“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Uçak Gecikmeleri ve Yolcu Hakları- Sorumlulukları

 Uçak gecikmeleri yolcu hakları tazminat konusunda neler biliyorsunuz? Havayolları ne zaman ne şekilde tazminatlar öder ? Bu konuda yeterince bilginiz var mı? Peki  havayolu firmaları kaç saatlik gecikmede ne ödemek zorundadır? Uçağa bindiniz ancak apronda bekletiliyorsunuz bu durumda ne gibi haklarınız ve sorumluluklarınız var, bunları biliyor musunuz?

thy-ucak-rotar-yolcu-haklari

Uçak Gecikmeleri, Yolcu Hakları

1- Gecikme süreniz ne kadar olursa olsun havayolu firması size iki telefon görüşmesi, fax veya e-posta hizmeti vermek zorundadır
#
2- İki-üç (2-3) saatlik gecikmelerde havayolunuz size yalnızca sıcak soğuk içecek sunmak zorunda.  Ayrıca İÇ HATLARDA 1-2 saat gecikme durumunda bilet satış ofislerinden bilet ücreti iadesi alabilirsiniz.
#
3- Üç-beş (3-5) saat arası gecikmelerde içeceğin yanında zamanına göre kahvaltı veya akşam yemeği ikram etmek zorunluluğu var. (Bunu büyük ihtimalle sandwiç veya yemek çeki şeklinde veriyorlar)
#
4- 5 Saat ve üzeri gecikmelerde ise havayolu sizin yine tüm yeme içme ihtiyacınızı karşılamakla yükümlü. Bunun yanı sıra aktarmalı bir uçuşunuz varsa ve aktarmayı kaçırıyorsanız talep etmeniz durumunda DIŞ HAT uçuşları için 7 gün içinde isterseniz bilet ücreti iadesi yapmak zorunda.  Aktarmalı uçuşunuz iptal edildiği takdirde için ayrıca sizi en kısa sürede yolculuğun başladığı yere ücretsiz götürmek zorundadır.
#
5- 8 saat veya daha uzun gecikmelerde ise havayolu firması sağ sağlim kalkıp sizi gideceğiniz havayoluna ulaştırana dek uygun bir otelde misafir etmeli, tüm konaklama, transfer ve yeme içme masraflarınızı karşılamak zorundadır. Ya da talep etmeniz halinde 7 gün içinde uçak bileti masrafınızı iade etmelidir.

ucak-rotar-tazminat-yapilacak-seylerAyrıntılı bilgileri bu tablodan da kolayca bulabilirsiniz.

Uçak Gecikmeleri ve Seyahatleri Sırasında   Yolcuların Sorumlulukları

Bütün bunların yanı sıra masanın diğer tarafına geçip bir de o taraftan bakmak gerek. Yolcu elbette hakkını sonuna kadar savunmalıdır. Ancak özellikle yoğun dönemlerde büyük fedakarlıklarla çalışan uçuş ekibi  yer personelinin elinden geleni yaptığı durumlarda kaba, kırıcı ve anlayışsız olmamak gerekiyor. Uçak gecikmeleri yolcu hakları konusunda yolcuların sorumlulukları;

– Havayollarının görevi sizi A şehrinden B şehrine güvenli olarak ulaştırmaktır. Havayolları lokanta değillerdir. Özellikle bindiğiniz düşük maliyetli havayollarının yaptıkları servislerin paralı olduğunu göz önünde bulundurarak hazırlıklı gelin.
– İlaçlarınızı yanınıza alın. “Bodrum uçuşu 1 saat, ne olacak canım” diye  düşünmeyin.
– Kan şekerinizle ilgili sorunlarınız varsa , cebinize badem, ceviz gibi hem tok tutucu hem de sağlığınız destekleyici yiyecekler bulundurun.
– Giyiminize dikkat edin. Kat kat giyinmek uzun uçuşlarda çok yararlı bir yöntem. Kabin ısısına göre üzerinizdeki kıyafetleri ayarlayın.
– Sabah 10 da Ankara’da toplantınız varsa, sabah 08.00 uçağına değil sabah 06.00 uçağına bilet alın ya da bir gece önce gidin. Yolculuk için kendinize yeterince zaman verin.
– Hiç bir pilot ya da hostes “şu yolcuları geciktirelim” diye düşünmez. Onlarla etkileşim kurarken bunu sürekli göz önünde bulundurun.
– Sizin günde bir kez gördüğünüz kabin görevlisi, o gün üçüncü ya da dördüncü bacağı uçuyor olabilir, ya da uzun bir nöbetten çıkmış gelmiş olabilir. Bunu unutmayın.
– Eğer size haksızlık yapıldığını düşünüyorsanız, yetkili mercilere de ulaşamıyorsanız, sosyal medyayı kullanın; şirketler bu konuda çok hassaslar.
– Bağırmak çağırmak, sizi haklı YAPMAZ. Hatta başınıza iş açıp sizi güvenlik güçleri ile zor durumda da bırakabilir, unutmayın.

