“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Nasıl Gidilir Nasıl Gezilir – Tallinn Seyahat İpuçları

Estonya’nın başkenti Tallinn, büyülü Ortaçağ atmosferi ve engin ormanları ile kesinlikle görülmeye değer. Peki bu güzel şehire Nasıl Gidilir Nasıl Gezilir – Tallinn Seyahat İpuçlarına hemen bir göz atalım;

tallinn-nasil-gidilir-nerede

Tallin’e Nasıl Gidilir?

Elbette en pratik yolu THY tarifeli seferleri.Türk Hava Yolları haftanın 6 günü karşılıklı İstanbul – Tallinn seferi yapıyor. Bu cümlenin sonunda hemen THY sayfasını açıp kontrol edeceğinizi ve ‘Ooo hiç de ucuz değilmiş ama!’ diyeceğinizi tahmin ediyorum.

Ama iyi haber şu: Estonya Tallinn, Letonya Riga ve Litvanya Vilnius hatları THY’nin en sık kampanya yaptığı hatlar arasında. Thy’nin indirim kampanyalarını duyurduğu ‘Wingo‘ ya üye olursanız bu hatlara bazı dönemler yapılan indirimlerle her şey dahil 110$ hatta 99$’a bile uçma şansını yakalayabilirsiniz. Wingo’ya üye olmak ve WINGO yazısını tıklayıp üye olmanız yeterli.  Thy İstanbul Tallinn  uçuşu yaklaşık 3.5 saat sürüyor. Konforlu bir uçuşla nasış vardığınızı anlamıyorsunuz bile. İkramlar da gayet güzel.

Tallinn Şehir İçi Ulaşım (Tallinn Nasıl Gezilir)

Tallinn gezilecek yerler açısından tam bir cennet. Hem hem şehir içinde de şehir çevresinde gezilecek bir çok  yer var.  Old Town Tallinn zaten çok güzel korunmuş ve küçücük bir bölge. Sokaklarında yürümek, o çağların bozulmamış büyüsünü hissetmek için ayaklarınız şişene kadar her binayı her ara sokağı keşfetmek. Bu keyif hiç bir şeyde yok. Ancak hemen Tallinn çevresinde de çok nefis parklar, gezilecek alanlar var. Gitmişken buraları da atlamamalı. Tallinn şehiriçi ulaşım için eğer birden fazla kişiyseniz taksi tutmak en iyi fikirdir. Ama Tallinn taksi fiyatları sabit fiyat değil. Değişik firmaların değişik km. fiyatları var. 

İşte size bir püf noktası daha: Estonya’da tıpkı ‘Uber’ veya bizdeki ‘Bitaksi’ gibi bir taksi uygulaması var Adı ‘Taxify‘ Bunu gitmeden akıllı telefonunuza indirin. Yurtdışı internet paketiniz olmasa bile Tallinn’de her köşe başında free wifi bulabilirsiniz. Uygulamayı açıp taksi çağırdığınızda çevrenizdeki tüm taksilerin hem firma isimlerini hem de km başına aldığı ücreti rahatça görebilirsiniz.

tallinn,sehir-ici-taksi-iphone-app

Tallinn’de gezilecek yerler için bu yazıda pek çok öneri bulacaksınız. Ancak Tallinn’e kadar gitmişken günübirlik de olsa Finlandiya’ya Helsinki’ye uğramamak olmaz. Peki Tallinn’den Helsinki’ye nasıl gidilir? Tallinn Limanından her gün kalkan büyük feribotlar  var. Yolculuk aslında yalnızca 2.5 saat. Ancak bu gemiler size kısacık bir süre de olsa Cruise keyfi yaşatacak kadar konforlu. Bu siteden gemilerin Tallinn’den Helsinkiye ulaşım saatlerini, firma isimlerini ve fiyatları kolayca görür, rezervasyon yaptırıp bilet alabilirsiniz. Tarihe ve doluluk oranına göre değişse de Tallinn Helsinki  ulaşım fiyatı 35€ (gidiş-dönüş) tutuyor bu güzel gemilerle. gitmeden olmaz:)

estonya-finlandiye-cruise-gemi-marti
Ar yu redi beybi? Talinn Helsinki yolcusu kalmasın…

Tallinn şehir içi ulaşım için ise metro, tramvay  veya otobüsü güvenle kullanabilirsiniz. Tüm bunlarda kullanacağınız 3 tip bilet sistemi vardır. İsterseniz tek kağıt bilet alıp (2€) isterseniz de sınırlı veya sınırsız akıllı kart alıp, şehir içi ulaşım, hatta müze ve ücretli parklara da girebilirsiniz. Tüm bu bilgilerin ayrıntılarını bu siteden öğrenebilirsiniz.

Estonya ve Tallinn hakkında kısa kısa ilginç bilgiler isterseniz Estonya Tallinn Gezi Notlarına da  göz atmalısınız.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.