“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
ikinci yedek çift 2. pasaport nasıl alınır

İkinci Pasaport Nasıl Alınır?

Çok seyahat eden biri misiniz? Ya da birbirine ters düşen ülkelere gitmek istiyor ancak vize tedirginliği mi yaşıyorsunuz?  Hepsinden önemlisi ‘Acil bir durumda yedek pasaportum olsun’ diye aklınızdan geçirdiniz mi hiç? O zaman  hemen çift pasaport ya da diğer adıyla muhafaza pasaport alabilirsiniz.

Beni Instagram’dan takip etmek için bir tık; https://www.instagram.com/kutu.baligi/

İkinci Pasaport Nedir?

Daha önceden alınan pasaportlar ile bazı ülkelere giriş-çıkış yapmış veya bu ülkelerden vize almış kişilerin, aynı pasaportla  bir başka yabancı ülkenin vizesi veya giriş–çıkış damgasının pasaportta bulunması gerekçe gösterilerek vize talepleri olumsuz karşılanabilmekte ve sık seyahat eden kişiler yeni pasaport almak zorunda kalmakta maalesef.

Bu da ilginizi çekebilir: Vize Reddi Almamak İçin 10 Uyarı!

İkinci Pasaport Başvurusu

Emniyet müdürlükleri  22.04.2013 tarihinden bu yana bu durumdaki vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderebilmek adına, mevcut pasaport türünden hangisi olursa olsun (E-pasaport olmak kaydı ile) ülke ayrımı yapılmaksızın, yazılı talep halinde geçerli pasaportları muhafaza altına alınarak talep eden kişiye ikinci bir yeni pasaport (çifte pasaport) verilebiliyor.

Artık çift pasaportlar da nüfus müdürlüklerinden alınacak!

Adına iki geçerli pasaport düzenlenmiş kişiler,  aynı anda her iki pasaportu kullanmak istemeleri durumunda (Örneğin pasaportun bir tanesi konsolosluğa vize işlemleri için teslim edilmesi ve diğer pasaportla da seyahat edilmesi gerekiyorsa ) durumunu belgelendirmesi halinde talep ettiği süre doğrultusunda sorumluluk kendisinde olmak kaydı ile dilekçesi alınarak çift pasaport kullanabiliyorlar.

İkinci pasaport için, gerekli evraklar ve 2. pasaport talebinizle ilgili mazeretinizi belirtir dilekçe ile ilgili nüfus müdürlüğüne müracaat etmeniz gereklidir.

2. Çift Pasaport Nasıl Alınır?

İkinci pasaport  için gerekli evraklar

 1. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  - Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) - 50mm X 60mm ebatlarında - Arka Fonu Beyaz - Biyometrik özelliklere sahip
 2. Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı asl
 3. Müracaat sırasında parmak izi alınacaktır. Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır.Daha önce herhangi bir sebeple( sürücü belgesi, silah ruhsatı, pasaport alan) parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacak. 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınıyor.
4.Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmiyor.) Artık ikinci pasaport için harç ve cüzdan bedelini hiç bankaya gitmeden kimlik bilgilerinizle interaktif vergi dairesinden kolayca ödeyebilirsiniz. Pasaport harç ve defter bedeli en kolay nasıl ödenir Kimlik bilgilerinizle interaktif vergi dairesinden hemen ödemek için bu linki tıklayın: İnteraktif Vergi Dairesi
 1. 2023 Pasaport harç ve cüzdan bedeli ne kadar?

  Çifte pasaport müracaatında bulunanlar için de birinci pasaportlarındaki harç ve cüzdan bedeli ile aynıdır. Buna göre 2023  pasaport harç ve cüzdan ücretleri aşağıdaki gibidir

SÜRE HARÇ ÜCRETİ DEFTER BEDELİ TOPLAM 6 Ay 689,70 TL 501,00 TL 1190,70 TL 1 Yıl 1008,30 TL 501,00 TL 1509,30 TL 2 Yıl 1646,10 TL 501,00 TL 2147,10 TL 3 Yıl 2338,50 TL 501,00 TL 2839,50 TL 4-10 Yıl 3295,50 TL 501,00 TL 3796,50 TL 2016 yılından itibaren artık 25 yaş altı öğrenci olduğunu kanıtlayan kişiler yalnızca cüzdan bedelini ödeyerek harçsız pasaport alabilir. İkinci pasaport almak için gerekli evrakların yanı sıra bir de Nüfus Müdürlüğüne mazeretinizi belirtir bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Bu konuda herkesin geçerli sebepleri farklı olsa da dilekçe aşağıda örneğe benzer şekilde yazılabilir

Çifte Pasaport Başvuru Dilekçesi (Örnek)

Dikkat! Örnek dilekçede yer alan Emniyet Müdürlüğüne başlığı 'Nüfus Müdürlüğü' olarak değiştirilmelidir

yeni pasaport başvuru dilekçesi
 

Yorumlar (155)

 • Bir Pasaportum var ikinci için neden tekrar harç bedeli yatırıyorum bu saçma değil mi?

  sadece defter bedeli yatırmam gerekmez mi. ? Mantıklı olan bu olması gerekir.

  • Merhaba

   Benim sorum su. Ben ulkeden cıkarken 1. Pasaportumu kullanıcam cunku vıze onda. Sonra Yurtdısında basvuru yapıcagım ıcın 1. Pasaportum orda kalacak bir sure. Ben Türkiyeye 2. pasaport ile giricem. bu Türkiye girişte sorun olurmu? cunku cıkarken 1 .pasaportu kullanmiş oldum. Bu cok onemli bir konu benim için tüm işlemleri ona göre ayatlicam. Teşekkürler

   • Evet pasaportunuzda giriş damgası olmadan çıkış yapmanız gümrük polisi tarafından kaçak girmiş gibi algılanabilir

 • İkinci için harç bedelinin yatırılıyor olmasının sebebi ikinci alacağınız pasaportun birinci pasaportun kopyasının olmuyor oluşundan kaynaklanıyor. Mantıken yepyeni bir pasaport almış oluyorsunuz.
  Şöyle de düşünebilirsiniz, mevcut pasaportunuzun süresi bitiyor ve yeni pasaport için başvuru yapıyorsunuz bu yüzden harç ödemek zorundasınız.

 • İki adet bordo pasaportum var. Birinde 5 yıllık schengen vizem var ve son 180 günde 90 gün hakkım dolmak üzere. Daha fazla schengen bölgesinde kalabilmek amacıyla, sizce ikinci pasaportuma schengen vizesi alabilir miyim?

  • Hayır maalesef 2 ayrı pasaporta 2 farklı vize alamazsınız. Oturum süreniz dolmadan ülkeden ayrılmanız gerekir. Yoksa en az 5 yıl Shengen ülkelerinden vize almanız çok güçleşecektir.

 • 14 ve 16 Yaş için Çocuklar içinde bu dilekçe doldurulmalı mı? Yetişkin kişiler bu dilekçede çocukları için başvurabilir mi?
  Yoksa sadece Dilekçe haricinde kalan istekler ve defter bedeli yatırılarak ikinci pasaport sağlanabilirmi.

 • Yeşil pasaport sahibi sürekli iş ziyareti için seyahat eden biriyim. Yeşil pasaportta da 6 ay içinde 3 ay kalabilme zorunluluğu var. İlk pasaportumun 3 ayı dolduğunda 2. Pasaport ile ardışık 3 ay giriş çıkışlı olmak şartıyla ziyaretlerine devam edebilir miyim? Bazen hesaplandığı da 20 gün Avrupa fazlam bulunmakta bu gibi durumlarda 2. Pasaport işe yarar mı? Kesin bilgi lütfen.

