“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Vize İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bin bir umut ve emekle yaptığınız vize başvurusu red alırsa ne yapacaksınız? Böyle bir durumda vize itiraz dilekçesi verme hakkınız olduğunu biliyor musunuz? Umudunuzu tamamen kaybetmeden önce o dikkatli son hamleyi yapmakta fayda var. Unutmayın, belki de kapıyı açan anahtar, elinizdeki son anahtarlıktadır.

Vize Red İtiraz Dilekçesi Püf Noktaları

Vize başvurunuz red edildiyse yapacağınız şeylerden biri de ilgili konsolosluğa vize reddi itiraz dilekçesi  vermek. Maalesef bu dilekçenin belirli standart bir formatı ya da basılı bir formu yok. Müracaat ettiğiniz ülkeye ve  reddedilme sebeplerinize göre dilekçeniz değişecektir. Ancak itiraz dilekçenizin sonuç verebilmesi için belirli koşullara ve bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. İtiraz dilekçesi yazarken şunları unutmayın;

Vize itirazımı ne zaman içinde yapmalıyım?

– Müracat ettiğiniz ülke konsolosluğunun vize müracaatınıza red cevabının verilmesinin en geç 1 ay sonrasında vize bölümüne itiraz dilekçesi ulaşmış olması gerekmektedir.

İtiraz dilekçem hangi dilde yazılmalıyım?

– İtiraz dilekçesi verdiğiniz ülkenin orjinal dilinde yazılı ve şahsen imzalanmış olarak (Faks, posta yolu ile veya tarayıcıdan geçirilip elektronik postaya ek olarak) ilgili konsolosluğa ibraz edilmesi gerekmektedir.

Red aldım, dilekçemde nelere dikkat etmeyim?

-Vize bölümüne göndermiş olduğunuz itiraz dilekçesini iliştirilebilmek için red cevabında yer alan altı veya yedi haneli rakam kodu, isminizi, doğum tarihinizi ve elektronik posta adresini itiraz dilekçenizde mutlaka belirtmiş olmanız gereklidir.

Başvurum reddedildi, itiraz dilekçesinde ne yazacağım?

Vize başvurunuza red cevabının verilmesi genellikle şu üç sebepten olur:

1-Vize geçerlilik süresi bitiminden önce üye devlet topraklarından ayrılma niyetinde olduğunuz tespit edilememiştir
2-Türkiye’de geçim temelinin istikrarlı bir şekilde sağlanmış olduğuna dair olumlu kanaat, sunulan belgelerle oluşmamıştır.
3-Türkiye’de ailevi, ekonomik, ve maddi bağlarınızı yeterli bir şekilde kanıtlayamadınız.

Vize reddi itiraz dilekçenizde bunun aksini kanıtlayacak ve yetkilileri ikna edecek güvenilir,  açık ve ikna edici sebepler bulunmalıdır.

-Yazınızda beyan etmiş olduğunuz sebepleri mümkün oldukça tercüme edilmiş evraklarla belgeleyin. Eğer ilk müracaatta eksik veya hatalı evrak belirtilmediyse aynı evrakların tekrar gönderilmesi gerekmemektedir. Ancak evraklarınızı güncellemekte, veya (örneğin banka hesabınızı) arttırmakta fayda var.

– Vize reddi itiraz dilekçenizi ilgili konsolosluğa verirken yeniden başvuru ücreti alınmaz.

Vize itiraz dilekçem ne kadar zamanda sonuçlanır?

Sonucunuz müracaat ettiğiniz ülke konsolosluğunun yoğunluğuna göre değişse de genellikle 1-1,5 ay içinde sonuçlanır. Ancak konsolosluğun size cevap vermek için aslında 3 ay süresi vardır.

Vize itiraz dilekçesi vermeden önce uyarı;

İlgili konsolosluğa vize reddi itiraz dilekçesi vermeden evvel reddedilen ilk başvurunuzun tamamen doğru ve eksiksiz yapıldığından emin olmanız gereklidir. Eğer evraklarınızda eksik veya hatalı bir durum varsa vize reddi itiraz dilekçesi yazmak yerine hataları giderip yeniden başvurmanız daha akıllıca bir çözüm olacaktır.

Vize reddi almamak için elbette ilk başta  müracaatınızı doğru yapmalısınız.-Vize Reddi Almamak İçin 10 Uyarı-‘ya hemen buradan göz atın

Kutubalığı’nı Instagram’dan takip etmek için tıklayın

Vize  itiraz dilekçesi örneği:

Bu dilekçe örnek olarak hazırlanmıştır.

Konu ile ilgili soru ve önerilerinizi  BU YAZININ ALTINA yorum olarak bırakabilirsiniz. 

Butun bunları  en baştan hiç yaşamamak için ‘Uzun ve hızlı vize almanın ipuçlarını‘ biliyor musunuz?

https://www.kutubaligi.com/hizli-ve-uzun-vize-nasil-alinir/

Comments (92)

 • Merhaba,

  Tecrübelerime dayanarak bir kaç şey söylemek isterim.

  1- Öncelikle her konsolosluk itiraz dilekçesi kabul etmiyor. Mesela İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri benim bildiklerim.
  2- Vize başvurusuna itiraz süresi her ülkede 1 ay değil. Ben daha önce Polonya’dan red alıp, itiraz etmiştim. Süresi 15 gündü.
  3- İtirazda vize başvuru ücreti alınmıyor diye sabit bir uygulama yok. Ben itiraz ettiğim zaman vize ücretini tekrar ödemek zorunda kalmıştım.
  4- İtiraz sebebini her zaman her konsolosluk söylemeyebiliyor. Genel geçer bir form ile size bildirebiliyor. Mesela yine Polonya; “belgeleriniz inandırıcı değil” diye bir form yolladı, ama hangi belge olduğu yazmıyordu. Ayrıca itirazdan sonra beni mülakata çağırdılar ve itiraz sebebinin bu olmadığını, ilk giriş ülkemin daha önceki vizemde farklı ülke olduğunu söylediler.
  5- İtiraz başvurunuzun sonuçlanması da yine ülkeye göre değişiklik göstermekte ve her ülkede farklı olmaktadır. Polonya’da 3 iş günü, Almanya’da 6 iş günü sürmüştü. İkisi de olumlu sonuçlanmıştı.

