“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

OHAL Döneminde Seyahate Çıkmak?

 

. Günlük hayatımızında elbette bir çok şey değişti OHAL’den sonra. Ancak hem iç hem dış turizm işlemeye devam edecek. Önceden planlanmış tatiller, ya da yeni tatil programları yapıyoruz.  Günün şartlarında aşağıdaki maddelere dikkat edersek OHAL’de tatile çıkmak çok da zor değil.

tatil-kahvalti-havuz-kuslar
OHAL’ Döneminde Yurtiçi Seyahate Çıkmak

ohal-seferberlik-yurtici-seyahatyurtdişi-seyaht-pasaport-pegasus

OHAL döneminde Yurtdışı Seyahate Çıkmak 

Geçtiğimiz hafta üst üste gelen haberler sonucu yurtdışı seyahatleri biraz zorlaştırıldı. Hatta kimi kesimlerde tamamen yasaklandı. Bu kapsamda şimdilik rektörler ve tüm akademik personelin, ayrıca her  kademede askeri personelin yurtdışına çıkması tamamen yasak. Kamu personelinin de izinleri kaldırıldı, görev başında olmaları istendi.

1-Yeşil pasaportla seyahat edenler için havaalanlarında extra denetimler yapılıyor. Buna göre aktif görevde olan devlet memurları ve ondan dolayı yeşil pasaporta hak kazanmış tüm yakınları yurtdışına çıkarken bağlı oldukları kurumdan yurtdışına çıkış izinlerini gösteren belge, emekliler ise emeklilik belgesini yanında bulundurmalıdır.  (15 Kasım 2017 tarihinden itibaren bu zorunluluk kalktı)

2-Özel sektör çalışanlarıda kara hava ve deniz sınır çıkışlarında ibraz edilmek üzere ‘SGK bildirim 4A Hizmet dökümü‘  belgesini yanlarında bulundurmalı. Bu belgeyi e-devlet A4 Hizmet Dökümü linkinden e-devlet hesabınıza girerek kolayca alabilirsiniz.

3- Havalimanlarında aksayan uçuşlar ve yoğun güvenlik kontrolleri sebebiyele çok daha kalabalık olabilir. Bu nedenle www.kutubaligi.com size yurtdışı uçuşlarınızda en az  3-4saat önce hazır bulunmanızı tavsiye ediyor.

4- Son dönemde kimi havayolu şirketleri bazı ülkelere uçuşları değiştirmiş veya tamamen iptal etmiş olabilir. Uçuşunuzu mutlaka önceden arayıp teyid edin.

5-Yoğunluk sebebiyele havalimanında  ‘overbooking‘ olmamak için mutlaka önceden check-in yapın. Overbooking uçuşunuza fazla rezervasyon alınması demektir. Uçakta fazla yolcu olması durumunda önceden check-in yapmamış yolculara başka müsait bir uçuş teklif edilebilir. Böyle bir durumda uçuş mesafenize göre 250- 600€ arası tazminat taleb edebilirsiniz unutmayın.

6- Kendi aracınızla yurtdışına çıkıyorsanız  tüm kara sınır kapılarında da yukarıdaki denetimler geçerlidir. Bulgaristan sınır kapısından çıkarken dakika dakika her aşamayı yazdığım ‘Kendi Aracınla Yurtdışına Gitmek‘ yazısına mutlaka göz atın

7- Yurtdışında da olsanız tatilde siyasi ve askeri meseleleri yüksek sesle tartışmaktan, herhangi bir kavga , gösteri ve eyleme girmekten kaçının.

Yaşanan bu üzücü dönem hepimiz çok yıprattı ve yordu. Ancak hayat devam ediyor. Yeni dönemde işimize daha sıkı sarılmak ve  hayata daha pozitif bakmak için hepimizin tatile ihtiyacı olacak.   Benim önerim ister önceden planlanmış ister yeni yapacağınız tatil planlarını imkanlar ölçüsünde ertelemeyin.

tatil-seyahat-martilar-ucus

Yorumlar (14)

 • 37 yaşındayım hiç bir yerde çalışmıyorum para sıkıntım yok sgk dökümü yıllar öncesinden sigorta görünüyor 1 ekime uçuşum var sıkıntı olurmu bordo pasaport sahibiyim annem dul ve yetim aylığı alıyor onun dökümünü almam gereklimi teşekkürler

  • Aslında herhangi bir evrak almanız gerekmez gibi gözüküyor. Ama hangi sınır kapısından çıkış yapacağınız ve o anki memurun hissiyatı ne olur bilinmez. Siz yine de gelirinizi belgeleyen bir iki evrak bulundurun. Ne olur ne olmaz:)

 • merhabalar benim 1.dereceden bir yakınım emniyet personeli ve yaklasık 1 ay önce bu olaylar sebebiyle açığa alındı.eylülde ingilterede okulum baslıyor. ben herhangi biyerde calışmıyorum. havaalanında cıkısta problem yasarmıyım?gecen yılda gereken tarihte gidemediğim için 1 yılım yanmıştı. cok tedirginim 🙁

  • Okula devam ettiğinize dair öğrenim belgeleriniz varsa sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Yine de en yakınınızdaki emniyet müdürlüğüne danışmanızda fayda var. Umarım sorunsuz bir şekilde eğitiminize devam edebilirsiniz

 • özel sektör çalışanıyım bordo pasaportum var. Yurtdışına çıkarken sadece sgk 4a hizmet dökümünü götürmem yeterli olur mu ?

 • Ben de hiçbir yerde çalışmıyorum..Sigortam da yok..Ne evrak göstereceğim? Acaba yakın zamanda yurtdışına çıkan biri var mı? Nasıl oluyor..

  • Bir yerde çalışmıyorsanız ama geçerli vizeniz ve o ülkede kaldığınız sürece hayatınızı devam ettirebileceğinize dail maddi kaynaklarınız varsa pasaportunuzu göstermeniz yeterlidir:)

 • slm ben öretmenim turdan sehat aldım ama ohal sebebi ile çıkamıyorum turda parmı geri vermiyor sigortadanda alamıyorum ne yapmamm lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.