  • Bu işlem kural olarak geçerli sayılsa da aslında izin verilen süreyi geçmiş oluyorsunuz. Bu nedenle 2 pasaport bu şekilde kullanılamaz maalesef.

  • Merhaba ben tır şoförüyum vizesiz ülkeler gidiyorum şuanda mevcut pasaportum1 senelik süresi var ikinci bir pasaport alabiliyor muyum alabiliyorsan ikinci pasaport gelene kadar ilk pasaportu kullanabiliyor muyum tşkler

 • Merhabalar , yeşil pasaport için de muhafaza (2. adet ) pasaportu almamız mümkün müdür – sadece defter parası yatırılıyor sanırım bu konuda bilgi verebilir misiniz. tşkler

 • Merhaba, benim 10 yıllık pasaportumun süresi 2024’de sone eriyor. Örneğin, ikinci pasaport için başvuru yapmış olsam, bu ikinci pasaport süresi yine +10 yıl mı olur yoksa önceki pasaportun geçerlilik tarihi 2. Pasaport için de aynı mı olur?

  • Merhaba Çetin bey, eğer 2. pasaportunuzu da 10 yıllık çıkarırsanız onun süresi 10 yıl devam eder. yani her pasaport diğerinden bağımsız olarak kendi süresinde geçerlidir.

 • Merhaba,

  Yeşil pasaport hakkımın dönüş tarihimden sonra 3 ay geçerli olmaması sebebiyle (25 yaşımı dolduruyorum) 6 aylık staj için bordo pasaport aldım. Fakat anlamadığım şekilde kabul mektubumdaki tarihlerden epey eksik tarihli vize verilmiş. Bir de yeşil pasaport alıp vize bitişimden sonra çıkış giriş yapıp yeşilin vizesiz hakkından yararlanabilir miyim acaba? İki pasaport olayı bir yeşil bir bordo olabiliyor mu?

  • Merhaba son sorunun cevabını sanırım yeşilden sonra bordo alarak siz cevaplamış oldunuz. Staj sürenizden daha kısa süreli vize verilmişse öncelikle sürenizi hatırlatan ve uzatılması gerektiğini belirten bir dilekçe ile konsolosluğa tekrar başvurmanızı öneririm.

  • Merhaba,
   Bende sizinle benzer durumdayım. Stajda yeşil pasaportumun süresi dolacağı için 2. pasaport almak istiyorum. 2. Pasaport olan Bordo için öğrenci olunmasına rağmen harç bedeli yatırılıyor mu?

  • yesil pasaportumu oturum izni alabilmek icin konsolosluga teslim ettim fakat ayni zamanda yurt disina seyahat etmek zorundayim. Pasaportum olmadan seyahat edemeyecegim icin ikinci pasaport alma hakkim var midir? eger ikinci pasaport alirsam konsoloslukta bir sorun cikabilir mi yoksa konsolosluktan bagimsiz bi durum mu?

 • Merhaba, 2 tane yeşil pasaporta neden sahip olamıyoruz? lacivertten ne farkı var? benim bir vize işlemim için 4 ay pasaportumu tutabileceklerini söylediler, bu süreçte seyahat edemeyecek miyim?

  • Neden 2 yeşil pasaport alamadığınızı bilmiyorum. yetkililere sormak gerek. Pasaportunuzu 4 ay tutacak merciye vermeden önce ikinci bir lacivert pasaport çıkartırsanız bu süre içinde onu kullanabilirsiniz.

 • Merhaba,

  10 yillik bordo pasaportum var. Yeşil pasaport hakki da kazandim. Yeşil için başvuru yaparken bir dilekce yazmam gerekir mi? Yoksa onu alinca bordo otomatik olarak iptal olur mu?

  Sevgiler

  • Merhaba , yeşil pasaport alınca bordo otomatik iptal olmaz. Geçerlilik süresi sonuna kadar kullanabilirsiniz.

 • Merhaba. İkinci pasaport alırsam onda diğer pasaportumda daha önce aldığım uzun süreli schengen vizeleri görünmez mi? o zaman her başvuruda biraz daha uzun süreli schengen alıyordum, bu durumu etkiler mi 2. pasaport ile başvurmak? onun yerine varolan pasaportu yenilersem aynı numaralı mı oluyor ve eski vizelerim görünuyor mu?

  • Eski vizeleriniz eski pasaportta kalır. O vizeyi kullanmak için o pasaportla çıkarsınız. Her pasaportun numarası farklıdır. Ancak konsolosluk sizin var olan vizeniz bitmeden yeni vize vermez

 • Merhaba,
  Detaylı yazı için çok teşekkürler. İki pasaport kullandığımız durumda her ikisini de taşıyabiliyoruz değil mi? birini müdürlüğe bırakmak gibi bir mecburiyet bulunmuyor?

 • Merhaba 10 yıllık bordo pasaportum var ayda 4 defa olmak üzere Bulgaristan Romanya macaristan moldova ve Ukrayna ya giriş çıkış yapmaktayım uluslararası otobüs şoförüyüm ikinci pasaport a başvuru yapmak istiyorum çünkü mevcut pasaport umun yaprakları dolmak üzere bu sebep den dolayı vizemin bitmesine 15 gün kala ikinci pasaport başvuru yapmak istiyorum.
  1. Tekrar harç bedeli yatırmak zorunda mıyım sadece defter parası yaptırsam oluyormu
  2. İkinci pasaport geldiği zaman kapılarda ikinci pasaport göstermek gibi bir zorunluğum varmı schengen vizem diğer pasaport kalacağı için sıkıntı ceker iyim
  3..birinci pasaport olmadan vize başvurusu yapılabilecek yazıyor bu ne kadar doğru genelde yetki acentalar pasaport sahibi olmadan başvuru yapamıyor özelikle son zamanlarda cevaplarsanız memnun kalırım çalışma hayatınız da başarılar dilerim
  2.

  • Merhaba,
   Sınırdan geçerken hangi pasaportunuzda vize varsa onu göstermek zorundasınız. Vize sayfası olmayan pasaportla giriş yapamazsınız. 15 gün süre bence yetersiz kalabilir. daha erken başvurmanızı öneririm. 2. Pasaportunuza da harç ve tüm diğer ücretleri yeniden ödemek zorundasınız. Ve evet acenteler haklı ilk başvuru yaparken birinci pasaportunuz yanınızda olmalıdır. Ancak yolculularınız sırasında hangine ihtiyaç duyuyorsanız onu kullanmanız mümkündür.

 • merhaba yeşil pasaportumun süresi bitti. Bu sefer 10 senelik bordo pasaporta başvurmak mümkün oluyor mu? Bordoyu alabilirsek sonrasında tekrar yeşil pasaporta müracaat yapabilir miyiz?

  • Bordo pasaporta her zaman başvuru yapabilirsiniz. Yeşil pasaport için gerekli şartları taşıyorsanız her ikisinne de başvuru yapabilme şansınız var.

