“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
ikinci yedek çift 2. pasaport nasıl alınır

İkinci Pasaport Nasıl Alınır?

Çok seyahat eden biri misiniz? Ya da birbirine ters düşen ülkelere gitmek istiyor ancak vize tedirginliği mi yaşıyorsunuz?  Hepsinden önemlisi ‘Acil bir durumda yedek pasaportum olsun’ diye aklınızdan geçirdiniz mi hiç? O zaman  hemen çift pasaport ya da diğer adıyla muhafaza pasaport alabilirsiniz.

Kutubalığı’nı Instagram’dan takip etmek için tıklayın!

İkinci Pasaport Nedir?

Daha önceden alınan pasaportlar ile bazı ülkelere giriş-çıkış yapmış veya bu ülkelerden vize almış kişilerin, aynı pasaportla  bir başka yabancı ülkenin vizesi veya giriş–çıkış damgasının pasaportta bulunması gerekçe gösterilerek vize talepleri olumsuz karşılanabilmekte ve sık seyahat eden kişiler yeni pasaport almak zorunda kalmakta maalesef.

Vize Reddi Almamak İçin 10 Uyarı!

İkinci Pasaport Başvurusu

Emniyet müdürlükleri  22.04.2013 tarihinden bu yana bu durumdaki vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderebilmek adına, mevcut pasaport türünden hangisi olursa olsun (E-pasaport olmak kaydı ile) ülke ayrımı yapılmaksızın, yazılı talep halinde geçerli pasaportları muhafaza altına alınarak talep eden kişiye ikinci bir yeni pasaport (çifte pasaport) verilebiliyor.

Artık çift pasaportlar da nüfus müdürlüklerinden alınacak!

Adına iki geçerli pasaport düzenlenmiş kişiler,  aynı anda her iki pasaportu kullanmak istemeleri durumunda (Örneğin pasaportun bir tanesi konsolosluğa vize işlemleri için teslim edilmesi ve diğer pasaportla da seyahat edilmesi gerekiyorsa ) durumunu belgelendirmesi halinde talep ettiği süre doğrultusunda sorumluluk kendisinde olmak kaydı ile dilekçesi alınarak çift pasaport kullanabiliyorlar.

İkinci pasaport için, gerekli evraklar ve 2. pasaport talebinizle ilgili mazeretinizi belirtir dilekçe ile ilgili nüfus müdürlüğüne müracaat etmeniz yeterlidir.

2. Çift Pasaport Nasıl Alınır?

İkinci pasaport  için gerekli evraklar

 1. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
   Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere)
  – 50mm X 60mm ebatlarında
  – Arka Fonu Beyaz
  – Biyometrik özelliklere sahip
 2. Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı
 3. Müracaat sırasında parmak izi alınacaktır. Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır.Daha önce herhangi bir sebeple( sürücü belgesi, silah ruhsatı, pasaport alan) parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacak. 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.
 4. Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı.
  – Dekontun üzerinde Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılması
  – Dekontun 1. Nüshasının müracaatta sunulması (en üst nüsha)
  – Dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

   2022 Pasaport harç ve cüzdan bedeli ne kadar?

  Çifte pasaport müracaatında bulunanlar için de birinci pasaportlarındaki harç ve cüzdan bedeli ile aynıdır. Buna göre 2022  pasaport harç ve cüzdan ücretleri aşağıdaki gibidir:

  Pasaport Süresi        

  Pasaport Harç         

  Cüzdan Bedeli         

  Toplam                

  6 Ay 309.40 TL 180 TL 709,40 TL
  1 Yıl 452.30 TL   225 TL 625.30 TL
  2 Yıl 738.40 TL 225 TL 963.40 TL
  3 Yıl 1049 TL  225 TL 1274 TL
  4-10 Yıl  1478.30 TL   225 TL 1703.30 TL

  2016 yılından itibaren artık 25 yaş altı öğrenci olduğunu kanıtlayan tüm vatandaşlar yalnızca cüzdan bedelini ödeyerek harçsız pasaport alabilirler.

Çifte Pasaport Başvuru Dilekçesi (Örnek)

İkinci pasaport almak için gerekli evrakların yanı sıra bir de Nüfus Müdürlüğüne mazeretinizi belirtir bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Bu konuda herkesin geçerli sebepleri farklı olsa da dilekçe aşağıda örneğe benzer şekilde yazılabilir

Dikkat! Örnek dilekçede yer alan Emniyet Müdürlüğüne başlığı ‘Nüfus Müdürlüğü’ olarak değiştirilmelidir.