Uçuş iptali , değişikliği ve tazminat hakkınız

Uçağınızın  iptal olması veya uçuş saatinin 15 dakikadan fazla değiştirilmesi durumunda 100€ ile 600€ arasında tazminat hakkınız doğar. Daha çok bilgi edinmek için ‘Uçuş İptal Ve Değişikliklerinde Tazminat‘ yazıma hemen bakabilirsiniz.

Uçak İçinde Beklemek

Kimi zaman da uçak zamanında gelir, yolcular biner ancak apronda bekler. Havacılık kuralları gereği bu süre uçak gecikmesine dahil edilmiyor. Ancak böyle bir durumda da yapılması gerekenler ve havayolunun sorumlulukları bulunuyor elbette.

Gecikme, yerde uzun süre bekleme (iniş sonrası ya da kalkış öncesi), körükte bekleme durumlarında pilotların en az 30 dakikada bir anons yapma zorunluluğu var

30 dakika:

Gecikme 30 dakikayı bulduğunda, pilotlar yolculara anonsla gecikmenin nedenini, kalkış ya da körüğe yanaşma sırasını bildirmek zorundadılar. Eğer uçak yolcuları ile birlikte körükte 30 dakikadan fazla beklemişse, bu durumda yolculara uçaktan inip inmemek istedikleri sorulmalıdır.

90 dakika:

– Uçuş ekibi 3. bir anons yapmak zorunda.

– Uçuş harekât, uçucu ekiplere ilk 90 dakikanın dolduğunu, 30 dakika içerisinde yolculara zorunlu içecek ve yiyecek servisi yapılması gerektiğini bildirir.

– Uçuş konusunda ve tahmini kalkış saati konusunda tüm bilgi, uçuş harekât yöneticisine, uçuş işletme başkanına, havayolu ve hava trafik sorumlu müdürüne, kabin için hizmetlerden sorumlu genel müdür yardımcısına, uçuş işletmeden sorumlu genel müdür yardımcısına ve FAA’e bildirilir.

120 dakika :

– Uçuş ekibi dördüncü anonsu yapar

– Uçuş harekât, uçuş ekibine içecek ve yiyecek servisini tamamlamış olmaları gerektiği yönünde uyarıda bulunur.

– 30 dakika içinde havalanıp havalanmayacağı araştırılır. Eğer havalanılmayacaksa, uçağın yolcularının boşaltılması için istasyon müdürü de dahil olmak üzere tüm gerekli mercilere haber verilip uçağın 30 ila 60 dakika içerisinde bir şekilde kapısının açılıp yolcuların boşaltılır duruma getirilmesi gerektiği anlatılır.

150 dakika:

– Uçuş ekibi son anonsu yapar ve terminale geri dönüleceğini haber verir.

180 dakika

Yolcular bu noktadan itibaren terminale ulaşmış olmak zorundadırlar. Uluslararası uçuşlar için bu kural 240 dakikadır. (Bu bilgiler kokpit.aero.com sitesinden alınmıştır.)

uçak-bavul-hasar-kırık-yolcu-hakları

Uçak Gecikmeleri, Yolcu Hakları İçin  Havayolları Sorumlulukları

Uçtuğunuz havayolu firması, uçuş öncesi kontrol (check-in) işlemi sırasında, size haklarınızı içeren Türkçe ve İngilizce metni kontuvardan veya uçağın biniş kapısından istenebileceğine ilişkin duyuruyu asmak ve istem halinde de belirtilen noktalarda bu metni yolcuya vermekle yükümlüdür.

Konu hakkında ‘Tüketici Birliği Federasyonu’nun  açıklaması şöyle diyor ; 

Uçan tüketiciye tanınan bu hakların ihlâl edilmesi durumunda, tüketiciler tazminat isteminde bulunmalı ve ayrıca ilgili hava taşıma işletmesi hakkında idari para cezası verilmesi için Ulaştırma, Deniz ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü‘ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.’ diye bitiyor.  Ufak değişiklikler olsa da bu kurallar uluslar arası uçuş kuralları gereğidir. Yani yalnız Türk değil tüm yerli ve yabancı havayolu şirketleri için geçerlidir. Haklarımızı bilelim, uçak yerine paralarımız uçmasın!