 • Selçuk sığınç

  Merhabalar,ismim Selçuk 2.bordo pasaport başvurusunda bulundum ,yaklaşık 10 gün önce ,e devletten başvuru sorgusu yapıyorum halen basım öncesi incelemede yazıyor,acaba bu süre normalmidir yoksa bir terslik mi vardır,yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler saygılar

 • Kolay gelsin. Ben gemide calisiyorum surekli Türkiyeye giris cikis yapiyorum. Elimdeki pasaportun suresi 6 nisan 2022 tarihinde bitecek. Elimdeki pasaport iptal edilmeden yeni pasaport basvurusu yapmak istiyorum. Yapabilir miyim?

  • Elbette , yapabilirsiniz. Hatta bu hak tam da sizin gibi kişiler için tanımlanmıştır. Yukarıdaki bilgiler ışığında 2. pasport başvurunu yapmanızı öneririm.

 • Merhaba şuanda 10 yıl geçerliliği olan bordo pasaportum var. Aynı zamanda memurum. Görevden dolayı yakın zamanda kısa süreli italyaya gideceğim. Gri pasaport alma hakkımda var. 2. Pasaport olarak gri pasaportta alabilirmiyim. Bu pasaport ile yurt dışına çıkabilirmiyim?

  • Merhaba, gri pasaport iş için yapılan gezilerde resmi kurumlarca verilen süreli pasaporttur. Yani resmi geziniz bittiğinde pasaportunuzu iade etmeniz gerekir. Uzun süreli kullanılamaz.Genellikle 1-2 defa iş için kullanıp iade etmelisiniz. Ancak 2. pasaport tıpkı diğer bordo pasaportunuz gibi 10 yıl kullanılabilir.

 • Merhaba, benim eski bordo pasaportumda halen geçerli Amerika vizem var.
  1 ay önce yeni 10 yıllık bordo pasaportumu çıkardım. Şimdi ise yeşil pasaport almaya hak kazandım. Yeşil pasaportu alırken 1 ay önce yeni aldığım bordo pasaportumu vermek zorunda mıyım? Yani geçersiz mi sayılır o pasaportum? (Bunu sorma sebebim ben eski bordo pasaportumda kalan Amerika vizem ile Amerikaya gidersem ve yeni pasaport olarak da yeşil pasaportu gösterirsem bi kafa karışıklığı olabilir diye 1 ay önce çıkardığım bordo pasaportu da kullanmak istiyorum.)

  • Merhaba hem yeni çıkardığınız bordoyu hem hem de yeşili kullanabilirsiniz. Birini alırken diğerini vermek zorunda değilsiniz. Vizenizin basılı olduğu pasaportu ise zamanı dolmuş olsa bile aman gözünüz gibi saklayın. En kıymetlisi o. Yeni vize alırken dahi eskisi gerekecektir.

 • Merhaba,
  Benim iki yıl sonra süresi dolacak bordo pasaportum var, içinde devam eden Schengen ve İngiltere vizelerim mevcut. Kanada turist vizesine başvuracağım ve Kanada pasaport süresi kadar vize verdiği için 10 yıllık ikinci bordo pasaport almak istiyorum.
  S.1-Bu geçerli bir sebep olarak gösterilebilir mi ilçe emniyet müdürlüğünde aynı anda iki bordo pasaport kullanmayı talep etmek için?
  S.2-Randevuma pasaport harç ücretini yatırıp gittiğimde gösterdiğim sebep kabul görmezse boşa mı gitmiş olur yatırdığım ücret?
  S.3-Kanada vizesine başvururken yeni aldığım pasaportun numarasını ve bilgilerini vererek başvuru yapmam gerekiyor sanırım, aktif başka bir pasaportumun daha olduğunu söylemeli miyim? Vize başvurularında bu durum konsolosluklar tarafından garip karşılanmıyor mu, yani 2 aktif pasaportun olması?
  Teşekkürler,

  • Merhaba sorularınıza maddeler halinde cevap vereyim:
   1- Müracaat sebebiniz geçerli bir sebep olarak sayılacaktır. Ancak artık pasaport başvuruları emniyet değil nüfus müdürlüğüne yapılıyor. Buna dikkat!
   2-Ücretiniz iade edilir, ancak kabul edilmeyeceğiniz hiç sanmam.
   3-Kanada vizesine yeni aldığınız pasaport numarasıyla başvurun. Aktif başka bir pasaportunuz ve halen geçerli vizeleriniz olduğunu belirtmeniz olumlu bir sebep olarak karşılanır. Şimdiden iyi yolculuklar dilerim.

 • Merhaba Bordo pasaporta 31 Ağustos’ta dolan 1 yıllık çok girişli Yunanistandan alınan Shengen vizem var.(1 defa Yunanistan a da gittim)Temmuz’da Almanya’da 2 hafta kalıcağım.30 Temmuz’da Türkiye’ye dönüyorum;10 Ağustos’ta da Yunanistan’a gitmem gerekecek.Sorun şu ki pasaport sürem 31 ekim de doluyor;kılpayı Almanya 3aya kadar geçerli pasaportum olmuş oluyor.Ama 10 Ağustos’ta Yunanistan Girmek için geçerli olmuyor.2 pasaportumu Haziran da alıp yine Yunanistan’dan vize almamı önerirmisiniz?Eski pasaporttaki shengen vizesi geçerlimi?Ya da aynı ülkeden 1.ci vize dolmadan2.ci vize alınmıyorsa Örneğin İtalyadan shengen alsam olur mu?Teşekkür ederim

  • Merhaba, şöyle açıklayayım. Aynı veya farklı herhangi bir Schengen ülkesinden yeniden vize alabilirsiniz. Ancak ilkinin süresi dolmamışken alırsanız önceki vizeniz geçersiz sayılır. (Süreler üst üste eklenmez) Vizenizi uygun şekilde kullandıysanız sürekli aynı ülkeden vize almak gitgide uzayan vize kalış süreleri ile ödüllendirilir. Şimdiden iyi seyahatlar dilerim

 • merhabalar, bordo pasaportuma abd için j-1 vizesi aldım bu yaz swt programına katılacağım. ama abd seyahatimden önce almanya’ya seyahat etmem gerekiyor. ailemden dolayı yeşil pasaport hakkım var. Almanya’ya yeşil pasaportla vizesiz gidebilirim, bundan dolayı ikinci pasaportumu yeşil olarak almak istiyorum. bu olayla ilgili iki adet sorum var:
  1- bordo pasaportum varken ikinci pasaportumu yeşil alabilir miyim?
  2- yeşil pasaport aldığımda ilk pasaportumdaki abd vizesine bir şey olur mu?
  şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, sorularınıza maddeler halinde açık ve net yanıt vereyim:
   1- Bordo pasaportunuz varken yeşil pasaport elbette alabilirsiniz.
   2- Abd vizenize hiç bir şey olmaz. Amerikaya giderken vizeli pasaportunuz mutlaka yanınızda bulundurmalısınız
   İyi yolculuklar dilerim

 • Mehmet Ali Arıca

  Merhabalar,Oğlum üniversiteyi yurt dışında okumak için yaptığı başvuralardan , fransa ve isviçre deki üniversitelerden ön kabul geldi.Fakat kesin kabulden önce iki ülkede öğrenci vizesi istiyor.Kesin kabuller aynı tarihte geleceği için hangi okula kabul edileceği belli olmuyor.
  1-İkinci pasaporta başvururken dilekçede ne yazmamız lazım.
  2-Veya ikinci pasaporta başvurmadan bir çözüm yolu varmı ?
  Teşekkürler.

