“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Polonezköy Gezi Rehberi

Polonezköy’e nasıl gidilir? Ulaşım Seçenekleri, Polonezköy gezilecek yerler, Polonezköy’de ne yapılır? Polonezköy kahvaltı, piknik, mangal, ne yenir içilir? Oteller ve konaklama ipuçları. Polonezköy Gezi Rehberi

Sene 1848, mevsimlerden bahar. O dönem gittikçe artan Rus saldırılarına dayanamayan bir gurup Polonyalı çareyi Osmanlı’ya sığınmakta buluyor. Yedi düvele nam salan Osmanlı bir onlara mı yer bulamayacak? Buluyor tabi. Üstelik gözbebeği İstanbul’un yanıbaşında güzeller güzeli bir köy kuruluyor. Önceleri adı Adampol iken sonra Polonezköy’e dönüşüyor.

Aradan geçen bunca zamanda hem bizden birileri  oluyor, hem de o güzel kültürlerinden bize bir çok şey veriyor Polonezköy sakinleri. Şimdilerde İstanbul’un mahallesi, yarım saatte bile gidilebilen yeşil doğa kaçamağı. Hafta sonları pek sakin olmasa da yolunu yöntemini bilince şehrin kaosundan kurtulup doğayla ormanla kucaklaşabileceğiniz enfes bir orman köyü halen Polonezköy.

Polonezköy’e nasıl gidilir? Polonezköy Gezi Rehberi

Polonezköy’e Kendi Aracınızla Ulaşım

Fatih Sultam Mehmet köprüsü Kavacık çıkışından Riva yolu yönüne doğru ayrıldığınızda zaten Polonezköy yol levhalarını görmeye hemen başlayacaksınız. Kavacık çıkışından Polonezköy yalnızca 14 km kadar ileride.

Diğer seçenek ise yine Kavacık çıkışından sağa Çavuşbaşı yönüne saparak ulaşmak. Trafiğin durumuna göre bu yol daha hızlı olabiliyor kimi zaman.

Üçüncü seçenek ise Tem Ümraniye -Sarıgazi- Eski Şile yolu güzergahı. Yol boyunca yönergeler  sizi önce Alemdağ’a sonra Cumhuriyet Köyüne son olarak da Polonezköy’e ulaştıracaktır.

Trafiğin durumuna ve kalkış noktanıza göre süre ve güzergah değişecektir. Akıllı telefon kullanıyorsanız en iyi Polonezköy yol tarifi için aşağıdaki bağlantıyı tıklamanız yeterli.

Polonezköy’e nasıl gidilir? Polonezköy ulaşım bilgisi için tıklayın!

Polonezköy’e Toplu Taşıma İle Ulaşım

Kış aylarında yeterli yolcu olmadığından maalesef İETT otobüsü ile Polonezköy ulaşım seçeneği fazla yok. Ancak çok yakına Cumhuriyet köyüne gidebileceğiniz belediye otobüsü yaz kış hizmet vermekte. Günün yalnız belirli saatlerinde Polonezköy’e uğruyor. Hat güzergahı ve saatleri için aşağıdaki bağlantıyı tıklamanız yeterli.

137- Cumhuriyet Köyü-Riva-Beykoz-Kavacık

Polonezköy gezilecek yerler, Polonezköy’de ne yapılır? Polonezköy Gezi Rehberi

Her şeyden öte hiç bir şey yapmadan sırtınızı bir ağaca dayayıp oturmak, doğanın kucağında, çimlerde yuvarlanıp göğe bakmak için bile yeterli sebep buraya gitmek için. Ama ben aktivitesiz duramam. Bunca kahvaltıyı, eti, mezeyi nasıl eritirim diyorsanız işte size bir kaç seçenek;

Polonezköy Orman Yürüyüş Parkuru:

Köy meydanına geldiğinizde hemen sağlaki yön levhalarından da göreceğiniz enfes bir yürüş parkuru var. Yaklaşık 5 Km sürüyor. Sıkı bir kahvaltıdan sonra keyifli bir sohbetle harika gidiyor. Yanınıza rahat bir ayakkabı ve fotoğraf makinanızı almayı unutmayınız.

