“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
güncel pasaport çıkartmak 2019

Pasaport Nasıl Çıkartılır? 2022 Pasaport Ücretleri ve İpuçları

Yurt dışında gitmek, dünyayı keşfetmek hepimizin tutkusu. Bunun ilk adımı da önce yeni pasaport almak elbette. Peki en güncel bilgilerle pasaport nasıl çıkartılır?  Yeni pasaport için hangi belgeler gerekir, 2022 yılı pasaport harçları, masrafları nedir biliyor musunuz?

 Pasaport Nasıl Yenilenir? – Yeni Pasaport Almak

Ülkemizde 3 değişik çeşit pasaport var. Bunlar;

Yalnız resmi devlet görevleri sırasında kullanılan Gri Pasaport,

İşadamları ve belli bir kademeye yükselen devlet memurları ve yakınlarına verilen Yeşil Pasaport ve

Her Türk vatandaşının  hakkı bulunan Bordo Pasaport.

Peki öncelikle Bordo pasaport nasıl çıkartılır? İşe önce yeni pasaport almak için randevu ile başlayalım:

pasaport çıkarmak
Yeni Pasaport almak için randevu ekranı

Pasaport Süresi Nasıl Uzatılır?

Ülkemizde süresi dolan pasaportların uzatılması mümkün değildir. Pasportunuz hiç kullanılmamış dahi olsa süresi geçmiş pasaportları yenisiyle değiştirmek ve yeni defter ve harç bedeli ödemek zorunlur

 Pasaport Randevusu Nasıl Alınır

2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaportlar Nüfus Müdürlükleri tarafından veriliyor. Yeni pasaport almak veya süresi dolan pasaportların yenileme işlemi için önce TC İçişleri Bakanlığının internet sitesinden  sitesinden alacağınız pasaporta göre bir  randevu almanız gerekiyor. (Aşağıdaki mavi butonu tıklayarak siteye hemen ulaşabilirsiniz) ‘Umuma Mahsus Pasaport‘ kısmını seçtikten sonra kişisel bilgilerinizi girin ve pasaportunuzu almak istediğiniz yeri seçin. Gerekli bilgileri doldurup randevunuzu oluşturun.

Pasaport Randevusu Nereden Alınır?

Pasaport almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr internet adresine başvurabilirsiniz. Çağrı Merkezinden (Alo 199) randevu alınarak veya randevusuz olarak yurt içinde, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine, umuma mahsus pasaportlar için ise İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılabilir.

Yeni pasaport  İpuçları:

#  Pasaport müracaatınız için mutlaka yaşadığınız şehri seçmek zorunda değilsiniz. Eğer bölgenizde yoğunluk varsa tercih ettiğiniz başka bir yerden de müracat edebilirsiniz.

Bu platform üzerinden yalnız kendinize değil eş ve çocuklarınıza da randevu alabilirsiniz. (18 yaş üstü olsalar bile)

Yurtdışında bulunanlar, kayıp çalıntı pasaport veya süresi dolan kişiler yeni pasaport almak için pasaport için en yakın T.C konsolosluklarına  başvurabilirler.  

# Halen geçerli bir pasaportunuz olsa dahi 2. pasaport almanız mümkün. Nasıl alacağınıza dair tüm bilgileri ÇİFTE PASAPORT NASIL ALINIR yazıma tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Yeni pasaport almak için gerekli tüm bilgiler

Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar

1) Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı

2)  Pasaport harç ve cüzdan bedeli makbuzu

3) 2 Adet biyometrik fotoğraf

4) Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)

5) 18 Yaş altı kişiler  için muvafakat belgesi

6) Varsa eski pasaport

1) Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı

Yeni pasaport almak için çipli nüfus kartları olmasa bile eski ‘pembe-mavi’ nüfus cüzdanları geçerli. Ancak nüfus cüzdanınızda mutlaka TC kimlik numaranız bulunmalı.

 2) Pasaport harç ve cüzdan bedeli makbuzu

Hem harç bedeli hem cüzdan bedeli için bankadan alacağınız dekontun orjinal, ıslak imzalı olması ve müracatı yapan kişi adına düzenlenmiş olası şart. Bankaların online şubesinden yapılan ödemeler için eğer banka hemen vergi dairesine ücreti aktardıysa nüfus dairesi ekranlarında gözüküyor. Ancak aktarmada yaşanacak gecikmeye sorun olabilir. Bu durumda sizin bastırdığınız e-dekont geçerli sayılmaz.

3) 2 Adet biyometrik fotoğraf

Yeni pasaport almak için  istenen fotoğrafların biyometrik ölçüde ve en geç 3 ay öncesine ait olması şart. Kıyafet şartı yok. Ancak alnı, yüzü ve kulakları tam net alması ve iki fotoğrafın da birbirinin aynı olması gerekli.

4) Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)

İster anaokulunda isterseniz üniversitede olun eğer ‘Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı’ bir kurumda okuyorsanız 25 yaşını doldurana kadar harç bedeli ödemeden yeni pasaport alabilirsiniz. Ancak mutlaka müracaat sırasında  kurumuzdan öğrenci belgesi getirmeniz gerekli. Özel anaokulu, Kuran kursu veya Milli Eğitime bağlı olmayan meslek kurslarında öğrenci olanlar  harçsız pasaport alamazlar. 25 Yaşın üstünde  ancak yurtdışında üniversite okuduğunuzu kanıtlamanız halinde harçsız pasaport alabilirsiniz.

5) Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi

18 Yaşından küçükler yeni pasaport almak ve yurtdışına seyahat edebilmek için  ‘muaffakat belgesi ‘ taşımak zorunda. Muvafakatname; anne ve baba, anne baba tarafından vekil tayin edilen kişi ya da mahkemeler tarafından vasi olarak atanan kişilerce, reşit olmayanların ve kısıtlıların pasaport başvurusunda bulunmalarını sağlamak üzere düzenlenen belgedir.