  • Merhaba, öncelikle sizi tebrik ediyorum. Elbette 2. pasaporta başvurabilirsiniz. Bunun için durumu kısaca açıklayan bir dilekçe yazmanız yeterlidir. Ancak öncelikle en çok hangi ülkeye gitmek istiyorsanız onun vizesine başvurmanızı öneririm.

 • merhaba, 19 nisanda polonyo d tipi calisma vizesine basvuracagim. ancak 26 – 30 nisan tarihleri arasinda almanya seyahatim
  bulunuyor (mevcut bordo pasaportumda gecerli schengen vizem var). Polonya calisma vizesine basvuru icin mevcut pasaportumu verirsem almanyaya gidemeyecegim.

  1-eger 2. pasaportumu alirsam polonya d tipi calisma vizesinde bu pasaportu kullanabilir miyim? bu durum vize almama engel mi?

  2- 2. pasaport ne kadar surede cikar? cip krizi nedeniyle surec uzar mi?

  • Merhaba , bu aralar pasaport süreleri çok fazla uzuyor maalesef. Süre için 1 Ay hatta daha fazla diyebilirim. Ancak yeterli süreniz varsa yeni pasaport ile çalışma vizesine başvurabilirsiniz.

 • Merhaba ,
  İrlanda vize başvurusunda bulunduğum için mevcut pasaportum konsoloslukta. Kuveyt’e gitmek için ek pasaport çıkarmak istiyorum. Bu durumda ikinci pasaportu çıkarabilir miyim? Konsolosluk bu durumda vize işlemlerinde sorun çıkarır mı? İrlanda vizesinde sorun olmadığı varsayımla vizenin basıldığı pasaportumla seyahat edebilir miyim?

  • Merhaba ilinci pasaporta başvurabilirsiniz. Vizede bundan dolayı bir sorun olmaz. Her ikisini de kullanabilirsiniz.

 • Merhabalar, bizim pasaport konusu o kadar karışık. Sıkıntı şu; Babamla annemi amerikadaki abimin yanına yolcu ederken annemin yeşil pasaport süresinin geçtiğini öğrendik. Hem ordaki torunlar heyecanla beklerken en azından birisi gitsin hem de yapılan hazırlıklar boşa gitmesin diye hızlıca bir kararla babamı gönderdik. O kadar baklava olmasa belki daha kapsamlı düşünürdük:) Zaten annem de pasaportu yenileyip ardından 1 haftaya falan gider diye düşündük. Ama öğrendik ki annemin yeşil pasaportunu yenilemesi için emekli olan babamın da bizzat olması gerekiyormuş. Ve bir sürü evrak prosedürü gelmiş. Ordaki konsolosluktan babamın vekalet göndermesiyle halletmeyi de düşündük ama yine uzun bir süreç galiba. En son bordo pasaporta başvurmaya karar verdik. Vize yeşil pasaporttayken geçerli olan vize bordo pasaportta olacak. Bir sıkıntı olmaz galiba farklı renkteki iki pasaportun kullanılması. Sizce bu doğru bir karar mı? Yeşil pasaportu yenilemeyi zorlamak için bir fikriniz var mı? Çip krizi falan deniyor. Çok endişeliyiz annemin çok hastalığı var ve çok üzüldü. Raporlu psikiyatri ilaçları bile amerikaya gitti. Onlar da ayrı sıkıntı. Amacım en kısa sürede halledebilmek. Maliyeti falan da geçtim. Ankara nüfus müdürlüğünün önünde uyuyabilirim pasaport çıkana kadar. Soru sorayım derken dertleşmiş oldum. Şimdiden teşekkür ederim varsa yanıtınız için.

  • Öncelikle geçmişler olsun . Anlıyorum ki ufacacık bir unutkanlık yüzünden hem siz hem anneciğiniz çok üzülmüşsünüz. Benim önerim hiç yeşili zorlamayın. Zaten yeşil pasaporttaki vizeniz süresi sonuna kadar geçerlidir. O nedenle ivedilikle bordo pasaporta başvurun. Son zamanlarda gerçekten de çeşitli nedenlerle çıkması 2-3 haftayı buluyor. Ama ne kadar önce başvurursanız o kadar hızlı çıkar. Şimdiden iyi yolculuklar diliyorum annenize, sevgiler

 • Merhaba🌼
  Benim Almanya’ya gitmek için aile birleşimi D tipi vizem bulunuyor.
  Fakat gitmeden önce çocuklarımın Bulgar kimliklerini Bulgaristan’dan almam gerekiyor.Mevcut D tipi vizem ile mağduriyet yaşamamak için 2.bir pasaport çıkartabilir miyim?
  2.bir pasaport ile Bulgaristan’a gitsem Almanya D tipi vizemde bir sorun oluşur mu?

  • Evet 2.pasaport çıkartabilirsiniz. Ancak bu pasaportla Bulgaristan’a çıkarsanız sınırda diğer pasaporttaki vizenizi de göstermeniz gerekir

 • Hocam kolay gelsin. Benim bir sorum vardı. İkinci pasaportumu da ögrenciligim üzerinden alabilme şansım var mı? Ve alırken yine ilkinde olduğu gibi defter bedeli ödemezsem sorun teşkil eder mi? Şimdiden teşekkür ederim :))

  • Maalesef ilk pasaportunuzu harçsız alma imkanınız yok. Yani alacağınız ikinci pasaportu alırken defter bedeli ve harç ödemek zorundasınız.

 • İkinci pasaportu konsolosluklar dan alabiliyormuyuz? Yurtdışında yaşıyorum ve hindistan ile Pakistan a is seyahatine gideceğim iki ülkeden hangisine önce gidersem diğeri vize vermiyor. illa Türkiye’ye dönmek mi gerekli 2. Pasaport için

 • Merhaba ikinci pasaporta başvuru yaparken başvuru esnasından var olan pasaportumuzuda alıyorlar mı acaba değerlendirme sürecinde çünkü başvuru yapıp yurt dışına çıkmam gerekiyor. Bilgilendirirseniz çok sevinirim sevgiler

 • Oturum hakkımı kaybetmemek için schengen sınırlarında 183 gün kalmış gibi nasıl gösterebilirim. Schengen sınırlarından pasaport kontrolü yapmadan çıkmak varsa hangi ülkelere mümkün

 • merhaba, evlendigim icin soyadim degisti 3 yil once. su anda aktif olarak kullandigim iki bordo pasaportum var. Sadece birini yenilemek istiyorum yeni soyadim ile
  – digerini aktif olarak kullanmaya devam edebilir miyim yoksa diger pasaportum soyadi farkli olacagi icin iptal mi edilecektir?

 • Merhaba, iyi günler dilerim.
  Ben Erasmus+ programı ile Makedonya’ya gideceğim inşallah. Makedonya, öğrenim vizesi için sadece Bordo pasaportu kabul ettiğini söyledi. Makedonya, Balkan ülkesi olduğu için Avrupa’daki ülkelere ne yazık ki schengen vizesi almadan seyahat edemeyeceğim. Babamdan dolayı yeşil pasaport alma hakkım var ve Bordo için dün başvurdum. Bordo geldiğinde yeşil için başvuracağım.
  Ülkeden çıkarken ben Bordo pasaportu gösterdiğimde Avrupa ülkelerine Yeşil ile geçişte sorun yaşar mıyım? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor biliyor musunuz?
  Yani iki pasaportu aldıktan sonra herhangi birisini gösterebilir miyim?
  Bir de mutlaka şunu yap dediğiniz tavsiyeniz var mıdır?

