“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Otobüsle Balkan Turu – Selanik Üsküp Belgrad

Otobüsle Balkan Turu yapan bir yolcunun  hikayesidir bu. Yorucu, ama git gide tadına doyulmaz anılar bırakır bünyede. ‘Nasıl güzel, nasıl bakir ve nasıl masum hala bu topraklar’ cümlesiyle bitecek bir yolculuğun ilk sabahındayız. 7Gün  7Ülke . Kolay olmayacak tabi. Zaten kimse bize bir gül bahçesi vaad etmemişti.

Akşam 9 gibi Kadıköy’den kalkan Otobüsle Balkan Turu seyahatimiz  Selanik’ten başlıyor sabah 10 civarı:

Shengen Bölgesine Giriş İpsala'dan. Eğer kendi aracınızla giriyorsanız trafik sigortası ve Avrupa Birliği Ehliyeti Şart
Shengen Bölgesine Giriş İpsala’dan. Eğer kendi aracınızla giriyorsanız trafik sigortası ve Uluslarası Ehliyet Şart.

 

SELANİK (Yunanistan)

Yunanistan Sınırından geçiş biraz sıkıntılı.Otobüsle Balkan Turu  yapıyorsanız sınır çıkışında gece yarısı otobüsten inip gişede sıra olun, parmak izi alacağız diyor gümrük görevlileri. Malum Shengen bölgesi.

Bu tur için  bordo pasaport için ÇOK GİRİŞLİ SHENGEN vizesi almanız şart. Eğer yeşil pasaportlu şanslı azınlık iseniz sorun yok. Yeşil Pasaportlular VİZESİZ SEYAHAT edebiliyor çünkü bu turda.

 

Sia bakmayın Google amcanı 6 saat demesine, gümrüğüydü, trafiği, molasıydı, en az 10 saat sürüyor bu yol
Siz bakmayın Google amcanı 6 saat demesine, gümrüğüydü, trafiği, molasıydı, en az 10 saat sürüyor bu yol

İlk durak. Bütün gece yol girmişseniz sabahın patlamamış afyonuyla pek güzel gözükmeyebilir göze. Mahalle arasında kaybolmuş tarihi camiler surlar biraz hayal kırıklığıdır. Yıllardır merakla beklediğiniz Atatürk’ün doğduğu ev bile yeterince bakımlı ve ihtişamlı olmayabilir. 2016 Türkiye’sinde çok daha iyi müzecilik örnekleri var aslında. Bir kaç balmumu heykel ve bir kaç duvar resminden fazlası yapılabilirdi belki de.

Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evdeyiz.
Selanik’te Atatürk’ün doğduğu evdeyiz.
Mustafa Kemal Atatürk henüz 7 yaşındayken taşınıyor bu evden dayısının yanına. Sebep babası vefat etmiştir ve annesi kirayı ödeyememekte :(
Mustafa Kemal Atatürk henüz 7 yaşındayken taşınıyor bu evden dayısının yanına. Sebep babası vefat etmiştir ve annesi kirayı ödeyememekte 🙁

 

Neyse ben tersten kalktım herhalde. (Belki de hiç yatmadım;) Mis gibi Ege kokusu iyi gelir neyse ki. Beyaz Kule’nin acıklı hikayesini görmezden gelip yüzünüzü denize dönün. İskender’in kordondaki heykeline kadar yürüyüverin sahilde. (Beyaz Kule Yunanlı’lara göre Kanuni döneminde zindan olduğu için duvarlarında sızan kanları örtmek için beyaza boyanıyor. Türk’lere göre ise içinde katledilen Osmanlı askerlerini unutturmak için vaftiz edilip boyatılmış) Rivayet muhtelif. Yalan söyleyen tarih utansın. Sahilde yürürken henüz gelmiş simitçiye mutlaka uğrayın. Tadı damağınızda kalacak bu Selanik simidinin.

selanik-beyaz_kale-simit-yunan_simidi

Burası Avrupa birliği toprakları. Gülümseyin, çekiyorum
Burası Avrupa Birliği toprakları. Gülümseyin, çekiyorum

 

ÜSKÜP (Makedonya)

Makedonya girişinde yine bir sınır geçişi yapacaksınız. Ama bu sefer  pasaportları rehberin toplayıp göstermesi yeterli. Makedonya VİZESİZ GİDİLEBİLEN ÜLKELER listesinde. Şükür ki henüz icat etmemişler.

2 saat de mola ve gümrük geçme vb. eklemeyi unutmayalım
2 saat de mola ve gümrük geçme vb. eklemeyi unutmayalım

Önce tarihi camileri ve eski Bursa sokaklarını andıran arnavut kaldırımlı çarşılarda dolaşıyoruz. Enfes köfte kokularına dayanamıyoruz tabi. Burada mangalda pişen iki tür köfte var. Biri bizim İnegöl köfte gibi diğeri kocaman leziz içinde kaşar şelaleleri barındıran lezzet patlaması. Balkanlar deyince ‘aman cevapcici yemeden dönmeyin’ tembihlerini yerine getiriyoruz hemen. Sakın Üsküp’ü bu mahsun ve hüzünlü ve güzeller güzeli dar sokaklardan ibaret sanmayın ama.

