“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

‘Mutlaka Erzurum ‘a Gitmeliyim!’ Dedirtecek 10 Sağlam Sebep

Erzurum Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri. Hele kışın beyaz örtüsü içinde ne güzel görünür Kurtuluş Savaşı kahramanı bu şehir. Tarihi yapısı, kış sporlarının en güzel ortamı, ve leziz ve sağlam bir mutfak kültürü olmasına rağmen nasılda ağır başlı ve mağrur durur doğudan bakarak bizlere.Bu kış değilse ne zaman?   Erzurum’a mutlaka fırsat yaratıp gitmeli . Neden mi ? İşte size geçerli 10  sebep:

Erzurum’a neden mutlaka gitmelisin?

1- İstanbul’a yakın

  Yol uzak falan değil. Uçakla yalnız 1.15 dk. Yani Ege’den Akdeniz gibi neredeyse.

2- Ucuz

Kimi zaman hem Thy’nin hem de Pegasus’un inanılmaz uçak bileti promosyonları var. Biraz araştırınca çoğu kayak merkezinden  çok daha hesaplıya geliyor.                                                     Bansko, kayak, kayak ekipmanları

3- Kar var, kayak var

Palandöken Kayak otelleri ve pistleri muhteşem. Türkiye’nin en iyi kayak pistleri burada. Uludağ’dan çok ucuza kaliteli pistlerde nefis bir kayak deneyimi yaşayabilirsiniz.( Pek çok otelin kendi lifti ve kendi pistleri var)

4- Han var, hamam var

Kayak yapmak şart değil.  Bölgedeki otellerin bir çoğunun spa ‘sı var Dışarıda karlar altındaki muhteşem Erzurum’a bakarak enfes havuzunda yüzebilir, misler gibi kokan hamamlarında mis gibi olabilirsiniz.

5- Ateş bizi çağırıyor

Çocuk oyun odasından tutun da leziz yemeklerine, konforlu odalarına ve sizi mıknatıs gibi kendine çeken şömine başına doyamayacaksınız.

erzurum-alev-kayak-atesi-gezginkutubaligi

6- Dağ’a çıkma, dağ burada.

Oteller şehir merkezine çok yakın. İstediğiniz an  10 dakikada kayak pistlerinden  Erzurum’a inip şehri keşfedebilirsiniz.

erzurum-kongresi-kis-tatili

7- Tarihi hem yaşatan hem yaratan topraklar

Çifte Minareler, Tabyalar, Nene Hatun Türbesi, Üç Kümbetler, şahane Yakutiye Medresesi ve tabi Erzurum Kongre binası unutulmayacak güzellikte.

8- Taşı toprağı değerli

Oraya  kadar gidilir de Erzurum’da ne alınır diye sorulur mu hiç?  Tarihi Oltu taşı çarşısı ve ufak gümüşçüleri asla göz ardı etmeyin. Bileklerinizde ve belleklerinizde kalıcı hatıralar bırakacak

9-Siz unutsanız damağınız unutmaz

Cağ kebabını ve kadayıf dolmasını vatanında yemek bir başka lezzet. Üstüne çayınızı kıtlama içmeyi ihmal etmeyin. Erzurum yeme içme konusunda bir efsane.

erzurum-cag-kebap-doner

10-Kadir kıymet bilen şehir

Sokakta insanlarla tanışın. Hiç bir terör olayına geçit vermemiş, senenin 9 ayı karla kışla ve yoklukla mücadele eden, sert temiz kalpli, fakir olsa da çalışkan ve mağrur dadaşlarla hasbıhal edin. Kışın ve yokluğun tüm yükünü çeken teyzelerle sohbet edin. Şu büyük şehir gerginliğini bir kenara bırakın. Güler yüzleriyle size merakla bakan çocuklarla sokak arasında kızak kayın. Unuttuğunuz gerçek duyguları ve samimiyeti hatırlayacaksınız.

Bu harika tanıtım gezisi için www.gezimanya.com ‘a, Erzurum Tanıtım ve Kalkınma Ajansına ve Xanadu Snow White Otele teşekkür ederim.

 

Yorumlar (5)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.