“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Florida Everglades Milli Parkı

piton

Dev pervaneli ve airboat aracımız büyük bir gürültüyle suda hızla ilerlerken aniden kalın bir su borusunu andıran Anakonda darbesiyle irkildik.. Peşinde olduğu  timsah hızlı bir hareketle suda kayıp gitti, dev yılan öfkesini bizden çıkarırcasına geveze kaptanı yerinden bir metre sıçrattı.

Florida Everglades Amerika Miami

IMG_4042         IMG_4061

  Hayır çok şükür ki böyle bir sahne yaşamadık Everglades’te. Miami tatilimizde görmeden dönme listesinin ilk 3 sırasında olan Everglades Milli Parkı gezimizde ne anakondaları ne pitonları ne de vahşi dev timsahları bu kadar yakından görmedik. Gördüklerimiz daha mülaim ve daha ufak tefek yılancıklar ve timsahçıklar oldu.

      -florida-everglades_uzaydan

   Zaten bu Güney Florida dediğin kevgir gibi bir yer. Tüm Miaimi, Fort Laduade bölgesi ufacık göller arasındaki kara parçacıklarına kurulu şahane evlerden oluşmuş. E iklim, doğa ve denizi bu kadar harika olunca arada bir eve timsah veya piton kaçması idare edilebilir bir kusur artık canım.

florida göller

  Efendim bu Everglades National Park denen yer Floridanın güneyinde önceleri bataklık sanıp kurutulmak istenen sonra da ev sahibi olduğu yüzlerce tropik bitki ve yılan, kuş, puma, timsah, iguana ve balık türü ile kıymeti anlaşılmış yaklaşık 9000 km´´lik dev bir sulak alan. Üstelik yılda yaklaşık 1 milyon turist çekiyor. Eğer yolunuz düşerse gitmeden önce biletinizihttp://www.evergladessafaripark.com/eco-tours-and-boat-tours-in-everglades.htm adresinden indirimli olarak alabilirsiniz.

        IMG_4070        10361391_1599385940334150_6466000525578353885_n

IMG_1190

  Dediğim gibi biz dev anakondaları ve pitonları, üst üste kaynaşan vahşi ‘aligator’ları doğal ortamlarında göremedik. Mevsim biraz serin saat biraz geçti. Siz giderseniz daha yaz aylarında veya öğle saatlerinde gidin ki güneşlenmek için karaya çıkan timsah ağababalarını görebilesiniz. Aligator ve Krokodil arasında fark ne derseniz aligatorler biraz daha kısa daha ufak tefek ve tuzlu suda yaşayabiliyor.

IMG_1241   IMG_1232

IMG_1219

40 dakika mangrow ağaçlarının, sawgrass denen tırtıklı otlar, nilüferimsi bitkiler iguanalar, timsah ve yüzlerce değişik canlı türünün olduğu nehir kollarında dolaştıktan sonra bindiğiniz istasyonda timsahlarla ufak bir gösteri yapıyor abiler. Dediklerine göre bunlr doğadan yakalanmamış evlerde şehirlerde filan bulunup öldürülmeden burada tutulmuşlarmış. Burada sevimli yılanları ve minik yavru timsahları da elleme mıncırma şansınız olabiliyor. (Yemekten önce ellerinizi yıkamayı unutmayın!) Son olarak oradaki hediyelikçiden sevdiklerinize ufak sevimli hediyelikler almayı unutmayın elbette.

IMG_4040

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.