Cevapcici yani ızgara köfte. Boşnak köftesi. Tadı damak çatlatıyor. Yemeden dönmeyin
Cevapcici yani ızgara köfte. Boşnak köftesi. Tadı damak çatlatıyor. Yemeden dönmeyin

Biraz yürüyüp Makedonya meydanına vardığınızda onlarca birbirinden muhteşem heykel karşılayacak sizi. Pek çoğu henüz inşa halindeki bu şahane  heykeller ve meydanlar Üsküp’ün üstüne giymeye çalıştığı yeni bir elbise sanki. Nehrin iki yakasında Müslüman ve Hıristiyanların savaşlarından çok yara almış bu başkent şimdilerde UNESCO ‘dan ve Avrupa Birliği’nden aldığı fonlarla yeni bir kimlik yaratıyor gibi.

Ufak bir hatırlatma: Yunanistan'dan Üsküp'e geçerken olurda Yunan polisi sorarsa nereye diye. Yalnızca Üsküp deyin. 'Makedonya' kelimesini kullanmayın. Zıplatmayın adamın sinirlerini
Ufak bir hatırlatma: Yunanistan’dan Üsküp’e geçerken olurda Yunan polisi sorarsa nereye diye. Yalnızca Üsküp deyin. ‘Makedonya’ kelimesini kullanmayın. Zıplatmayın adamın sinirlerini

Vardar’ın bir yakasından diğerini selamlayan devasa Büyük  İskender heykeli, havuzlar ve müzeler köprüler  gece ışıklandırmalarıyla muhteşem görünüyor. Bütün bu olup bitene kıyıdan diş gıcırdatıp ‘En bi hakiki Makedon biziz, İskender de bizim, baklava da’ diyen Yunanistan’a bir gülesim geliyor. Avrupa’nın şımarık çocuğuna kardeş gelmiş, siesta uykularının tadı kaçmış sanırım. canımlar ya!

Buraya kadar gitmişken ömrünü insanlığa yardım için vakfetmiş ve bir zamanlar burada yaşamış Rahibe Teresa’nın evine, şehri tepeden seyredebileceğiniz Üsküp Kalesine , Mustafa Paşa Camisine de uğrayabilirsiniz. Yahya Kemal Beyatlı’nın da doğum yeri olan Üsküp (Skopje) bu haliyle bile çok güzel.

dünyayı sadece sevgi kurtarır. Sevgi için çalışalım demiş Rahibe Teressa. İşte bu evde doğdu ve büyüdü
Dünyayı sadece sevgi kurtarır. Sevgi için çalışalım demiş Rahibe Teressa. İşte bu evde doğmuş ve büyümüş

Bir kaç yıl sonra inşaatlar bittiğinde eminim muhteşem bir Avrupa başkenti olacaktır. Hazır Thy ve Pegasus’un oldukça ucuz seferleri varken vizesiz Makedonya’nın başkenti Üsküp’ü doya doya gezmenin tam sırası.

Bu gece 48 saat yatak görmemiş sırtlarımız için dünyanın en rahat uykusunu uyuyabiliriz sanırım Üsküp’te. Sabah 6’da sevgili rehberimiz kalk talimatı verdi. Üsküp -Belgrad arası 435Km. Otobüsün konforu, şöförlerimizin ustalığı ve şu otobüs konserleri olmasa sıkılırdık belki de. Ama Nasıl geçti anlamadık molalarla toplam 6 saatlik yol.

Yolda verilen yemek molalarında satıcı teyzelerle hoş beş etmeyi, alışveriş yapmayi ihmal etmiyoruz. El emeği, hepsi organik bunların. Gel vatandaş gel! (Organizk ceviz yalnız 5€)
Yolda verilen yemek molalarında satıcı teyzelerle hoş beş etmeyi, alışveriş yapmayı ihmal etmiyoruz. El emeği, hepsi organik bunların. Gel vatandaş gel! (Organik ceviz yalnız 5€)
Üsküp Belgrag arası yol haritası
Üsküp Belgrag arası yol haritası

 

BELGRAD (Sırbistan)

Sırbistan sınırından kolayca geçerek yeni bir ülkeye varmış olduk bile. Üstelik en sevdiğimiz VİZESİZ GİDİLEN ÜLKELER listesine Sırbistan‘ı da eklemiş olmanın mutluluğuyla Belgrad’a varıyoruz. Eski Yugoslavyanın başkenti şimdilerde Sırbistan’ın başkenti olmuş. Bu şehrin parkları ver demek yanlış olur belki de. Çünkü resmen parkların bir şehri var. Belgrad öyle yeşil, öyle doğal ve güzel parklar içinde ki daha girer girmez hayran oluyoruz. Belgrad Kalesi şehre nasıl tepeden bakıyor  zarifçe.