 
 
yeni pasaport başvuru dilekçesi

 

Comments (58)

 • Bir Pasaportum var ikinci için neden tekrar harç bedeli yatırıyorum bu saçma değil mi?

  sadece defter bedeli yatırmam gerekmez mi. ? Mantıklı olan bu olması gerekir.

 • İkinci için harç bedelinin yatırılıyor olmasının sebebi ikinci alacağınız pasaportun birinci pasaportun kopyasının olmuyor oluşundan kaynaklanıyor. Mantıken yepyeni bir pasaport almış oluyorsunuz.
  Şöyle de düşünebilirsiniz, mevcut pasaportunuzun süresi bitiyor ve yeni pasaport için başvuru yapıyorsunuz bu yüzden harç ödemek zorundasınız.

 • İki adet bordo pasaportum var. Birinde 5 yıllık schengen vizem var ve son 180 günde 90 gün hakkım dolmak üzere. Daha fazla schengen bölgesinde kalabilmek amacıyla, sizce ikinci pasaportuma schengen vizesi alabilir miyim?

  • Hayır maalesef 2 ayrı pasaporta 2 farklı vize alamazsınız. Oturum süreniz dolmadan ülkeden ayrılmanız gerekir. Yoksa en az 5 yıl Shengen ülkelerinden vize almanız çok güçleşecektir.

 • 14 ve 16 Yaş için Çocuklar içinde bu dilekçe doldurulmalı mı? Yetişkin kişiler bu dilekçede çocukları için başvurabilir mi?
  Yoksa sadece Dilekçe haricinde kalan istekler ve defter bedeli yatırılarak ikinci pasaport sağlanabilirmi.

 • Yeşil pasaport sahibi sürekli iş ziyareti için seyahat eden biriyim. Yeşil pasaportta da 6 ay içinde 3 ay kalabilme zorunluluğu var. İlk pasaportumun 3 ayı dolduğunda 2. Pasaport ile ardışık 3 ay giriş çıkışlı olmak şartıyla ziyaretlerine devam edebilir miyim? Bazen hesaplandığı da 20 gün Avrupa fazlam bulunmakta bu gibi durumlarda 2. Pasaport işe yarar mı? Kesin bilgi lütfen.

  • Bu işlem kural olarak geçerli sayılsa da aslında izin verilen süreyi geçmiş oluyorsunuz. Bu nedenle 2 pasaport bu şekilde kullanılamaz maalesef.

 • Merhabalar , yeşil pasaport için de muhafaza (2. adet ) pasaportu almamız mümkün müdür – sadece defter parası yatırılıyor sanırım bu konuda bilgi verebilir misiniz. tşkler

 • Merhaba, benim 10 yıllık pasaportumun süresi 2024’de sone eriyor. Örneğin, ikinci pasaport için başvuru yapmış olsam, bu ikinci pasaport süresi yine +10 yıl mı olur yoksa önceki pasaportun geçerlilik tarihi 2. Pasaport için de aynı mı olur?

  • Merhaba Çetin bey, eğer 2. pasaportunuzu da 10 yıllık çıkarırsanız onun süresi 10 yıl devam eder. yani her pasaport diğerinden bağımsız olarak kendi süresinde geçerlidir.

 • Merhaba,

  Yeşil pasaport hakkımın dönüş tarihimden sonra 3 ay geçerli olmaması sebebiyle (25 yaşımı dolduruyorum) 6 aylık staj için bordo pasaport aldım. Fakat anlamadığım şekilde kabul mektubumdaki tarihlerden epey eksik tarihli vize verilmiş. Bir de yeşil pasaport alıp vize bitişimden sonra çıkış giriş yapıp yeşilin vizesiz hakkından yararlanabilir miyim acaba? İki pasaport olayı bir yeşil bir bordo olabiliyor mu?

  • Merhaba son sorunun cevabını sanırım yeşilden sonra bordo alarak siz cevaplamış oldunuz. Staj sürenizden daha kısa süreli vize verilmişse öncelikle sürenizi hatırlatan ve uzatılması gerektiğini belirten bir dilekçe ile konsolosluğa tekrar başvurmanızı öneririm.