 • Merhaba, benim ilk pasaportum öğrenci pasaportu yani harç ödemedim, 2. Pasaporta ihtiyacım var ve hala 25 yaşın altı bir öğrenciyim, 2. Pasaport için harc parası ödemem gerekiyor mu?

 • Selamlar, Almanyada öğrenci olduğum için mevcut pasaportumla 2 yıllık oturum iznim var. Ben mevcut pasaportumu fotoğrafımdan dolayı değiştirmek istiyorum Tr’ye geldiğimde. eğer pasaport değişirse oturum iznim konusunda sorun yaşar mıyım?
  veya mevcuta dokunmadan 2. pasaportu alsam, o oturma iznini bu yeni pasaport ile kullanabiliri miyim?
  çok teşekkürler,

 • Merhabalar ben aile birleşimi için pasaportumu almanya konsolosluğa verdim içerde. Şimdi Yunanistana tatile gitmek için 2. Pasaport çıkartmak istiyorum ama nüfus müdürlüğünden 1. Pasaportu getirmeniz lazım görmemiz lazım dediler yoksa 2. Pasaportu verdiğimizde 1. Si geçersiz oluyomuş bu doğru mu? İlk pasaportu göstermemiz lazım mı nüfus müdürlüğünde ? Teşekkür ederim kolay gelsin.

 • Merhaba, ben yurtdışında yaşıyorum ve 2. pasaportum var. Bunun cok kolaylığını yaşıyorum. cocuklarımada (biri 4 diğeri 14 yaşında) 2. pasaport cıkartmak istiyorum. Daha önce sordugumda cocuklara vermıyoruz dediler. Ama araştırmalarımda herkes alabilir diyorlar.
  cocukların 2. pasaport hakkı var mıdır?
  Teşekkür ederim.

 • Merhaba, pasaportumun süresi şubat 2023 de doluyor , 1 aylığına türkiyeye geliyorum ve pasaportumu yenilemek istiyorum. Bu aralar sıkıntı olduğu ve pasaportun bana geç ulaşabileceği söyleniyor. Sizce 2. Pasaporta başvurup en azından gelmezse yırt dışına çıkmakta sıkıntı yaşamasam mı?

 • Bir bordo pasaportum var ancak schengen vizesi süreci uzadığı için başka bir bordo pasaport alıp başka bir ülkeden schengen alabilirmiyim?

 • Merhaba. Geçerliliği devam eden Bordo pasaportum var. Yeşil pasaport için başvuru yaptım. Nüfudan randevu alırken geçerliliği olan pasaportunuz olduğu için randevu alamazsınız uyarısı veriyor? Ne yapmalıyım? Bordo pasaportu nasıl iptal ettiririm

 • Merhaba, şuan yeşil pasaportum var fakat süresinin bitmesine az kaldı. Eylül’de başka bir gönüllülük programı için uzun dönem vize başvurusunda bulunacağım bunun için borda çıkartmak istiyorum ama sistemde pasaportum olduğu için randevu vermiyor. Direkt randevusuz dilekçeyle Nüfus Müdürlüğüne gitmemi mi önerirsiniz?

 • Merhaba, detaylı anlatımınız için teşekkürler!
  Yeşil pasaportumla ağustos ayında seyahat halinde olacağım ama aynı zamanda ulusal vize de almam lazım bu vizeye başvurabilmekadına bordo da çıkarmak istiyorum ancak nüfus müd. randevu sistemine girince zaten aktif bir pasaportunuz olduğu için randevu veremiyoruz diyor. Nüfus müdürlüğüne randevusuz mu gitmem gerekiyor?

 • Merhabalar,

  E-devlet üzerinden pasaport başvuru randevusu almak istediğimde mevcut pasaportum olduğu için randevu vermiyor. Nüfus Müdürlüğü randevusuz işlem yapıyor mu bu konuda?

  Teşekkürler

 • Merhaba, lazım olur diye 10 yıllık bordo pasaportu çıkardım yakın zamanda. Şimdi ise staj için Almanya ya gideceğim. Okulum eğitim için gidiyorum diye gri pasaport için kağıtlarımı hazırladı. Bordo pasaportumu kaybetmeden nasıl gri pasaport alabilirim?

 • Merhaba, ikinci pasaport için randevu verilmiyor, direk nüfus müdürlüğüne dilekçe ile mi başvuruluyor?
  Teşekkürler.

 • Merhaba,

  Şubat 2024 tarihinde süresi bitecek olan bordo pasaport sahibiyim ve memurum. Şuan yeşil pasaport hakkına sahibim. 2 ay içinde yurtdışına gitme zorunluluğum var. Yeşil pasaport için randevu almaya çalışıyorum ama sürekli ‘elinizde süresi dolmamış pasaport olduğu için başvuru yapamazsınız’ şeklinde sistem uyarısı veriyor. Yeşil pasaport hakkım varken kullanmak istiyorum. Böyle bir sorun yaşayan oldu mu bilginiz var mı ? Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Teşekkür ederim.

 • Merhaba Pınar hanım.
  11 ay sonra süresi dolacak bordo pasaportum mevcut.Shengen vize başvurusu yapacağım.1 seneden az kalan pasaport süresinden dolayı Uzun süreli vize vermezler diye düşünüyorum.2. pasaport başvurusu yapabilir miyim böyle bir durumda ?
  Teşekkürler.

  • Uzun vize alabilmek niyetiyle kesinlikle 2. pasaport başvuru yapmanızı öneririm. Yok sa hiç ya da çok kısa süreli olabilir.

 • Merhaba, bordo pasaporrta sahibim süresi Temmuz 2023’te sona erecek.Ancak ben Aralık 2022’de Londra’ya gideceğim ve 10 yıllık İngiltere başvuru yapmak istiyorum.Bu nedenle 2. pasaport çıkarmak istiyorum. Ancak randevu almak istediğimde mevcut pasaportumu gördüğü için randevu vermiyor sistem ve pasaport kullanılamaz durumdaysa yenisi için devam et diyor,mevcut pasaportumun devamı gelir diye yapmadım.2. pasaport için nasıl randevu oluşturacağım?

  2. sorum ise mevcut pasaportum ilk eski soyisimde çıkmıştı ve geçerli Amerika vizem var,sonrasında soyisim değişikliği ile yenisini çıkarttım.Amerika’ya giderken mevcut kullandığım 2 soyismindeki pasaportu da götürmem gerekli değil mi Amerika vizesi eski soyisimlide olduğu için?

 • Merhabalar,

  Detaylı bilgilendirme için teşekkürler, benim çok kısa bir sorum olacak hali hazırda Abd vizem var 10 yıllık süre ile. Buna ilaveten iş gereği Arabistan’a gitmem gerekebilir. Bu durum Abd ‘ye girişimde sorun yaratır mı ?
  İkinci pasaport ile gitmek daha mı akılcı ?

  • Merhaba Ahmet bey,
   Halen geçerli ABD vizenizin olduğu pasaportla Birleşik Arap Emirlikleri’ne sıradan bir seyahat yapmanızda hiç bir sakınca yoktur kanaatimce. Zira rutin bir iş gezisi. Zira bu iki ülke arasında günümüzde belirgin hiç bir sıkıntı yok. Birbirine düşman yada terörist devlet ilan etmiş ülkeler arasında bu tür sıkıntılar yaşanabiliyor.
   Şimdiden iyi yolculuklar dilerim.

