“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
maldivler-tatil-ulasim-balayi

Maldivler’de Ulaşım İpuçları

Harika ama hesaplı bir tatil, Maldivler’de ulaşım sırlarını çözmekten geçiyor. Male’deki Uluslar Arası İbrahim Nasır Havalimanı ülkeye girişteki ilk durağınızdır. İşte asıl dikkatle planlanması gereken şey bundan sonra başlıyor.

Maldivler 1200 adadan oluşan bir ada ülkesi.Türkiye’den Maldivler’e ulaşmak için direkt uçuş dahil pek çok seçenek mevcut. Öncelikle Maldivler’in başkenti Male’ye nasıl ulaşacağım derseniz sizi hemen Maldivler Rehberi yazısına alalım. Çünkü ince detayları bilirseniz bu ülkede çok ucuza olağanüstü tatiller yapmanız işten bile değil

Maldivler otel fiyatları yalnız yıldız sayılarına değil havaalanına uzaklığına göre de değişir. Çünkü uzak adalarda otel fiyatı kadar ulaşım ücreti de ödemeniz gerekebilir. Genellikle çoğu turist kalacağı adaya gitmeden evvel otele ulaşım almak istediğini belirtir. Otel görevlileri sizi alan çıkışında karşılar . Otelin uzaklığına göre özel bot, paylaşımlı bot veya deniz uçağına yönlendirir. Peki ulaşımı otele bırakmak tek seçenek mi? Daha ucuza gezilemez mi? Yeri gelmişken Maldivler’de otel seçmenin püf noktaları için hemen buradaki yazıya göz atmanızı öneririm.

deniz_ucagi-balayi-tatil-maldiv
Maldivler’de ulaşım için deniz uçağı harika bir fikir. Peki ama fiyatı…?

Maldivler’de ulaşım çok mu pahalı?

Maldivlerde tatil denince ilk akla gelen şey  başkente vardıktan sonra deniz uçağı ile kalacağınız adaya ulaşmak. Ancak deniz uçağı çok keyifli bir ulaşım şekli olmasına rağmen hiç de ucuz değil. Biz de tatilimizi planlarken en çok bu seçimde zorlandık. Çünkü uzakta olan oteller daha güzeldi. Fiyatları da yakınlardakilere göre daha makul. Ah bir de kişi başı 500 Dolar’a varan (kimi zaman aşan) deniz uçağı fiyatları olmasa?

Nispeten daha yakın otellere hız tekneleri ile de gidebiliyorsunuz elbette. Bunlarda da iki seçenek var. Ya kalkış saatini umursamayıp tekneyi kendinize özel kiralayacaksınız. Ya da önceden irtibata geçip paylaşımlı bir hız teknesine kayıt olacaksınız.

Yalnız Maafushi’ye değil diğer pek çok adaya bu teknelerle ulaşabilrsiniz. Gitmeden internet üzerinden iletişim kurmak da mümkün.

Biz Maafushi adasına giderken paylaşımlı bir hız teknesi kullandık. (ICom) Uçağımız Male Havaalanına iner inmez alandan çıkmadan soldaki ‘information’ kabinine gittik. Maafushi adası için paylaşımlı tekne istediğimizi söyledik. Hemen genç bir görevli geldi. Kişi başı 25$’a   20 dakikalık keyifli bir yolculukla ilk otelimize gidiverdik. İsterseniz  henüz yola çıkmadan ICom adı verilen paylaşımlı tekneler ile telefon (WhatsApp) ile irtibat kurup güzergahlar ve fiyatlar hakkında bilgi alabilmeniz de mümkün. Keyifli bir yolculuğun ardından limanda işporta tezgahına benzer el arabasıyla otel görevlisi bizi kocaman gülümsemesiyle karşıladı.

Adalarda genellikle bu el arabaları kullanılıyor. Ada halkının güler yüzlü bu cennete daha bir güzellik katıyor elbette.