  Selamlar,

  • Evet, kimi ülkeler çeşitli dönemlerde farklı uygulamalar yapıyor. Yine de red alınca hemen pes etmeyim niyetinizin ciddi olduğunu belirtmekte fayda var. Paylaşımınız için teşekkürler

  • Merhaba mehmet bey, bende polonyadan 8 ve 9.maddelerden red aldım, tam içeriğini çözemedim ama itiraz hakkımı kullanacağım, itirazı türkçemi yazıyoruz ayrıca posta mı email olarak mı göndereceğiz acaba?
   Tşk

   • Merhaba,
    İtiraz dilekçenizi İngilizce veya ülkenin orjinal dili ile yazmanız (en azından çevirmeniz) en uygunu olur. Dilekçenizi red mektubunda belirtilen adrese gönderiniz. (Bu arada; Mehmet Bey kim?)

  • Merhaba Mehmet bey benim Polonya için çalışma izni ile vize müracaatı oldu Seyehat sağlık sigortasının geçersiz olması sebebiyle Red verdiler sigorta işini hallettim itiraz için randevu aldım önemli bir tavsiyeniz varımdır itiraz dilekçesi nasıl olmalı yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim
   Selamlar

 • Iki gun once Almanya vize basvurum olumsuz sonuclandi. Basvurumu araci kurum vasitasiyla gerceklestirmistim. Ikamet ettigim adres ile okudugum okulun adresinin farkli olmasindan dolayi basvuruyu bu sekilde kabul edemeyeceklerini soylediler. Belcika vize basvurusunda boyle bir sorun olmadigini dile getirmeme ragmen Almanya icin prosedurun farkli oldugunu soylediler. Ikinci bir randevu icin zamanim olmadigi icin riski goze alarak ogrenci belgesiz basvuru yaptim ve haliyle 9. maddeden reddedildi. Simdi itiraz dilekcesi yazip durumu anlatarak ogrenci belgesine ek olarak transciptimi de sunmayi dusunuyorum. Fakat eksik belge olmasi halinde yeniden basvuru yapmamiz gerektigini soylemissiniz. Zaten planlarim alt ust oldugundan dolayi yeni bir basvuru konusunda hevesli degilim acikcasi, o yuzden sansimi itiraz dilekcesi ile denemek istiyorum. Sizce ogrenci belgesini ilk basvurumda sunmamis olmam yaniltici oldugu gerekcesiyle sicilime(!) isler mi?

  • Bence öğrenci belgesi ve açıklamalarınız işe yarayacaktır. Açıklamada ilkinde sorun olan adres farklılığını izah ederseniz olay çözülebilir. Yeter ki ikna edici açıklamalarınız olsun. Başarılar dilerim

  • Merhaba mart ayında İtalya konsoluğundan Red yedim pandemi nedeni ile Red için itiraz dilekçesi yazamadım sonra da iş kazası gecirdim benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor bu arada işim şoförüm bilgi verirseniz memnun kalırım

   • Merhaba Hüseyin Bey. Uzun bir süredir pandemi nedeniyle İtalya turist vizesi vermiyor. Size önerim ülkenin vize kısıtlaması bittiğinde mevcut durumunuzu ve dönüş sebeblerinizi belgeleriyle birlikte kanıtlayıp tekrar başvuru yapmanızdır. İyi günler

 • Merhaba bende polonya dan 8 madde den red cevabı aldım ama daha evvelden vize ihlali yapmıştım şimdi nasıl bir yol izlemem lazım redde itiraz etmelimiyim teşekkür ederim vize ihahli yaptıgım icin cezasını yatırdım

  • Merhaba Selim Bey, daha evvelden vize ihlali yapmış olmanız kötü olmuş. Böylelikle konsolosluğun güvenini kaybetmişsiniz büyük ihtimalle. Başka bir ülkeden vize talebinde bulunduğunuzda şansınız daha yüksek olacaktır sanırım.

 • merhaba ben daha onceden vize ihlali yapmıstım ve tekrar bas vurdum belcıkdan red aldım 2 ay sonra polonyadan basvuru yaptım ordan red aldım ama grekceler 3. madde ve 8 madde vize ihlali yaptımla ilgili konu yoktu ne yapmam lazım nasıl bir yol izlmem lazım

 • Merhaba, Ben iki gün önce vize başvurumun reddedildiğini öğrendim ve itiraz dilekçesi hazırladım.Sebebi ekonomik gerekçe diye ama şimdi dilekçenin yanında evin tapusu bide banka hesabını güçlendirdim fakat şöyle bir sıkıntı var ben aracı şirket ile başvurmuştum ve İtalya Konsolosluğu randevu sistemi ile çalışıyor ve en yakın randevu tarihi nisan ayında.Şimdi ben oraya randevusuz dilekçemi nasıl teslim edeceğim?Telefonda sizin dosyanızın muhtemelen kapanmıştır yeniden belgeleri toplayın tarzı şeyler söylediler.Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler

  • Aracı şirketle de başvursanız mutlaka bir başvuru numaranız vardır. Aynı evrakları tekrar hazırlamanıza gerek yok. (3 aydan eski olmamaları kaydıyla) maddi durumunu kanıtlayacak belgeleri ekleyip randevusuz gidip bizzat görüşmenizi öneririm.

 • Merhabalar bende macaristandan 8 Madde den red aldim.Uzerime kayitli ortak oldugum sirket var ve ayni zamanda 5 yildir Sgk yatiyor babamin sahip oldu sirketi tarafindan.Neden red verdiklerini anlamadim itiraz edecegim bunun icin ne yapabiliriz hic bilgim yok.evraklarimi eksiksiz verdim bazilarinda araci yer olan As Visa almadi gerek yok diye ayni zamanda ucak biletinide satin alipta basvuru yaptim.simdi ne yapicam bana yardim edermisiniz hic bilgim yok ilk defa cikicam yurt disina.Saygilarimla

  • Merhaba, ( madde tam olarak ne diyor Macaristan konsolosluğunda bilemiyorum. Ancak ülkeye dönüş ihtimalinizi düşük görmüş olabilirler büyük ihtimalle. Devam eden, iş ,okul,eş aile vb bağlantılarınızın delillerini içeren dökümanları itiraz dilekçenizde sunabilirsiniz.

