“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
ekonomik-ucak-kampanya

Ucuz Uçak Bileti İçin Minik Bir Sır

Haydi dürüstçe itiraf edin. Hangimiz tatil için yanıp tutuşmuyoruz? Hangimizin gözleri aşka gülen taze bir söğüt dalı gibi parıldamıyor tatilden bahsederken? Ahh şu bel büken uçak bileti fiyatları biraz daha ucuz olsa. Peki var mu ucuz uçak bileti almanın gözden kaçan bir sırrı. Tabi ki var? Size bedavasını vaad etmiyorum. Ama üç-beş Allah ne verdiyse artık? Niye kaçıralım ki?

Ucuz uçak bileti için karşılaştırma siteleri

Kimi zaman ucuz uçak bileti ararken zorlanıyordum. Çünkü bilindik karşılaştırma siteleri Türkiye’deki tüm havayolu firmalarını karşılaştırmıyor. Halbuki amaç bir yerden bir yere ulaşmaksa neden tüm seçeneklerden haberdar olmayayım? Amaç bağcıyı dövmek değil üzüm yemekse , neden bir iki saat farkla çok daha ucuz uçuş seçmeyeyim?

Bu iş için bir çok uçak bileti karşılaştırma sitesi var. Ama ben tüm yurt içi-yurt dışı  uçuşları karşılaştıran bir firma istiyordum.  Bakınırken yeni bir uçak bileti arama motoru  birucak.com ‘u keşfettim. Basit ve kullanışlı ana sayfası gayet güzeldi. Denemek için bir kaç arama yaptığımda baktım ki gerçekten yolcunun çıkarına olan tüm firmaları değerlendirmeye alıyor. Bu çok iyi. Çünkü hepsine tek tek girip karşılaştırma yapmak imkansız gibi bir şey.

En ucuz uçak biletini bulacağım derken kimi zaman kafam karışıyor. Çünkü fiyatı hesaplı olsun diye genellikle  uçuş saatlerimi mümkün olduğunca esnek tutarım. Her havayolunun sitesine girmek, yakın saatleri bir biriyle kıyaslamak, vergi dahil son fiyatları çıkarmak hiç kolay iş değil. birucak.com bu konuda gayet başarılı. Üstelik çoğu sitede müşteri hizmetleri telefon numarası sır gibi saklanırken burada hemen ana sayfada gayet görünür şekilde olması ayrıca hoş. Telefonda müşteri hizmetleri yetkilisine hemen şıp diye ulaşabilmek ayrıca bir keyif tabi. (Evet benim de call center fobim var. Canlı insan sesi duyana kadar bir yığın robot yönlendirmelerinden nefret edenler , birleşin:)

Tatile gitmek kadar tatil planlamak da ayrıca hobim sanırım. Ama bana göre bir seyahati planlarken en önemli adım uçak bileti fiyatı. Çünkü ucuz uçak bileti ile elde edeceğiniz her kuruş sizin daha iyi bir otelde kalmanıza ya da daha fazla yer görmenize hatta -yerine göre-  daha fazla alışveriş yapmanıza fayda sağlayacaktır. Sonuçta konforlu ya da değil, izzet ikramlı ya da değil bir uçak seyahati hepi topu ne kadar uzun sürüyor ki? Amaç gideceğiniz yere sağ salim gidip dönmek değil mi sonuçta?

Üstelik en ucuz uçak bileti  seçerken dikkat edeceğiniz şey yalnızca havayolu firması değil. Kimi zaman aynı uçağa değişik aracılarla değişik fiyatlara da bilet alabiliyorsunuz. Yani tüm uçak aynı yere gidiyor. Ama hemen her koltuk farklı fiyata uçuyor. Bu farklılık uçuşu erken almanın yanı sıra kimden aldığınızla da gayet ilgili. Çünkü her aracı firmanın, her karşılaştırma sitesinin havayolu ile anlaşması farklı. Üstelik  bu sayede bazen uçak bileti kampanyalarını da yakalama şansınız da olabiliyor. Siz de uçak yolculuğu sırasında acaba önümdeki, arkamdaki yanımdaki yolcu  kaça uçuyor diye merak ediyor musunuz? (Evet itiraf ediyorum, bu konuda gayet kıskancım;)

Tatilin her adımını titizlikle planlayanlar kulübü! Haydi hepimize iyi yolculuklar o zaman…

 

 

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.