“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
Batum Gezilecek Yerler

Batum Gezilecek Yerler: 3 Günlük Program

Batum her mevsim çok güzel. Üstelik gitmekte çok kolay. Pasaport yok ,vize yok. Kap nüfus kağıdını, harç pulu bile alma ( Son güncelleme: Artık harç pulu istiyorlar) atla git. Ama şöyle hazır bir Batum Gezilecek Yerler listesi olsa elimizde. Biz de o programa uygun bişeycikleri atlamadan az zamanda çok yer görsek, pratik bilgiler, alışveriş önerileri ve gezilecek yerler konusunda önceden plan yapsak fena mı olur?

3 Günde Batum Gezilecek Yerler

batum-gurcistan-harita-gezilecek-yerler

1. Gün

İlk gün turunuza Batum Bulvarı‘ndan  başlayabilirsiniz. Mesafeler çok uzun değil. İsterseniz yol üstündeki bisikletlerden birini kiralayın.

Alexander Gardens, Piaza Meydanı, Tiyatro Meydanı rotanızın üzerinde olsun. Hepsi birbirine son derece yakın yerler ama defalarca fotoğraf için mola vereceksiniz. Tiyatro Meydanı‘nda Altın Poseidon heykelini gördükten sonra Avrupa Meydanı’nda biraz mola verin.

Etraftaki harika yapıları ve Altın Postu elleriyle sevgilisine teslim edem Medea‘nın dibinde soluklanın. Astronomik Saat ve Eski Banka Binasının harika vitraylarına doyamayacaksınız. Eğer hala yorulmadıysanız sahile doğru gidip Batum Limanı’na yönlenin. Burada Bizim İzmir saat kulesine çok benzer Chacha Tower ve Alphabet Tower (Alfabe Kulesi) mutlaka görülecek yerler arasında.

Özellikle akşamları size bayılacağınız bir gösteri sunacak Ali ve Nino heykeli ve Ferris Whell yani Işıklı dönme dolap ta hemen oracıkta.

Batum Gezilecek Yerler listesi içinde  akşam yemeği için pek çok yerde bulacağınız Haçapuri pidesi mutlaka denenmeli.  Hinkal (Mantı) ve Mutlaka Armutlu Gazoz denemelisiniz. (Yerel içkileri Chacha ve Meşhur Gürcü Şarapları da tercihe bağlı denenebilir tabi;)

batum-hacapuri-gurcistan-nasil-gidilir-gezilecek-yerler

batum-gezilecek-yerler-meydanlar-ajara2. Gün

Günü iyi değerlendirmek için akşamdan otel lobisinden veya bir turizm acentasından bir araç ayarlamanızı öneririm size. Çünkü ta Batum‘a kadar gelmişken bir iki saat uzaklıktaki Sarpi dağlarına doğru uzanıp şahane şelaleler kaleler, köprüler ve nehirleri görmeden olmaz. Rota sırasıyla şöyle olmalı:

Batum Gezilecek Yerler içinde yer alan  Rustavi Caddesi üzerinden geçerek robot yüzü şeklindeki yapıyı  ve ters yapılmış bir evi andıran White House ‘ı fotoğraflayın.

Ardından Gonio Kalesi‘ne mutlaka uğranmalı. Çoruh Nehri kıyısından devam edilip Keda bölgesinde yer alan Mankhuntseti Köprüsü‘de durmadan üzerinde bir hatıra pozu vermeden asla olmaz. Hemen ileride çağıl çağıl gürleyen  Makhuntseti Şelalesi belki de gezinin en unutulmaz anısını bırakacak size. Atlamayın sakın!

Ardından 10 dk daha gittiğinizde Adjara Wine House çıkacak karşınıza. Şarabı sevin ya da sevmeyin, müthiş üzüm bağları, şarap yapım atölyesi ve enfes yemeklerine bayılacaksınız. Batum’da yeme içme konusunda en başarılı yerlerden birisi kesinlikle. Akşam  Karadeniz’e karşı romantik ışıklar altında  güneşi batırabilir şu meşhur elinde kalp tutan modern heykellerin önünde hatıra fotoları çekebilirsiniz.

Batum Gezilecek Yerler (Gece Hayatı)

Geceyi ister otelinizde isterseniz büyük otellerin hepsinde bulunan  Batum Casino‘lardan birinde sonlandırmalısınız. oynamasanız bile bir kumarhane deneyimi yaşamadan olmaz Batum‘da değil mi ama?

batum-selale-dogal-yerler-nereye-gidelim

batum-sehir-merkezi-gurcistan-nasil-gidilir

3. Gün 

Son günü biraz  Batum‘da alışveriş yaparak değerlendirelim Ama önce mutlaka görülmesi gereken bir yer var. Batum Botanik Parkı. Batum şehir merkezine 7 km uzaktaki bu park dünyanın en büyük 2. Botanik Parkı. 5 Binden fazla bitki türünün bulunduğu bu parka ister taksiyle ister otobüsle gelebilirsiniz. Batum’da taksi ücretlerinin çok ucuz olduğunu mutlaka hatırlatayım bu arada. Ancak yine de otelden çıkmadan resepsiyondan çıkmadan güzergah-fiyat konusunda bilgi alın. Baştan fiyatta anlaşmadan binmeyin.

Batum gezilecek yerler arasında Botanik Bahçesinde en az 3-4 saatlik hızlı bir turdan sonra Batum yerel pazarı mutlaka görülmesi ve alış-veriş yapılması gereken yerler arasında. İster hediyelik, ister hatıralık peynirler, kaşarlar, turşular ve yerel lezzetler için tam yerindesiniz.

Acıkırsanız mutlaka uğranması gereken adres Batum Fish Market. Muhteşem taze, ucuz ve çeşitli. Hemen oracıkta balığınızı seçin, yan bahçede teyzelere temizletin enfes salata eşliğinde götürün. Batum‘un en leziz öğününü burada sonlandırmış olacaksınız.

Bu harika şehre veda etmek için en güzel yer  Argo Teleferik Hattı: (Argo Cable Car) olacaktır. Gidiş dönüş yalnız 5 Ları. Ama Batum’a yüksek tepeden veda etmenin keyfine paha biçilemez.

batum-botanik-park-gezilecek-yerler-gezi

batum-ne-yenir-alisveris-ne-alinir

 Gürcistan‘ın bu güzel şehrinde Batum gezilecek yerler için 3 gün yetmez. Ama kısıtlı zamanınız varsa  Batum Gezilecek Yerler, yeme içme, alışveriş, ve pratik bilgiler ancak bu kadar sıkıştırılabilir.

Batum hakkında daha fazla ;

Batum Gürcistan (Ne Arıyorsan O, Nasıl Bakıyorsan Öyle)

 

Yorumlar (4)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.