 • merhaba benim çifte vatandaş eşim var almanya vize başvurdum fakat 9 madde reddi geldi tüm evraklar iş, banka hesap dökümü ,üzerime ait araba, vs vs eksiksiz bir başvuru yapmıştım hatta eşimin babasından davetiye bile gelmişti pırıl pırıl başvuru yaptım red geldi eşimin almanya da ikamet ettiğini ve aile birleşimi yapmadan almanya da kalmak istediğimi düşündüklerini yazmışlar fakat eşim almanya da ikametini türkiye ye almıştı eşimin ikamet belgesi ile itraz etmem mantıklı mıdır yardım ederseniz cok sevinirim ne yapacağımı bilmiyorum altı üstü 15 gün tatil için gidecektim…

  • Merhaba, maalesef orada yakınlarınız olması bazen dezavantaj olabiliyor böyle. Siz gidip kalırsanız eşinizin kolaylıkla yanınıza geleceğini ve göç niyetinde olduğunuzu düşünmüşlerdir sanırım. Bu durumda itiraz değil de başka bir ülkeden Shengen alığ oradan Almanya’ya geçmeniz daha kolay gibi gözüküyor maalesef. Başarılar dilerim.

   • Merhaba, italya vizesi icin dün red aldım yolculuk planım 18 subat ucak biletim otel rezervasyonum herşey hazır, duyduğumda şok oldum. Benm babam vefat etttiği ve annem ev hanımı olduğu icin abim sponsorum oldu tüm evraklarım eksiksiz olduğu halde red aldım. 3-8-9. Maddeden dolayı red almışım lütfen yardımcı olun son 12 günüm tekrardan başvuru yapmak istiyorum ne yapmalıyım??? 🙁

    • Gerçekten çok üzücü bir durum. Yeniden başvurunuz yetişmez. Red sebeplerinizi dikkatle inceleyip aksini kanıtlayacak kuvvetli kanıtlarla ve belgelerle birlikte itiraz dilekçesi göndermenizi öneririm:(

 • Meraba bennevraklari eksiksiz verdim akrabam var ablam eniştem vs gezme amaçlı ama yeterli güvenmediler yani geri gelmeyeceğime dail ama zaten ben burda muasimi benden artıyor bile ailem burda sadece 15 20 günlük bir geziyim dedim ama red geldi polonya için

  • Geçmiş olsun. Maalesef kimi zaman çok saçma gelse de konsoloslukları döneceğinize ikna etmek zor oluyor. Daha evvel sunmadığınız yeni evraklarla birlikte itiraz dilekçesi verebilirsiniz

 • Almanya da üniversite okumak için vize başvurusu geldi. Tüm evraklarım eksiksizdi.Red cevabı geldi . İtiraz ettim itirazıma 9 sayfalık birdaha red geldi. Şaka gibi saçma şeyler yazmışlar . Almanyada abim var birde bana sponsor yani masraflarım filan ona ait ve geri dönceğim sebebleri de var onları da yazdım. Kısacası itirazıma red geldi. Mahkemeye vermeyi düşünüyorum verecem de . Fikir vere bilirmisiniz .

  • Almanya’da herhangi bir üniversiteye başvurup kabul evraklarınızı aldınız mı? Çünkü bu durumda uzun süreli öğrenci vizesi almanız kesin gibidir. Ancak ‘Almanya’da üniversite okuma’ şimdilik plandan ibaretse ikna olmamış olabilirler. Mahkemeleşmeden evvel okul kabulünüzü almanızı öneririm.

 • Tabikide aldım hiç eksik evrağım yokdu. Üniversitemizde okuya bilirsiniz die evrak göbderdirler. Dil öğrenme şartıya. Kendimi 2 tane dil kursuna yazdırdım almanyada birinci kurs üniversitenindi sınavla alıyodu sınavı kazanamazsam dedim diğer özel kursa gidecektim bunların evraklarınıda verdim. Yani kısacası hiç bir eksiğim yoktu hatta fazla fazla verdim 😀

 • merhaba ben devlet memuruyum vize işlemleri için tur şirketinin halletmesi için paket satın aldım.eksiksiz evrak gönderdigim halde çek konsoloslugu tarafından red cevabı ile sonuçlandı.ve tur tarihine sadece 5 gün kaldı bu konuda ne yapabilirim

  • Çok üzücü bir durum. Maalesef tur şirketleri vizenizin çıkacağını garantileyemiyor. Sizi yanlış yönlendirmiş veya eksik bilgilendirmiş değillerse bu işte firmanın bir kusuru yoktur. Yine de turunuzla konuşup ücretin bir miktarını iade etmesini taleb edebilirsiniz.

 • itiraz dilekçesinin yararı olmaz mı peki ya da fransa için vize alınsa çok kısa sürede sonuçlanır şeklinde öneriler aldım bu konuda ne yapabilirim

  • Elbette yararı olacaktır. Normal vize başvuruları çok kısa sürede yanıtlanıyor. İtiraz dilekçenizde seyahat tarihinizi ve durumun aciliyetini belirtirseniz yolculuk zamanına kadar yanıt verebilirler.

 • Merhaba
  Aile uyeleri ilticada iken vize basvurusu yaptim red aldim. Ama bu konudan bahsedilmemis. Seyahat amacini destekleyici evraklar yokmus ve geri donecegime inanmamis. Ailemi sistemde gormus olabilirler mi? Evrak guclendirip tekrar mi basvurayim ya da baska ulkeden mi basvurmaliyim? Tesekkurler.

  • Görmüş olabilirler. Bence bu durumda itiraz durumunuzu daha da zora düşürür. Belki bir süre sonra güçlendireceğiniz evraklarla tekrar başvuru daha faydalı olabilir.

 • Merhabalar fransa için vize basvurusunda bulundum.vizemden red cevabı aldım.ankarada vize işlemeleri için bir şirketle işlemlerimi tamamladım.ben şimdi itirazda bulunmak istiyorum.nasil bir yol izlemeliyim. Anlaştığım şirket bu konuda benimle bu konuda ilgilenmiyor malesef.

