“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Instagram’da nasıl yükselirim? – Yeni Instagram Trendleri

Instagram artık hepimizin çok eğlendiği koskoca bir dünya. Instagram’da var olmak ve beğenilmek istiyorsanız değişen yeni Instagram trendleri hakkında bir şeyler bilmek ve yükselen değerleri takip etmek en iyisi. Peki bu yıl Instagram’ın yeni şifreleri neler olacak? Yeni instagram algoritmaları nasıl? Instagram’da çok takipçi kazanmak,  çok like almak için neler yapmanız gerekecek? Bu keyifli oyunu madem oynuyoruz , kuralları da önceden bilelim değil mi?

sosyal medya instagram trendleri

Yeni Instagram Trendleri Neler?

Yenilerine geçmeden önce Instagram hesabımı nasıl hızlı büyütürüm diyorsanız genel geçer kuralları hemen BURADAN gözden geçirelim.

1-Hikaye’nin yükselişi

Yeni yılda hikaye paylaşımları yine çok gözde. Ama bu sefer daha da ileri gidiyoruz. Etkileşimli hikaye paylaşımları bu yılın en gözde Instagram trendleri arasında olacak. Peki ama nasıl? Buyrun size etkileşimli hikaye paylaşımları için bir kaç ipucu:

Duyuru yapın, geri bildirim alın.

Yeni bir şey mi satın alıyorsunuz? Ya da bir karar vereceksiniz ama tam emin olamadınız. Instagram hikaye anketleri tam da böyle günler için taratılmış. Akşama ne pişireceğinizden tutun da yarına hangi salaha hangi ayakkabıya giyeceğinize kadar ufak anketler Instagram dostlarınızla aranızdaki bağları daha da sıkılaştıracaktır.

Hikayeleriniz uçup gitmesin.

Tüm Instagram hikayeleri internetin sonsuz boşluğunda 24 saat sonra uçup kaybolur. Oysa bazıları daha pek çok insanın görmek isteyeceği kadar değerlidir. Instagram’da öne çıkanlar kutucukları bunun için var. Sonsuzluğa akıp gitmeden içlerinden bir kaçını öne çıkanlar baloncuğuna kaydedin. İnanın bir çoğu bunu hakediyorlar

2-Keşfet özelliğindeki yenilikler

Instagram ‘keşfet ‘sekmesi eskiden oldukça geneldi. Bu yıl bu bölüm çok ayrıntılı ve organik içeriklerle besleniyor olacak. Yani daha fazla kişiye ‘keşfet’ten ulaşmak için hem hikayelerinizde hem gönderilerinizde mutlaka konum bilgisi, etiket ve hatta mention kullanmaya özen gösterin.

Keşfet sayfalarının otlasını yakalamak ve daha çok yeni takipçi kazanmanın diğer bir yolu ise içinde yer almak istediğiniz ‘keşfet ‘ başlığını daha iyi incelemekten geçiyor. Örneğin paylaşımlarınız keşfet’in moda -life style bölümüne çıksın istiyorsanız bu bölümü daha sık inceleyin. Rakipleriniz neler yapıyor, yeni renkler yeni moda paylaşımlar neler daha dikkatli izleyin

instagram trendleri instagramı nasıl büyütürüm

3-Hastag (etiket ) kullanmanın yeni yolları

2020 Instagram trendleri konusunda en can alıcı ipuçlarından biri de etiketler olacak. Doğru etiketler her zaman Instagram’da çok takipçi kazanmak için  en iyi yollardan olmuştur. Ancak bu konuda da kurallar hızla değişiyor. Artık geçmiş yıllardaki gibi 30 etiketi içeriğinizin altına inci gibi sıralamak işe yaramıyor. Tam tersi iletiyi spam gibi gösterip sayfanızın gösteriminin düşmesine neden olabiliyor.

Yeni dönemde daha az ama konuyu daha kapsamlı özetleyen içeriğinize özel etiketler kullanmaya özen göstermelisiniz.

