“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Muhteşem Bir Cruise -Gemi Turu- Yapmanın Püf Noktaları

Gemi turu size müthiş bir tatil vaad ediyor. Hiç bavul toplayıp boşaltmadan, bir çok şehir görmek istemez miydiniz?  Harika yemekler, zevkli aktiviteler ve güzel showlar izlemek, dünyanın dört bir yanından gelmiş hoş insanlarla tanışmak… 

Ama her şeyde olduğu gibi bu işin de türlü incelikleri var.  Cruise tur seçerken nelere dikkat edilmeli? Püf noktaları neler? Buyrun size en pratik  Gemi Turu Rehberi. Nasıl seçmeli? Nelere dikkat etmeli?   

           
1. Asla ucuza kaçmayın.

Her seyahatte sineğin yağını hesaplayın.  Ama gemi turu için  adı bilinmiş  büyük gemileri ve firmaları tercih edin. Bu firmaların da eğer yeterince vaktiniz varsa çok uygun promosyonları olabiliyor. Yediğiniz yemeklerden uğrayacağınız limanlara kadar , gemi personelinden yolcu kalitesine kadar seçeceğiniz firma kabus veya rüya tatil arasındaki ince çizgiyi belirler.

2. Eğer ilk gemi seyahatiniz ise size Türk rehber sağlayacak acente ile rezv. yapın.

Gemi seyahatinin her aşamasında kendine göre özel kuralları vardır. (bavul teslimi, depozit odeme, yemek saati seçimi, karadaki turlar vb) İlk seyahatte rehberiniz size bu kuralları Türkçe anlatırsa çok daha çabuk kavrarsınız.Kendiniz rez. yaptırmak isterseniz de Direct Cruise Line vb. sitelerden yaptırabilirsiniz. Biraz karışık gelirse ben her aşamada yardıma hazırım:)

3.Gemi sallanır batarız, midem tutar, içim kalkar diye endişelenmeyin.

Büyük yolcu gemilerinde dalgaları içeriden hissettirmeyecek bir sistem vardır. Okyanusu geçerken dev dalgalarda bile sizi rahasız edecek bir sarsıntı olmaz.Ancak yine de endişelenirseniz küçük bir ipucu. Orta kısımdaki kamaralar ön ve arka kamaralara göre çok daha iyidir

gemi turu, cruise

4. Tek kişi  çıkmayın.

Bir kere tek kişilik kamara yok, dolayısıyla hemen hemen 2 kişi parasını zaten ödersiniz. İyisi mi yanınıza en az bir kiş daha bulun ücret yarıya düşsün. Hatta gemi turlarından 18 yaş altı yolcular sizinle aynı kamarayı paylaşırsa yalnızca cüzi bir vergi karşılıgında ücretsiz olur. Çocuklar 18’i bitirmeden bu fırsatı değerlendirin.

5. Hangi tip kamara? İşte bu asrın sorusu.

Çünkü gemide balkonlu dış kabin, balkonsuz pencereli kabin, ve iç kabin olmaz üzere 3 seçenek vardır ki bunlar birbirinin iki katı üç katı fiyatta olabilir. Ben yapmada yatmaya giderim, ucuz olsun herkes aynı gemide nasılsa derseniz iç kabin harikadır. Ama yok, gözümü açtığımda hangi limandayım göreyim, balkonumdan deniz kokusunu yatağıma çekeyim derseniz kesenin ağzını açmak gerek

gemi-turu-yemekler
Gemi Turu sırasında genellikle açık büfe yemekler ve a la card restaurantlar size leziz yemekler sunar

6.Peki ya güzergah?

İster Yunan adaları turu olsun, ister Norveç Fiordları ya da isterseniz Bahama Adaları. Gemi turlarında onlarca güzergah ve aynı güzergahlarda onlarca seçenek olur. Bunu seçerken öncelikle mevsim koşullarını dikkate alın derim. Yani kışın görmek ve yaşamak isteyeceğiniz bir rota yazın çok sıkıcı gelebilir. Ayrıca geminin günlük programını sıkı sıkı inceleyin. Limana kaçta yanaştığı, size limanlarda ne kadar serbest zaman verceği ve toplamda kaç liman gezdireceği de seçiminizde önemli bir kriter olsun.


7. Yanınıza akşam için mutlaka çok abiye olmasa da bir iki gece kıyafeti alın.

Gemide gündüz şort terlik dolaşırken akşamları zarif akşam yemekleri, ve muhteşem showlar için şık kıyafetler ve takımlar içinde süzüleceksiniz unutmayın.(Erkekler için de geçerlidir:)8.Şimdiye kadar yaptığınız tüm güzel tatilleri unutun.

Cruise turu size unutulmaz harika bir tatil deneyimi yaşatacak. Sıcakkanlı personel, gün boyu süren aktiviteler, uğrayacağınız o güzel limanlar… Dönüşte tatilin her aşamasını çok özleyecek ve ilk fırsatta yenisini planlayacaksınız.

İlginizi çekerse Norveç Fiordları ve Kuzey kutup dairesi turumuz için yaptığım video ya da bakabilirsiniz : My Love Boat

Yorumlar (2)

  • Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim benim gibi hiç gemi türü yapmamış ama çok isteyen biri için faydalı bir paylaşım olmuş

    • İşinize yaramasına çok sevindim. Ancak pandemi nedeniyle pek çok geminin halen limanlarda beklediğini bilmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.