çok örnek verilebilir. Bunlar benim de kimi zaman kullandığım ve ücretsiz fotoğraf uygulamaları.  Bu başlı başına bir yazı konusu olsun. Sizin de bunların dışında kullandığınız ve önerebileceğiniz fotoğraf uygulamaları ve filitreleri varsa mutlaka bana yazın.

Her zaman oyunu doğru ve kuralınca oynayamıyor tabi insan. Şu da unutulmaz bir gerçek ki Instagram hesabınıza hangi fotoğrafı koyarsanız koyun sevdiklerinizle ve sizi sevenlerle etkileşim içinde olmak, beğenilmek en kıymetlisi. Ha bu arada: ben size Instagram hesabımı vermiş miydim? 🙂

www.instagram.com/gezgin_kutubaligi/

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.