 • Merhaba Pınar hanım,

  Pasaportumun süresinin bitmesine 9 ay var. Çocuklarım ve eşimin pasaport süreleri çok daha uzun (çocukların 2024, eşimin 2030). Ailece şengen vizesine başvurmak istiyoruz. Kendime 2. Pasaport başvurusu yapacağım ama bu ara sürelerin çok uzun olduğu, 1-2 ay beklendiğini söylüyorlar. Vize başvurumuzu süresi az pasaportumla yapsam bana verilecek olan vize süresi (maksimum pasaport süresi kadar olacaktır) ailemin vize sürelerini de etkiler mi? Hepimize bana verdikleri kadar mı verirler yoksa herkesi ayrı mı değerlendirirler? Şengen için yunanistan’a başvurup arabayla seyahat etmek istiyoruz vize alır almaz.. verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler..

 • Merhabalar, ihracat hacminden dolayı yeşil pasaport hakkım var. Yeşil pasaportu aldıktan sonra ikinci (bordo) pasaporta baş vururken de form doldurmam gerekecek mi? Diğer sorum ise bu iki pasaportu da aynı anda taşıyabiliyor muyum? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 • Merhaba,

  Ben Belcika vatandasi ile evliligimden oturu Mayis ayinda aile birlesimi vizesine basvurmustum Belcika icin. 2-6 ay surebilir dediler. Bu sirada Belcika’da bi okuldan kabul aldim ve ogrenci vizesine basvurabilmem icin davet mektubu da geldi. Halen pasaportum Belcika konsoloslugunda oldugu icin 2. pasaporta basvurup ogrenci vizesine de basvursam garanti olur diye dusunuyorum cunku okul Eylulde basliyor. ancak isleri cok mu karistiririm sizce?
  – nvi sitesinden pasaport icin randevu alamiyorum ancak dilekce ile gidince sanirim islem yapabiliyorum, degil mi?

 • Merhaba,

  Bordo pasaportumun bitmesine 6 aydan uzun sure var bu yuzden pasaport randevusu alamiyorum, sistem randevu vermiyor. 2. pasaport almam gerekiyor, nasil basvurmami onerirsiniz?

 • Merhabalar. Eşimin evlenmeden önce aldığımız 2024 Kasım’da süresi dolacak bir pasaportu var. Evlenmeden önceki soyadı var doğal olarak. Ocak 2023’te İngiltere’ye 3 aylık bir seyahat planımız var. Ancak öncesinde Ekim 2022’de, yani 2 ay kadar sonra 1.5 ay kadar sürecek farklı bir yurt dışı seyahatimiz var. Döndükten 1 ay kadar sonra İngiltere seyahatini gerçekleştirmeyi umuyoruz.

  2 ay sonraki yurt dışı seyahatini eski soyadını taşıyan pasaport ile yapabiliyormuşuz. Fransa bu durumu çok dert etmiyormuş, biz de Fransa’yı tercih ettik. Ancak İngiltere sorun ediyormuş sanırım. Bu durumda önümüzde 2 ayrı, birisi önümüzdeki 60 günü kapsayan, diğeri Aralık ayını kapsayan ek pasaport başvurusu yapma süremiz var.

  Sorun şu ki pasaportu aldıktan sonra bir de vize için bekleyeceğiz ve pasaport Ekim ayındaki seyahatimizden önce çıkmazsa İngiltere seyahatine 1 ay kala vizeye başvurmamız gerekecek ki riskli. O zaman biz ne yapacağız:) Öneriniz ne olur? Mesela ek pasaport dilekçesine ekleyeceğimiz herhangi bir söylemin faydası olur mu? Her türlü öneriye açığız

 • Merhabalar,

  İkinci pasaport için randevu almaya çalıştığımda aşağıdaki hatayı alıyorum:
  Seçilen kişinin geçerli pasaportu bulunduğundan randevu verilememektedir. Geçerli olan pasaport kullanılamaz durumda ise nüfus müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

  Bu durumda direk belgelerim ile yakın bir nüfus müdürlüğüne gidebilir miyim? Randevusuz alırlar mı?

 • Merhabalar,
  E-devlet üzerinden ikinci pasaport için randevu almaya çalıştığımda geçerli bir pasaportunuz olduğu için randevu veremiyoruz uyarısı aldım. İkinci pasaport için randevu almadan dilekçe ile nüfus müdürlüğüne başvuru yapılabilir mi?
  Teşekkürler

 • merhaba,

  2. pasaport başvurusu için randevu almama gerek var mı çünkü pasaportum var diye randevu alamıyorum sistem üzerinden randevu almadan gitsem sorun olur mu

  • Büyük ihtimalle Bir pasaportunuz var diye değil yoğunluk sebebiyle alamıyorsunuzdur. Sisten üzerinden randevu almadan geç saatte giderek sıra beklemenizi öneririm

 • Merhabalar Pınar Hanım,
  Aralık ayında planladığım bir Hollanda seyahatim var. Pasaportumun süresi ise Eylül 2023’te yani vizeye başvuru tarihimden 11 ay sonra bitiyor.
  1. sorum: Daha uzun süreli vize alabilmek için ikinci pasaporta başvurmam yararlı olur mu? Eğer öyleyse, nüfus müdürlüğünün sitesinden ve e devletten başvuru yapmaya çalışmama rağmen “kişinin geçerli pasaportu bulunduğundan randevu verilememektedir. Geçerli pasaportu kullanılamaz olduğunda başvuruda bulunabilir” uyarısı verdi. Ne yapmalıyım? Randevu almadan direk Nüfus Müdürlüğü’ne mi gitmeliyim?
  2. sorum: Hali hazırda elimde olan Eylül 2023 bitişli pasaportumda çok sayıda eski shengen vizelerim var. Yeni ikinci pasaport alabilirsem, eski vizelerimin ikna ediciliğini göz önünde bulundurarak, vize başvurusu esnasında her iki pasaportumu da verebilir miyim? Sıfır pasaportla başvurduğumda eski Hollanda-Shengen vizelerim çöp mü olmuş olur? Ne yapmamı önerirsiniz?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

 • kızım yurt dışında ögrenci bordo ğasaportu var 10 yıllık memur olduğumuzdan yeşil pasapot için müracat ettik.yeşil pasaport çıkınca bordo pasaportu kullanamaz dedıler dogru mu

  • Merhaba, eğer kızınız da yeşil pasaporta başvurursa eskisi iptal olur. Ancak kendisi yurtdışında ve başvuru yapmıyorsa eski bordosu geçerlidir.

 • Zekeriya Öztürk

  Merhaba
  Benim bir sorum olacaktı ben uluslararası tır şöförüyüm vizelerde uzun gecikmeler yaşandığı için Hatay’da nüfus müdürlüğüne 2. Bordo pasaport başvurusu yapmak istedim yetkili memurun 2. Pasaport kaldırıldığı verilmediğini söyledi verilmedi bu konuda bilgi almak istiyorum

  • Merhaba, 2. pasaportun kaldırıldığı bilgisi bana henüz ulaşmadı. Belki o birimde yoğunluktan dolayı verilmiyor olabilir. Daha büyük bir nüfus müdürlüğüne başvurmanızı öneriririm.

