“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Minik Havayolu Sırları – Uçuş İptal ve Değişikliklerinde Yolcu Hakları Tazminat

Uçuşunuz iptal mi edildi? Yada uçuş saatinizde değişiklik mi var? Ne kötü bir sürpriz! Peki bu bilgi aslında sürpriz olmamalıysa? Yani uçuş değişiklikleri ve iptalleri hakkında sizlere çok önceden bilgi verilmeliyse? Belki yolcu hakları konusunda biraz daha bilgilenmeliyiz. Uçuş değişikliklerinde yolcu hakları ve tazminat konusunda basit, anlaşılır ve net bilgilere ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz.

Uçuş İptal ve Değişikliklerinde

Yolcu Hakları Tazminat

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün hava yolu ile seyahat eden yolculara dair yönetmeliği kapsamında uçuş iptali veya uçuşun  gecikmesi durumunda yolcuların veya hizmet alma hakları var. Bunlara sırasıyla bakalım:

Uçuşumun iptal olduğuda ne kadar önce bilgilendirilmeliyim?

Havayolu şirketleri uçuş değişikliklerini yolcularına en az 2 hafta (14 gün ) önceden bildirmek zorunda;

Uçuşa 14 günden fazla zaman varken uçuşun iptali veya  sefer saatinin 15 dakika ve üzerinde değişmesi halinde havayolu şirketi yolcularına  ücretsiz iptal, bilet ücretinin iadesi ya da değişiklik hakları verir.

1-Planlanan hareket zamanından 7 ile 14 gün arasında iptalden haberdar etmezse, veya bu uçuş için uygun başka bir alternatif sunmazsa tazminat ödemek zorunda. (Alternatif uçuş önceki uçuşun kalkışından max 2 saat önce ve son varış yerine max 4 saat sonra olabilir)

2-Uçuş iptal veya değişikliğini yolcusuna 7 günden kısa sürede bildiren bir havayolu  yolcusuna önceki uçuşun kalkışından max 1 saat önce ve son varış yerine max 2 saat sonra ulaşılabilen bir alternatif sunmazsa tazminat ödemek zorundadır.

3- Yolcularına sunulan alternatif tekliflerde kısa uçuşlarda (1500km) 2 saat, orta mesafeli uçuşlarda (1500km-3500km) 3 saat, uzun uçuşlarda (3500km ve üstü)4 saati aşmayan bir alternatif teklif etse dahi yine tazminat ödemelidir. Ancak gereken tazminatın %50’sini ödeyebilir.

4-Uçuşunuzda bilet sınıfınızda yer olmaması durumunda havayolu şirketi size bir alt sınıftan bilet teklif edebilir. (Business aldınız, ama dolu, ekonomi sınıfı verelim vb.) Bu durumda ücret farkına ilaveten kısa uçuşlarda tazminatın %30’unu, orta mesafeli uçuşlarda %50’sini uzun uçuşlarda ise %75’ini geri alabilme hakkınız vardır.

5- Yolcunun iptalden veya değişiklikten doğru zamanda haberdar edilip bilgilendirdiğini yolcu değil havayolu şirketi ispat etmek zorundadır. 

havayolları yolcu hakları
Uçuş iptal ve değişikliklerinde tazminat

Uçuşunuz İptal olduğunda tazminat hakkınız ne kadardır?

Uçuş iptal olduğunda havayolu şirketi bilet ücretinizi iade eder. Ayrıca uçuş değişikliklerinde ve iptallerinde tazminat haklarınız aşağıdaki gibidir. Bu tazminat ödemesini havayolu şirketi size TL cinsinden yapabilir. Ödeme yapılırken bileti satın aldığınız tarihteki Merkez Bankası döviz kuru esas alınır.

uçak yolcu hakları havayolu
Uçuş iptallerinde tazminat hakları

Havayollarından tazminat nasıl alınır?

Yolcudan, SHGM’nin web sitesindeki linkten  (Yolcu Hakları Formu  ) online form ya da konuyu anlatır dilekçeye uçuşla ilgili bilgi ve belgeleri, posta yoluyla gönderilmesi isteniyor. İlgili mevzuat ile belirlenen usul ve esaslar kapsamında yapılmayan başvurular konunun SHGM’nin ana hizmeti olması nedeniyle geçersiz sayılıyor. Aman dikkat! Konu ile ilgili yanlış bilgi, belge ile işlem yapan yolcular hakkında gerekli yasal işlemler uygulanabiliyor. Mevzuata aykırı davranılması durumunda, yolcuların yetkili mahkemelere başvuru yapma hakkı saklı bulunuyor. SHGM’ye 2017 yılında 3 bin 244 şikayet başvurusu yapılırken bu başvurulardan 366’sı havayolu yolcuyu haksız bulmasına rağmen olumlu sonuçlandı.

