“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Daha Ucuz Tatil İçin 9 Şahane İpucu

Kimse tatilde para ile ilgili şeyler düşünmek istemez. Oysa dönüşte bütçeyi çok aşmadan , hatta daha da ucuz tatil yaptığınızı fark etmek harika olmaz mıydı?

İşte bunun yolu yalnızca giderken yapacağınız bir kaç önlem ve biraz da doğru planlamadan geçiyor. Bir göz atın bakalım. Tatilde bile olsak ekonomi yapmak çok mu zor?

1- ERKEN PLANLAMA

Tamam klişe bir başlık oldu. Ama püf noktası var. Erken ama ne kadar erken? Uzmanlar gideceğiniz en ucuz uçak biletinin genellikle 4-6 hafta önceden bulabileceğinizi söylüyor. Yani uçakla gidecekseniz aylar evvelden de bilet almanın pek avantajı olmayabilir. Peki en uygun yerden, en ucuz uçak bileti nasıl alınır? Ooo bu başlı başına bir yazı konusu. Yazılacak postlar listesinde sırasını bekliyor. Biz konumuza dönelim şimdi.

2- ULAŞIM ALTERNATİFLERİ

Başta uçak en rahatıymış gibi görünebilir belki. Ama her zaman mı? Her yere mi? Son zamanlarda yaşanan olaylar sonucu havaalanın 4 saat erken gidip üstüne bir de rötar yapan uçakla İstanbul’dan Ankara’ya gitmek mi rahat? O yüzden gideceğiniz yere otobüs bileti ve ya tren bileti alternatiflerini de düşünün mutlaka. Son dakikada bile otobüs bileti fiyatı hep aynı olduğundan çok daha ucuz ve konforlu gitme ihtimaliniz neden olmasın?

3- ÇANTADAKİ ATIŞTIRMALIKLAR

İster yurt içi, isterse yurtdışı olsun ‘Cevizim olmadan asla!’ diyenlerden misiniz? Sırt çantanızın bir köşesine atıvereceğiniz bir paket ceviz, fındık, kuru üzüm tüm seyahat boyunca hem sağlıklı , zinde kalmanızı sağlayacak, hem de etraftaki ıvır zıvırlara kanmadan ekonomik bir öğün geçirmenize çok yardımcı olacak. Tecrübeyle sabittir

4- ASRIN MUCİZESİ: KİLİTLİ NAYLON POŞET

Kahvaltıda köşesinden azıcık ısırılmış şu kaşarlı tost, ya da otobüste muavinin ikram ettiği poğaça, belki de dün akşam yarısına kadar ancak bitirdiğiniz otel keki. Evet arkanızdan ağlar onlar. Gerçekten ağlar. Oysa çantanın dibinde her daim bulunan kilitli poşete atıp ertesi gün mola verilen yerde çayın yanında ne güzel gidecektiler.

5- UCUZ TATİL İÇİN THINK GLOBAL ACT LOCAL

Bu sloganı HSBC Bankası reklamlarında ilk duyduğumda adeta büyülenmiştim. YEREL DAVRAN, EVRENSEL DÜŞÜN. Zaman içinde hayat mottom oldu. Her yerde her konuda uygulamaya çalıştım hep. Konumuza gelirsek gittiğiniz yerde turistmiş gibi davranmayın derim. Oranın insanı nerden alışveriş yapıyor, nerde ne yiyorsa siz de deneyin. Bu yolla Norveç’te bile olsan ucuz tatil  yapabilir insan. (Bu da tecrübeyle sabit. Norveç’in Bim’inden almıştım ben tüm alışverişi:)

italya-ucuz-tatil-pizza
Ne demişler:Roma’da Romalı’lar gibi yap
6- PARİS’TE, MALTA’DA MOSKOVA’DA AKBİL BASMAK

Hepsinde aynı akbili değil tabi.  Havaalanından iner inmez kalacağınız güne göre yüklenmiş toplu taşıma kartı almak sizin o ülkede gezmek için en kıymetli hazinenizdir. Üstelik hemen halkın arasına karışıvermek en güzel yerelleşme yöntemi değil miydi zaten?

7- NE ORTASINDAYIZ ÇEMBERİN , NE DE BÜSBÜTÜN DIŞINDA

Gittiğiniz şehirlerde toplu taşıma varsa sakın şehrin göbeğindeki o turistik meydana yakında bir otel tutmaya kalkmayın derim. Şehir haritasını biraz inceleyin. Aynı 3 yıldızlı otel 4 durak ileride hem daha ucuz hem daha temiz ve konforlu olur genellikle. Yeter ki durağa yakın olsun.

8-FARZI VARSA SÜNNETİ DE OLMALI

Yalnız Çin’de Mısır’da değil, en burjuva Avrupa ülkesinde bile pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Ucuz tatil ayıp değil günah değil. Üstelik yalnız hediyelik tezgahlarında değil. Eğer önceden rezervasyon yaptırmadıysanız otel girişinizde bile mutlaka pazarlık yapın. Onlar acentalara aynı odayı en az %20 daha ucuza veriyordur zaten. Sakın unutmayın.

9- KAHVEYİ SALLA, ÇAYI DEMLE

Yada yok yok, sen bu sefer her ikisini de salla. Nerede olursa olsun ister yurt içi, ister yurt dışı el çantanıza atıvereceğiniz bir kaç poşet çay, nescafe veya cappuccino paketi inanılmaz işinize yarayacak. Hemen her yerde bir bardak sıcak su ücretsizdir. Üstelik diğerleri kasa önünde çay kahve ücreti öderken siz çoktan çayınızı bitirmiş, bardağı soğutmuş olursunuz. İtalya’da buna benzer tedbirlerle çok ucuz tatil yapmıştım. Bir göz atmak isterseniz işte tam burayı tıklayıveriniz.

9+1 : ONLINE BİLET, ÖNCEDEN AL RAHAT ET

Gideceğiniz yerdeki çoğu şehir turu (Big Bus vb.), müze veya benzeri yerlerin biletini gitmeden günler evvel online olarak alabileceğinizi, hem sıra beklemeden hem de çok daha ucuza gezebileceğinizi biliyor muydunuz? Paris Disneyland, Dubai Burj El Halife, Eyfel kulesi ya da Malta Eski Uygarlıklar Müzesi. Tüm buralarda kapıda saatlerce kuyruk bekleyip bir de fazladan para ödemek mi? Asla!

ucuz_tatil-nasil-para-ekonomik

 Bonus İpucu: MİNİMALİZM EN İYİSİ AZİZİM

Basit düşün rahat yaşa. Günümüzün felsefesi bu. Yola çıkarken çok daha az eşya almak, gittiğiniz yerde gereksiz alışverişten kaçınmak hayat boyu ‘şeyler’ değil anılar biriktirmek. Bu felsefe hem paradan, hem zamandan tasarruf yapmanızın altın kuralı olacak.

Çok daha az eşya ile seyahat etmenin püf noktaları için hemen burayı tıklayabilirsiniz!

Yorumlar (4)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.