“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Beni Al Onu Alma: Bavul Hazırlama İpuçları

En güzel an yola çıktığın an bir yolculukta. Önünde açılmamış bir hediye paketi gibi durur pırıl pırıl. Kesilmemiş bir pasta, el değmemiş bir kar yığını sanki. Hani o çok kar yağan gecenin güneşli sabahında ilk kapıyı açtığın an gibi. Bu aşamaya kadar da pek kolay gelinmez elbette. Günler hatta aylar önceden yapılar rezervasyonlar, rotalar, hesaplar… Hatta son akşam bile bavul hazırlama telaşı. Önceki tüm telaşları geçelim, Kolay ve Eksiksiz Bavul Hazırlama İpuçları’ndan bahsedelim bu sefer de.

Kimi evlerde günler öncesinden başlar bavul hazırlama telaşı. Oysa buna hiç gerek yok. Kendinize daha önceki seyahatlerinizi referans alarak bir ‘Bavul Hazırlama Listesi’ hazırlayın bir sefer.

Genel alışkanlıklarınız, seyahatte olmazsa olamazlarınızı göz önünde bulundurun. Mevsime, rotaya, kimle ne tür bir seyahate gittiğinize göre elbette her seferinde değişecektir liste. Ama temel bir listeniz olursa onda ekleme çıkarma yapmak çok daha kolay olacaktır. Hatta kendi seyahatlerimde kullandığım listem işte tam da burada:

kolay_Bavul_hazirlama_İpuclari

Siz de tıpkı bunun gibi bir liste hazırlayın kendi şartlarınıza göre. Sonra onu  4-5 tane çoğaltıp bavulunuzun ön gözünde daima bulundurun. (İsterseniz direkt bu listeyi çoğaltıp üzerinde kendi değişikliliklerinizi yapın.)

Son akşam bavulu açın.  Direkt hazırladığınız listeyi bavula doldurun. Yarım saatinizi bile almayacak.

Bavul Hazırlama İpuçları

#Giderken bavulunuzda biraz boş ver kalmasına dikkat edin. Dönüşte oradan alınanalar, kırışmış ve özensiz konmuş eşyalar yüzünden hep genellikle bavul daha dolu gelir çünkü)

#Eğer uçakla gidiyorsanız havayolunun size sunduğu max. bavul kilosu ve ölçülerini asla gözden kaçırmayın

# Yalnız gitmiyorsanız tüm yükü tek ve büyük bir bavula koymak yerine kişi sayısına göre ayrı hazırlayın. (Hatta herkes sırt çantasına sığdırsa hiç bavul beklemezsiniz alanda)

# Pasaportunuzun ve diğer dökümanların birer fotokopilerini yanında bulundurun

# Bavulunuz kaybolduğunda bir hak iddia edebilmeniz için üzerinde isim ve adresinizin yazılı olduğundan emin olun.

# Bavulunuzun  bagaj bandında karışmaması için görünür bir yerine , işaret, kurdela vb. bağlayın.

#Her ne kadar istemesekte her yıl yüzlerce bavul kaybolur havaalanlarında. O yüzden asla ama asla çok kıymetli şeylerinizi bavula koymayın, yanınızda taşıyın.

Daha hafifi ve daha kolay yolculuk için mutlaka bu yazıya da bir göz atın:

Kolay Seyahat İpuçları: Küçük Bavul Hazırlama Sırları

kolay-seyahat-ptatik-bavul-hazirlama-hafif-sirtcantasi-nasıl-hazirlanir

 

Yorumlar (5)

  • Pınar Hn;
    Hazırladığınız siteyi bugün uzun uzun inceledim. Elinize, kolunuza, yüreğinize sağlık. Çok güzel ve dolu dolu, faydalı paylaşımlar yapmışsınız. Size imrenmemek elde değil doğrusu. Bir çok ülkeyi gezmişsiniz. İş-güç derken benim hiç fırsatım olmadı. (Aslında olamadı.) İlk kez sömestr tatilinde kızımla Benelüx ülkeleri gezisine katılıp, yurt dışına çıkabildim. Şimdi ise 1 Temmuz’ da eğer bir aksilik olmazsa Balkan Ülkeleri turuna katılacağız kızımla birlikte. Bu nedenle yaptığım araştırma sırasında güzel siteniz ve değerli yazılarınızı görebildim. Anlatımlarınızdaki espirili yaklaşımlarınıza, Türkçemizi kullanımınızdaki dikkat ve hassasiyetinize bayıldım. İzmir’ den sıkı bir takipçiniz olduğunu bilmenizi isterim. Sevgiyle kalın.

    • Güzel sözlerinize ne kadar teşekkür etsem az. Türkçe konusundaki hassasiyetimi anlamanıza da özellikle müteşekkirim.( Yanlışım olduğunda lütfen uyarınız) Hayat hepimize iyi kötü bir çok şey sunuyor. Ben iyileri görmeye çalışıyorum hep:) Balkanlara gelince çok seveceksiniz. İnanın onca ülke içinde Balkanların yeri çok ayrı kalacak bende. İnsanın yalnız insana değil, nehire, dağa taşa bir göle de aşık olabileceğini öğrendim. Dilerim benim kadar aşık dönersiniz. Tüm kalbimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.