  • Aslında vize aracı şirketleri bu işi extra ücret alarak yapıyorlar. Ancak olumlu ya da olumsuz sonucu değiştirme şansları yok. O sebeple itiraz işlemini kendiniz yapın baece de. Nasıl konusuna gelince; Yukarıdaki yazıyı dikkatle okuyun. Red sebebinizi çürüten _daha önce sunmadığınız_yeni belgelerle birlikte dilekçenizi konsolosluğa verin. Tüm ayrıntıları yukarıdaki yazıda mevcut. Başarılar dilerim.

 • Merhaba ben 8 ci ayda italyadan 1 aylik bir multi vize aldim. Seyehati planladigimiz tarihte yakin bi akrabami kaybettim bundan dolayi seyehatimi iptal ettim. Gectigimiz hafta yilbasina dogru yeni bi seyehat plani hazirladim ve tekrardan italya ya basvurdum.. evraklarimin hepsini 2 ay onceki hazirladigim evraklarla ayni zaten guncel olarak banka ve nufustan alininan belgeleri yeniledim. Uzatmiyayim basvurumu tekrardan vfs global antalya ofis araciligla 1 hafta once yaptim. Ve bugun vfs global antalya ofisi beni bugun aradi pasaportu elcilik islemleri bitti pasaportunuzu gelin bizden teslim alin dediler. Bende kargo ucrerini verdim neden kargolamiyosunuz adresime dedim? Cevap ise burada imzalamaniz bi evrak var o yuzden pasaporru karkoluyamiyoruz diye cevap verdiler tabi red mi degilmi bilgisini vermediler. Zanlimca red diye dusunuyorum. Yani gerekcesi 2 ay once aldigim vize yi kullanmadigim icinmidir ? Dilekcede gidememin sebebini yazdim ve ek olarak uzun sure vize talep ettim acaba ondanmi bilmiyorum? Yada redmi olsugunuda tam bilmiylorum uyku tutmadi bu gece beni? Sizce neden vfs ofisi buraya gelip imza atmalisin dedi? Sebebi nedirki?

  • Merhaba , aslında ben sizin kadar olumsuz düşünmüyorum. Müracaatınız red olamamış olabilir. Çok geçerli bir sebepten seyahati gerçekleştirememişsiniz. Bunu yüz yüze konuşup teyid almak istemiş olabilirler. H

 • Merhaba avusturalya için eşim ve 2 çocuğuyla yapmış olduğum vize başvurum red edildi.ablamdan gelen davet mektubu bankada yüklüce bir para ve ev tapuları göstermeme ragmen yetersiz maddi imkan geri donmek icin yetersiz bag yazmis fakat gelen cvp da itiraz edilemez tekrar değerlendirilmez yazıyor itiraz etme şansım yokmu acaba

  • Merhaba , Avusturalya son dönemde maalesef çok sıkı bir göçmenlik politikası uyguluyor. Eskisi gibi göçmen kabul etmiyor. Size verilen yanıtta olduğu gibi vize müracaatınız red olduysa itiraz etme hakkınız yok, üzgünüm ki.

 • Eşime gelen cvp ta ise su şekild e bir açıklama var The decision can be reviewed.
  The Department cannot consider your visa application any further. However, if you have
  a parent, spouse or de facto partner, child, brother or sister who is an Australian citizen or
  Australian permanent resident, that person is entitled to apply for a merits review of this
  decision to the Administrative Appeals Tribunal (AAT). An application for merits review of this
  decision must be given to the AAT within 70 calendar days after the day on which you are
  taken to have received this letter) yerel mahkemeye gitme hakkınız vardır diye ama anlamadığım dört başvurudan sadece eşinin sonuç mailinde böyle bir açıklama var

  • Aile vizesine başvurduysanız yalnız eşinize açıklama yazmış olabilirler belki. Kardeşiniz oranın vatandaşı işe sanırım 70 gün içinde mahkemeye başvurup itiraz etme hakkınız var. Konu hakkında bir bilgili bir avukat ile görüşüp sonuca itiraz davası açabilirsiniz. Bence denemeye değer

 • MERHABALAR

  ALMANYA VİZE BAŞVURUMDA 3,8,9 MADDELERDEN RED YEDİM BUNLA İLGİLİ İZTİRAZ DİLEKCESİ YAZMAM MI MANTIKLI YOK SA BİR SÜRE BEKLEYİP YENİ BAŞVURU MU YAPMAM DOĞRU OLUR İTİRAZ YAPMAK İSTİYORUM ŞANSIMI DENEMEK İÇİN BU MADDELERE NASIL BİR İTİRAZ YAZMAMI UYGUN GÖRÜRSÜNÜZ

  • Merhaba, eğer red aldığınız maddeleri çütütecek , aksini kanıtlayacak çok ciddi belgeleriniz varsa red edebilirsiniz elbette. Ancak bunlar yoksa üzgünün ki ister şimdi ister sonra başvurun sonuç değişmeyecektir.

 • merhabalar Ben polonyaya schengen vizesi basvurusu yaptım ve sponsorum annem oldu herseyi hazırladım ancak 8.maddeden red verdiler . Yasım 29 issizim sadece kardesime manevi destek olmak icin gidecektim ! İtiraz ettim geri çağırdılar bende dilekçe dilekçe kardesimin vizesi ve orda okuduguna dair okuldan belgeleri alıp basvuruda bulunsam etkili olurmu?

  • Kardeşinizin vizesi ve okulu sizin için referans olmaz. Blogdaki ‘Vize reddi almamak için 10 uyarı’ yazısına göz atın derim. Annenizin çok yüklü miktarda malı, geliri , serveti yoksa işsiz veya okumuyorlen vize olmanız güçleşiyor maalesef.

