“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Konya’da Bir Kenyalı – Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Kelebekler dünyanın en  büyüleyici canlıları olabilir belki de. Güzellikleri kadar yumurtadan tırtıla, tırtıldan kelebeğe uzanan ilginç de bir yaşam döngüleri var. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi bizlere hem kelebeklerin bu renkli yaşam öykülerini hem de dünyanın öbür ucundan gelen bu zarif canlılarla tanışma şansını sunuyor.  Üstelik doğal ortamlarında etrafımızda neşe içinde uçuşurlarken.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi toplam 7.600 m2 lik açık alanda kurulu. Yani UEFA standartlarında bir futbol sahasının neredeyse bir buçuk katı büyüklüğünde. Bu koskoca alanında 1.600 m2 özel olarak düzenlenmiş kapalı alan var. Dev bir cam sera düşünün. Gökyüzünden bakıldığında dev bir kelebek şeklinde gözüküyor bu sera. İçerideki Kenya ve Filipinler’den gelen 15 nadide kelebek cinsini barındırıyor. Onların yaşamını sürdürebilmesi için 30′ sabit ısıda ve nemde tutulan bu alanda yalnız kelebekler değil Türkiye’de bekli hiç bir yerde göremeyeceğiniz ilginç böcek, kuş ve bitki türleri de sergileniyor.

Bu bahçede stesten uzaklaşıp kendinizi doğanın renkli dansına kolaylıkla kaptırıyorsunuz. Belki de bu günlerde en çok ihtiyacımız olan şey de budur. Kelebekler haftalık partiler halinde pupa ve koza halinde geliyor buraya. Dikkatlice kozadan çıkmaları bekleniyor. Özel hazırlanmış perdelerde kanatlarını kuruyor ve sırası gelen kelebek etrafa neşe saçmaya başlıyor özgürce.

konya-kelebek-bahcesi-kelebekler

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi ‘ne Nasıl Gidilir?

Konya Tropikal kelebek bahçesine ulaşım için bir çok seçenek var:

Otobüsle:  Şehir merkezinden 47 numaralı  belediye otobüsleri ile,

Minibüsle:  Yine Konya şehir merkezinden Fatih-Işıklar minibüsü ile,

Konya Havalimanı’ndan taksi ile 20 dakika içinde,

Konya Tren Garı’ndan taksi ile 20 dakika içinde,

Konya Otogarından taksi ile 10 dakika içinde Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ne ulaşabilirsiniz.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Güncel Giriş Ücreti Ne kadar?

UYARI: Konya Kelebek Bahçesi kısa süreli bir tadilat nedeniyle -geçici bir süre- kapalıdır. Bu nedenle güncel fiyat belirlenememiştir!

Kelebek bahçesi giriş ücretleri hafta içi ve hafta sonu olmak üzere değişebilir. Konya kelebek bahçesi 2022 giriş ücreti aşağıda listelenmiştir:

Hafta içi öğrenci giriş ücreti      : TL

Hafta içi sivil giriş ücreti .          : TL

Hafta sonu öğrenci giriş ücreti  : TL

Hafta sonu sivil giriş ücreti        :TL

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ni birlikte gezelim mi?

Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler

…  Kelebekler genel olarak 2 türe ayrılırlar. Bunlar gündüz kelebeği ve yalnızca geceleri uçan güve kelebeğidir. Gündüz kelebeklerinin henüz kozadan çıkmamış haline ‘pupa’ gece kelebeğininkine ise ‘koza’ denir.
… Gece kelebekleri yani güve kelebeğinin müthiş bir koku alma yeteneği vardır. Erkek güve 5 km uzaktan bir dişi kelebeğin kokusunu rahatlıkla alabilir.
… Kelebekler yiyecekleri ayaklarında bulunan tad alma duyargaları sayesinde anlayabilirler.Üzerine kondukları bir mangonun tadını kabuğundan fark edebilirler.
… Kutuplar hariç dünyanın her yerinde o bölgenin şartlarına göre değişim geçirerek yaşayabilirler.
… Erkek kelebekler güzel kokuludur, dişileriyse  ya  kokusuzdur ya da kötü kokar. Bu kötü koku onları kuşlara yem olmaktan kurtarır. Kelebeklerin bazı türleri uzaklara gidemez, bazıları ise uzun yolculuklara çıkar. Göç eden kelebekler binlerce, milyonlarca gruplar halinde bu göçü gerçekleştirebilir.
… Kelebeklerin kaç gözü vardır dersiniz? 2, 5 ya da 15? Şimdi sıkı durun. Kelebeklerin tek tek parçalardan oluşan bir mozaik şeklinde görebildikleri binlerce gözü vardır. Türlere göre değişim gösterse de kimi kelebeklerin 17.000 adet gözü olduğu bilinmektedir. Tıpkı ekranlardaki piksel sayısını andıran bu gözlerin sayısı arttıkça görüş netliği de artar.

Konya Tropik Kelebek Bahçesi hakkında daha ayrıntılı bilgilere BU Linkten de kolayca ulaşabilirsiniz. Kelebekler hakkında ilginç bilgiler böylece daha uzar gider.  Konya Gezilecek Yerler listesi ise elbette bununla sınırlı değil. Konya Mevlana ve daha bir çok eşsiz değerlere sahip.

Konya’da gezlecek yerler için bu yazıma da bir göz atmalısınız. Konya Mevlana ve Diğer Gezilecek ilginç Yerler İyisi mi siz ne yapın edin bir bahane yaratın ve ilk fırsatta bir diğer adı Konya kelebekler Vadisi de denilen Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ni görme fırsatını yakalayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.