“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

5 Adımda Özel Araçla Yunanistan’a Gitmek

Kendi aracınızla yurtdışı seyahat etmek mümkün mü? Özel Araçla Yunanistan’a  nasıl gidilir? Kendi aracınızla Yunanistan’a giderken hangi evraklar gerekir?

Özel Araçla Yunanistan’a gitmek sandığınızdan çok daha kolay

Özel Araçla Yunanistan’a gitmek için gerekli belgeler

1- Pasaport ve Schengen Vizesi

2- Uluslar arası sürüş belgesi. (Yeni tip ehliyetler zaten geçerli. Eskiler için sınırda denklik belgesi alınabiliyor)

3- Yeşil sigorta. (Yine sınır kapıda kolayca 1 yıllığa kadar yaptırılıyor)

4- Yurt Dışı Harç Pulu (İster gitmeden her hangi bir bankadan, isterseniz sınır kapısından pasaportunuzu gösterip hemen 50 TL’ye alabilirsiniz)

Özel Araçla Yunanistan’a giderken ihtiyacınız olan evraklar  bunlar. Bir de Yurt Dışı harç pulu var. Hepsini İpsala Sınır Kapısı’nda alabililirsiniz.

Schengen Vizesi

Yunanistan bir Shengen ülkesi. Yani gitmek için önceden alınmış bir Shengen vizenizin olması gerekiyor. Turistik adalardaki gibi ‘kapı vizesi’ karadan giderken çıkacağınız İpsala Sınır kapısında kapı vizesi uygulaması YAPILMIYOR. Ancak iyi haber şu: Özellikle yaz aylarında diğer pek çok Avrupa ülkesine göre daha kolay Shengen veriyor. Yani buradan alıp hep ilk girişi hem de uçak bir tatil kaçamağını bir arada çıkartmak işten bile değil. Uzun süreli ve çabuk Schengen almanın başka püf noktaları da var tabi.

Özel araçla Yunanistan’a karadan gitmek için tek yol İpsala Sınır Kapısı. Çok özel durumlar dışında genellikle pek kalabalık olmaz. Hemen bir göz atayım isterseniz 7/24 çalışan  İpsala Sınır Kapısı Canlı Mobese kameralarına bağlanabilirisiniz.

Uluslararası Sürüş Belgesi

Tekirdağ otobanı üzerinden İpsala sınır kapısına vardınız. Sağda sıralanmış uzun uzun tır kuyrukları göreceksiniz. Hiç gözünüz korkmasın. Onlar bizim olayımız değil. Siz yanlarından sakince geçip Üzerinde kocaman İpsala Sınır Kapısı yazılı alana girin.

Girer girmez haman sağda (Dikkatlice bakmazsanız görünmüyor) Beyaz Pvc’den yapılmış Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu kulübesine uğrayın.

Eğer ehliyetiniz yeni çıkan ve üzerinde ‘uluslararası’ ibaresi olan bir ehliyet değilse buradan Uluslar Arası Sürüş Belgesi (Beynelmilel Şöför Ehliyeti) belgesi almanız gerekiyor.

Uluslararası Sürüş Belgesi için gerekli evraklar nelerdir?

T.C. Vatandaşları için
-Sürücü Belgesi aslı,
-TC kimlik numarası, (Ehliyetinde T.C. Kimlik numarası yazmayan müracaat sahiplerinin kimlik aslı veya fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir)
-2 Fotoğraf

2022 Uluslararası Sürücü Belgesi Ücreti  Ne kadar?

İlk Alış Ehliyet Harç KDV TOPLAM
448,26 TL 744,20 TL 80,69 TL 1.273,15 TL
Yenileme Ehliyet Harç KDV TOPLAM
448,26 TL 186,05 TL 80,69 TL 715,00 TL

Uluslararası sürücü belgesi ücretini kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Yeşil Sigorta

Uluslararası Sigorta (Yeşilkart) Nerden Alınır?

Yine hemen bu kulübeden aracınıza ‘Yeşil Sigorta’ ya da yeşil kart almak mümkün. (Kağıdın rengi yeşil olduğundan öyle deniyor). Bu evrak tüm Avrupa ülkelerinde hatta İsrail ve İran’da bile  3. şahıslara verilecek hasarlar için düzenlenen zorunlu bir sigorta.

Yeşil sigorta için gerekli evraklar  nelerdir?

Poliçenizin düzenlenebilmesi için Taşıt Ruhsatı ve geçerli Türk Trafik Sigortası fotokopilerinin ibraz edilmesi yeterli.

2022 Yeşil Sigorta Ücretleri Nelerdir?

GEÇERLİLİK SÜRESİ OTOMOBİL MOTOSİKLET
15 Gün 47,25 € 37,80 €
1 Ay 59,06 € 47,25 €
2 Ay 82,69 € 66,15 €
3 Ay 106,31 € 85,05 €
4 Ay 129,94 € 103,95 €
5 Ay 153,56 € 122,85 €
6 Ay 177,19 € 141,75 €
1 Yıl 236,25 € 189,00 €

Yurt Dışı Çıkış Harç Ücreti

İster hava yolu, isterseniz karayoluyla yurt dışına çıkarken her seferinde her pasaport için ayrı ayrı  ‘Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu’ almak gerekiyor. Bu pulu seyahate çıkmadan pasaportunuzu gösterip herhangi bir banka şubesinden alabilirsiniz. Ancak önceden almadıysanız İpsala gümrük kapısı gişelerinin hemen yanındaki ‘Mülki İdare Amirliği’ binasından 50 TL  karşılığında kolayca alabilirsiniz.

Tüm evraklarınız tamamsa kolayca sınır kapısından geçebilirsiniz.  Hazırladığınız çoğu evrak 1 yıllık olarak yapıldığından bir sonraki geçişiniz çok daha hızlı ve kolay olacaktır. Yunanistan gümrük görevlilerinin çoğu Türkçe biliyor. İletişimde hiç zorluk çekmezsiniz.

İpsala gümrük kapısına yalnızca 35 km ileride Aleksandrapolis (Dedeağaç) ve çevresi gerçekten enfes. İsterseniz canlı eğlenceli ve ücretsiz ‘Beach Clup’ler, isterseniz ıssız ve pırıl pırıl sahiller birbiri ardına sıralanıyor. Akşam Dedeağaçta denize karşı tazecik deniz ürünlerini sipariş verirken de rahat olun. Hem tüm garsonlar Türkçe biliyor. Hep de fiyatlar Ege sahillerinde bulamayacağınız kadar makul. Bütün işlemleri bir de benden dinlemek ister misiniz?

Yorumlar (5)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.