 • Merhaba,
  İspanya vize basvuruma ret verdi. Açıklama olarak 8. maddeyi göstermişler. Uzakyol baş mühendisi olarak gemilerde çalışıyorum ve pasaportumda neredeyse vizeden sayfa kalmamasına rağmen ret yedim. Zaten sürekli Avrupa limanlarına giriş yapıyorum.Geçen sene yine turistik amaçlı olarak İspanyadan vize almıştım ve 3 ay vermişlerdi. Aynı evraklar yüklü miktarda banka hesabı vs herseyim tam ama buna rağmen bu defa vermediler. Çarşamba günü itiraz için randevu aldım umarım kabul olr itirazım. sormak istediğim bu itiraz dilekçesi ile birlikte liman cüzdanımın fotokopisi ile yabancı bayraklı (Malta) gemilerde çalışıyorum ve Maltanın bu gemilerde çalışabilmem için verdiği orjinal Endorsement belgemi ibraz etmeyi düşünüyorum. işe yarar mı? EU ülkerinden biri kendi bayraklı gemilerinde çalışabilmem için bana bir nevi çalışma belgesi vermiş ama başka bir EU ülkesi vize vermiyor 🙂 gercekten trajikomik. Bu hikayede ki tek handikap bundan 4 ay önce hollandadan gemiye katılmak için şirketim benim adıma vize basvurusu yapmış ve birlikte başvuru yaptığımız 5 kişiye Hollanda ret vermişti. Sanırım 6 ay gibi bir süre geçmesi iyi oluyor bu durumlarda. bunu nasıl uygun bir dille belirtmek gerekir. şimdiden teşekkr ederim

  • Sanırım sorunu doğru tespit etmişsiniz. Tıkpı arkadaşını doğru seçmek gibi birlikte vize başvurusunda bulunduğunuz kişileri doğru seçmek de çok önemli.
   Bahsettiğiniz evrakları mutlaka koyun. Eminim konsolosluk için çok etkili olacaktır. Yoğun dönemlerinde çok fazla incelemeden red verdikleri oluyor. Bahsettiğiniz kriterlerle kararı düzelteceklerinden eminim. Siz yeter ki kendinizi doğru anlatın.

 • Merhaba,
  Bu ay içinde ispanya’da konsoloslukta nikahımız var. Nişanlım ve ben yirmi gün önce vizemizi aldık. Abim babamı sponsor göstererek, tc madrid büyükelçiliğinin gönderdiği evlilik tarihi ve müracat kabulü belgemizi koyarak başvurdu. Dün red yedi, çarşambaya itiraz randevusu aldık. Cuma günü de uçağımız var. Otel, uçak hepsi satın alınarak başvurmuştu. Kendisi mühendis ama işsiz. Babam emekli doktor. Sponsorlu başvuru şartları usulünce yerine getirildi. Eksik, yanlış belge yok. Seyahat amacını kanıtlayan belge inandırıcı değilmiş sebep. Tc madrid büyükelçiliğinden ispanyolca dilekçe isteyip abimin bu nikaha nikah şahidi olarak katılacağını bildiren bir yazı isteyeceğim. Babamın 80 bin tllik hesabını yeterlidir diye koymuştuk. İki ev tapusu emeklilik döküm ve belgelerini koymuştuk. Ek olarak daha yüksek bir hesap dökümü, araba ruhsatı, madridteki otelden kişinin otelde o tarihler arasında kalacağını bildiren imzalı bir yazı. Yeterli olur mu? Ve asıl sorum itiraz edilen gün veya ertesi günü vize verme olasılıkları var mı? Çünkü çarşamba itiraz, cuma sabahı uçuş var. Bir de seyahat amacı bizim nikahımız olduğu için, nişanlım, ben, sponsoru olan babam, şahit ve sorumlu kişiler olarak abimle beraber içeri alınır mıyız? Bir çeşit mülakat şansımız olur mu? Ailemiz için çok büyük bir üzüntü ve yıkım kaynağı oldu bu olay. Bütün bunları anlatan, samimi, duygusal muhtaçlığımızı anlatan bir mektup işe yarar mı? Benim evlilik törenimde bulunmaktan gayrı bi niyet yokken bu bizi çok yaraladı. Teşekkürler.

  • Merhaba, öncelikle üzüntünüzü anlıyorum. En mutlu gününüzde yaşatılan bu kötü sürprizin aileniz için ilk son olmasını dilerim.Kısaca söylemek gerekirse abinizin red sonucunun klasik bir yanıt olduğunu (işsiz başvurular büyük çoğunlukla red olur) ve itirazınızın olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum. Konsolosluk görüşmesine sizi asla almazlar. Ancak abinizin ve sizin dilinizden olayın ayrıntılarının anlatıldığı ek niyet mektupları etkili olacaktır.(Tercihen İspanyolca) Babanızın sponsorluğu dışında abinizin Türkiye ile olan kopmaz bağlarını kanıtlayacak tüm ek bilgi ve belgeleri (Maddi manevi) ve günbegün seyahat programını ,otel ve uçak rezv. sunması, durumun aciliyetini bildirmesi de sonuca katkı sağlayacaktır. Şimdiden mutluluklar dilerim.

 • Merhabalar finladiya aile birlesimi vizesi icin 11 ay once muracat etdim ve ilk 9 ayda mulakata cagirdilar 2 saat kadar konusmamiz oldu daha sonra beklemem gerektigini soylediler ve 10 ay sonra esimle ilk tanisma tarihimiz yanlis soyledigimi sebebleriyle aciklamasi istediler bende dogrun soyledigimi muhtamelen tercume hatasi Ile yanlis anlasildigini soyleyerek tarihI yeniden soyledimy am a 11 ayin sonunda evliligimizin inan madiklarini bu sebeble geri donme intima limin olmadigi gibi sacma bir sebeble red verdiler zaten aile birlesimi icin basvurmusum esimle or arada neden geri donecekmisim anlayamadim esimle or ada avukatla gorustu ve itirazi etmek icing basvuruda bulundu am a avukat 9ila 12 ay mahkeme surebilir demis acaba avukat MI degistirelim yoksa turkiyeden itirazi edebilirmiyiz ve itiraz NE kadar bir surede sonuclanir Tam bir sacmalik resmi nikahimiz dugun fotogralarimiz turkiye ye her gelmesinde tatil yaptigimiz otellerin faturalar hersey verdik am a daha NE istiyorlar anlayamadim ve esim yabanci yani fin vatandasi bana bilgi verebilirseniz sevinirim

  • Merhaba, aslında çok haklısınız. Finlandiya yüksek yaşam standartlarıyla bir çok göçmenin hayalindeki ülke böyle olunca da mümkün olduğunca az göçmen almak için her zorluğa başvuruyorlar. fakat sizin durumunuzda bence orada bir avukatla yola devam etmek daha etkili olur. Belki süreci hızlandırmak için neler yapılabileceğini eşinizin tuttuğu avukatla sıkça görüşerek öğrenip durumu hızlandırabilirsiniz.