  • Merhaba,
   Bende sizinle benzer durumdayım. Stajda yeşil pasaportumun süresi dolacağı için 2. pasaport almak istiyorum. 2. Pasaport olan Bordo için öğrenci olunmasına rağmen harç bedeli yatırılıyor mu?

 • Merhaba, 2 tane yeşil pasaporta neden sahip olamıyoruz? lacivertten ne farkı var? benim bir vize işlemim için 4 ay pasaportumu tutabileceklerini söylediler, bu süreçte seyahat edemeyecek miyim?

  • Neden 2 yeşil pasaport alamadığınızı bilmiyorum. yetkililere sormak gerek. Pasaportunuzu 4 ay tutacak merciye vermeden önce ikinci bir lacivert pasaport çıkartırsanız bu süre içinde onu kullanabilirsiniz.

 • Merhaba,

  10 yillik bordo pasaportum var. Yeşil pasaport hakki da kazandim. Yeşil için başvuru yaparken bir dilekce yazmam gerekir mi? Yoksa onu alinca bordo otomatik olarak iptal olur mu?

  Sevgiler

  • Merhaba , yeşil pasaport alınca bordo otomatik iptal olmaz. Geçerlilik süresi sonuna kadar kullanabilirsiniz.

 • Merhaba. İkinci pasaport alırsam onda diğer pasaportumda daha önce aldığım uzun süreli schengen vizeleri görünmez mi? o zaman her başvuruda biraz daha uzun süreli schengen alıyordum, bu durumu etkiler mi 2. pasaport ile başvurmak? onun yerine varolan pasaportu yenilersem aynı numaralı mı oluyor ve eski vizelerim görünuyor mu?

  • Eski vizeleriniz eski pasaportta kalır. O vizeyi kullanmak için o pasaportla çıkarsınız. Her pasaportun numarası farklıdır. Ancak konsolosluk sizin var olan vizeniz bitmeden yeni vize vermez

 • Merhaba,
  Detaylı yazı için çok teşekkürler. İki pasaport kullandığımız durumda her ikisini de taşıyabiliyoruz değil mi? birini müdürlüğe bırakmak gibi bir mecburiyet bulunmuyor?

 • Merhaba 10 yıllık bordo pasaportum var ayda 4 defa olmak üzere Bulgaristan Romanya macaristan moldova ve Ukrayna ya giriş çıkış yapmaktayım uluslararası otobüs şoförüyüm ikinci pasaport a başvuru yapmak istiyorum çünkü mevcut pasaport umun yaprakları dolmak üzere bu sebep den dolayı vizemin bitmesine 15 gün kala ikinci pasaport başvuru yapmak istiyorum.
  1. Tekrar harç bedeli yatırmak zorunda mıyım sadece defter parası yaptırsam oluyormu
  2. İkinci pasaport geldiği zaman kapılarda ikinci pasaport göstermek gibi bir zorunluğum varmı schengen vizem diğer pasaport kalacağı için sıkıntı ceker iyim
  3..birinci pasaport olmadan vize başvurusu yapılabilecek yazıyor bu ne kadar doğru genelde yetki acentalar pasaport sahibi olmadan başvuru yapamıyor özelikle son zamanlarda cevaplarsanız memnun kalırım çalışma hayatınız da başarılar dilerim
  2.

  • Merhaba,
   Sınırdan geçerken hangi pasaportunuzda vize varsa onu göstermek zorundasınız. Vize sayfası olmayan pasaportla giriş yapamazsınız. 15 gün süre bence yetersiz kalabilir. daha erken başvurmanızı öneririm. 2. Pasaportunuza da harç ve tüm diğer ücretleri yeniden ödemek zorundasınız. Ve evet acenteler haklı ilk başvuru yaparken birinci pasaportunuz yanınızda olmalıdır. Ancak yolculularınız sırasında hangine ihtiyaç duyuyorsanız onu kullanmanız mümkündür.

 • merhaba yeşil pasaportumun süresi bitti. Bu sefer 10 senelik bordo pasaporta başvurmak mümkün oluyor mu? Bordoyu alabilirsek sonrasında tekrar yeşil pasaporta müracaat yapabilir miyiz?

  • Bordo pasaporta her zaman başvuru yapabilirsiniz. Yeşil pasaport için gerekli şartları taşıyorsanız her ikisinne de başvuru yapabilme şansınız var.

