“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
ekonomik-italya-gorulecek-yerler-alisveris

Ekonomik İtalya Tatili İpuçları:

Öyle sırt çantalı gezgin falan değilim. Hostellerde pansiyonlarda yatamam genellikle. 5 yıldızlı otel filan da aramam ama temiz yatak, temiz banyo olmazsa olmazım. Ekonomik tatiller en güzelleri oluyor çoğunlukla. Kimi zaman kendim organize etsem de paket turları da gayet tercih ederim hesaplı ve güzel bir programı varsa. Ekonomik İtalya tatilim de bir tur şirketi aracılığıyla oldu bu sefer. Ancak ekonomi yapmanın püf noktalarını da gözden kaçırmadım elbette

Ekonomik İtalya Tatilinin 9 İpucu

Milano- Ekonomik-İtalya                                       
1-İtalya için de eğer ilk gidiyorsanız size benim bulduğum gibi ‘tüm extra turlar dahil’ bir paket tur tavsiye ediyorum. Nisan ayından 1 Temmuz için bir fırsat sitesinden almıştım turu. Extra turlar içnde ve 1 Hafta boyunca baştan başa 7 şehir içeren harika bir Ekonomik İtalya  turu oldu. İtalya gibi pahalı bir ülkede o kadar az para harcadım ki, kendi kendime inanamadım.

Roma-İtalya-Ekonomik_İtalya
2- Kahvaltı zaten otelin fiyatına dahildi. Sıkı bir kahvaltı edin , onu yemem bunu yemem yok, ama yanınıza mutlaka siyah zeytin, beyaz peynir alın bolca. Siyah zeytin İtalya otellerinde hiç yok, beyaz peynir ise şansınıza her zaman güzel çıkmayabiliyor.

Vatikan İtalya
3-Ceviz, fındık ve (özellikle) leblebi her yurt dışı gezimde zaten vazgeçilmezim. Öğlen yemeğini sağlıkla geçiştirmek, etrafı gezerken keyifle atıştırmak için daha iyi ve ucuz çözümü olan?

italya-moda-cenova-gorulecek-yerler
4- Ve tabi sallama çay ve paket hazır kahveler… Otobüs her mola verdiğinde herkes istasyondaki büfeye üşüşür. Bir çay veya kahve içn sıra beklemeniz ve en az 5 Euro vermeniz gerekir. Oysa ki boş bir bardak ve sıcak su çabuk ve ücretsizdir İtalya‘da çoğu zaman.

italya-napoli-alısveris-ne-alinir
5- Rehberin sizi götürdüğü mağazalar ve o tarihi pasajladaki şık dükkanlar kimi zaman pahalıdır. Oysa hemen her şehirde semt pazarı benzeri hediyelikçilerde, işportalarda güzel ve ekonomik şeyler var. Ekonomik İtalya tatiliniz sırasında işportadan alış veriş yaparken foto çektirmeyin, memlekette sosyeteye rezil olmayın yeter.

italya-gorulecek-yerler-pisa-kulesi
6-Orası İtalya olabilir, ama biz Türk’üz . Gayet rahat pazarlık yapın işportacıyla. Tamam Çin’deki kadar düşüremeseniz de dediğinin yarı fiyatına almışlığım vardır zenci abiden o güzelim fularları:))

italya-ekonomik-gezilecek-gorulecek-yerler
7-Dondurmadan, Margarita Pizzadan ekonomi yapmak olmaz. Onun da turistik olmayan lezzetli esnaf lokantası mekanları var elbet. Ne demişler , Roma’da romalılar gibi yap.

italya-siena-ne-yenir-pizza
8- O cici paketli hazır renkli makarnalara kanmayın. Memlekette daha iyisi var vallahi. Vazgeçtim parasından bavulunuzda yer işgal ettiğine değmez

italya-gorulecek-seyler-sokak-sanat
9- Rehberinizden ve otobüs şöförünüzden memnun kalmadıysanız hiç de gezi sonunda yapılan baskılara boyun eğip bahşiş vermek zorunda değilsiniz. Ama yol boyunca fedakarca işini iyi yapmaya çalışan rehberlere ve şöförünüze de biraz jest yapmak iyi fikirdir;)
              

 

        Hızlı bir İtalya turu için burayı tıkla:))

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.