 • Merhaba, ben 17 yaşındayım. Üniversite sonucu burda Enerji Sistemleri Mühendisliğine yerleştim. Almanya’da dil eğitimi alıp orda okumak istedim. Akrabalarımız bana tüm harcamalarımın karşılanacağına dair davetiye yolladı. Almanya’dan gelen dil kursu kayıt belgem de dahil olmak üzere eksiksiz hatta fazla belge verdim. Ve red yedim. Herhangi bir maddeyi göstermemişler red verirken. Neden şu zamana kadar Almanca öğrenmediğimi merak etmişler:)) Görüşme esnasında hangi bölümleri düşünüp bu bölümü seçtiğimi sormuşlardı. Ben de Endüstri ve Genetik Mühendisliği düşündüğümü söyledim. Red kağıdında bundan bahsetmişler. Almancayı öğrenip öyle bir daha başvur yazmışlar resmen. Ve göçmenlik bürosunun sürece dahil edilmediğinden bahsetmişler, bu ne demek oluyor? İtiraz etmeyi düşünüyorum. Doğru bir karar mıdır sizin fikrinizi ve düşüncelerinizi de almak isterim.

  • Merhaba, öncelikle kazandığınız bölümden dolayı tebrik ederim. Hem burada hem Almanya ‘da gayet başarılı olacağınıza eminim. Geri dönmeyip göçmen olarak kalacağınız endişesiyle red vermişler anladığım kadarıyla. Orada akrabalarınız olması da bu fikri desteklemiş. Bence geri döneceğinize dair ek beilgi ve belgelerle itiraz etmeniz, göçmen değil öğrenci oarak gidip döneceğinize ikna edici bir dilekçe ile (Almanca) itiraz etmeniz yerinde olur. Sonucun değişeceğini umuyorum. Başarılar dilerim.

 • Merhaba. Master öğrencisi olarak Pragtan bir Üniversiteden kabul adım. Geçtiğimiz günlerde vizem reddedildi. Oturucağım yeri internetten ayarlamıştım. Ancak kontratı yapan adam benim gibi 26 kişiye daha, aynı ev için kontrat yapmış. Bu sebepten, kalıcağım yerin sabit olmadığına kanaat getirildiği için vizem reddeldi. Yeni bir belge olarak başka, güvenilir bir adres kalacağım yer olarak gösterebilir miyim? Bu şekilde itiraz etsem sonuç değişir mi?

  Çok teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba. Sonuç değişebilir, belki de bir dolandırıcılık vakasından kurtulmuş olmuşsunuz bu sebepten. Konaklama ve diğer bilgilerinizi sağlam kaynaklardan ayarlarsanız olumlu sonuç alabileceğinizi düşünüyorum

 • Merhabalar,

  İtalya’ya iş ile ilgili şirketin gönderdiği eğitime gidecektim , ilk başvuruda ret geldi sanırım zamandan dolayı oldu çok ilgilenmediğim için turizm şirketi ne diyorsa onu yaptım, kısa bi zaman sonra da hollandaya başvurduk ve ordan da ret geldi, bütün evrakları kendim hazırlayıp 3. kere italya dan tekrar başvurduk, her şey eksiksiz ve fazlası vardı, 3. defa reddedildi. Şuan itiraz dilekçesi yazmayı düşünüyorum, 8. ve 9. maddelerden ret geldi, nasıl bir yol izleyebilirim, sanırım iş dolayısıyla çok fazla reddediliyor, bidaha olumlu sonuç alma ihitmalimiz ne kadardır?

  • Merhaba , işe giriş tarihiniz 1 yıldan kısa süre ise red gelme olasılığı maalesef yüksek oluyor. Ama itiraz dilekçenizin işe yarayacağını düşünüyorum. Dilekçeye ek olarak seyahat programınızı gün gün ayrıntılı yazarsanız daha inandırıcı olabilir. Başvurduğunuz ülkeye geri dönüşünüze dair her türlü kanıtı da itiraz dilekçenize eklemenizi öneririm. İyi şanslar, sevgiler

 • Merhaba,
  Ben geçen sene Hollanda’dan 2 defa ret aldım ama onun öncesinde Hollanda vizem vardı zamanında ve sorunsuz döndüm. Bu sene tekrar başvurdum ve yine ret aldım. Aslında hata benim eksik evrak ve uçak hotel tarih aralığı farklıydı. Bende Yunanistana eksiksiz bir şekilde başvurdum ve ekstra bir dilekçe ekleyip önceki ret lerin neden olduğunu tahmini olarak belirttim. Fakat sanırım önceki ret lerden dolayı tekrar ret aldım. Neden olarak 8 numara amaç koşullarının gerekçelendirilmesi güvenilir değil. İtiraz etmeyi düşünüyorum. Sizce bi faydası olabilir mi yada ne yapmamı önerirsiniz?

  • Merhaba, keşke önceki red’ler yerine Yunanistan’a niçin gitmek ve neden geri dönmek zorunda olduğunuza dair kanıtlar sunsaydınız. Bence sizin başka bir Shengen ülkesine gitmek için başvurduğunuzu düşünmüşlerdir. İtiraz edebiliriniz ama bence gideceğiniz ülkeye yoğunlaşın. İyi şanslar dilerim.

 • Merhaba, 

  Ben geçen sene Hollanda’dan 2 defa ret yedim ama onun öncesinde Hollanda vizem vardı zamanında ve sorunsuz döndüm. Bu sene tekrar başvurdum ve yine ret aldım. Fakat pasaporta hiçbirşey işlenmemiş. Bende Yunanistana eksiksiz bir şekilde başvurdum ve ekstra bir dilekçe ile tahmini olarak neden ret aldığımı düşünüyorum tarzında bir dilekçe daha yazdım. Yine ret geldi ve bu sefer pasaporta işlenmiş. Neden olarak 8 numara amaç koşullarının gerekçelendirilmesi güvenilir değil.Benim uçak bileti rezervasyonum 3 gün içinde iptal olacaktı ve büyük ihtimalle konsolosluğa ulaştığında iptal olmuştu. Bu neden olabilir mi? Ayrıca ben 4 senedir aynı şirkette sezonluk olarak çalışıyorum bu bir sorun teşkil edermi. Itiraz etmeyi düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım. Ayrıca itiraz dilekçesini İzmir başkonsolosluğu Brüksel’e göndereceksiniz diyor. Bu doğru mu yoksa İzmir e versek kabul edilir mi? 

