“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Mehter Marşıyla Tunus Gezisi

(Kızgın Çöllerden Serin Akdenize Yasemin Baharı Öncesi )

     Ne tıpatıp benzer ay yıldızlı al bayrağı, ne de Akdeniz -Arap kültürünün bariz karmaşası oldu beni Tunus’a götüren.
Biz gezmeyi çok seviyorduk , Ortadoğunun ve Balkanların ve hatta Afrika kıtasının en yakışıklı mimarı olan yeğenim de Tunus’un en turistik bölgesi olan Sousse’ya havaalanı yapıyordu. Bu seferki gezentilik bahanesi olarak ta bunu bulduk çok şükür ki. Ve işte karşınızda harika bir Tunus gezisi

Tunus çöl

Tunus gerçekten de bayağı karmaşık bir kültür. Akdeniz kıyılarındaki şehirler tam bir akdeniz mutfağı ve kültürü hakim. Hatta dağ taş, uçsuz bucaksız zeytin ağaçlarıyla kaplı.

Tunus zeytin   Tunus

Halbuki ülkenin içlerine, Sahra çölüne gittiğinizde bambaşkaydı. Bayağı Arap Afrikası’nı, develi, hurmalı ilkel kabileli Arap çöllerini görüyorsunuz.

Tunus iguana
Tunus’ta Allah diyen ıguana
Tunus çöl
Tunus’lu çöl sakinleri

Sousse’nın ardından Gladyatör filminin de çevrildiği dev amfitiyatroya sonra da çölden arabamızdaki mehter marşı kasetinin sesini sonuna kadar açıp ‘ Matmata’ denen yeraltında kayalara oyulmuş tuhaf evlerin olduğu ve Star Wars filmini de sahnelerinin çekildiği bölgeye gittik. Kurban bayramıydı. Etler kesilmiş, kurutulmak üzere çamaşır iplerine serilmişti

Tunus

Tunus çöl
Çöl de ipe serilmiş kurban etleri

Douz denilen fakir çöl kasabasında, bahçesinde yerlere kadar sarkan enfes hurma ağaçlarının olduğu, yüzme havuzlu lüx oteli gördüğümde çölde bir vaha bir serap gördüğümü sanmıştım.

Tunus Douz Tunus hurma

Ertesi gün enfes manzaralar eşliğinde koskoca bir tuz gölünün ortasından geçerken tuzun aslında beyaz değil hoş bir pembe olduğunu öğrendim. İşte tam da burada ‘Çöl gülü’ denilen kumun 1-2 metre altında suyun ve çeşitli minerallerin etkisiyle garip şekiller oluşturan kaya parçalarını buldum.

Tunus tuz gölü Tunus çöl gülü

Tunus çöl gülü

Yanıbaşındaki tuz gölünün etkisiyle bu kristalize taşlar ışıl ışıl güneşte rengarenk mücevherler gibi parlıyor. Bir rivayete göre çöle düşen yıldırımların etkisiyle bu şekiller oluşuyor. Yolun devamında ise tüm etrafı çölle kaplı ama ortasında enfes kayaçların, elma ve nar ağaçlarının olduğu gerçek bir vaha keşfettim.(Yazar bu bölümde Sting’ten Desert Rose Adlı parçayı dinlemenizi ısrarla tavsiye eder)

Tunus çöl   Tunus çöl

Tunus

Sonra kuzeye Taa başkent Tunus’a vardığımızda ise (Nedense isim kıtlığı varmış gibi başkentin adını da Tunus koymuşlar.) yine Akdenizli oluverdi birden bu ülke.

Tunus    Tunus

Ülkede en çok kullanılan yabancı dil olarak Fransızca. Biz gittiğimizde ülkede Mc Donalds ve Starbucks dahil hiç bir Amerikan zincirine izin verilmiyordu. (Ki devrimi asıl onların yaptırdığına dair şüphelerim var) Ancak içine nane yaprakları atılmış, kendinden şekerli çayı her gittiğiz yerde çok güzel bir şeymiş gibi ikram etmelerinden illalah ettim. Çay çay olalı böyle eziyet görmemiştir

              Tunus sarı kapı          Tunus testi kebabı

Romalılar, Bizanslar, Araplar , Osmanlılar ve Fransızların işgali altında kalan bu ülkede Medine denen kapalı çarşıda bizde çeşidi 3 para olan el sanatları, kumaşlar bakır ve sedef kakma eserleri bolca görebilirsiniz. Ha bir de Fatima eli. Her yerde . Hatta gaza gelip üzerinde Fatima eli olan bir çok hediyelik obje alıp döneceğiniz garantidir.

Tunus fatima     Tunus
Sousse bizim Antalya iklimine sahip olduğundan oteliniz deniz kıyısında ise enfes beyaz kumlardan serin slara atlamayı, doyumsuz lezzetiyle testi kebaplarının ve Tunus şaraplarının tadına bakmayı unutmayın. Bugünlerde Tunus’a tur yapan pek çok şirket var. Siz bir gidin görün. Yasemin Devriminden sonra neler değiştiğini bana da anlatın olur mu?

Tunus çöl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.