 • Selçuk sığınç

  Merhabalar,ismim Selçuk 2.bordo pasaport başvurusunda bulundum ,yaklaşık 10 gün önce ,e devletten başvuru sorgusu yapıyorum halen basım öncesi incelemede yazıyor,acaba bu süre normalmidir yoksa bir terslik mi vardır,yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler saygılar

 • Kolay gelsin. Ben gemide calisiyorum surekli Türkiyeye giris cikis yapiyorum. Elimdeki pasaportun suresi 6 nisan 2022 tarihinde bitecek. Elimdeki pasaport iptal edilmeden yeni pasaport basvurusu yapmak istiyorum. Yapabilir miyim?

  • Elbette , yapabilirsiniz. Hatta bu hak tam da sizin gibi kişiler için tanımlanmıştır. Yukarıdaki bilgiler ışığında 2. pasport başvurunu yapmanızı öneririm.

 • Merhaba şuanda 10 yıl geçerliliği olan bordo pasaportum var. Aynı zamanda memurum. Görevden dolayı yakın zamanda kısa süreli italyaya gideceğim. Gri pasaport alma hakkımda var. 2. Pasaport olarak gri pasaportta alabilirmiyim. Bu pasaport ile yurt dışına çıkabilirmiyim?

  • Merhaba, gri pasaport iş için yapılan gezilerde resmi kurumlarca verilen süreli pasaporttur. Yani resmi geziniz bittiğinde pasaportunuzu iade etmeniz gerekir. Uzun süreli kullanılamaz.Genellikle 1-2 defa iş için kullanıp iade etmelisiniz. Ancak 2. pasaport tıpkı diğer bordo pasaportunuz gibi 10 yıl kullanılabilir.

 • Merhaba, benim eski bordo pasaportumda halen geçerli Amerika vizem var.
  1 ay önce yeni 10 yıllık bordo pasaportumu çıkardım. Şimdi ise yeşil pasaport almaya hak kazandım. Yeşil pasaportu alırken 1 ay önce yeni aldığım bordo pasaportumu vermek zorunda mıyım? Yani geçersiz mi sayılır o pasaportum? (Bunu sorma sebebim ben eski bordo pasaportumda kalan Amerika vizem ile Amerikaya gidersem ve yeni pasaport olarak da yeşil pasaportu gösterirsem bi kafa karışıklığı olabilir diye 1 ay önce çıkardığım bordo pasaportu da kullanmak istiyorum.)

  • Merhaba hem yeni çıkardığınız bordoyu hem hem de yeşili kullanabilirsiniz. Birini alırken diğerini vermek zorunda değilsiniz. Vizenizin basılı olduğu pasaportu ise zamanı dolmuş olsa bile aman gözünüz gibi saklayın. En kıymetlisi o. Yeni vize alırken dahi eskisi gerekecektir.

 • Merhaba,
  Benim iki yıl sonra süresi dolacak bordo pasaportum var, içinde devam eden Schengen ve İngiltere vizelerim mevcut. Kanada turist vizesine başvuracağım ve Kanada pasaport süresi kadar vize verdiği için 10 yıllık ikinci bordo pasaport almak istiyorum.
  S.1-Bu geçerli bir sebep olarak gösterilebilir mi ilçe emniyet müdürlüğünde aynı anda iki bordo pasaport kullanmayı talep etmek için?
  S.2-Randevuma pasaport harç ücretini yatırıp gittiğimde gösterdiğim sebep kabul görmezse boşa mı gitmiş olur yatırdığım ücret?
  S.3-Kanada vizesine başvururken yeni aldığım pasaportun numarasını ve bilgilerini vererek başvuru yapmam gerekiyor sanırım, aktif başka bir pasaportumun daha olduğunu söylemeli miyim? Vize başvurularında bu durum konsolosluklar tarafından garip karşılanmıyor mu, yani 2 aktif pasaportun olması?
  Teşekkürler,

  • Merhaba sorularınıza maddeler halinde cevap vereyim:
   1- Müracaat sebebiniz geçerli bir sebep olarak sayılacaktır. Ancak artık pasaport başvuruları emniyet değil nüfus müdürlüğüne yapılıyor. Buna dikkat!
   2-Ücretiniz iade edilir, ancak kabul edilmeyeceğiniz hiç sanmam.
   3-Kanada vizesine yeni aldığınız pasaport numarasıyla başvurun. Aktif başka bir pasaportunuz ve halen geçerli vizeleriniz olduğunu belirtmeniz olumlu bir sebep olarak karşılanır. Şimdiden iyi yolculuklar dilerim.

