“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Bulgaristan BURGAS Gezilecek Yerler

Bulgaristan BURGAS Gezilecek Yerler açısından  ülkenin en güzel şehirlerinden biri. Bir yandan bakınca bildiğin büyük şehir. Çarşılar, AVM ler, geniş caddeler evler… Ama bilmediğin gibi bir şehir. Koskocaman enfes parklar, ulu ağaçlar, enfes sapsarı kumlu tertemiz plajlar, huzurlu insanlar var.

Bulgaristan Burgaz
Burgas’ın Modern yüzü

Koskoca şehrin nüfusu 200 bin kişi. Yani trafik var diyorlar ama bi gülesi geliyor insanın. Bulgaristan‘da nüfus hızla azalıyor. Asgari ücret 360 leva (180 Euro) Kimse çocuk yapmıyor, ya da 1 tane. Çoğu genç ailesini geçindirmek için Avrupa’da bir yerle gurbette. Sokaklarda boş evler, hatta bomboş köyler dolu bu memlekette.

Burgas‘ta da durum aynı. Hayat her yerde zor ve acımasız elbet. Bulgaristan’da kadınların emekli olabilmesi 35, erkeklerin ise 38 yıl çalışmaları gerekli. Hem de oldukça düşük ücretlerle. Tüm bunlara rağmen sakin, sabırlı ve tevekkül bir hali var Burgas‘ın. Şehrin her yerinde yüzyıllık ağaçlarla dolu tarihi taş binalardan mı geliyor, yoksa bu tertemiz koskoca güzel parklardan mı bilemiyorum . Hiç birşey yapmadan yalnız 2 gün Burgas’da gezmek, geniş kumsallarda engine bakıp huzuru içine çekmek için bile gelir insan.

 Bulgaristan Burgas’a nasıl gidilir?

İster bir hafta sonu isterseniz daha uzun tatil için bir gün mutlaka Bulgaristan’a gitmeyi denemelisiniz. Kendi aracınızla gitmek isterseniz hemen şu yazıya göz atıp en güncel bilgileri alabilirsiniz.

Yok eğer Bulgaristan’a otobüsle gitmek isterseniz de Burgas’a sefer yapan otobüs firmalarının listesi aşağıda. Üstüne tıklayarak güncel hareket saatleri ve fiyatlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İstanbul Seyahat

Metro Turizm

Alpar Turizm

Has Turizm

Avar Turizm

Burgas‘da bir havaalanı var. Ancak Türkiye’ye uçuş yok. Ama ucuz uçuşların bulunduğu bu havaalanını bir atlama taşı olarak kullanma fırsatını da göz ardı etmeyin derim;)

Bulgaristan BURGAS Gezilecek Yerler

Sea Garden (Deniz Parkı) :

İşte burası beni benden alan, hemen kendine aşık aden huzur dolu bir yer. Hafta sonları çok sayıda gelin-damat resim aktiviteleri gördüğümüz park. İsterseniz hemen merdivenlerden inip aşağıdaki enfes plajda güneşlenip yüzebilir, isterdeniz de parkta çeşitli yerlere konmuş bu kitap dolaplarından bir tane alıp tüm gün kuşların eşliğinde kitap okuyabilirsiniz.

Bulgaristan- Burgaz-Sea Park
Burgaz Sea Park’ta kitap okumak isterseniz kumbaradan bir kitap alıp, sonra yerine bırakmanız yeterli.

St Anastasia Island

Hemen deniz parkındaki iskeleden gidebileceğiz küçük motorlarla gidebileceğiniz bu ada Karadeniz’in ender bulunan adalarından biri. Üzerindeki hoş şapel, restaurant  ve deniz feneriyle fotoğraf meraklıları için inanılmaz hoş manzaralar ile keyifli bir öğleden sonra fırsatı sunuyor. Vakti olanlar için bulunmaz fırsat. Ada hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan da bulabilirsiniz.

ed626ea874648a79522815986e3e3bdc
Bulgaristan Burgas Gezilecek yerler: St Anastasia Adası

Burgas Kum Heykeller Festivali

Bulgaristan BURGAS Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazı. 8 yıldır düzenleniyor.  1 Temmuz 15 Eylül arasında onlarca değişik ülkeden gelen kum heykeltraşları o sapsarı harika kumlara enfes ve devasa kum heykeller yapıyor. Hem yapılışlarını izlemek hem de sanatçıların bu birbirinden eğlenceli dev kum heykellerini görmek unutulmaz bir keyif. İşte size ufak ve keyifli bir video. Bundan sonra plajda kumdan kale yaparken çok daha yaratıcı olacaksınız. Festival hakkındaki diğer ayrıntıları Sand Fest Burgas da  bulabilirsiniz. Sayfayı Türkçe’ye çevirmeniz yeterli

d995d88c6f2ccbba18744e5c1483a48f

Bulgaristan‘ın sayfiye şehri Burgaz sizi gerçekten şaşırtmaya, kendini hayran bırakıp fena  özletmeye hazır. Geçen yazdan arta kalmış azıcık Shengen vizeniz , bolca merakınız, keşfetme tutkunuz varsa ve bu aralar da bir maniniz yoksa sizi de bekleriz efendim:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.