 • Merhaba ben tır şoförüyum vizesiz ülkeler gidiyorum şuanda mevcut pasaportum1 senelik süresi var ikinci bir pasaport alabiliyor muyum alabiliyorsan ikinci pasaport gelene kadar ilk pasaportu kullanabiliyor muyum tşkler

 • Merhaba Eylül 2013’te düzenlenen 10 yıllık pasaportumun bitimine 5 buçuk ay kaldı. Önümüzdeki hafta Almanya çalışma vizesine başvuracağım. Vize başvurusundan önce yeni pasaport başvurusunda bulunmam gerekir mi? Eğer bu pasaportla basvurursam 6 aydan kısa süre kaldığından çalışma vizesi için red yer miyim?

  Bir diğer sorum da yeni pasaporta başvurduğumda halihazırdaki pasaportumda 5,5 ay kaldıgı için aktif olmaya devam edecek mi? Yoksa süresi olmasına rağmen otomatik olarak iptal olup yeni pasaporta mı geçmiş olacağım?

  Tesekkurler

  • Tüm Schengen ülkelerine vize başvurunuz için minimum 6 ay sürreniz olması gerekir. Siz zaten bu süreyi aşmışsınız. Mutlaka en kısa sürede yeni pasaport başvurusu yapmanızı öneririm. Yeni pasaportunuz geldiğinde eskisi iptal olacaktır.

 • Merhabalar. Oglum 16 yaşında. Ilk pasaportu bitmek üzere. Lakin yurtdisinda farkli ülkelerde okul gezmeye gidecegi için 2. Pasaporta basvuru yapmak istiyorum. Kendisinin de gelmesi gerekir mi basvuru için, yoksa ebeveynler olarak gidersek yeterli olur mu?

 • Merhaba Pınar Hanım,

  Benim, Eşim ve Oğlumun geçerli uzun süreli schengen ticari vizemiz var. Şu an D tipi ulusal vize başvurusu yapacağız. Ulusal vizeyi aldığımızda diğer uzun süreli (5 yıllık multi) c tipi ticari schengen vizemiz iptal mi edilir ? Tavsiyeniz nedir ? Teşekkürler.

  • Merhaba Birol Bey
   Sizin de öngördüğünüz üzere yeni alacağınız vize eskisini geçersiz kılacaktır.Bundan sonraki seyahatleriniz yeni vizenizle yapmanız gerekir. İyi yolculuklar dilerim

 • Şu an Merhaba Pınar Hanım,

  Benim, Eşim ve Oğlumun geçerli uzun süreli schengen ticari vizemiz var. Şu an D tipi ulusal vize başvurusu yapacağız. Ulusal vizeyi aldığımızda diğer uzun süreli (5 yıllık multi) c tipi ticari schengen vizemiz iptal mi edilir ? Tavsiyeniz nedir ? Teşekkürler.

  • Merhaba Birol Bey
   Sizin de öngördüğünüz üzere yeni alacağınız vize eskisini geçersiz kılacaktır.Bundan sonraki seyahatleriniz yeni vizenizle yapmanız gerekir. İyi yolculuklar dilerim

 • Merhabalar kızım Almanya’da bir üniversite den kabul aldı Yeşil pasaportla gitti bir aydır orda vize işlemleri için geldiğinde yeşil pasaportu konsolosluk alacağı için bordo pasaport çıkartıp onu konsolosluğa verebilir miyiz ?Yani yeşil pasaportla Almanya ya gidebilir mi vize çıkıncaya kadar?

  • Merhaba, sanırım kızınız öğrenci vizesi için konsolosluğa başvuru yapacak. Durumu nufus müdürlüğüne açıklayarak yeni pasaport başvurusu yapabilir.Ancak öğrenci olsanız dahi ikinci pasaport için harç bedelinden muafiyet söz konusu değil. Bordo pasaportu çıktığında vize başvurusunu bununla yapabilir. bu sürede kendi Yeşil pasaport ile almanya2ya gidebilir. Ancak vize sürecinde konsolosluk yüzyüze görüşme isterse sorun yaşayabilir kanaatindeyim. Onun dışında sorun çıkmaz.

 • Merhaba Pınar Hanım
  Avusturya aile birleşimi oturum iznim onaylandı. D vize başvurusu için istenilen evraklarda pasaport süremin en az 16 ay kadar geçerli olması gerektiği yazıyor. Pasaport süremin bitmesine 7 ay kaldı. Yeni pasaport başvurusunda bulunduğum da vizem pasaport numarası değişikliğinden dolayı basılmama gibi bir sorunu olur mu ?

  • Merhaba İnci hanım, en kısa sürede yeni pasaporta başvurmanızı öneririm. Başvuruya yeni ve eski pasaportunuzu ekler durumu açıklarsanız zaten vize yeni pasaportunuza vurulacak ve sorun kalmayacaktır.

 • Merhabalar,
  Pasaportum suan ingiltere vizesi için konsoloslukta. Aynı zamanda 2aralıktaki almanya seyahatim için vizeye başvurmam gerekiyor. 2. Pasaport için başvursam alabilir miyim. Ve sizce 2aralığa kadar hem pasaport hem schengen vizesi yetişir mi

  • Merhaba, öncelikle 2. pasaport için nufus müdürlüğüne şahsen başvurmanız ve durumunuzu anlatmanız gereklidir. Uygun bulunursa talebiniz alınır. Ancak Aralık’a kadar hem vize hem yeni pasaportun yetişeceğini sanmıyorum. Zira yeni dönem Schengen vizeleri çok uzun tarihli veriliyor

 • Meraba ben ikinci pasaport ihtiyacım var ama ikinci pasaport randevu alamıyorum benim direk nüfus müdürlüğüne mi başvurmam lazım

  • Merhaba evet 2. pasaport başvuruları internet randevusuyla değil direkt başvuru ile alınıyor. Burada çifte pasaport almaya hak kazanıp kazanmayacağınız değerlendiriliyor

 • Merhaba,

  Başvuru yapıp beklemekte olduğum bir vizem var ancak 1 yıldır açıklanmadı . Aynı ülke için farklı vize tipine başvuru yapmak istiyorum bunun için 2. pasaport çıkartabilir miyim ? ve bu pasaportla farklı vize tipine başvuru yapsam sıkıntı yaşarmıyım?

  Teşekkürler.

  • Merhaba, öncelikle maalesef 2. pasaport başvurunuz için bu geçerli bir sebep sayılmayabilir. Bir yıldır vize başvurunuza olumsuz veya olumlu yanıt gelmemesi normal bir durum değil. Bunun sebebini öğrenmek için konsoloslukla mail yoluyla irtibat sağlamanızı öneririm. 2. Pasaport alsanız dahi halen bir başvurunuzun olduğu sistemde gözükür. Sonuç değişmez

 • Merhaba,
  Öncelikle bilgilendirici bu yazınız için çok teşekkür ederim. Eşimden dolayı ikimizde yeşil pasaport hakkı kazandık ve mevcutta bir bordro pasaportum var. Yeşili aldığımda bordroyu da tutmak ve kullanabilmek istiyorum. Tüm soru cevapları okudum ama otomatik iptal olmasıyla ilgili farklı 2 cevap var.
  1) fatma bayrak (Eylül 5, 2022, 3:30 pm)’a eskisi iptal olur demişsiniz.
  2) Fatma (Ekim 25, 2021, 4:42 am)’a eskisi otomatik iptal olmaz ve dilekçe vermeye gerek yoktur demişsiniz.
  Benim durumum hangisine giriyor?

