“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

St Thomas Karayip Adaları Gezilecek Yerler

 Belki de Allah cenneti yaratırken  bir iki damla düşürmüştür dünyaya. Eğer öyleyse damlalardan bir kaçını gördüm ben. Virgin Adaları St Thomas…. Ancak cennetten düşmüş bir damla bu kadar bakir ve doyumsuz bir güzelliğe sahip olabilirdi çünkü. Karayip Adaları Gezilecek Yerler: St Thomasst_thomas-virgin_island

St thomas Us Virgin Island
Saint Thomas adası Atlantik Okyanusu’nun batısında Karayip denizinin gözdesi

St Thomas Nerede?

Florida kıyılarından doğuya doğru yola çık. Bermuda şeytan üçgenine hiç bulaşmadan kıyı kıyı Küba’nın kenarcığından dosdoğru devam et.  Hemen güneyde Dominik Cumhuriyetini göreceksin orda da bi soluklan. Dümdüz doğuya doğru gidince… Hah! Tam orda işte! 3 Tane yemyeşil dünya cenneti ada göreceksin. Daha doğrusu irili ufaklı bir çok minnak ada ile çevrilmiş 3 irice adacık. Bunlar Virgin adaları. Aman karışıklık olmasın Bunlar US Virgin Adaları ama. Bir de bunların hemen doğusunda bir başka Virgin adaları var ki onlar ise British Virgin Adaları. Yani onlar İngiltere’nin bunlar ABD’nin. Biz bugün US Virgin Adaları Üçlüsünden biri olan St. Thomas‘ tayız. Hatta Liman Şehri Charlotte Amelie kıyısına yanaştık bile.

carnival_splendor-st_thomas

Virgin Adaları St Thomas 

Ah bu cennet toprakların dili olsa da söylese diyor insan. Bunca siyah insan nerelerden nasıl geldi buraya. Buralarda zamanında yaşayan yerli ailelerden neden hiç biri bile yok bugün. Kristof Kolomb geldiğinde genç bir bakire kadar güzel olduğundan olsa gerek Virgin adalaları denmiş bu topraklara. Sonra yüzyıllar boyu köle ticaretinde en önemli duraklardan biri olmuş. Gün gelip köle ticareti yasaklanınca karsız bulmuş Danimarka’lılar burayı. Ve 25 Milyon Dolara ABD satın almış bu cennet parçasını.(Ne işi varmış Danimarkalı’nın orada deme. İşte bunlar hep korsancılık işleri)  Şimdilerde gümrüksüz ticaret avantajından ve kristal mavisi suları bembeyaz tertemiz kumsallarından dolayı Amerika’nın en gözde tatil cenneti.

USVirgin-virgin_island
Bir gün eve gelmiş, hanım hanım sana ada aldım demiştir herhalde Danimarka Kralı. Liman şehrine de senin adını verdim. Charlotte Amalie…

insan-zenci-negro-siyahi

st_thomas-ne_yapılır

St Thomas’ta ne yapılır?

Burada kafalar biraz karışık sanırım. Tüm araçların direksiyonu sağda ama trafik soldan. Bu adaya cruise ile geliyorsanız ve niyetiniz çarşıda biraz dolaşıp sonra ‘National Geographic’in’ dünyanın en güzel 10 plajından biri seçtiği Magens Bay‘ı görmek ise hiç geminin sattığı o pahalı extra turlardan almanıza gerek yok. Limandan henüz çıkmadan sizi etrafı açık birbirinden hoş safari tipi turist otobüsleri karşılayacaktır. Magens Bay Plajına gidiş yalnızca 10 Dolar. Ancak plaja girmek için kişi başı 5 Dolar extra ödemeniz gerekecek unutmayın.

st_thomas_taxi-Tourist-bus     magens_bay-national_geographic-Beach

Adada iki faklı liman var. Eğer ‘şanslı’ gününüzdeyseniz bizim gibi 6 Dev Cruise aynı gün adaya yanaşmış ve minnacık 50 Bin nüfuslu bu adada metre kareye düşen turist sayısı neredeyse yerlilerin yarısı kadar olmuşsa işiniz biraz zor. Yine de ününü hak eden bu enfes plajda sakin bir köşe bulabilir, umursamazca oynaşan deniz kuşlarıyla, birbirinden renkli balıklarla ve kumsalda özgürce dolaşan iguanalarla arkadaşlık edebilirsiniz.

pelikan-su_kuşu-st_thomas
St Thomas’ın berrak sularında dinlelen pelikan

iguana-st_thomas

Dönüşte yine bu şahane safari taksilere Downtown’da ineceğinizi söylerseniz sizi 8 Dolar’a oraya kadar bırakacaklardır. Ara sokaklarda onlarca mücevher saat, hediyelik her nevi çeşit şey mevcut. Hatıralıklar arasında Amsterdam Coffe shop’larda bulabileceğiniz cinsten bir takım şeyler de var. Aman dikkat;)

Eski korsan adası olması sebebiyle midir, yoksa bu civarın yerel içkisi olmasından mıdır bilinmez her yerde ‘rum’ bulunuyor. Hatta bu minnacık adada nasıl bulup yarattıklarına şaştığım geminin 35 değişik extra turu arsından biri de ‘Rum Tasting’. Yani Rum tadım turu. Tercih sizin tabi.

st_thomas-island

Akşam olmuş güneş çoktan batmışken gemimiz limandan biraz hüzünle ve zorla ayrılıyor sanki. Bu yemyeşil tepelere tıpkı Karadeniz gibi seyrek  yerleşmiş evlerin, korsanlık ve köleliğin hüküm sürdüğü günlerden beri kullanılan şimdilerde hediyelikçi olmuş o geniş kapılı depoların, o koca iri gözleri, kapkara elleriyle size sürekli birşeyler satmaya çalışan ada yerlilerinin hani gelip geçici bir turist olmasanız size anlatacağı başka öyküler var sanki. Sıcacık ve mis gibi havasını içimize çekip adanın ışıkları denizin karanlığına karışana kadar izliyoruz St Thomas‘ı.

cennet-st_thomas-haven_island

st_thomas-Virgin_island

İşte Virgin Adaları St Thomas için hazırladığım kısa videom burada. Magens Bay Plajının güzelliğine dalıp boynumda Iphone kulaklığıyla denize daldığım ve videonun tümünü anonssuz çekmek zorunda kaldığım doğrudur:)) (Ertesi gün fön ile güzelce kurutunca ilk günkü gibi çalışıyor. Sıkıntı yok. Yüzerken müzik dinleyebilirmişiz yani. Telefonu sokmayın ama:))

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.