Tüm bu işlemler size zor ve karmaşık geldiyse prosedürü sizin için yürüten profesyonel şirketler de var.  Uçak gecikmesinde tazminat başvurusu için tıklayınız  

Ayrıca tüm uçak gecikmeleri yolcu hakları konusunu gayet güzel özetlemiş olan Anadolu Jet broşürünü de inceleyebilir, tazminat ödemeleri kısmından ne kadar ücret iadesi alabileceğinizi de hesap edebilirsiniz.

gecikme,yol,süre,tazminat
Uçak Gecikmeleri Yolcu Hakları

Uçak Gecikmeleri Yolcu HaklarıEkran Resmi 2015-10-17 22.09.46

Kutubalığı’nı Instagram’dan takip etmek için tıklayın

Uçaklarımızın hiç gecikmemesi ve bu sıkıcı prosedürleri hiç yaşamamak dileğiyle. Ama ne demişler her yolcu bir gün rötar’ı tadacaktır;))

Bu arada en güzel seyahat ipuçları ve her sabah neşeli paylaşımlarla dünyanın 44 güzel ülkesini benimle birlikte çok eğlenerek gezmek isterseniz sizi mutlaka İnstagram hesabıma bekliyorum:

Uçuş iptalinde  tazminat başvurusu için tıklayın

Uçak İptal Ve Gecikmeleri-Havayolu Telefonları

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Uçak Gecikmeleri Yolcu Hakları Tazminat konulu animasyonu

Yorumlar (21)

 • 10 gun oncesinden haber verildi fakat uçak bir günlük rötar yapacak, daha dogrusu uçuşum bir gün ertelendi. Bu durumda tazminat alma hakkina sahip miyim? Ya da ne gibi haklarim var?

  • Merhaba Avrupa Birliği kurallarınca havayolunun yolcuya 14 ile 7 gün öncesine kadar haber vermesi durumunda herhangi bir tazminat hakkı doğmuyor maalesef. Sanırım bu kurala uygun olduğu için herhangi bir tazminat hakkınız olmayacak. ancak 7 günden yakın iptal veya ertelemelerde uçuş ücretini geri iade alabilirdiniz.

 • Münih istanbul aktarmali 16.10 uçağı şu anda 3 saat 10 dakika rötar yaptı tabiki İzmir uçağına da yetisemiyecegiz bu durum da ne gibi haklarım vardır bilgilendirir seniz memnun olurum

  • Yazıda da belirtildiği gibi 3 saat ve üzeri gecikmelerde yemek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılamaları gerekir. aktarmanız kalktıysa size uçuş iptali ve ücret iadesi sunabilirler.

 • uçuşum ıptal olmuş fakat bana herhangı bır sekılde iptal ıle ılgılı ne arayan oldu ne de bılgı geldı. kendı kontrollerım sonucunda farkına vardım teyıt amaçlı maıl de attım ama 1 haftadır ordan da cvp yok. uçuştan 13 gun once sefer iptal edılmıs. kontrol etmemıs olsam sabahın 6 sında beklemek zorunda kalacaktım. tazmınat alabılır mıyım

  • Öncelikle geçmiş olsun. İletişim numaralarınızı doğru verdiğiniz halde size uçuş iptali hakkında doğru bilgi verilmediyse yerden göğe kadar haklısınız. Derhal uçuş bilgilerinizle birlikte uçacağınız havayolu şirketine mail atın. Size bilgi verdiklelerini söylerlerse onayınızın olduğu ses kayıtlarını dahi isteyebilirsiniz. Havayolu şirketinden sonuç alamazsanız Sivil Hvacılık Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden şikayette bulunabilirsiniz.

 • Kayseri’den 1,5 saatlik gecikme ile kalkan uçakla İstanbul dan Fransa’ya giden uçağa yetişemedik ve bizleri gece otele götürdüler sabah dış hatlardan uçağa bindik fakat başka bir şehire ulaştık oradanda otobüslerle varış noktamıza geldik ama ben birgün öncesi işe başlamam gerekirken patronla sorun yaşadım şimdi işden çıkartılırsam bunun hesabını kim verecek

  • Maalesef gerekli yasal süreyi çok aşmış. Dilerim bir daha böyle bir aksilikle karşılaşmazsınız ama olursa mutlaka havayolu şirketine hak talebinde bulunun

 • Merhaba benim uçuş saatim 20.35 de idi 22 de varış noktasında olacaktık ama uçak rötarlı 23 .15 kalktı 00.40 da varış noktasında olduk hava alanında ayarlanan transfer iptal oldu gecikme yüzünden bizde taksiyle gitmek zorunda kaldık bu taksi parasını alabilirmiyizki. Firmadan teşekkürler

  • Merhaba 5 saat ve üzeri gecikmelerde bu durum söz konusu olabilir. Ancak 2-3 saatlik gecikmelerde firma size yalnız soğuk-sıcak içecek vermekle yükümlüdür maalesef

 • Çok bilgilendirici, teşekkürler!

