“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

65 Yaş Seyahat İzin Belgesi Nasıl Nereden Ne kadar Sürede Alınır? Hangi evraklar gerekli?

Koronavirüs tedbirleri içinde en önemlilerinden biri şehirlerarası seyahat yasağı. Peki gerçekten çok önemli bir mazeretiniz varsa seyahat izin belgesi nasıl alınır? Şehirlerarası yol izin belgesi nerden alınır?  Peki ya Seyahat izin belgesini almak ne kadar sürüyor? En çok merak edilen sorulardan biri seyahat izni nasıl alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl alınır?

Seyahat izin belgesi  nereden alınır?

Şehir dışına çıkma izni almak isteyenler  kaymakamlık, valilik ve emniyet müdürlüklerine müracaat edebilirler. Bunların haricinde valilikler tarafından oluşturulan Seyahat izin belgesi başvuru birimleri de var. Ancak bu birimlerde zaman zaman uzun kuyruklar oluşabiliyor.

Ayrıca koronavirüs tedbirleri sırasında  sosyal  evden çıkmadan seyahat belgesi nasıl alabilirim diye düşünenler ve yola çıkmak zorunda olanlar seyahat yol izni için alo 199  ve e-Devlet üzerinden seyahat izni başvurusu yapılabiliyor.

 5 adımda e-Devlet’ten seyahat izin belgesi başvurusu nasıl yapılır?

 1. Tc kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle www.turkiye.gov.tr adresine girin.
 2. Açılan ekranda ”İçişleri Bakanlığı- e-başvuru” sekmesini tıklayın.
 3. Sonraki sayfada üst sağ köşedeki ” Yeni Başvuru -> Başvuru Türü (Seyahat izin İşlemleri) -> Belge Türü segmesinden seyahat şeklinizi ‘Otobüs seyahat izni ‘ veya Özel araç seyahat izni ‘ şeklinde seçin.
 4. Çıkan yönergeler göre bilgileriniz doldurun. Standart başvuru metnine sizinle birlikte seyahat edecek kişilerin kimlik bilgilerini girin.
 5. Seyahat izin belgesi almak için gerekçelerinizi ve başvuru belgelerinizi yükledikten sonra ‘Başvur’ kısmına tıklayarak ‘ şehir dışına çıkma izni başvurunuzu tamamlayın.

[button content=”Seyahat belgesi e-devlet müracaatı için tıklayın!” color=”red” text=”white” url=”https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/” openin=”_blank”]

Koronavirüs döneminde kimler seyahat izin belgesi alabilir?

 1. Kendisi ya da eşinin birinci derece yakını vefat etmiş veya ağır hasta olan kişiler en fazla 4 kişi olmak üzere  yol izin belgesine başvurabilirler. Ancak ölüm nedeni Covid 19 olanlar bu kapsam dışında tutuluyor.
 2. Tedavi gördüğü hastaneden taburcu olmuş, doktor kontrolü olan yada sevk almış hastalar.
 3. Yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri öğrenci yurtlarından 14 günlük karantina süresi dolmuş kişiler.
 4. Ceza İnfaz kurumundan salıverilen ve ikametgahı başka şehirde olan kişiler
 5. Üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını bağlı bulunduğu meslek odalarından aldığı evrakla belgelendirebilen çalışanlar
 6. Üst düzey kamu çalışanları ve yöneticileri ilgili kurumlara başvurarak seyahat izni için belge alabilirler.

Seyahat izin belgesi almak için gerekli evraklar neler?

Acil durumlarda alınacak olan yol izin belgesi için istenen belgeler arasında müracaat sebebine göre ölüm belgesi,   veya e-devletten alınmış doktor randevusu çıktılarını ibraz etmeniz gerekli.

İş için seyahat edenler için meslek odalarından alınmış yetki belgeleri, görevlendirme formu, sigorta giriş bildirgesi, ürün taşıyanlar için sevk irsaliyesi  gibi seyahat amacını kanıtlayan belgeler gerekiyor.

İkametgah adresinizin gideceğiniz ilde olması ya da gideceğiniz şehirde sigortalı olduğunuz belirten e-devletten alınmış evraklar seyahat izin belgesi için gereken evraklar arasında.

Özel araç ile seyahat edecekseniz araç bilgilerinin  çıktıları gerekiyor. Ayrıca daha önce aldığınız izin belgesi veya süresi biten yol izni belgenizi de eklemelisiniz.

Risk gurubu olmaları sebebiyle sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişiler de bu evraklarla şehirler arası yolculuk yapabilir.

Seyahat  belgesi ne kadar sürede çıkıyor?

Şehirlerarası seyahat için izin belgesi müracaat ettiğiniz şehrin kaymakamlık  ve valilik kurullarında oluşan yoğunluğa göre 1- 3 günde arasında veriliyor. Ancak acil durumlarda bu süre daha da kısa olabiliyor.

Seyahat Yasağı ne zaman kalkacak?

Hayatımız ne zaman normale dönecek? Bayramda seyahat yasağı kalkıyor mu? Şehirlerarası seyahat yasağı daha ne kadar sürecek?  Yetkililer hepimizin merakla beklediği bu sorulara henüz kesin tarih vermiyor. Ancak koronavirüs salgını kayıpları azalmaya devam eder ve normalleşme sürecine girilirse bayramdan sonra seyahat  yasağının rahatlatılabileceği öngörülüyor.

Koronavirüs salgını döneminde yiyecek alışverişi ve saklama ipuçalarını öğrenmek isterseniz  hemen BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.