“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
yedek-pasaport-ikinci-bordo-yurtdisi

Çifte Pasaport Nasıl Alınır?

Çok seyahat eden biri misiniz? Ya da birbirine ters düşen ülkelere gitmek istiyor ancak vize tedirginliği mi yaşıyorsunuz?  Hepsinden önemlisi ‘Acil bir durumda yedek bir pasaportum da olsun’ diye aklınızdan geçirdiniz mi hiç? O zaman  hemen çifte pasaport ya da diğer adıyla muhafaza pasaport alabilirsiniz.

Kutubalığı’nı Instagram’dan takip etmek için tıklayın!

Çifte Pasaport Nedir?

Daha önceden alınan pasaportlar ile bazı ülkelere giriş-çıkış yapmış veya bu ülkelerden vize almış kişilerin, aynı pasaportla  bir başka yabancı ülkenin vizesi veya giriş–çıkış damgasının pasaportta bulunması gerekçe gösterilerek vize talepleri olumsuz karşılanabilmekte ve sık seyahat eden kişiler yeni pasaport almak zorunda kalmakta maalesef.

Vize Reddi Almamak İçin 10 Uyarı!

Emniyet müdürlükleri  22.04.2013 tarihinden bu yana bu durumdaki vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderebilmek adına, mevcut pasaport türünden hangisi olursa olsun (E-pasaport olmak kaydı ile) ülke ayrımı yapılmaksızın, yazılı talep halinde geçerli pasaportları muhafaza altına alınarak talep eden kişiye ikinci bir yeni pasaport (çifte pasaport) verilebiliyor.

Artık çift pasaportlar da nüfus müdürlüklerinden alınacak!

Adına iki geçerli pasaport düzenlenmiş kişiler,  aynı anda her iki pasaportu kullanmak istemeleri durumunda (Örneğin pasaportun bir tanesi konsolosluğa vize işlemleri için teslim edilmesi ve diğer pasaportla da seyahat edilmesi gerekiyorsa ) durumunu belgelendirmesi halinde talep ettiği süre doğrultusunda sorumluluk kendisinde olmak kaydı ile dilekçesi alınarak her iki pasaportu da kullanabiliyorlar.

Çifte pasaport almak için, gerekli evraklar ve ikinci pasaport talebinizle ilgili mazeretinizi belirtir dilekçe ile ilgili Nüfus Müdürlüğüne müracaat etmeniz yeterlidir.

2. Pasaport Nasıl Alınır?

Muhafazalı pasaport  için gerekli evraklar

 1. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
   Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere)
  – 50mm X 60mm ebatlarında
  – Arka Fonu Beyaz
  – Biyometrik özelliklere sahip
 2. Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı
 3. Müracaat sırasında parmak izi alınacaktır. Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır.Daha önce herhangi bir sebeple( sürücü belgesi, silah ruhsatı, pasaport alan) parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacak. 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.
 4. Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı.
  – Dekontun üzerinde Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılması
  – Dekontun 1. Nüshasının müracaatta sunulması (en üst nüsha)
  – Dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

   2021 Pasaport harç ve cüzdan bedeli ne kadar?

  Çifte pasaport müracaatında bulunanlar için de birinci pasaportlarındaki harç ve cüzdan bedeli ile aynıdır. Buna göre 2021  pasaport harç ve cüzdan ücretleri aşağıdaki gibidir:

  Pasaport Süresi        

  Pasaport Harç         

  Cüzdan Bedeli         

  Toplam                

  6 Ay 227,20 TL 180 TL 407,20 TL
  1 Yıl 332,10 TL   180 TL 512,10 TL
  2 Yıl 542,20 TL 180 TL 722,20 TL
  3 Yıl 770,20 TL  180 TL 950,20 TL
  4-10 Yıl  1085,40 TL   180 TL 1265,40 TL

  2016 yılından itibaren artık 25 yaş altı öğrenci olduğunu kanıtlayan tüm vatandaşlar yalnızca cüzdan bedelini ödeyerek harçsız pasaport alabilirler.

Çifte Pasaport Başvuru Dilekçesi (Örnek)

İkinci pasaport almak için gerekli evrakların yanı sıra bir de Nüfus Müdürlüğüne mazeretinizi belirtir bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Bu konuda herkesin geçerli sebepleri farklı olsa da dilekçe aşağıda örneğe benzer şekilde yazılabilir

Dikkat! Örnek dilekçede yer alan Emniyet Müdürlüğüne başlığı ‘Nüfus Müdürlüğü’ olarak değiştirilmelidir.