Belgrad Kale Kapısı
Belgrad Kale Kapısı

Rehberimiz kale kapısında bilgiler verirken ben yine yaramazlıklar peşindeyim. Ama bu noktadaki ilginç ayrıntıyı kaçırmıyorum elbette. Tüm kale taş olduğu halde devasa kale kapısı ahşap. neden dersiniz? Sebebi müthiş. Savaş sırasında kalenin etrafına içeriden yağlı kütükler atılıyor ve iş zora geldiğinde bu kütükler ateşe veriliyormuş. Böylelikle son savunma kalkanı olarak kale ateşten bir gömlekle sarılmış oluyor. Kale kapısı da bu arada yandığı için kaleye ulaşmak imkansızlaşıyormuş. Çok ilginç değil mi? Belgrad hakkında soracağınız herşey için halen orada yaşayan Sevgili gezgin arkadaşım Güneş Akdoğan’ın bloğuna mutlaka bir göz atın derim

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktayı en iyi kale içindeki parktan görebiliyorsunuz. iki nehir batan güneşin altında öyle ahenkle birleşip kocaman bir ırmak oluşturuyor ki sanki ayrılmanın değil birleşmenin gücünü anlatmak ister gibi sanki insanoğluna.

Tuna ve Savanın birleştiği noktada Kurulmuş Belgrad. Birlikten kuvvet doğar diyor. Daha ne desin?
Tuna ve Savanın birleştiği noktada Kurulmuş Belgrad. Birlikten kuvvet doğar diyor. Daha ne desin?

Belgrad ‘da gezilecek yerler arasında ilk sıra Nikola Tesla Müzesi. ‘Nefretiniz elektriğe dönüşebilseydi tüm dünyayı aydınlatırdı’ diyen Nikola Tesla, Belgrad doğumlu. Şimdilerde kıymeti ancak anlaşılan Tesla’nın yalnız patentini alabildiği 700 icadı var. Elektriğin kablosuz iletilebilmesinden tutun da ampulden radyoya, Ford motorundan, uzay haberleme cihazlarına, başkalarının sahiplendiği belki daha binlerce icad. Hayatı boyunca haksızlıklara uğramış bilim adamına kadir kıymet bilmiş neyse ki Belgradlı’lar. Şehrin tek havaalanının Adı da Nikola Tesla Havaalanı. Türkiye’den oldukça ekonomik uçuşlarla buraya gelivermek mümkün.

 Adalet ağır işitir, ama asla sağır değildir. Kıymeti çok geç anlaşılmış bir bilim Adamı Nikola Tesla. (Ha bir de geç gelen adalet adaletsizliktir derler. Bu da bir bakış açısı tabi)
Adalet ağır işitir, ama asla sağır değildir. Kıymeti çok geç anlaşılmış bir bilim adamı Nikola Tesla. (Ha bir de geç gelen adalet adaletsizliktir derler. Bu da bir bakış açısı tabi)

Belgrad’ta gezilecek yerler arasında bizim İstiklal caddesini andıran Knez Mihajlova caddesini es geçmemek gerek. Her ne kadar şehrin meşhur gece hayatını ve güzeller güzeli kızlarını kısacık zamanda göremesek te, caddenin sonundaki Moskova Oteli’nin muhteşem yaş pastalarını tatmadan şehirden ayrılmadık elbette ki.

Belgrad Moskova Pastanesi. 4 Kişi girdik. Şefim bize en iyi dört pastanı getir dedik. Dördüne de bayıldık. Kişi başı (kahve dahil) 7€ ödedik. Prensesler gibi ağırlanmak ta cabası oldu!
Belgrad Moskova Pastanesi. 4 Kişi girdik. Şefim bize en iyi dört pastanı getir dedik. Dördüne de bayıldık. Kişi başı (kahve dahil) 7€ ödedik. Prensesler gibi ağırlanmak ta cabası oldu!

Geceleme Belgrad’daki otelimizde.Otobüsle Balkan Turu yapıyorsanız en önemli püf noktası neydi? Eğer her gece ayrı bir otelde kalınacaksa doldurmayacaksın o koca bavulu öyle. Her otelde bavul aç , bavul kapa, üst katlara indir, bindir. Sana da yazık. Bu tür gezilerde altın kuralı açıklıyorum: Minimum eşya, maksimum zevk.

Belgrad'ın renkli gece hayatı derken bunu kastetmemişlerdi herhalde :))
Belgrad’ın renkli gece hayatı derken bunu kastetmemişlerdi herhalde :))

Sabah yine 6’da uyandırma verdi rehberimiz. Kulakları çınlasın Tayfun Tabipoğlu söylerdi ya her programın sonunda:

Yol uzun Hava şartları  çetin. Haydi bize eyvallah, ver elini SarayBosna…

Devam Edecek…

Hikayenin en başı için tıklayınız efenim 🙂

Tam aydınlanıcam... gerisini biliyorsunuz zaten;))
Tam aydınlanıcam… gerisini biliyorsunuz zaten;))

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.