“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Sharm El Sheik Gezi Rehberi

      Aslında 3 Mısır var dünyada bana göre. Biri o kitaplarda okuduğumuz Piramitleri tapınakları muhteşem hazinelerle süslü yer altı mezarlarının olduğu Mısır . Bunları ülkenin güneyinde Luxor Krallar vadisinde ve Kahire’de görebilirsiniz         IMG_5918 kopya

İkincisi o kadim kültürün ekmeğini yiyen Mısır. Biraz mistik, çokça kirli, Arap kültürüne eğer çok hayran değilseniz sizi biraz rahatsız edebilecek bir hali vardır.  Etleri açıkta satılır. Taksi pazarlık usulüdür. Direkt normalın 5 katını isterler pazarlık etmezseniz. Aman dikkat!

Sharm el Sheik Mısır   

 Üçüncüsü Mısırın yani Kızıldeniz‘in muhteşem su altı dünyasıdır ki  bu cennete ulaşmak için yanıp tutuşmamıza sebep budur.

Kızıldeniz rengarenk balıklar , mercanlar, türlü güzel su altı cenneti demektir. Bu güzel dünyaya misafir olmak onları saatlerce izlemek için bir deniz gözlüğü yeter size. Hiç yüzme bilmeseniz bile otelin hemen önünde belinize kadar gelen suda  bu muhteşem dünyanın konuğu olabilirsiniz. Böyle güzel bir cennetten sonra bundan sonra hiç bir denizden keyif alamama tehlikesi kuvvetle mevcuttur

Yalnızca bir ay evvelden aldığımız 199 €’luk Thy Bileti  ve Booking’den uzun araştırmalar sonucu bulduğumuz Hilton Shark Bay (herşey dahil) rezervasyonu toplam kişi başı 1100 TL tuttu.(4 gece 4 gün) Gerçi ismine kanıp Hilton’u iyi bir otel sandık yanılmışız. Ama bu fiyatlara o civarda onlarca otel var. Siz her şey dahil değil yarım pansiyon sistemiyle yine 4-5 yıldızlı otelde daha bile ucuza kalabilirsiniz.

Sharm el Sheik Mısır

Hem THY Hem Pegasus Sharm’a gece 3 gibi iniyor. Gece o saatte otele sadece yatmak için gidiyorsunuz ve bir gün kaybınız varmış gibi geliyor. Ancak son gün öğlen odayı  boşaltıp gece yarısına kadar oteli denizi ve çarşı pazarın olduğu Naama By semtini ya da SOHOyu yaşama imkanınız oluyor. Yani 4 gece 4 günü tam olarak kullanıyorsunuz. Yurt içinde deniz tatili yapmaktan daha hesaplı.

İşte size güzel bir Sharm El Sheik tatili için pratik bir Yap- Yapma listesi. Ayrıntılar ve anlaşılmayan yerler için yorumlarda istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

şarmelşeyk-sharmelsheik-yuzme-mercan-tatil-gezilecek yerler

Mısır’a Gidiyorsanız Aman Bunlara Dikkat!

# Mısır vizesi  gerekli maalesef. Çok fazla evrağa gerek yok basit birkaç evrakla vizenizi alabilirsiniz.  Ancak kimi zaman 2 hatta 3 haftayı buluyor. O yüzden heyecan yaşamamak için 1 ay evvelden müracaatınızı yapmalısız.

#Rezervasyon yaparken otelin deniz kıyısı olduğundan emin olun. Kimi otellerin 2 bölümü var. Hesaplı olacak derken çöl ortasında bir otelde de kalabilirsiniz. Bunu teyid ettirmeden rezervasyon yapmamanızı öneririm.

# Mısır Uçak bileti 00.15 gibi abuk bir saatte olduğundan hangi günün gece yarısı gidilecek hangi tarihte dönülecek aman çok dikkat edin. Ufak bir kafa karışıklığı senin bir önceki günün biletiyle havaalanında şok yaşamanıza sebep olmasın.

#Mısır uçağı gecenin bir vakti  indiğinde eğer otelinden servis istemediyseniz taksiciye 15 dolardan fazla vermeyin. Normalde şehrin her yerine 10$’a giderler ama max 15$ dan fazlası fena kazıklanıyorsunuz demektir.

#Mısır’da otele vardığınızda odan tam bir hayal kırıklığıysa sakın resepsiyonun ‘valla en iyi odayı size verdim’ yalanına kanmayın. Ertesi gün odanı değiştirmekten asla çekinmeyin.

#Sharm El Sheikte  yemekli tekne turları tam bir vakit kaybıdır. Saatlerce limanda bekleşip  öğle yemeği ve nerede olduğu belirsiz koylara ‘İşte Ras Muhammed’ demelerine kanmayın. 3 Kez denize gireceğim diye kişi başı 25$ vermeyin. Onun yerine otelin sürat teknesiyle anlaşıp (Bizimki saatliği 75$ dı ama 8 kişilik) çok daha süratli konforlu enfes yerlerde (Tiran Adası veya Ras Muhammed Resifi) yüzebilirsiniz. Üstelik yolda sana yunusların eşlik etmesi de bonus olur.

#Mısır gecelerini, renkli ışıklı müzikli Mısır eğlencelerini yaşamak için Naama Bay’a mutlaka uğrayın. Ücretsiz otel servisi  taksiyle yoksa her yer için fiyat 10$ unutmayın. Taksici verdiğin 10$’ı elinde değiştirip bu 1$ diye idda ederse en yakın turizm polisine şikayetle etmekle tehdit edebilirsiniz. Ve gerekirse bunu yapmaktan çekinmeyin (Tecrübeyle sabittir.)

#Ülkede Mısır Poudu kullanılır. Dolar’ı her yerde Pound’a çevirebilirsiniz. Ancak Pound’u bir daha $’a çeviremezsiniz. Üstelik pek çok şeyi $ ile almanız mümkündür. Çok fazla dolar bozdurup dönüşte elinde gereksiz Poundlarla kalmayın.

#Mısır’dan çıkarken asla tek bir mercan, tek bir balık veya herhangi bir deniz canlısını dönüşte yanınıza almayın. Normali yeterince kaba ve küstahken bir de bu memleketin polisiyle hapisiyle muhattap olmak istemezsiniz değil mi?

#Sharm el Sheik’e ilk defa gidiyorsanız ve biraz ürktüyseniz turla da gidebilirsiniz. Ama orada terör savaş filan diyen eşi dostu umursama , Sharm’da  bişeycik yok. Rahat olabilirsiniz.

#Mısır’a ne zaman gidilir? Nisan -Mayıs ve Eylül Ekim Kasım arası en güzel zamanıdır bir kerecik olsun görmeye yaşamaya değer. Kesinlikle  bu cenneti kaçırmayın! 

mısır,dalış,sharm,sualtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.