Bu gibi durumlarda tazminat, havayolu şirketi tarafından  nakit olarak, elektronik banka havalesi, banka ödeme emirleri veya banka çekleri ile en geç 7 gün içinde  ödeniyor.. Ancak, yolcunun imzalı mutabakatı olması durumunda seyahat fişleri ve/veya diğer hizmetler şeklinde de ödenebiliyor..

Uçuş İptal ve değişikliklerinde başka yolcu hakları nelerdir?

Bütün bu hakların yanı sıra havayolu şirketleri havaalanına gelmiş yolcular için mesafeye göre değişen hizmetler de sunmak zorundadır. Bunları aşağıda tabloda görüldüğü gibi özetleyebiliriz.

uçak-rötar-iptal-tazminat
Uçuş iptallerinde ve değişikliklerinde havayollarının yolculara sunacağı hizmetler

İptal edilen uçuşa bağlantılı bir uçuşunuz varsa?

Seyahatin gerçekleştirilmeyen bölümü ile yolcunun planlamış olduğu seyahatin tamamlanmasının artık herhangi bir anlamı kalmamaması durumunda diğer uçuşlar dahil yolculuğun tamamının bilet ücretlerinin yolcuya ödenmesi gereklidir. Ayrıca seyahatinin ilk başlangıç noktasına ilk fırsatta dönmesini sağlayacak bir dönüş uçuşunun ücretsiz sağlanması da gerekir.

Uçuş gecikmelerinde yolcu hakları neler?

Uçuşunuzun iptal olmadı. Ama havaalanına gittiniz ancak o ne? Bir de baktınız ki rötar var. Yani uçuşunuzun kalkması gecikiyor. Böyle bir durumda da çoğu zaman hem hizmet alma hem de tazminat alma haklarınız vardır. elbette. Uçağınız rötar yaptığında ne yapabileceğinizi öğrenmek için hemen Uçak Gecikmeleri ve Yolcu Hakları yazımı tıklayabilirsiniz!

Bunları Biliyor Musunuz?

1-Yolcuların gerek rezervasyon esnasında gerekse daha sonra havayolunun talep etmesine rağmen iletişim bilgilerini vermemesi veya yanlış vermesi durumunda bu hak ve tazminatlardan YARARLANAMAZ!

2- Sağlık , emniyet, güvenlik ve uygun olmayan seyahat bilgileri sebebiyle uçuşa kabul edilmeyen yolcular bu konudaki yolcu haklarından   tazminat talep EDEMEZ!

3-Uçuş rötarlarında yolcu hakları ve tazminat talebinde bulunabilmek için yolcular kalkış saatine dış hatlarda en geç 60dk, iç hatlarda 45dk önce check-in yapmış olmaları gerekir.

4-  Meteorolojik şartlar, hava muhalefeti, doğal afetler, güvenlik riskleri, beklenmedik uçuş emniyeti noksanlıkları, grev, siyasi iktidarsızlık vb durumlarda meydana gelen uçuş iptal ve rötarlarında havayolu firmaları yolcularına tazminat ödemek zorunda DEĞİLDİR.

Ancak hava muhalefeti dolayısıyla uçuşunuz iptal olursa bilet ücretinizi ve bununla bağlantılı olan diğer uçuş bilet ücretinizi  kesintisiz bir şekilde geri alma hakkına sahipsiniz. Ya da uçuş gününü ve ya 3 gün sonrasına kadar taleb etmeniz durumunda iptal edilen uçuştan max 14 gün sonrasına kadar gerçekleşecek bir uçuşa ücretsiz bilet talep etme hakkınız var.

Tüm bu haklar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü‘nün yolculara sunmuş olduğu ve havayollarının uymakla yükümlü olduğu haklardır. Bu yazı SHGM’nün HAVAYOLU İLE SEYAHAT EDEN YOLCULARIN HAKLARINA DAİR YÖNETMELİK  kaynak  alınarak hazırlanmıştır.

 

 

 

Yorumlar (3)

  • Bankgkok İstanbul arası 18/02/2024 tarihli NGVKJU pnr numaralı uçuş için bankgkok suvarnabhumi havalimanina geldik uçak kuweit Airlinese ait ve kuwait aktarmalı normalde 3.20 de kalkması gerekirken 4.45 te hareket etti buna bağlı olarak sabah 8.45 te aktarma uçağı ile İstanbula kuweit havaalinindan hareket edecek uçağa geç kaldık bizi havalimaninda otelde misafir edeceklerini bildirdiler aynı gün 23.30 uçağına bindireceklerini belirttiler tamam dedik otele geldik lakin sıkıntımız İstanbuldan antalya ya olan uçağımıza geç kaldık ve Türk hava yollarını aradım promosyonlu bilet olduğu için iptal ve değişiklik olmuyormuş ve her hangi ücret geri iade etmiyorlar.simdi benim buradaki zararımı kim karşılayacak

    • Aslında promosyonlu bilet dahi olsa gecikme bedelini karşılamaları gerekir. Ancak gecikme THY uçuşundan dolayı almadığı için bunu asıl gecikmeye neden olan havayolundan talep etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.