  • Merhaba Yeşim hanım. Sizin durumunuzda yeşil pasaport aldığınızda halen kullandığınız bordo pasaportu kullanmaya da devam edebilirsiniz. Süre bitimine kadar her ikisini de kullanmanızda hiç bir sakınca yoktur. İyi günler dilerim

 • Ben yurt dışı tir şoförü olarak çalışıyorum d vizesi için başvuruldu kullandığım pasaport numarası verildi az sayfam var yeni pasaport almak istiyorum alabilirmiyim

  • Maalesef ikinci pasaport almak için bizzat nüfus dairesine gitmeniz ve durumunuzu anlatıp ikna etmeniz gereklidir. Konunun gerekliliğine nüfus karar verecektir.

 • Merhaba bu ay İtalya için Turist vizesine başvurdum pasaportu teslim ettim sonuç bekliyorum bundan yaklaşık 2 ay önce Yunanistan’da dil okuluna başvurmuştum kabul edildim ancak şimdi Yunan vizesine başvurmak için pasaportum yok ve kasımın 7 sinde okul başlayacak bu arada İtalya vizesi sonuçlanmaz muhtemelen nüfus müdürlüğü bu gerekçeyi kabul ederek pasaport verirmi acaba?

  • Bildiğim kadarıyla durdurulmadı. Ancak bu konuda insiyatif bağlı bulunduğunuz nüfus dairesine ait. Mazeretinizi uygun bulmuyor olabilirler.

 • İyi günler benim için çok önemli bir şeyi soracağım. Benim bir dil programına başvuracağım için yenilerde çıkarttığım bi bordo pasaportum var ve 2 yıllık yeterli olur diye 2 yıl süreli çıkartmıştım. Ama program için acenta 10 yıllık pasaport istiyormuş şart yani. Ben bir bordo pasaport daha çıkartabilir miyim ve süresi illa yine 2 yıllık mı olmak zorunda? Bana 10 yıllık lazım farklı süreli çıkarabiliyor muyum lütfen yardımcı olun. Sırf bu sebepten yurt dışına çıkamazsam çok yıkıcı olur benim için… Şimdiden teşekkür ediyorum sizlere

  • Yeni bir pasaport çıkartabilirsiniz. Ve süresi isterseniz elbette 10 yıllık olur. Ancak nüfus dairesi gerekli görürse öncekini iptal edebilir.

 • Merhaba Polonya dan d vizesi aldım ama Belçika’da da d vize isteğim geldi şimdi pasaport umda Polonya d vizesi var Belçika d vizesi almak için ikinci bir pasaport alabilirmiyim yoksa hiç kullanmadığım vizeli pasaport uma alabilirmiyim diger d vizesini

  • Normalde seyahat ikinci bir için Schengen vizesi alındığında eski vize iptal oluyor. d vizesi için de durum böyle midir bilemiyorum. Bunu Polonya konsolosluktan öğrenip belki de 2. pasaporta başvurabilirsiniz.

 • Merhaba oğlum bu yaz mayıs ayında wat yapmak için ABD ye gidecek aynı zamanda İtalyaya üniversite okumak için gideceğinden vize için çağırıldığında İstanbula dönüp vize başvurusu yapıcak biz bunun için 2.pasaportu aldık vize başvurusunu o pasaportla yapıp tekrar programı tamamlamak için ABD ye dönücek bu işlemler doğru mudur İtalya Konsolosluğu iki pasaportunda kalmasını isteyemez değil mi teşekkür ederim

  • İtalyan konsolosluğu 2 pasaportun da kalmasını asla isteyemez. Çok doğru bir yol izlemişsiniz. Oğlunuza iyi yolculuklar ve başarılar dilerim.

 • Merhaba, ben ulusal vize ‘iş arama vizesi’ randevu talebinde bulundum, randevu talebinde bulunduğum pasaportum 2023 ekim ayında süresi bitiyor. Randevular geç verildiği için vizem de geç çıkacak ve bu süre de pasaportumun geçerlilik süresinden gidiyor. Yeni pasaport başvurusu yapsam ve eski pasaportu iptal edersem pasaport no değiştiğinden yeniden randevu talep etmeliyim bu da bi sürü zamanımı almış olacak. Ben eski pasaportumla iş arama vizesine başvurdum ve 2.pasaportu da alsam bana verilecek 6 aylık iş arama vizesinde sorun olur mu ?

  • 2. Pasaport talebiniz için geçerli nedenler arasında mazeretiniz yeterli olmayabilir. Mevcut haliyle beklemek ya da eski başvuruyu iptal edip yeni pasaportla yeniden başvurmak mantıklı olabilir.

 • Merhaba. Mevcut Schengen ülkesine(Almanya) bordo pasaportum ile ulusal vize başvurum devam ediyor. Vize ne zaman çıkar belli değil süreçler uzadığından. Bu süre içerisinde ben 2. bir bordo pasaport ile başka bir Schengen ülkesine (Polonya) seyahat vizesi ile başvurabilir miyim? Turistlik gezi için.

  • Evet başvurabilirsiniz. Nüfus dairesindeki pasaport görevlisine 2. pasaport ihtiyacınızı geçerli sebepleriyle birlikte anlatmalı ve ikna etmelisiniz.

 • Merhaba 2. Pasaporta başvuru yaparken mevcut pasaportu teslim alıyorlar mı bizde kalıyor mu seyahat planını ona göre yapacağız

 • Merhabalar,
  İkinci pasaports sistemden randevu verilmiyor,geçerli pasaportunuz vardır gerekçesi ile,kapıdan gidip rica edince de çok yoğunuz denip geri çevriliyor. Buna dair bir çözüm var mı? Pasaportumun boş sayfası kalmadı ve yabancı ülkeler bu şekliyle almıyor gümrükte. Mevburen yeni bir pasaport çıkartmalıyım yada dediğiniz gibi 2. pasaport. Ama nasıl randevu alacağım, Teşekkürler!🌷

  • İkinci pasaport için sistemde geçerli pasaportunuz olması nedeniyle randevu alamazsınız. Bizzat gidip durumu izah edip işlem yaptırmalısınız.Yılbaşı sonrası gelecek zam nedeniyle müdürlükler aşırı kalabalık. Yeni yılda oluşacak boşlukta gitmenizi öneririm

 • Merhaba, uçuş ekibi personeliyim ve şahsi seyahatlerim için ikinci pasaporta başvurmak istiyorum ancak şu anki pasaportumun süresinin bitmesine 1 yıldan fazla olduğu için sistem pasaport randevusu vermiyor. Sizce ne yapmalıyım?

  • İkinci pasaport için sistemde geçerli pasaportunuz olması nedeniyle randevu alamazsınız. Bizzat gidip durumu izah edip işlem yaptırmalısınız.

 • merhaba . Endonezya’dan vize ihlali yüzünden sınırdışı edildim. ve aldigim yeni Pasaportta damgayı vurdular. Yeni Pasaport da sadece deport damgasi var. ve ben tayland’a gitmek istiyorum. bu damga bir sorun olur mu. daha once tayland’a gittim bir ay kaldim. Bu sayfadan kurtulmak için ne yapılmalı

  • Merhaba, pasaportunuzdaki deport damgası tüm sınırlarda sorun yaratacaktır maalesef. Bunu çözmek için geçerli bir neden gösterip ikinci pasaport almanızı öneririm.

 • Selamlar 3 yıllık bordo pasaportum var ikinci yedek Pasaport aldım gelen ikinci Pasaport birinciden farklı benden sonra alan başka bir arkadaşın Pasaport da birinci ile aynı ikinci pasaportlat birinciden farklı mı oluyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.