“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
çinli, bebek, komik, çinller

Çin Hakkında İlginç Gerçekler

 Elbette dünyanın her yerinde ülkelerin kendine özgü gelenekleri, adetleri var. Ama özellikle  Çin hakkında ilginç gerçekler, garip,  öğrendikçe gülümsemenizi arttıracak, ağzınızı açık bırakacak kadar eğlenceli.

Dünyanın yaşayan bu en eski uygarlığı kimi zaman geçmişten gelen garip gelenekleri kimi zaman da modern dünyanın en uç noktasındaki zıplamalarıyla siz her dakika şaşırtır. Buna bir de Çinlilerin tuhaf ,komik ve ilginç gelenekleri eklenince şaşırmaktan yorulduğunuzu hissedersiniz kim zaman.  Çin seyahatim sırasında her birine bizzat şahit olup yaşadığım Çin Gelenekleri.  İşte buyrun 10 maddede ‘Ne garipmiş şu Çinliler ‘ dedirtecek gerçekler:

Çin hakkında ilginç gerçekler

cin-hakkinda-ilginc-gercekler-biblo-komik
Ah şu ilginç Çinliler

1-Ketçapı kim Buldu?

Barutu, pusulayı, matbaayı ve kağıdı bulan Çinlilerin porselen ve ipeği de bulmuş olmalarına şaşırmazsınız. Peki ya KETÇABI  ve TUVALET KAĞIDINI kim buldu dersiniz? Tabi ki Çinliler! Çin hakkında ilginç gerçekler tabi ki bununla bitmez.

Hamburgeri ve kolayı Amerikalılar bulmuş olabililir. ama ketçap olmadan bir şeye benzemez ki:)

2- En az kaç olur?

Çinli bebekler dünyanın en tatlı bebekleri olmasına rağmen yakın zamana kadar devlet yalnızca her aileye 1 çocuk  tanıyordu. Henüz 2 aydır artık 2. bebeği yapma hakları var. Ancak erkek bebek çok makbul olduğundan kürtaj ayı geçene kadar ülkede bebeklerin cinsiyetinin söylenmesi yasak. Ama tabi ki Çin takvimine göre cinsiyet hesaplamada % 90 doğruluk sağlayan yöntemleri var 🙂 İşte Çin hakkında ilginç gerçekler içinde belki en işinize yarayacak olanı:

(Bknz Çin takvimine göre bebeğin cinsiyetini hesaplama yöntemleri)

çinli bebek

Bu arada Çinli bebeklerin güzelliği dillere destandır.  Yüzünüzde kocaman bir gülümseme yaratacak  birbirinden sevimli Çinli bebeklere de hemen buradan göz atmayı sakın unutmayın!

china-calender- trasures-ancient-takvim-cin-hakkinda-ilginc-gercekler-
Çin takviminin pek çok gizli anlamı var. Binlerce yıllık gelenek boşuna değil elbette

3-Gözleri aşka bedel…Çin hakkında ilginç gerçekler

Çinlilerin gözleri neden çekik? Hiç merak ettiniz mi? Hemen söyleyeyim Aslında gözleri çekik değil. Kökenleri Sibirya ve Kuzey Asya bölgesinden gelen bu sevimli ırk uzun yıllar kar, fırtına ve soğuktan gözlerini korumak için daha uzun ve düşük bir göz kapağı yapısı geliştirmiş. Bu nedenle aslında gözleri çekik değil kısık gözükür. Şimdilerde gençlerde moda olan göz kapağı küçültme ameliyatı ve Çin Malı çizgi filmlerindeki  kocaman gözlü sevimli karakterler hep o iri göz sevdasından işte

Çinde göz kapağı ameliyetıyla iri gözlere sahip olmak mümkün

4-Tırnağın kadar konuş

Çinde pek çok erkeğin serçe parmağı tırnağını hatta bazen tüm tırnaklarını uzattığını görürsünüz. Aslında son derece tuhaf görünen ve ilk sorduğumda ‘kulaklarını ve burunlarını daha rahat karıştırmak için’ cevabını aldım İlk şoku atlatınca ‘Çin Malı işte budur’ diye düşündüm elbette. Ama tabi ki Çin hakkında ilginç gerçekler den belki de en tuhafı buydu.

Bu durum meğer onlar için bir statü simgesiymiş. Konfiçyüs döneminden beri asiller ve din adamları -elleriyle çalışan işçi sınıfından biri- olmadığını belirtmek için tırnaklarını uzatırmış. İşte o dönemin yansıması olan moda bugüne kadar gelmiş.Çin hakkında ilginç gerçeklerin en tiksinci bu sanırım.

cinli,-tırnak-uzatma,-erkeklerde-cin-hakkinda-ilginc-gercekler-
Doktor bu ne?
uzun tırnaklı çinliler
İşte Çinde son yılların en gözde tırnak modelleri. Biri mutlaka sizin için;)

5-Kim daha havalı?