 • Merhaba Bordo pasaporta 31 Ağustos’ta dolan 1 yıllık çok girişli Yunanistandan alınan Shengen vizem var.(1 defa Yunanistan a da gittim)Temmuz’da Almanya’da 2 hafta kalıcağım.30 Temmuz’da Türkiye’ye dönüyorum;10 Ağustos’ta da Yunanistan’a gitmem gerekecek.Sorun şu ki pasaport sürem 31 ekim de doluyor;kılpayı Almanya 3aya kadar geçerli pasaportum olmuş oluyor.Ama 10 Ağustos’ta Yunanistan Girmek için geçerli olmuyor.2 pasaportumu Haziran da alıp yine Yunanistan’dan vize almamı önerirmisiniz?Eski pasaporttaki shengen vizesi geçerlimi?Ya da aynı ülkeden 1.ci vize dolmadan2.ci vize alınmıyorsa Örneğin İtalyadan shengen alsam olur mu?Teşekkür ederim

  • Merhaba, şöyle açıklayayım. Aynı veya farklı herhangi bir Schengen ülkesinden yeniden vize alabilirsiniz. Ancak ilkinin süresi dolmamışken alırsanız önceki vizeniz geçersiz sayılır. (Süreler üst üste eklenmez) Vizenizi uygun şekilde kullandıysanız sürekli aynı ülkeden vize almak gitgide uzayan vize kalış süreleri ile ödüllendirilir. Şimdiden iyi seyahatlar dilerim

 • merhabalar, bordo pasaportuma abd için j-1 vizesi aldım bu yaz swt programına katılacağım. ama abd seyahatimden önce almanya’ya seyahat etmem gerekiyor. ailemden dolayı yeşil pasaport hakkım var. Almanya’ya yeşil pasaportla vizesiz gidebilirim, bundan dolayı ikinci pasaportumu yeşil olarak almak istiyorum. bu olayla ilgili iki adet sorum var:
  1- bordo pasaportum varken ikinci pasaportumu yeşil alabilir miyim?
  2- yeşil pasaport aldığımda ilk pasaportumdaki abd vizesine bir şey olur mu?
  şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, sorularınıza maddeler halinde açık ve net yanıt vereyim:
   1- Bordo pasaportunuz varken yeşil pasaport elbette alabilirsiniz.
   2- Abd vizenize hiç bir şey olmaz. Amerikaya giderken vizeli pasaportunuz mutlaka yanınızda bulundurmalısınız
   İyi yolculuklar dilerim

 • Mehmet Ali Arıca

  Merhabalar,Oğlum üniversiteyi yurt dışında okumak için yaptığı başvuralardan , fransa ve isviçre deki üniversitelerden ön kabul geldi.Fakat kesin kabulden önce iki ülkede öğrenci vizesi istiyor.Kesin kabuller aynı tarihte geleceği için hangi okula kabul edileceği belli olmuyor.
  1-İkinci pasaporta başvururken dilekçede ne yazmamız lazım.
  2-Veya ikinci pasaporta başvurmadan bir çözüm yolu varmı ?
  Teşekkürler.

  • Merhaba, öncelikle sizi tebrik ediyorum. Elbette 2. pasaporta başvurabilirsiniz. Bunun için durumu kısaca açıklayan bir dilekçe yazmanız yeterlidir. Ancak öncelikle en çok hangi ülkeye gitmek istiyorsanız onun vizesine başvurmanızı öneririm.

 • merhaba, 19 nisanda polonyo d tipi calisma vizesine basvuracagim. ancak 26 – 30 nisan tarihleri arasinda almanya seyahatim
  bulunuyor (mevcut bordo pasaportumda gecerli schengen vizem var). Polonya calisma vizesine basvuru icin mevcut pasaportumu verirsem almanyaya gidemeyecegim.

  1-eger 2. pasaportumu alirsam polonya d tipi calisma vizesinde bu pasaportu kullanabilir miyim? bu durum vize almama engel mi?

  2- 2. pasaport ne kadar surede cikar? cip krizi nedeniyle surec uzar mi?

  • Merhaba , bu aralar pasaport süreleri çok fazla uzuyor maalesef. Süre için 1 Ay hatta daha fazla diyebilirim. Ancak yeterli süreniz varsa yeni pasaport ile çalışma vizesine başvurabilirsiniz.