 
 
yeni pasaport başvuru dilekçesi

 

Comments (18)

 • Bir Pasaportum var ikinci için neden tekrar harç bedeli yatırıyorum bu saçma değil mi?

  sadece defter bedeli yatırmam gerekmez mi. ? Mantıklı olan bu olması gerekir.

 • İkinci için harç bedelinin yatırılıyor olmasının sebebi ikinci alacağınız pasaportun birinci pasaportun kopyasının olmuyor oluşundan kaynaklanıyor. Mantıken yepyeni bir pasaport almış oluyorsunuz.
  Şöyle de düşünebilirsiniz, mevcut pasaportunuzun süresi bitiyor ve yeni pasaport için başvuru yapıyorsunuz bu yüzden harç ödemek zorundasınız.

 • İki adet bordo pasaportum var. Birinde 5 yıllık schengen vizem var ve son 180 günde 90 gün hakkım dolmak üzere. Daha fazla schengen bölgesinde kalabilmek amacıyla, sizce ikinci pasaportuma schengen vizesi alabilir miyim?

  • Hayır maalesef 2 ayrı pasaporta 2 farklı vize alamazsınız. Oturum süreniz dolmadan ülkeden ayrılmanız gerekir. Yoksa en az 5 yıl Shengen ülkelerinden vize almanız çok güçleşecektir.

 • 14 ve 16 Yaş için Çocuklar içinde bu dilekçe doldurulmalı mı? Yetişkin kişiler bu dilekçede çocukları için başvurabilir mi?
  Yoksa sadece Dilekçe haricinde kalan istekler ve defter bedeli yatırılarak ikinci pasaport sağlanabilirmi.

 • Yeşil pasaport sahibi sürekli iş ziyareti için seyahat eden biriyim. Yeşil pasaportta da 6 ay içinde 3 ay kalabilme zorunluluğu var. İlk pasaportumun 3 ayı dolduğunda 2. Pasaport ile ardışık 3 ay giriş çıkışlı olmak şartıyla ziyaretlerine devam edebilir miyim? Bazen hesaplandığı da 20 gün Avrupa fazlam bulunmakta bu gibi durumlarda 2. Pasaport işe yarar mı? Kesin bilgi lütfen.

  • Bu işlem kural olarak geçerli sayılsa da aslında izin verilen süreyi geçmiş oluyorsunuz. Bu nedenle 2 pasaport bu şekilde kullanılamaz maalesef.

 • Merhabalar , yeşil pasaport için de muhafaza (2. adet ) pasaportu almamız mümkün müdür – sadece defter parası yatırılıyor sanırım bu konuda bilgi verebilir misiniz. tşkler

 • Merhaba, benim 10 yıllık pasaportumun süresi 2024’de sone eriyor. Örneğin, ikinci pasaport için başvuru yapmış olsam, bu ikinci pasaport süresi yine +10 yıl mı olur yoksa önceki pasaportun geçerlilik tarihi 2. Pasaport için de aynı mı olur?

  • Merhaba Çetin bey, eğer 2. pasaportunuzu da 10 yıllık çıkarırsanız onun süresi 10 yıl devam eder. yani her pasaport diğerinden bağımsız olarak kendi süresinde geçerlidir.

 • Merhaba,

  Yeşil pasaport hakkımın dönüş tarihimden sonra 3 ay geçerli olmaması sebebiyle (25 yaşımı dolduruyorum) 6 aylık staj için bordo pasaport aldım. Fakat anlamadığım şekilde kabul mektubumdaki tarihlerden epey eksik tarihli vize verilmiş. Bir de yeşil pasaport alıp vize bitişimden sonra çıkış giriş yapıp yeşilin vizesiz hakkından yararlanabilir miyim acaba? İki pasaport olayı bir yeşil bir bordo olabiliyor mu?

  • Merhaba son sorunun cevabını sanırım yeşilden sonra bordo alarak siz cevaplamış oldunuz. Staj sürenizden daha kısa süreli vize verilmişse öncelikle sürenizi hatırlatan ve uzatılması gerektiğini belirten bir dilekçe ile konsolosluğa tekrar başvurmanızı öneririm.

 • Merhaba, 2 tane yeşil pasaporta neden sahip olamıyoruz? lacivertten ne farkı var? benim bir vize işlemim için 4 ay pasaportumu tutabileceklerini söylediler, bu süreçte seyahat edemeyecek miyim?

  • Neden 2 yeşil pasaport alamadığınızı bilmiyorum. yetkililere sormak gerek. Pasaportunuzu 4 ay tutacak merciye vermeden önce ikinci bir lacivert pasaport çıkartırsanız bu süre içinde onu kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.