“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
Pandemi seyahat kuralları

Pandemide Yurt Dışına Nasıl Giderim?

Covid-19 yurtdışı seyahat kuralları için bir çok kriteri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Hangi ülke kapılarını Türk turistlere tamamen kapattı? Hangi ülke test istiyor? Nerede karantina var… Bu soruların tek bir cevabı yok. Çünkü gelişmelere göre durum sürekli değişebiliyor. Gitmeyi planladığınız ülkenin kurallarını, koşullarını ve salgın dönemindeki durumunu neredeyse anlık kontrol edebileceğiniz güvenilir ve güncel 3 uygulama var:

Covid-19 Yurt Dışı Seyahat Kuralları için IATA Seyahat Uygulaması

https://www.iatatravelcentre.com/

IATA Seyahat Merkezi pasaport, vize ve sağlık gereksinimi tavsiyeleri için uluslarası doğru güvenilir bilgi kaynağıdır. Tüm ülkeler için pasaport, vize, sağlık bilgileri, ülke bilgileri ve Koronavirüs hakkında son güncellemeler yer alır. Gideceğiniz ülkeyi, tarihi ve çıkış ülkeniz olarak da Turkey yazdığınızda tüm kuralları güncel olarak çıkaracaktır.

Ayrıca çok daha kısa yoldan karantina uygulayan ülkeler ve test isteyen ülkeleri görebilmek için sitenin Covid-19 News bölümüne tıklamanız yeterli. Sitenin maalesef Türkçe seçeneği yok. Ancak Google otomatik çeviri ile rahatça çevrilebiliyor.

covid-19 yurtdışı
 seyahat kuralları

Koronavirüs döneminde seyahat için güncel pratik bilgiler uygulalaması (Covidcontrols)

https://covidcontrols.co/tourist-allowed/turkey

Koronavirüs günlerinde yurtdışı seyahat yapacaklar için harika bir seyahat uygulaması daha. Yukarıdaki linki tıkladığınızda çıkan tablodan önce gitmek istediğiniz yeri sonra da çıkış noktanızı yazın. Haritadan veya kaydırarak tablodan, ülkelerin size uyguladığı Covid-19 yurtdışı seyahat kurallarını çok net görebiliyorsunuz.

Anasayfadan gitmeyi planladığınız ülkenin sınır girişlerindeki kurallarını, salgın tedbirlerini hatta ölüm oranlarına kadar bir çok bilgisini de görebilmek mümkün.

Corona yurtdışı seyahat kuralları

Tüm dünyada Türkler için Corona döneminde seyahat kuralları (Airsiders)

https://health.airsiders.com/

Airsiders, hava yolculuğu endüstrisi için çözümleri sunan Berlin merkezli bir teknoloji şirketi. Pandemide seyahat için site anasayfasında ‘Covid-19’ menüsüne tıklayın. Ekrana yalnızca gideceğiniz ükle, şehir veya havaalanını yazmanız yeterli. Göçmenlik, karantina, yolcu sorumlulukları, Covid testi, antikor testi, havaalanı güvenlik önlemleri dahil onlarca konuda her gün güncellenen bilgiler var.

Bütün bu hizmetlerin dışında sitenin ana sayfasından ayrı almış olduğunuz uçuşları bağlamanız da mümkün. Site ilk açtığınızda İngilizce geliyor. Ancak sunucu bağlantı ülkenize göre hemen Türkçe’ye çevrilebiliyor.

Ayrıca pandemide güvenli bir seyahat için uçağa binmeden önce mutlaka bilmeniz gereken kurallar var. Bunlara da hemen bir göz atın:

https://www.kutubaligi.com/guvenli-ucak-yolculugu/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.