“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
schengen vizesi

2022’de Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur: En İyi Rehber

Uçak bileti ücretleri dakika dakika değiştiren algoritmalarla son derece karmaşık. Ortalama tüketiciyi önemli bir dezavantaja sokuyor. Çoğu zaman da  fazla ödeme yapmasına neden oluyor. Peki hangi bileti alırsanız en ucuz uçak bileti almış olursunuz?

1- Gideceğiniz yeri ve tarihi fiyata göre seçin:

Çoğu insan uçak bileti alacağı zaman şu şekilde yapar:

1-Gitmek istediğim yer

2-Gitmek istediğim tarih

3-Off ucuz uçak bileti yok ki!

Gelin şimdi şu işi biraz tersine çevirip bakalım bir de:

1-Havayolları firmaları ve uçak bileti arama sitelerinden bilet fiyatlarını incele

2- Buna göre ucuz uçak bileti rotalarını seç

2-Bu rotalardan sana en uygun tarihleri belirle.

Aslında size yardımcı olabilecek bir çok ucuz uçak bileti bulma sitesi var. Bir kaç ufak ipucuna dikkat edin yeter. Google  Flights, Skyscenner, biletbayi gibi uçak bileti arama motorlarına alarm kurup gitmek istediğiniz rota ucuzlayında haber alabilirsiniz.

2- Google Flights Keşfet Haritası ile en ucuz yeri bulun

Google’ın bu hizmeti gerçekten de hayatımızı çok kolaylaştırır.  Google Uçuş Arama Haritası ile kalkış ve varış havaalanlarını, yurt içi ve yurt dışı destinasyonlardaki en ucuz uçak bileti fiyatlarını kolayca bulabilirsiniz.

Sadece kalkış havaalanınızı girin ve varış noktasını açık bırakın. Tüm ucuz bilet seçenekleri dökülecektir. Önümüzdeki altı ay içinde belirli tarihleri ​​arayabilir veya hafta sonu, bir haftalık veya iki haftalık geziler planlayabilirsiniz. Sağdaki sekmeden ‘uçuş fiyatı uyarıları’ kısmını aktif hale getirdiğinizde ise site Google seçtiğiniz uçak bileti fiyatı ucuzladığında size hemen haber verecektir. Harika değil mi?

ucuz bilet google

3-Daha fazla tasarruf için birazcık esnek olun

Ucuz bilet ararken tarihlerde veya gideceğiniz havalimanlarında birazcık esnemek size inanılmaz bir tasarruf sağlayabilir.

En Uygun Uçak Bileti İçin 20. Haftanın Sırrı

İnternetteki arama motorlarına en çok sorulan sorulardan biri ‘en ucuz nasıl uçarım?‘ Bu sorunun en kesin cevabı ise biletinizi erken satın almanız. Ama ne kadar erken? Uçuş karşılaştırma sitelerinin yaptığı analizlere göre Türkiye’de en ucuz bilet için uçuştan  20 hafta önce tarihini göstermiş. Yani yılbaşı tatili için bir şeyler planlıyorsanız Eylül ayı içinde biletiniz almak size çok şey kazandıracak.

Peki 20 hafta önceden aldım ama ne kadar kar ettim sorusunun cevabı ise ortalama %14  Ancak tatil ve özel tarihlerde önemli farklar oluşabileceğini gözden kaçırmayın.

Ucuz biletle bolca gezmek bir sır mı? Hayır elbette!

Aktarmaları Kaçırmayın

Özellikle uzak destinasyonlara uçak bileti alırken direkt uçuşların fiyatları göz korkutabiliyor. Uzak Doğu, Güney Amerika gibi yerlere direkt uçuşlar daha seyrek düzenlendiği için uçak biletlerinin fiyatları genelde yüksek oluyor. Çoğu zaman karşımıza direkt uçuşlardan daha ucuz aktarmalı uçuşlar çıkabiliyor ama aktarmalı uçuşlar havayollarının kendi aralarındaki anlaşmalara göre belirleniyor ve bazen çok fazla bekleme süreleri olabiliyor. Enuygun.com’da daha kısa bekleme süreleri olan ve daha ucuz akıllı aktarmalı uçuşlarla karşılaştım. Siz de bu uçuşlara mutlaka göz gezdirin.

 Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Çıkar?

Havayolu şirketleri biletleri satmaya genellikle bir yıl önce başlar. Fiyatlar önce makul bir seviyeden satışa çıkıyor. Fakat yeterli sayıda bilet satılamaması veya havayolu firmasının nakit paraya ihtiyacı olduğu durumlarda fiyat ucuzlatılıyor. Burada limit yaklaşık 5 ay civarında.

Daha sonra düşük fiyatlarla belli bir doluluk oluşturulduğunda fiyat yine adım adım her satılan biletle yukarılara tırmanıyor. Siz seyahate çıkmaya karar verip bilet almaya kalkıştığınızda 2 haftadan az bir süre kaldıysa maalesef en yüksek fiyattan bilet alanlar gurubuna giriyorsunuz. İşte bu sebeple en ucuz uçak  bileti almanın birinci sırrı zamanlama olarak belirtiliyor.

en ucuz uçak bileti
Seyahate bayılırız. Hele bir de ucuz uçak bileti bulduysak.

En Ucuz Uçak Biletini Hangi Gün Almalı?

Yaygın inanışın aksine eğer ucuz uçak bileti almak istiyorsanız biletinizi cumartesi pazar, yani hafta sonu almalısınız. Araştırmalar insanların hafta sonu daha önceden planladıkları şeyleri yaptığını ve yeni planlanlamaları hafta içlerine bıraktığını belirliyor. Dolayısıyla cumartesi pazar günleri bilet alımı daha az, fiyatlar daha makul.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu daha var. Biletinizi hafta sonu alın ama gidiş tarihinizi Perşembe, dönüş tarihinizi de Çarşamba’ya denk getirmeye dikkat edin. Çünkü araştırmacılar hafta içi ve iş günü olması nedeniyle en az tercih edilen günlerin Çarşamba ve Perşembe olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla iyi bir planlamayla, en ucuz uçak bileti bulup her fırsatta tatilin tadını çıkarmak da size kalıyor.

Bileti aldınız ancak o kadar saat uçakta nasıl vakit geçer diye düşünürseniz size hemen uçakta vakit geçirmenin harika yollarını önerebilirim.

Uzun Uçak Yolculuğu Nasıl Kolay Geçer?

Yorumlar (3)

  • Ucuz uçak bileti bulunca kişinin tatili gerçekten daha güzel geçiyor 🙂
    Fakat günümüzde ne yazık ki 5 ay önceden bilet tarihi belirlemek , çalışma koşulları yüzünden hayli zor. Herkesin ucuza uçması dileklerimle…
    Sevgiler saygılar…

  • Güzel bir yazı olmuş, ben uzun zamandir tayland bileti icin ekonomik bilet yakalayabilirmiyim diye bakıyorum ama bir türlü rastlayamadım. Gidiş tarihi olarak da sömestr tatili diye planlıyorum. Bu konuda tüm havayolu firmalarının kampanyalarını ortak takip edebileceğimiz bir site yada uygulama var mi?

    • Yazıyı beğenmenize çok sevindim. Gerçekten bedava değil ama ucuza gezmek gayet mümkün. Bunun da birinci şartı erken planlama. Ben çoğu gezim için Tripadvisor, Skyscanner, Turna vb bir çok uçak bileti sitesin aylar evvelinden takibe alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.