2020 yılında Instagram hesabınızın daha yükselmesinin istiyorsanız hem iletilerinizde hem de hikayelerinize #like4like yerine daha gönderiye özel etiketler seçin. Sayısı konusunda kesin bir rakam verilmemekle beraber 10 etiketi aşmaması 2020 Instagram trendleri için makbul sayılıyor.

Benim Instagram hesabıma bir göz atmak isterseniz hemen BURAYI tıklayın (kutu.baligi)

gezgin kutubalığı instagram

4-Instagram’da nasıl daha çok like alınır?

Instagram yöneticileri neyse ki kendi yarattıkları canavarın tehlikesini erken farketti. Paylaşımlardaki ‘like’ beğeni sayılarının Instagram içeriklerinden daha önemli hale gelmesi neredeyse herkesi ‘like’ için  paylaşım yapma kumpasına sokuyordu. Instagram’ın ‘büyük patron’u sonunda like sayılarını gizlemeyi akıl etti. Yeni yılda uygulamalar güncellendikçe tüm dünyada pek çok kişi paylaşımların beğeni sayılarını göremiyor olacak. Bu da sizin beğendiğiniz bir fotoğrafı ‘az like alır ‘ kaygısıyla payalaşmaktan geri durmanızı, yada herkesin birbirinin aynısı pozlar koymasını engelleyecek. Instagram trendleri içindeki bu değişiklik sayesinde artık çok daha özgür ve özgün fotoğraflar  yayınlayabileceğiz. Ne demiş ünlü Türk düşünürü Tarkan :Başkası olma kendin ol böyle çok daha güzelsin. Ya gel bana sahici sahici, ya da anca gidersin…

5- Instagrami reeels nasıl çekilir?

Tiktok’un hayatımızda bu denli büyük yer kaplamasına Instagram tabi ki kayıtsız kalamazdı. Aslında kalmadı da. İlk çıktığında 15 sn olan süresi artık  60 sn. Yani 1 dk içinde anlatmak istediğinizi en etkili şekilde izleyiciye anlatmalısınız. Ancak bunun püf noktası ; Ne kadar kısa o kadar iyi. En etkili Instagram reels nasıl çekilir?

1- Sahneyi planla

2“Reels” seçeneğine tıklayarak, kayıt tuşuna bas

3-Müziği ekle, bunun için ‘Creators’ Instagram hesabından tavsiye edilen müzikleri kullanmak daha çok izleyici çekecektir.

4- İçeriğe kısa ama çarpıcı şeyler yaz.

5- Yayınla…

instagram takipçi

6-Sahte botlar Instagram denizinde hızla patlıyor

Instagram yeni çıktığından beri sahte bot hesaplar, parayla satın alınan ve gerçek kişilere ait olmayan sanal hesaplar hızla satılır oldu. Hatta bir gecede aniden 30-40 bin takipçi satın alan , akşamdan sabaha bir anda fenomen olan kimleri kimleri gördü bu gözler. Neyse ki her kovboy filmindeki gibi artık yavaş yavaş adalet yerini buluyor. Instagram trendeleri sırasında sahte botlarla savaş da Instagramın zaferiyle sonuçlanıyor.

Her geçen daha iyisi geliştirilen  Instagram  algoritmaları sayesinde bot hesapları artık hızla farkediyor. Sahte takipçiler yüklenemiyor. Yüklense de hızla silinip gidiyor.  Instagram bu konuya ciddi bir bütçe ve özel bir önem vermiş durumda. Artık sahte fenomenler hızla eriyor. Ak koyu kara koyun birbirinden hızla ayrılıyor.

7-Dm‘yi daha sık kullanabilirsiniz

Instagram’da doğrudan mesajlaşma yani DM aslında uzun süredir var. Ancak yeni Instagram algoritmaları gereği hikayelerin yükselişi takipçilerinizle doğrudan mesajlaşmayı hızla tetikliyor. Yeni Instagram trendleri içinde DM’den mesajlaşmak en hızlı yükselen işlerden olacak.

Dışardan bakıldığında  herhangi bir yerde gözükmemesi kimilerine göre zaman kaybı gibi algılansa da takipçilerinizde doğrudan mesajlaşmak samimiyet ve güvenirlilik açısından son derece onemli.