  Hava muhalefeti nedeniyle iptal olan veya rötarlı yapılan uçuşlarda da bu haklar geçerli mi Pınar Hanım? Şu an Tayvan’dayız. Tayfun sebebiyle uçuşumuz 17 saat sonraya atıldı. Mecburen şehre geri döndük, bir gece önce kaldığımız hostelde vakit öldürüyoruz.

  Sevgiler ?

  • Seyahatte olmam nedeniyle yorumunuzu çok geç gördüm. Çok özür dilerim. Ancak yine de bilgilendirme açısından şunu eklemek isterim. Evet haklarınız geçerlidir. Eğer dönüş gecikmeniz 24 saati aşarsa firma size konaklama ve yemem içme sağlamak zorundadır. Hava sisli olduğu için dönüş uçuşunu gerçekleştiremeyen China Southern Airlines’ten 3 gün ücretsiz konaklama ve dönüş uçuşumuzun THY ile gerçekleşmesi şeklinde tazminat almıştık bir seferinde. Yani dünyanın her yerinde ısrarcı olun. Bunlar uluslar arası kurallardır.

   • Benim de yurt dışında olmam sebebiyle teşekkür mesajım gecikti. Çok özür dilerim. Çok değerli bilgiler veriyorsunuz. Her zaman takipteyim. Sorunsuz uçuşlar dilerim size ??

 • Merhaba istanbul köln uçuş saatim 23:10 idi fakat çeşitli nedenler söylenerek 04:30 civarı uçağımız kalktı ve 5 saatten fazla rötarımız oldu ve 04.30 civarın kalktı. Tazminat konusunda havayolu şirketine ve sghm ye şikayette bulundum fakat rotarımın 4 saat 20 dk oldugunu soyluyorlar yani 3:35 gibi kalktıgını soyluyorlar.. Bunun için ne yapmam kime basvuru yapmam gerekiyor? tazminat hakkım varmıdır?

  • Merhaba , havayolu şirketleri maalesef kuralları ve açıklarını bizden iyi biliyorlar. kimi zaman yolcuları uçağa alıp orda beklemeye devam ediyorlar ki bu havayolunun gecikmesi değil alandan kaynaklı gibi gözüküyor. Bu durumda vermeleri gereken tazminat olmuyor. Sanırım sizinki de böyle bir durum. BÖyle durumlar için claimcompass isminde bir site var. Onlarla da görüşme yapabilirsiniz. Sevgiler

  • Merhaba, THY ve Pegasus dahil pek çok firma tarih değişikliği ve yeni bilet hakkı tanıdı. Uçuşunuz hangi firma ile olacaktı bilmiyorum ancak tazminat değilse bile yeni bilet alabilirsiniz. Biletinizi aldığınız hava yoluyla görüşmenizi öneririm.

 • Rötar iptal uçağa alınmama veya alt ve üst sınıf yerleştirme problemlerinde bilinenin aksine zaman bakımından süre sınırı yoktur 2012 1 Ocak tarihinden itibaren yaşanmış olan bütün rötar iptal uçağa alınmama veya alt/üst sınıf yerleştirme ihlalleri hakkında yasal haklarınızı işletebilirsiniz.

 • Merhaba,
  THY Luxembourg İstanbul ve sonra aktarmalı Ankara biletim vardı.
  Luxemborug uçağı 1.5 saat gecikmeyle kalktı. Bu gecikmeden dolayı 23:55 Ankara uçağına yetişemedik. 02:00 deki uçak dolu denildi ve sabah 8:00 uçağına bilet değiştirildi. Ancak itirazlarla bu uçağı 7:00 uçağına çektirebildik. Yanımda 8 yaşımdaki çocuğumla havalimanında sabahlamak zorunda kaldık. Bu durum için yalnızca menülerle kısıtlanmış 3 işletmede geçerli bir yemek fişi verdiler. Sıcak soğuk içeceklerimizi kendimiz ödedik. Ankara otoparkında gecikme kaynaklı ufak bir ödemem daha oldu o kadar. Toplamda ilk uçağın kalkışındaki gecikme 1.5 saat ama bunun bana yansıması 7 saat üzerinde oldu. Böyle bir durumda tazminat hakkımız oluyor mu? Nasıl bir işlem yapmam gerekiyor?

  • İlk uçağınızdaki gecikme yalnız 1.5 saat olduğu için yemek ve soğuk içecek alma hakkınız var. Maalesef tazminat hakkınız yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.