Eğer lüks caddelerde, Alışveriş merkezlerinde değil Şangay‘ın varoşlarında dolaşırsanız pantolonlarının arkası boydan boya ayrık poposu açıkta 2-3 yaşlarında çocuklar görürsünüz. En soğuk havada bile üstleri kalın ‘bizim kız bizden kaçar style’ giyim tarzının sebebi ise çok basit. Çocuklar tam tuvalet eğitimine başlamışken altlarını ıslatmasın.’ Anne çiş’ dediği anda olduğu yere çöküp yapmayı öğreniversin diye. (Bir nevi aerodinak diyelim:)

cinli-bebek-cin-hakkinda-ilginc-gercekler-komik

6-Nerde trak, orda bırak!

Sanırım çocuk sayısı sınırlı olduğu için çocuklar baş tacı. Elbette geleneklerinden gelen bir çocuk terbiyesi yöntemleri vardır.  Ancak  Şangay’ın en meşhur(Avrupalılar tarafından en çok bilinen) Fake Market Han City Shopping (East Nianjing Road 580) adeta bir çocuk yuvası gibi. Pasajın her katında boş alanlar bebek arabaları, oyun parkları ve sıfırdan 10’a her yaştan çocukla dolu. Çocuklar bebeklikten esnaf yetişiyor orada. Ha oynarken çocuğun çişi mi geldi, Tuvalete hiç gerek yok. Tutuver annesi şu çöp kutusunun üstüne yavrucağı. Haydi annem çişşş!

cin-hakkinda-ilginc-gercekler-
Herhangi bir Avm’de böyle bir manzara görürseniz şaşmayın

7-Dört dörtlük gariplikler

Bu ülkede ilginç hatta çocuksu bazı inanışlar var. Haydi buyrun bir tane daha. Çoğu binada otelde ve sıralama gerektiren yerlerde 4 rakamı yok. Yada 4-14-24 sayısını atlayıveriyorlar bir şekilde. Çünkü ‘dört’ün söylenişi ‘ölüm’ kelimesiyle aynı. Bu onları son derece rahatsız ediyor. İşte size dört dörtlük  bir gariplik daha:)

tuhaf çinliler
Resimdeki eksik sayıyı bulunuz

8-Cumaya gittim, dönücem…

Sabah, öğlen hatta günün her hangi bir saati. Evden bir şey almaya çıkıyorsunuz, döneceksiniz diyelim. Hemen öyle pijamalarınızla, ev panduflarınızla sokağa çıkabilirsiniz. Hiç üst değiştirmeye gerek yok. Çinde pijamalarla geceliklerle tüylü ev terlikleriyle sokaklarda dolaşmak ,metrolara binmek gayet normal. Benim gibi şaşkın turistler dışında kimse sizi yadırgamaz.

Çin hakkında ilginç gerçekler

cin-hakkinda-ilginc-gercekler-
Çinde bu amcayı kimse garipsemez, ne olmuş yani pijamasıyla çıktıysa?

9-Burada su koyuvermeyen yok mu?

Çinliler sürekli ellerinde sıcak su dolu şişelerle dolaşır. Çarşıda, takside, resmi daire, yolda izde biberonunu tutmuş bebekler gibi sıcak su kaplarıyla görürsünüz onları. Genellikle bu termoslar  içinde yeşil çay yaprakları ve limon parçaları da olur. İster lüks bir restaurant olsun ister bir esnaf lokantası, içmeniz için önden hemen sıcak su gelir.

Neden? Çünkü adamlar olayı çözmüş. Mide tüm vücudun dengesini sağlayan, bizi tüm hastalıklara karşı ilk adımda koruyan en önemli organ. hatta ikinci beyin. Ve midenin dostu sıcak su. Yemekten önce vücudumuzu arındıran, sonra ise hazmı kolaylaştıran sıcak su Çinli abilerin ve ablaların her dem 20 yaşında göstermelerinin de en büyük sırrı. İnanamazsanız yalnız bir kaç gün bolca sıcak su içmeyi deneyin. Farkı farkedip kadim Çin tıbbına dua edeceksiniz. (Aracıyı da unutmayın ha!)

cin-cayi-yesil _cay-ginseng-cin-hakkinda-ilginc-gercekler-
Yolda, mağzade, pazarda hiç biri termossuz çıkmıyor sokağa

 

Çin hakkında ilginç gerçekler öyle bir yazıyla falan bitmez.

Beni  bir tık’la İnstagram’dan takip etmeye ne dersiniz?

 

 

Yorumlar (10)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.