  • Aslında siz sorunu gayet güzel tespit etmişsiniz. . Uçak biletinin iptali ve süreki bir işte çalışmama kesinlikle red sebebi olmuş olabilir. Dilekçenizi nereye verirseniz verin mevcut durumunuz değişmedikçe farklı bir sonuç beklememenizi öneririm.

 • Merhaba;
  Erkek arkadaşım İngiltere’de yaşıyor. Chirstmas tatili için vize başvurusu yaptım. Ama reddedildi. Master öğrencisiyim ve işsizim. Ekonomik durumumu gerekçe görmüşler ama erkek arkadaşımı sponsor göstermiştim ve onun maddi durumu yeterli. itiraz etmem işe yarar mı, yardımcı olursanız çok sevinirim. Sevgiler…

  • Sigortalı kayıtlı bir işte çalışmıyor olmanız sanırım red almanızda en büyük sebep. Erkek arkadaşınızın sponsorluğu yerine kendi ailenizden 1. derece bir yakınızın sponsorluğu daha etkili olacaktır. Ancak yine de sizi buraya bağlayan iş, okul vb kopmaz bağlar isteyeceklerdir. Durumunuzda bir değişiklik olmadıkça itirazdan farklı bir sonuç beklemenizi pek önermem. İyi şanslar dilerim, sevgiler

 • Merhaba,
  Kanada’da da 6 aylık dil okuluna gitmeyi planlıyordum.Finansal durumumun ve varlıklarımın yeterli olmadığı sebebiyle ret yedim.Lakin dil okul ücreti, harçlığı, kalınacak aile yanı ve diğer bütün masraflar için yaklaşık 15.000 kanada doları gerekiyordu.Şirketin hesaplarında ve sponsorumun da hesaplarında da bunun bir hayli fazlasını gösterdik.Yani ne kadar varlığımız var ise kanada doları üzerinden de hesaplaması yapılıp öyle konsolosluğa verildi.Karşılamamasını düşünmek neredeyse imkansız.

  Şuan itiraz etmeyi düşünüyorum.Ama ne kadar faydası olur bilemiyorum.Teşekkürler.

  • Merhaba, söylediğiniz rakamlar eğer son 6 aydan beri sponsorunuzun yatırılmış ya da yavaş yavaş birikmiş ise sorun yok. Son anda göstermelik hesap hareketlerinden şüphelenirler genellikle. O yüzden sponsorunuzun finansal durumunda bu tür şüpheli yüklemeler yoksa itiraz etmenizi ve olumlu sonuç alacağınızı tahmin ediyorum.
   İyi günler, iyi yolculuklar dilerim

 • Merhabalar ,

  Estonya d tipi vizesi icin (1 yillik aile ziyareti vizesi) gecen ay basvurdum bu hafta itibari ile red cevabi aldim.Gerekce olarak ;

  1)Seyahat amacinin gerekcesi belirtilmemistir diyor ama belirtmistim.
  2)Tekrar ülke topraklatina dönmeme suphesi demisler ama amacim sadece esimle birlikte orada biraz zaman gecirmekti.

  Esim Estonya vatandasidir ve Estonya da yasamaktadir ama 3,5 yildir tanisiyoruz ve bu sene severek evlendik.Ben ise universite mezunuyum ve turizm de sezonluk calismaktayim.

  Evliligimiz sahte degildir kesinlikle avrupaya kacma amaci için yapilmamistir.Ama haksiz bir durumla karsi karsiyayim.itiraz etmem icin 30 gun surem var itiraz edip tekrar red yemekten cekiniyorum ve uzun sure tekrar basvuramamaktan cekiniyorum Sizce sunduklari gerekcelerin gercek olmadigini amacim sadece esimi gormek oldugunu nasil ispat edebilirim?Itiraz mi edeyim yoksa yeni bir basvuru mu yapayim?

  • Merhaba, öncelikle karşılaştığınız durumdan ötürü üzgünüm ama geri döneceğinizi o ülkeye kanıtlamak zorundasınız vize alabilmek için. Bu da ancak burada devam eden ve kopmaz bağlarınızı belgelemekle olacaktır. Bu tür belgeler; Burada en az 6 aydır sigortalı çalıştığınız bir iş, bir aile eş ve çocuklar, va ya adınıza kurulmuş yaklaşık 1 yıldır süregelen bir ticarethane şeklinde olur. Ya da buna benzer kopmaz bağlar. Yani kendinizi masanın karşı tarafına koyun. Bu kişi buradan nasıl ve neden mutlaka döner diye sorgulayın. Ona göre belge toplayın.
   İyi günler dilerim

 • merhabalar almanya dan vize başvurusunda bulundum 11. ayda 1 senelik vizem bitmişti fakat bu sefer başvuruda 8. madde den red yazısı geldi 8 aylık işsiz kaldığım bir dönem vardı ve yeni işe girişim yapıldı 1 aylık sigortam bulunmakta. acaba bunun bir sebebi varmıdır itiraz dilekçesinde ne yapmalıyım teşekkürler

  • Merhaba, henüz 1 aylık ile girişiniz olduğu için bu serede izin kullanmanız mümkün olmaz. Konsolosluk da böyle düşünmüş ve müracaatınızı red etmiştir muhtemelen. Daha uzun süre çalışıp izin hakkı elde ettiğinizde başvurmanızı tavsiye ederim.