 • Ebeveynlerin, ebeveynler tarafından vekil tayin edilenlerin ya da vasinin başvuru esnasında hazır bulunarak başvuru memuru nezaretinde,
 •  Noter huzurunda,
 •  Yurtdışındaki ebeveynlerce konsolosluklarda düzenlenebilir.

6) Varsa eski pasaport

Süresi dolmuş veya dolmasa bile damga vize basacak sayfası kalmamış pasaportlar için yeni pasaport almak  gerekiyor.

Pasaport Nasıl Yenilenir?

Eskiden ‘pasaport süresi uzatma‘ işlemi yapılıyordu artık maalesef yok.  Müracaatınız sırasında eski pasaportunuzu yanınızda getirmelisiniz. Görevli memur eski pasaportunuzu delerek geçersiz hale getirecektir.

Aman Dikkat;

Peki ya içinde halen geçerli vizeleriniz varsa?

Pasaportunuzda halen geçerli bir vizeniz varsa görevli memuru uyararak bu sayfaların delinmemesini sağlayın.  Tüm vizeleriniz süresi bitene kadar geçerlidir. Tek yapmanız gereken seyahatiniz sırasında her iki pasaportunuzu da yanınızda bulundurmak olacaktır.

Pasaport harçları, cüzdan defter) bedeli

 2022  Pasaport Ücretleri

Pasaport fiyatı 2022 yılı ile birlikte arttı. Buna göre yeni pasaport fiyatları ve cüzdan bedeli;

Pasaport Süresi        

Pasaport Harç         

Cüzdan Bedeli         

Toplam                

1 Yıl
452,30 TL
225,00 TL 677,30 TL.
2 Yıl 738,40 TL 225,00 TL
963,40 TL.
3 Yıl
1049,00 TL 
225,00 TL
1274,00 TL.
4+ Yıl
1478,30TL
225,00TL
1.703.30TL

Yeni pasaport ipuçları:

Öğrenci pasaportları, yeşil ve gri pasaportlar harç bedelinden muaftır.

18 Yaş altı kişilere en uzun 5 yıl süreli pasaport verilir.

# 6 Aydan az süreli pasaport almanızı kesinlikle önermem. Çünkü zaten vize müracaatlarında en 6 aylık süre zorunluluğu vardır. Vize veren ülkeler vize süresini pasaportunuzun süresine göre doğru orantılı verirler. Bu nedenle yeni pasaport almak için müracaat ettiğinizde en iyisi 10 yıllık pasaport taleb etmektir.(3 yıllık ücretle aynı)

#Yeni gelecek pasaportunuzun pasaport numarası farklı olacaktır. Vize müracaatınız sırasında buna dikkat etmenizi önemli.

# Eğer pasaportunuzun süresi var ama sayfaları bitmişse yeni pasaport almak zorundasınız. Ancak yeni pasaport alırken harç bedeli değil yalnız cüzdan bedeli ödeyeceksiniz. Yeni pasaportunuz eskisinin süresi boyunca geçerli olacaktır.

  Yeni Pasaport ücretleri ve defter bedeli nereye ödenir?

Pasaport  ücretleri Maliye Bakanlığının veznesi veya anlaşmalı bankalara yatırılabilir.  Pasaportunuz için harç ve defter bedeli ödeyebileceğiniz bankaları pasaport harçları yatırılan bankalar linkini tıklayarak hemen öğrenebilirsiniz.

Pasaport harcı online ödeme:

Yeni pasaportunuzun hem harç bedelini hem de cüzdan bedelini  bankaya gitmeden online olarak da ödeyebilirsiniz. Bunun için Gelir idaresi daire başkanlığı interaktif vergi dairesi sitesine girmeniz yeterli. Ana sayfadan ‘harç ve değerli kağıt bedeli ödeme’ seçeneğinden online pasaport harcı ödeyebilirsiniz. Bu sayfada seçeceğiniz vergi dairesi adresi iptal ve iade işlemlerinde gideceğiniz yer olacak. Buna göre size en yakın vergi daire adresini seçmeniz önemli.

Hızlı işlem için hemen bu linki tıklayabilirsiniz:  Online pasaport harcı yatırma 

pasaport çıkartmak, kargollamak
yeni pasaportunuz PTT kargoyla adresinize gelir.

 Pasaportum ne zaman ve nasıl elime ulaşır?

Pasaport almak için  başvuru sırasında belirttiğiniz adrese 15 iş günü içinde PTT kargo ile ulaşacaktır. Sizin o sırada adreste bulunmamanız halinde başvuru sırasında kimlik numarası ile belirttiğiniz başka bir kişiye teslim edilebilir. Adreste kimse yoksa pasaportunuz 7 gün PTT kargo şubesinde kalır. Kimlik belgenizle gidip almamanız durumunda başvurduğunuz nüfus dairesi müdürlüğüne geri götürülür.

Eğer çok acil pasaporta ihtiyacınız varsa başvuru sırasında bunu belirterek pasaportunuzu 3 gün içinde Ankara Gölbaşı Pasaport Tanzim Merkezi binasından alabilirsiniz. pasaportunuzun hangi gün basılacağının müracatınız sırasında öğrenebilirsiniz.

Bu yazının altına pasaport almakla ilgili tüm tecrübe , soru ve yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Yorumlar (4)

 • My brother recommended I may like this web site. He used
  to be entirely right. This post actually made my day.
  You can not imagine simply how so much time I had spent for this information!
  Thanks!

 • Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me know
  if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.