“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
cin-nasil-gidilir-vize

Şangay’a Yolculuk -1

Neye niyet, neye kısmet. İstanbul’dan Urumçi Aktarmalı Şangay’a Yolculuk için çıkmıştık yola. Neredeyse 10 seferdir tur atıyoruz Urumçi üstünde.

cin,shanghai, havayollari, china

 

Auto Mechanicha Fuarı için gidiyoruz Şangay’a. Daha doğrusu beyler fuara, hanımlar Şangay gezmeye. (Evet hayat bize güzel biliyorum:) Ama dedik ki THY ile direkt uçuş 3000 tl , China Southern ile 1500tl. Ne gerek var o kadar masrafa? Alt tarafı Urumçi’de 2 saatlik bir aktarma. 6 Saat Urumçi, 4 saat te Şangay 2 saat bekleme toplam 12 saatte orda oluruz. Zaten direk uçsan da 10 saat. Tabi ki China tercih edilir.

 

lagguage, ataturk hava limani

Şangay’a Yolculuk

Uçağımız gece 1.30’da kalktı. Şu an saat sabah 10 oldu Türkiye’de. Tek ayak üstünde dönen balerin gibi yanında oturduğum kanadın orijininde dönüyoruz sürekli. Urumçi’de sis varmış. İniş koşulları elverişli değilmiş. İyi de ne kadar yedek yakıtı var bu zavallı uçağın? İki saat önce inmeliydik. Su yakmıyor bu uçak kardeşim!

uçak hostesler, aktarma

Bu arada iyi haber! Sanırım Şangay aktarmasını kaçıracağız. Hesaplarıma göre eğer Urumçi’den bir uçak varsa Şangay’a o da ertesi güne kaldı demektir. Yani bu gece Urumçi’de kalabiliriz. Neye niyet neye kısmet.

Çin vizesi bu şehirde de geçerlidir herhalde. Otelden çıkarız Urumçi gecelerine akarız diyeceğim ama aşağısı komple çöl. Her yanı karla kaplı uçsuz bucaksız çöllerden geçiyoruz. Sanırım saatlerdir tek bir ağacın üstünden uçmadık. Artık Urumçi çöllerinde aman sabahlar olmasın!

uçak yemeği

Sayın China Southern Havayolları, bir türlü şu şehre inemedin yahu! Dön dön nereye kadar?

Uçakta telefon açmak ta yasak. Uçak modunda bile açtırmıyor bu hepsi 19 yaşında gibi gözüken güzel Çinli hostesler. Sekiz buçuk saattir telefon ekranına bakamamak nasıl bir duygudur bilir misiniz siz? Anlayamazsınız:(

çin,şangay

Çok İlginç çöl manzaraları var aşağıda . Demin açtım kapattırdılar telefonu. Çaktırmadan yine açsam mı? Enfes fotolar kaçıyor aşağıdan ne yasağı bu yahu?

Biz memlekette uçuş moduna bile almadan uçuyoruz abla desem. Uçar bu , bişeycik olmaz korkma falan desem?

China southern airlines

Allahtan Çin Cep Rehberi kitabımı getirmişim yanımda. Bakalım ne diyor Urumçi hakkında. Düşerek yada yumuşak inişle inecek bu uçak buraya eninde sonunda.

Efendim bu Urumçi Moğolca güzel bozkır demekmiş. (Bozkır olduğu yukarıdan da belli zaten) Yeryüzünde okyanuslara ve denizle en uzak şehirmiş burası. Sincan Uygur Özerk bölgesinin başkenti imiş. Hani hatırlarsınız geçenlerde bizimkiler işkence gören Sincan Türklerini kurtarmak için konsolosluk basmaya kalkmıştı İstanbul’da . 3 Yanlış konsolosluk bastıktan sonra tutturabilmişti Çin konsolosluğunu. Tam o sırada haber gelmişti Urumçi’den sakin olun hacılar, yok öyle bir şey rahatız biz diye) Nufusun yarıdan fazlası Türk yani aşağıda.

dünya saatleri

İpek yolu üstündeki bu kadim şehrin pazarlarında ayakkabıdan, halıya, biblodan deriye pek çok el yapımı kıymetli ürünler satılırmış halen daha. Zamanında ne Cengiz Hanlar, ne Kubilay Han’lar arşınlamış bu çölleri Kazak’larla birlikte. Hala hiç bozulmamış geleneksel Kazak göçebe köyleri varmış mesela bu şehre yakın.

çin, şangay

–Ladies , centelmen! Kaptanınız konuşuyor! Biz bu Urumçi’ye inemiyoruz arkadaşlar. O Yüzden ‘Kaşa’ ya acil iniş yapacağız!

Nasıl ya? Kaşa ne? Orası neresi? Bir adet aktarma vardı bizim? E no’olacak şimdi???

Devamı Şangay’a Yolculuk -2’de

Çin Seyahati

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.