   • Slm polonya ulasal d vizem 10 cu madeden red geldi.turkiyede calistigim is yerim asci deyikde moto kurye yazmis benim polonya basvurumda asci olarakti ustalik belgem kendime ait isyerim vardi 7 sene boyunca hepsini sundum basvuruda.itraz ettim ecenta araciligyla is resimlerimi felan koydum sonuc nasl olur acaba

 • merhaba biz fransa vizesine başvurduk 4 arkadaş. 4 ümüz de red yedik gezi amacımız inandırıcı bulunmamıs ama evraklarımız, uçak biletlerimiz her şeyimiz tamdı.sadece otel rezervasyonunu paristen değil orleanstan yaptık ve 2 gün de amsterdamda kalmak istedik. ordan da rezervasyon yaptık.amsterdamdaki 1 gece için orlenastaki rezervasyonu iptal etmemiştik. bunlara takıldılar heralde. pariste kalmak zorunda mıyız ki? tekrar basvurmak mı mantıklı yoksa itiraz hakkımızı mı kullanalım? gercekten itiaz dilekçelerini dikkate alıyorlar mı?

  • Merhaba, hangi ülkeye başvurduysanız o ülkede ikamet etmek zorundasınız. En azından öncelikle oraya giriş yapıp belli süre kalmalısınız. Bu durumda kendi kendinizi yalanlamışsınız. Bence itirazınız pek işe yaramaz. Karar sizin elbette

   • orleans parisin bitişiğinde bi şehir havaalnı yok mevburen pariste iniş yapıyoruz.amaterdamada fransada beş gün kaldıktan sonra bir geceliğin geçip geri dönecektik çünkü uçak biletlerimi hidiş dönüş paristen almıştık çoktan

 • Merhaba iyi günler ben 1 yıldan uzun süredir evliyim aile birleşimi ile Finlandiya’ya başvuru yaptım fakat eşime ait olan işyerinde vergi ile alakalı problemler çıktığından dolayı vergi dairesiyle mahkemelik oldu. Bu sebepten dolayı 9 ay beklediğim aile birleşimi vizesi red geldi mahkemeye itiraz kararında bulunduk fakat covid19 sebebiyle mahkemeler askıda. Daha eşimin mahkemesi sonuçlanmadan bana red gelmesi saçma değil mi ve itiraz mahkemeleri tahmini ne kadar sürüyor bilgisi olan varsa yazarsa çok sevinirim

 • Merhaba Schengen vize başvurum belgelerimin inandırıcı olmadıklarını ve orada iltica etmemden şüphe ettikleri için reddedildi.Öğrenciyim ve e devletten çıkarttığım ögrenci belgemi de belgelere eklemiştim,davetiye mektubuyla gidecektim.İtiraz etmek istiyorum sizce mantıklı mı?

  • Aynı şartlarınız devam ettiği sürece sonucunuz değişmeyecektir. Bu nedenle durumunuzu inandırıcı hale getirip tekrar başvurmanız daha mantıklı olacaktır

 • Merhaba, temmuz başında üniversite kabulü aldıktan sonra kabul belgesi ile vize başvurusu yaptım ancak red geldi. Redde itiraz ettim ve ikna edici belgeler ile dilekçemi gönderdim. Vize reddi itirazına cevap ne kadar zaman alır? Üniversite kaydını kaçırmak istemiyorum çok stresli bir süreç.

 • Oğluma vize basvurusunda bulundum.universite oyrencisi olmasina rağmen 13 . Madeden red yedi itiraz dilekçesi verirsem olumlu cevap alirmiyim

 • Merhaba iki hafta önce fransa için vize sonucum 10. Maddeden red yedim. Planlanan kalışın Amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı d3gildir. Bir hafta önce itiraz dilekçemi yolladim Şirketten Aldığım fransa konsolosluğuna hitaben yazılmış dilekçemize ekledim .. daha sonuç Alamadım Acaba şansım ne kadar ve ne zaman sonuçlanır

  • Şirketiniz size sponsorluk dilekçesi yazdıysa bu şansınızı oldukça yükseltecektir. Souç için en az 4-6 hafta beklemeniz gerekebilir.

 • Merhaba ben de Almanya vize başvurumda 13. maddeden ret yedim. Yani vize süresi dolunca ülkeden ayrılmam konusunda şüpheleri varmış. İtiraz dilekçesine ek olarak hangi belgeleri vermeliyim?

  • Merhaba, itiraz dilekçenizde dönüşünüze dair vize müracaatınızda vermediğiniz eksik belge varsa onları tamamlamanızı tavsiye ederim. Maddi gücünüzü kanıtlayan veya Türkiyeye dönüşünüzü kanıtlayacak, okul, iş, yakın akraba vb. belgelerinizi de ibraz edin.

 • Merhaba, ben İtalya da Erasmus stajı yapmak için, c tipi eğitim vizesine başvurdum fakat 10. maddeden red aldım, henüz itiraz etmedim ama ne yapacağımı bilmiyorum, seyahat günüm de 2 gün geçti ne yapabilirim.

  • Erasmus başlama süreniz varsa ve geri dönüşünüze dair sağlam kanıtlarınız mevcutsa mutlaka itiraz edin derim

 • Merhabalar, 18 Ağustos’ta Almanya vizesine başvurdum ve toplu bir şekilde hesabıma babam tarafından EFT yapıldığı için bu parayı yasal olarak kabul görmediklerini ve vizem bitince ülkeyi terk etmeyeceğime dair güven sorunu olduğundan dolayı red aldım. İtiraz dilekçemde ise masraflarımın tümünün babama ait olduğunu ve babamın banka hesap hareketlerinin olduğu aynı zamanda sağlık çalışanı olduğum için dönmemde mecburi olduğumu belirttim. Vizeme başvururken gerekli tüm evrakları eksiksiz ilettiğimi yineledim. Bu dilekçemin red gelme ihtimali var mıdır ?

  • Yakın zamanda yapılan havaleler dikkat çekiyor ve olumsuz sonuçlara sebep oluyor maalesef. Makul bir sebep açıklarsanız sonuç olumlu olacaktır.

 • Merhaba, vize itirazımız gideceğimiz tarihten çok sonra olumlu sonuçlandı diyelim. O zaman ilk başvuru yaptığımız tarihleri değiştirebilir miyiz? Teşekkürler..

  • önceki evrakları değiştiremezsiniz ancak yeni tarihli başvuru yapıp olumlu sonucu da eklerseniz yeni vize alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.