“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Avrupa Rüyası’nın Britanya Turu ile 5 Ülke 15 Şehir Gezmek

Avrupa Rüyası Gerçek mi?

Kimi zaman Merlin, Doctor Who ya da  Sherlock Holmes gibi dizilerden izleyerek bazen günümüz bazen ise Krallık dönemini gördüğümüz Britanya’ya hayran kalmamak elde değil. William Wallace efsanesinin anlattığı Braveheart ile İskoçya’ya hayran kalıp, 2020 yılının İngiltere’sinde geçen olayları gösteren V for Vendetta ile İngiltere’yi daha da merak edip,  PS: I Love You filmiyle -tabi burada Gerard Butler’ı yadsıyamayız- İrlanda’ya âşık olduk. Ya da okuduğunuz İngiliz yazarları düşünün Virginia Woolf, Samuel Beckett, Jane Austen, J. K. Rowling gibi isimlerin kitaplarını okurken özdeşleştiğiniz hayal ettiğiniz Britanya şehirlerini görebileceksiniz.

Tek Seferde Avrupa Rüyası ile Tüm Britanya’yı Gezmek

Her alanda kendi has bir tarzı olan ve belli bir hayranlık uyandıran Birleşik Krallığı Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu ile görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Üstelik sadece birkaç ülke ve birkaç şehir değil tam olarak 5 ülke 15 şehri gezeceksiniz. Ama sadece basit bir görmek değil bu şehirlerde toplam 10 gün boyunca 4 yıldızlı otellerde konaklama şansınız olacak ve single farkı ödemeden Britanya coğrafyasındaki yaşama tanıklık edeceksiniz.

Büyük Britanya Turu’nda, İstanbul-Londra ve Londra-İstanbul uçuşları da British Airways farkı ile gerçekleştiriliyor. Tüm bu tur boyunca ise en büyük avantajlarından birisi tur ücreti haricinde 1 Euro dahi ekstra ücret ödemeyecek olmanız. Bir diğer avantajının ise tüm turu İngiltere’de yaşayan yerel rehberler eşliğinde gezecek olmanız. Orada yaşayan ve oraya ait kültürel yaşamı, gelenekleri bilen biri tarafından Büyük Britanya Turu’nuzu yapacaksınız ki durumda biraz oranın da yerlisi olacaksınız.

Büyük Britanya turunda İngiltere (Londra, Birmingham, Liverpool, Manchester, York, Bristol, New Castle, Stratford-upon-Avon, Oxford), İskoçya (Edinburgh, Glasgow, Cairnryan), Kuzey İrlanda (Belfast), İrlanda (Dublin, Rosslare) ve Galler’i (Cardiff, Swansea) ziyaret etmeniz mümkün. Bunların yanı sıra, Cairnryan-Belfast arasında İrlanda Denizi’nde konaklamasız gemi yolculuğu ve Rosslare-Fishguard arasında Celtic Denizi’nde konaklamasız gemi yolculuğu yapma imkânına da sahip oluyorsunuz.

Büyük Britanya Rüyası’ndaki Birbirinden Çekici Şehirler

Büyük Britanya Turu içinde İngiltere’de; hem kraliyet ailesinin hem ülkenin başkenti Big Ben ve London Eye ile hafızalarımıza kazınan Londra’yı, sanayi devrimin kalbi ve Jakuzide Floozie’nin şehri  Birmingham’ı, Albert Dock Meydanı’nda gezerken Unesco tarafından koruma altındaki liman şehrinde denizin sesinden başka Beatles Müzesi’nden gelen grubun efsanevi şarkılarıyla Liverpool’u, Shakespeare’in gerçekten yaşayıp yaşamadığını Kutsal Trinity Kilisesi’ndeki mezarını ziyaret ederek ya da doğduğu yeri görerek yeniden düşünmek için Stratford-upon-Avon’u, geniş bir izleyici kitlesinin sahibi Harry Potter’ın birçok sahnesinin çekildiği Christ Church’ün de yer aldığı etkileyici birçok mimarinin yer aldığı kolejler şehri Oxford’u gezebileceksiniz. Ayrıca Manchester, York, Bristol, New Castle görme şansına sahip olacağınız diğer önemli şehirlerdir.

İskoçya’da; Edinburgh, Glasgow, Cairnryan şehirlerini görme fırsatınız olacak. Gaydanın, kiltin ve efsanevi William Wallace’ın şehri Glasgow ve ülkenin kültürel ama aynı zamanda da biraz korkunç efsanelerine sahip şehri Edinburgh. Diğer taraftan da anlatılmanın ötesinde mutlaka görülmesi gereken Virginia Woolf’un Deniz Feneri romanında anlattığı İskoçya’daki harikulade doğal güzellikleri görmek çok etkileyici olacaktır.

Kuzey İrlanda, sahip olduğu tarihiyle, mimarisiyle, efsaneleriyle çok özel bir ülke ama onu daha da özel yapan büyüleyici doğal güzellikleri. Efsaneye göre İrlanda ve İskoçya arasında bir köprü olsun diye yaptırılan efsanevi dev kaldırımlarında yürümeye değer.  İrlanda hayal ettiğinizden fazlasını verecektir sizlere. James Joyce, Oscar Wilde, Samuel Beckett, Jonathan Swift, Edmund Burke gibi isimlerin ülkesi İrlanda. Hem edebiyatı ile ünlü hem pub’ları ile ünlü Dublin hazır sizi bekliyor. Gezmekten büyük bir zevk alacağınız bu ülkeden ayrılmak çok zor olacak.

Galler’de; Cardiff, Swansea şehirlerini ziyaret edebileceksiniz. Kırmızı ejderha ülkesi Galler’de hem tarihi hem doğal güzelliklere hayran kalırken ülkenin sanatla beslenen yanından siz de beslenmek isteyeceksiniz.

Eğer fırsatınız varsa yoksa da bir fırsatını yaratın (yoksa rüyalarınıza girer) ve Avrupa Rüyası’nın bu Büyük Britanya Rüyası’nı siz de görün!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.