“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Telefonla Güzel Fotoğraf Çekmek İçin 6 İpucu

Fotoğrafı makina değil insan çeker diyor fotoğraf ustaları. Yani telefonla güzel fotoğraf çekmek hiç de zor değil. Şahane bir pozu da,  çok beğeni alacak Instagram fotoğrafı çekmek için mutlaka pahalı bir makinaya sahip olmanız gerekmiyor. Cebinizdeki akıllı telefonla muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Birkaç ipucuna dikkat edin yeter:

Telefonla Güzel Fotoğraf Çekmek

Duygusu olan kareler

Her fotoğrafın bir hikayesi vardır çeken için aslında. Ya da belki bambaşka hikayeler anlatır izleyicisine. Yani basit bir çay sohbetinde bile  asıl hikayeyi, herkesin yapmacık gülüşlerle objektife baktığı değil de samimi kahkahalarla birbirine baktığı kareler anlatır. İşte cep telefonları böyle doğal ve ansızın çıkan poz avcılığı için idealdir.

Kutubalığı’nı Instagram’dan takip etmek için tıklayın

Tehlikeli yakınlaşmalar

Telefonla güzel fotoğraf çekmek için zoom özelliğini kullanmanızı asla tavsiye etmem. Bu özellik ancak profesyonel zoom lenslerinde işe yarar. Çekmeyi istediğiniz obje küçükse bile önce normal şekilde çekin daha sonra görüntüyü kırpın. Bu sizin daha net bir fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır. Önceden zoomlarsanız fotoğraf bulanıklaşır.

Sağlık için ızgara şart

Ayarlar -> Kamera -> Izgarayı aç. İşte hepsi bu. Çoğu telefonda ızgara ayarlarını açmak son derece basittir. Izgara ayarını açtığınızda ise cep telefonu ile fotoğraf çekmek için harika bir yardımcınız olmuş olacak. Fotoğraf çekmek istediğinizde ekranı 2 dikey ve 2 yatay çizgi ile 9 parçaya bölünmüş olarak göreceksiniz. Çektiğiniz fotoğrafın yere paralel ve doğru konumda olduğunu kolayca kontrol edebileceksiniz.

En güzel Instagram fotoğrafları için fotoğrafı tıkla!

Dokun, hisset, idare et

Cep telefonu ile fotoğraf çekerken vurgulamak istediğiniz nesneye ekranda hafifçe dokunun. Akıllı telefonunuz ne demek istediğinizi hemen algılayacak ve bu objeyi en net ayarda  çekecektir. Aynı şekilde fotoğraftaki aydınlığı da telefon ekranının koyu ve açık noktalarına dokunarak idare edebilir, arttırıp azaltabilirsiniz.

Oysa uçmak çok kolaydı

İtiraf edin. O havada uçar konumdaki pozu yakalamak için kaç kere zıpladınız? İtiraf edeyim ben bu özelliği keşfedene kadar bir uçuşlu poz için 10-15 kere zıplıyordum. (Etraftan bakanların kıkırdamaları arasında:)) Oysa çözüm çok basitmiş. Telefonla fotoğraf çekerken harika bir uçuş karesi yakalamak için parmağınızı çekip tuşuna bir süre basılı tutun. Böylece telefonunuz seri çekim moduna geçecek. Size de yalnızca  ard arda çekilmiş pozların arsından en uçuşlusunu seçmek kalacak.

No flash, no cry

Şimdi o telefonundaki flash özeliğini yavaşça yere bırak. Telefonla güzel fotograf çekmek için yapılacak en büyük hata flash’lı çekim yapmaktır. Netlik bozulur, renkler olduğundan çok daha donuk ve farklı çıkar. Bazı cep telefonları gece gerçekten müthiş güzel çekim yapabiliyor. Ancak çoğunlukla gece çekimlerinde flash yerine ortamı daha fazla aydınlatmak en iyi çözümdür.

Kutubalığı’nı Instagram’dan takip etmek için tıklayın

 

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.