“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Tadı Damağımda Yolculuklar; THY Uçak İçi İkramlar

Bir uçak yolculuğu yalnızca bir yolculuk mudur? Kesinlikle hayır. Uçak kapısında güleryüzle karşılayan uçuş ekibinden, yolculuk boyunca yapılan uçak içi ikramlar kadar her anı unutulmaz bir tecrübedir aslında. Özellikle uzun yurt dışı dönüşlerinde bir Türk Hava Yolları uçağına adımını attığınız andaki ‘memleketimdeyim’ hissi. Uçak yemekleri ısıtıldığı sırada burnunuza gelen Türk mutfağı kokusu… İşte o yüzden dünyanın neresinde olursam olayım bir THY uçağına bindiysem Türkiye’deyimdir.

ucak-yemekleri-thy

Önce oğlum sonra da kızım üniversiteyi ABD’de okuduğundan çok defa Türk Hava Yolları ile okyanus aşırı yolculuk yaptık. Kısa uçuşlarda pek anlaşılmaz, ama 12 saat uçuyorsanız uçak içi ikramlar yolculuğun keyifli geçmesinde en büyük etken. Hele bir seferinde kızımın bir gece önce rüyasında gördüğü humusun ertesi gün uçak menüsünde verilmesine hem şaşırmış hem de afiyetle yemiştik. Türk mutfağı bir başka lezzetli tabi.

Yalnız bizim için mi güzel  Türk yemekleri? Tabi ki değil. Akdeniz’in güzel adası Malta seyahatimde 3 Çinli kızla tanıştım. Türk olduğumuzu duyunca ‘patlıcan musakka’nın  ne kadar enfes bir şey olduğunu anlatmaya başladılar. Yahu siz Çinlisiniz, burası Malta, nerdeden çıktı ‘patlıcan musakka’ diyecektim ki Malta’ya Türk Hava Yolları uçağıyla İstanbul üzerinden aktarma yaparak geldiklerini söylediler. İşte Çinliler’e Türk Mutfağı tarifleri verme hikayem de böyle başladı…

thy uçak içi ikramlar

THY Uçak İçi İkramlar neler?

Türk Hava Yolları uçak içi ikramlara gördüğüm kadarıyla çok önem veriyor. Sanırım ‘yolcunun kalbine giden yol midesinden geçer’ fikrini benimsemişler. Çok da iyi etmişler.  Uçakta sunulan yemekler etlisinden zeytinyağlısına, salatasından tatlısına her seferinde tam tadında tam kıvamında. Türk konukseverliğini uçan şefler tarafından hazırlanan dünya ve Türk mutfağından en güzel tadlarla birleştiriyorlar.

İtiraf edeyim uçak yemekleri ikram edilirken salata yanında verilen zeytinyağ paketini uçakta kullanmaz hep saklarım çantama. Yurtdışında yemek yerken salatama çıkarıp döktüğümde o aniden geliveren ‘bizim memleket’ tadı  değme İtalyan lezzetlerinde olmuyor çünkü.

Yalnız uzun uçuşlarda değil kısa uçuşlarda da kısa uçuşlarda da farkı farkediyorsunuz. Maalesef Koronavirüs önlemleri çerçevesinde geçici süreyle kısa uçuşlarda yiyecek ikramı kaldırıldı. Ancak en kısa sürede uçak içine yayılan o sıcak sandviç ekmeği  kokusunun geri geleceğini günleri iple çekiyorum. Covid-19 sonrası uçak yolculuklarında başka neleri değişti öğrenmek isterseniz hemen BURAYA bir göz atmalısınız.

ucak-ici-ikram

Bir ömür saklanan hatıra ; Uçağın Bardağı

İnsanlar ne söylediğinizi unutabilir. Ama ona nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.  Bunun en büyük kanıtı rahmetli anneannemdir. Yıllar evvel hacca gittiğinde elinde iki şeffaf plastik THY bardağıyla dönmüştü. Bu bardakların tek kullanımlık olduğunu ne kadar söylediysem de anlatamadım. Ölene kadar o bardaklar onun kıymetli su bardaklarıydı. Belki de plastik bardakların üstünde THY armasını her gördüğünde hayatta yaptığı en güzel yolculuğu anımsıyordu.

İşte bu yüzden sunum önemli. Ne verdiğiniz kadar nasıl verdiğiniz, yolcunuza ne hissettirdiğiniz de sizi unutulmaz kılabiliyor. Hem havada hem karada  gönülden yapılan misafirperverlik söz konusu olduğunda  hangi ülke elimize su dökebilir ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.