 • Merhaba ,
  İrlanda vize başvurusunda bulunduğum için mevcut pasaportum konsoloslukta. Kuveyt’e gitmek için ek pasaport çıkarmak istiyorum. Bu durumda ikinci pasaportu çıkarabilir miyim? Konsolosluk bu durumda vize işlemlerinde sorun çıkarır mı? İrlanda vizesinde sorun olmadığı varsayımla vizenin basıldığı pasaportumla seyahat edebilir miyim?

  • Merhaba ilinci pasaporta başvurabilirsiniz. Vizede bundan dolayı bir sorun olmaz. Her ikisini de kullanabilirsiniz.

 • Merhabalar, bizim pasaport konusu o kadar karışık. Sıkıntı şu; Babamla annemi amerikadaki abimin yanına yolcu ederken annemin yeşil pasaport süresinin geçtiğini öğrendik. Hem ordaki torunlar heyecanla beklerken en azından birisi gitsin hem de yapılan hazırlıklar boşa gitmesin diye hızlıca bir kararla babamı gönderdik. O kadar baklava olmasa belki daha kapsamlı düşünürdük:) Zaten annem de pasaportu yenileyip ardından 1 haftaya falan gider diye düşündük. Ama öğrendik ki annemin yeşil pasaportunu yenilemesi için emekli olan babamın da bizzat olması gerekiyormuş. Ve bir sürü evrak prosedürü gelmiş. Ordaki konsolosluktan babamın vekalet göndermesiyle halletmeyi de düşündük ama yine uzun bir süreç galiba. En son bordo pasaporta başvurmaya karar verdik. Vize yeşil pasaporttayken geçerli olan vize bordo pasaportta olacak. Bir sıkıntı olmaz galiba farklı renkteki iki pasaportun kullanılması. Sizce bu doğru bir karar mı? Yeşil pasaportu yenilemeyi zorlamak için bir fikriniz var mı? Çip krizi falan deniyor. Çok endişeliyiz annemin çok hastalığı var ve çok üzüldü. Raporlu psikiyatri ilaçları bile amerikaya gitti. Onlar da ayrı sıkıntı. Amacım en kısa sürede halledebilmek. Maliyeti falan da geçtim. Ankara nüfus müdürlüğünün önünde uyuyabilirim pasaport çıkana kadar. Soru sorayım derken dertleşmiş oldum. Şimdiden teşekkür ederim varsa yanıtınız için.

  • Öncelikle geçmişler olsun . Anlıyorum ki ufacacık bir unutkanlık yüzünden hem siz hem anneciğiniz çok üzülmüşsünüz. Benim önerim hiç yeşili zorlamayın. Zaten yeşil pasaporttaki vizeniz süresi sonuna kadar geçerlidir. O nedenle ivedilikle bordo pasaporta başvurun. Son zamanlarda gerçekten de çeşitli nedenlerle çıkması 2-3 haftayı buluyor. Ama ne kadar önce başvurursanız o kadar hızlı çıkar. Şimdiden iyi yolculuklar diliyorum annenize, sevgiler

 • Merhaba🌼
  Benim Almanya’ya gitmek için aile birleşimi D tipi vizem bulunuyor.
  Fakat gitmeden önce çocuklarımın Bulgar kimliklerini Bulgaristan’dan almam gerekiyor.Mevcut D tipi vizem ile mağduriyet yaşamamak için 2.bir pasaport çıkartabilir miyim?
  2.bir pasaport ile Bulgaristan’a gitsem Almanya D tipi vizemde bir sorun oluşur mu?

  • Evet 2.pasaport çıkartabilirsiniz. Ancak bu pasaportla Bulgaristan’a çıkarsanız sınırda diğer pasaporttaki vizenizi de göstermeniz gerekir

 • Hocam kolay gelsin. Benim bir sorum vardı. İkinci pasaportumu da ögrenciligim üzerinden alabilme şansım var mı? Ve alırken yine ilkinde olduğu gibi defter bedeli ödemezsem sorun teşkil eder mi? Şimdiden teşekkür ederim :))

  • Maalesef ilk pasaportunuzu harçsız alma imkanınız yok. Yani alacağınız ikinci pasaportu alırken defter bedeli ve harç ödemek zorundasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.