İki kişi arasında özel sohbet edilebilmesi karşınızdakini daha değerli hissettiriyor. Onların sizinle daha değerli bir bağ kurmasını sağlıyor. Yeni Instagram algoritmaları arasında açıkça söylenmese de takipçilerinize ulaşma ve sadakat sağlama konusunda DM’nin gücünü bu yıl daha fazla kullanmanız öneriliyor.

8-Filitrelere veda edin.

Ünlü Instagram fenomenleri bir zamanlar yoğun filtreler ve renk oyunları arasında yüzerdi. Sonra bu trend yerini hızlıca doğallığa bırakmaya başladı. Yeni Instagram trenleri içinde doğallık artık olmazsa olmazımız. Renklerin abartıldığı , çeşitle ışık oyunları ve görüntü hileleriyle beyazlıktan burnu yokmuş gibi gözüken  insan fotoğrafları artık out. En ünlü moda fenomenleri bile artık paylaşımlarında filtre kullamamaya ya da kullandıklarını belli etmemeye çalışacak.

Yeni Instagram trendleri

9-Hikayeleriniz ses getirsin

Instagram hikayelerinin devam eden başarısı videolardaki sesin popülaritesi de arttırdı. Yapılan araştırmalarda Instagram’da  müzikli hikaye paylaşımlarının sessiz olanlara oranla %80 daha iyi performans gösterdiği anlaşılıyor.

Henüz ülkemizde geçerli olmasa da bir çok ülkedeki Instagram uygulamalarına ses eklenebiliyor. Bizde ise henüz storylere müzik eklemek için ya çekim sırasında altta Spotify benzeri bir müze uygulamasının açık olması gerekli. Yeni yılın Instagram trendleri  arasında hikayenize  çekim sırasında müzik eklemediyseniz birer müzik klibine dönüştürerek takipçilerinize görsel bir gösteri hazırlayabilirsiniz. Bunun için Cupcut, Imovi, Inshots veya Quik gibi bir çok uygulama mevcut

10- Markacılık kazanacak

Yeni Instagram algoritmaları artık Instagram’da daha çok reklam göreceğimizi işaret ediyor. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki artık Instagram kullanıcalarının en az% 50’si bir iş hesabı takib ediyor. Doğrudan veya influencerlar aracılığı ile yapılan reklamlar artık Instagram’da benimsendi. Yeni dönemde  de bu düşüncenin büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Markalar yalnız çok yüksek takipçili fenomenlerle değil daha küçük ama etkili mikro influencerlarla çalışmayı tercih edecek. Ürün tanıtımı ve pazarlaması konusunda hedef kitlesi net ve istikrarlı olan Instagram hesapları bu durumda çok daha avantajlı hale geliyor. Aslına bakacak olursanız Son Instagram trendleri arasında artık ‘Instagramda nasıl yükselirim’ sorusu yerine nasıl güvenilir ve sadık bir takipçi kitlesi oluşturabilirim sorusu gündeme gelecek. Çünkü artık markalar tarzı oturmuş, güvenilir, samimi ve kendi marka olmuş daha küçük hesaplarla çalışmanının önemini benimseyecek.

Büyülü Instagram fotoları nasıl çekilir

Sonuç

Büyüleyici Instagram fotoğrafları  Instagram’da çok takipçi kazanmak için en etkili yol her zaman olduğu gibi. Şahane Instagram fotoğrafları nasıl çekilir hemen BURADAN bakmalısınız.

Artık Instagram dünyasındaki 2014 stratejileri işe yaramayacak. O günden bu güne çok şey değişti.  Instagram sayfanızı yükseltmek, daha çok takipçi, kazanmak  ve daha çok kişiye ulaşmak istiyorsanız en yeni Instagram trendleri konusunda daha hassas davranmak zorundasınız.

Peki sizin bu konuda fikir ve önerileriniz var mı? Öğrenmeyi çok isterim . Instagram hesabınızı yükseltmek konusunda fikirlerinizi hemen aşağıdaki yorum kutucuğuna bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.