Maldivler’de Ulaşım İçin Tüm Seçenekler Bu Sitede

Maldivler’deki tüm ülke içi ulaşım seçeneklerini Maldives Transfer Information sitesinden  bulabilirsiniz. Paylaşımlı sürat botu veya deniz uçağı transferinizi kendiniz de organize edebilir hatta  önceden rezervasyon dahi yapabilirsiniz. Yerel adalar arası ‘public ferry’ motorları oldukça ucuz. Hatta havaalanından  Başkent Male’ye 1$ kişi başı maaliyeti var.  Bu sitede ‘public Ferry’ rotalarını bulup kalacağınız otelleri burada ya da buraya yakın resort adalarda seçmeniz mümkün. Halk motorları üzerinde yalnız otel bulunan ‘Resort Ada’lara gitmiyor. Ancak kalacağınız resort adaya yakın bir yerel adaya halk feribotuyla ulaşıp otelinize oradan alınmak istediğiniz bildirirseniz Maldivler’de ulaşımı inanılmaz ucuza getirebilirsiniz

balayi-maldiv-gidis-donus-
Siteden hem uçak, hem halk motorları hem de hızlı botlar için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Halk motorlarında yolculuk bizim Beşiktaş motorları kıvamında 4-5 saat sürebiliyor. Ve sefer saatleri hatta günleri uzak atoller için oldukça seyrek. İyi bir planlama ile Male’den bir atole, bir iki gün konaklayıp ordan başka bir atole çok çok ucuza dolaşmak da mümkün.

maldiv-balayi-ulasim-ferry
Uzak atollere bile 3-5 Dolar gibi cüzzi fiyatlara ulaşmak mümkün. Fakat halk motoru uçağa veya sürat teknesine göre oldukça yavaş kalıyor.

Siteyi incelediğinizde paylaşımlı hız teknelerine de rezervasyon yapılabildiğini göreceksiniz.  70-80 dolara çok uzak atollere hızla ulaşılabiliyor. Hatta oradan uçakla 500$ gidilecek resort adalara 30-40$ ödeyerek geçişiniz bile mümkün. Maldivler’de ne kadar merkezden uzak o kadar daha doğal ve güzel tropik yaşam’ kuralını unutmayın.

Deniz uçağının penceresinden aşağıda gözüken manzara mucize gibi…

Hiç Deniz Uçağına Binemeyecek miyiz?

Maldivler’de ulaşım için sürat botu ve halk feribotu kullanmış  olsanız bile içinizde deniz uçağı deneyimi hevesi kalmış olabilir. Peki bir ikisi saatlik bu keyifli deneyim için 400-500 $ vermek istemiyorsak ne yapacağız? Tatil yapmaya, eğlenmeye gitmiş bünyeleri bu zevkten mahrum bırakmak elbette olmaz.

Maldivler’de  deniz uçağı seferleri yapan 3 değişik firma var. Bunlardan biri olan  Trans Maldivan Airlines süper bir uygulama yapmış. Tarifeli seferlerinde rezervasyonlu yolcu dışında boş kalan koltukları ‘gidiş dönüş 100$’ fiyatıyla tur şeklinde satıyor.

Olay tamamen anlık gelişiyor. Yani siz Trans Maldivan Airlines’in havaalanı çıkış kapısı karşısındaki bankolarına gidiyorsunuz. Onlar seferlerdeki uygunluk durumlarına göre 1-2 hatta kimi zaman 3 adaya uğramalı bir uçuş için size tur bileti hazırlıyorlar. Otellerden yolcuları bırakıp yeni yolcularla tekrar havalanıyorsunuz. Yani adalara inildiğinde limandan ayrılmak yok. Hemen havalanıp yeni bir adaya uçuş ekibiyle birlikte yol alıyorsunuz.

Hepi topu 15 kişilik bu deniz uçaklarıyla bu gökyüzünden birer mavi boncuk gibi gözüken adaların üstünde süzülmek, suya iniş ve kalkış deneyimini pilotlarla birlikte yaşamak çok keyifli. Zaten pilot kabini yolcu kabiniyle aynı yerde. Olay uçak yolculuğundan çok dolmuş seferi tadında gerçekleşiyor. Birbirinden güzel Maldivler anılarınıza bunu da eklemenizi tavsiye ederim.  Harika bir tatil için Maldivler hakkında genel ve ilginç bilgiler içeren  Maldivler Rehberi yazısı çok işinize yarayacaktır. Göz atmayı unutmayın!

Cennete  küçük bir adım atmaya ne dersiniz?

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.