“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Yeraltında Yirmi Bin Fersah: Wieliczka Tuz Madenleri

IMG_6389

Hani bilir misin bir masal vardır? Kral baba 3 kızını sınamak için sorar beni ne kadar seviyorsunuz diye. İçlerinden en küçüğü TUZ kadar der ve hayal kırıklığına uğratır onu. Oysa ki yaşlılığında riyakar diğer kızların elinde perişan olan kral uzak köşelerin birine sürdüğü küçük kızının kapısına gelir bir gün karnını doyurmaya. Kız alır ağırlar yemek çıkarır önüne . Görüntüsü enfes yemeklerin içinde bir gram tuz yoktur oysa ki. Kral o gün anlar işte ‘tuz’un önemini. Ve anlar ki aslında gerçek sevgi süslü yalan sözlerde değil, yokluğunda hayatımızın tatsız tuzsuz olacağı ufacık ayrıntılarda gizlidir.

IMG_6347

Polonya Krakow yakınlarında bir tuz madeni var.Polonya Wieliczka Tuz Madenleri  . Ben de kızımın okul gezisiyle gitmiştim bir kaç yıl önce. Muhteşem insanı hayrete düşüren, ürküten devasa bir maden.

IMG_6458

IMG_6352 İçeriye tahta merdivenlerle iniyorsunuz. 378 basamak. Yerin 64 mt altına inerken arada dinlenmeyi ihmal etmeyin , korkunç baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Burası madenin dibi sanmayın ama. Aslında tamamı 330 mt derinlikte.

IMG_6310

IMG_6365

Tarih öncesi çağlardan beri tuz elde edilen bu maden şimdilerde artık müze. Ama ne müze. Muazzam galerileri, tuzdan yapılmış heykelleri, kabartmaları ve 101. metredeki halen düğün törenlerinin yapıldığı ihtişamlı katedrali insanın aklını alıyor. Dünyanın en derin noktasındaki kilisede Polonya Wieliczka Tuz Madenleri‘nde  evlenmiş olmak nasıl olurdu acaba?

IMG_6433

IMG_6395

Madende sanal tur yapmak, harika foto galerilerde dolaşmak isterseniz burayı tıklayabilsiniz.

IMG_6348

IMG_6412

İçeride irili ufaklı bir çok şapel de ve kilise de var. Yüzyıllarca ağır şartlar altında gün ışığı görmeden çalışıp burada ölen onca işçiyi düşünüyor insan. Ve her şapelin önünden geçerken kendi inancında dua etmek geliyor ruhlarına içinden.

IMG_6407

IMG_6377

Madende yalnız 3.5 km’lık bir kısım gezilebiliyor ki bu aslında bu madenin %1 i bile değil. Yer altında 3.5 km gezmek bile her baba yiğidin de harcı değil tabi. Astım, kalp ve panik atak hastaları için tehlikeli sayılıyor.

IMG_6355

IMG_6423

İçeride koca bir tuz gölü, tuzdan sarkıt ve dikitler bile var. Bu göle ölüm gölü de diyorlar. Yanlışlıkla düşer veya içersen tuz yoğunluğundan dolayı ölürmüşsün çünkü. Doğruluğunu denemeye niyet bile etmedim tabi ki bu iddanın. Ben inandım, sen de inan.

IMG_6332

IMG_6340

Alt tarafı tuz dersin di mi? Uğruna neden savaşlar yapılsın, neden insanlar ölsün? Öyle değil ama. Eski devirde tuz hayati önem taşıyor. Yiyecek saklamanın tek ve biricik yolu çünkü. Eti balığı hep tuzlayarak saklıyorlarmış. Yemek varsa hayat da var. Tuz borsaları falan  varmış yani. O yüzden tuzu olan ülke petrol zengini gibi o devirde.

IMG_6349

Koridorlar oldukça sağlamdır elbette ama kalın ahşap kütüklerle bir gram metal kullanılmadan destekler yapılmış bir çok yere . Metal kesinlikle yok. Paslanır çürüyüverir mazallah! İçeride her türlü ateş yakmak, sigara içmek kesinlikle yasak elbette. Tuz cinleri var çünkü sigara içenleri kapıp kaçırmak için. Bak bir kaçını yakaladım, kanıtlarım var.

IMG_6382

IMG_6345

IMG_6419

Yerler, duvarlar, tavanlar, kabartmalar, hatta muhteşem kristal avize bile tuzdan. Nemsiz ve ionize bir hava varmış içeride. (Ne demekse?) Bu iyi bişey sanırım çünkü mağaranın bir kısmında  bronşit olan çocukları tedavi eden bir merkez de bulunuyormuş. Ve burada eğitim yapıp hem eğlenip hem öğrenen öğrenci gurupları geliyor sık sık.

IMG_6465

IMG_6426

Bunca Mistik şeyden sonra süper hızlı asansörlerle yeryüzüne çıkıvermek bile başlı başına eğlence aslında.

IMG_6461

Ya işte böyle. Dünyanın en ilginç yerlerinden biri Wieliczka Tuz Madenleri.

 IMG_6301

Büyüleniyor hayran oluyor insan tuzun muhteşemliğine. Ve adı bile minnacık olan bu değerli madenin kıymetine. Siz siz olun , tadıyla tuzuyla doya doya yaşayın hayatı. Bu arada Kutubalığınızı’da Tuz kadar sevin olur mu?

IMG_6476

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.