Polonezköy Cam Sanat Atölyesi

Aman bunu Beykoz Cam Ocağı Vakfı ile karıştırmayalım. Hemen köy meydanına 5 dakika mesafede başka bir atölye burası. Önceleri kaymakamlık bünyesinde kurslar açılıyormuş. Şimdi özel bir işletmeye dönüşmüş. Cam Sanat merkezinde birbirinden güzel cam süs eşyaları satın alabiliyorsunuz. (Fiyatlar ‘Cam Ocağı’na göre daha uygun) Ancak satın almakla kalmıyor, günlük veya saatlik workshop çalışmalarıyla kendi eserinizi de kendiniz ustalar eşliğinde üretebiliyorsunuz. Örneğin 10 TL’ye kendi kolye ucunuzu buradaki malzemelerle kendiniz 1 saat içinde yapıyor, boynunuza takıyorsunuz. Bence çok keyifli ve kalıcı bir aktivite. Kurslar, çalışma saatleri ve diğer herşey için bilgi almak isterseniz burayı tıklamanız yeterli

Polonezköy’de At Safari Turları

Polonezköy’ün hemen girişinde Cumhuriyet Köyünde olduğu köye yakın civarda pek çok binicilik klubü mevcut.Çocuklar için son derece keyifli  Minik Pony atlardan tutun da uzman binicilik seviyesindeki her çeşit atla hoş binicilik deneyimi yaşamanız mümkün.

Tüm bunların yanı sıra yine köy merkezine çok yakın ağaç oyma heykel sergisi, Polonezköy Kültür Evi, Meryem Ana Kilisesi gibi bir çok hoş yeri de dolaşabilirsiniz.

Polonezköy kahvaltı, piknik, mangal, ne yenir içilir? (Polonezköy Gezi Rehberi)

Polonezköy’de kahvaltı ve kendin pişir kendin ye türünden bir çok yer mevcut. Ancak açık söyleyeim fiyatlar pek de düşük sayılmaz. Özellikle hafta sonları ve özel günlerde yoğunluk fazla olabileceği için her zaman verdiğiniz ücretin karşılığını alamayabilirsiniz. Bunun için ise tavsiyem ‘ne kadar merkezden uzak , o kadar iyi. Hem köy meydanında hem de çevresinde bir çok içi müze gibi tasarlanmış restoran, bahçe piknik alanı var. Bunların bir kısmını ve yorumlarını buradaki linkinden de inceleyebilirsiniz. Ancak çevrede kendi malzemelerinizi getirip yalnız masa ve mangal kiralayabileceğiniz yerler de var. Bu seçeneği de göz ardı etmemenizi öneririm.

Ancak buraya kadar gitmişken geleneksel Polonya tadlarını denemeden dönülmez elbette. Bu sebeple Polenezköy’de üretilen Ceviz Likörü’nü, Karanfilli vişne likörünü içmeden, Polina House‘da enfes pastalardan tatmadan dönmeyin.

Polonezköy Otelleri ve Konaklama (Polonezköy Gezi Rehberi)

İstanbul’a yakınlığı nedeniyle günübirlik geziler yapılabilecek olsa da Polonezköy’de bir çok konaklama seçeneği de mevcut. Daha dün çılgın bir şehir trafiğinde boğulmuşken şömine başında bir akşam ya da ertesi gün doğanın kucağında kuş sesleriyle uyanmak isterseniz Polonezköy konaklama için  harika seçenekler sunuyor size. Burada da  hafta sonu yoğunluğunu ve artan fiyatları göz ardı etmemenizi öneririm elbette. Polonezköy’de kalınacak yerler için buradan bir çok seçenek bulmanız mümkün.

Polonezköy’de otel seçerken uygun fiyat almak için  Tripadvisor vb. sitelerden otel yorumlarını inceleyip sonra otelle direkt iletişim kurarak fiyat almak iyi bir yöntemdir. Oteller sezona ve yoğunluğa göre size daha cazip fiyatlar sunabilir.

Daha fazla hafta sonu rotası arayanlar için hemen BURAYA  tık tık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.