“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Kolay Seyahat İpuçları: Küçük Bavul Hazırlama Sırları

Daha ufak bir bavulla ya da sadece sırt çantasıyla seyahat etmeyi istemez misiniz?  Peki nasıl? İşte küçük ve hafif bir bavul hazırlama işi aslında hiç de zor değil. Biraz rahatlık, bir kaç ufak ipucu sizi büyük bir yükten kurtaracak inanın.

Düşünsenize uçaktan inip valiz bantında endişeyle bakan diğerlerinin yanından bıyık altı bir gülümsemeyle geçip gideceksiniz. Çünkü kaybolma riski taşıyan bir bavulunuz yok. Çünkü zaten hepsi baştan beri yanınızdaydı.  Kolay seyahat ipuçları içinde belki en önemlisi hafif seyahattir. Otele kolayca yerleşmek, özellikle sabit kalmayacağınız (her gün bir şehir) gibi gezilerde ağır bir bavulu sürekli odaya taşıyıp odadan indirmek tam kolay-seyahat-ipuclari-hafif-yolculukbir işkence değil mi?

Üstelik her yolculukta kırılan, ezilen bavullar, kaybolan onlarca bagaj için canınızı sıkma riskine değer mi? Evet değer diyenleri sözün burasında hemen ‘Hasarlı bavullar için yolcu hakları’ yazısına alalım:

Küçük bavul hazırlama sırları:

kolay-seyahat-pratik-bavul-hazırlama-rulo-valiz
Küçük bavul hazırlamak aslında hiç zor değil

# Giysilerinizi rulo yaparak yerleştirin:

Evet kıvırın, yuvarlayın. Puro yapın onları. Güzelce katladıktan sonra rulo halinde sıkı sıkı yan yana dizseniz bile hem buruşmaz hem çok daha az yer kaplar

# İlaç çantası hazırlayın:

Devamlı kullandığınız veya tedbir için yanınıza aldığınız ilaçları bu çantaya kutusuz halde koyun. Adlarını ve ne işe yaradıklarını kesin biliyorsanız tabi.

# Hacimsel boşlukları fark edin:

İşte bavul hazırlama işinin en önemli tüyosu ; Boşluk bırakmamak. ‘Fill the blanks’ Ayakkabıların içine çorap vb ufak şeyleri tıkıştırın.

#En kalın ayakkabınız ayağınızda gitsin:

Spor ayakkabılar ya da çizmeler genellikle bavulda en çok yer kaplayan şeydir. Yola babet veya terlikle devam etmek isteyebilirsiniz ama en azından yola çıkarken onu bavulda değil ayağınızda taşımak bavulunuzda hektar hektar yer açılmasına sebep olur.

#Banyo ürünlerinizi küçültün:

O koskoca şampuan şişesi de ne öyle? Evdeki ürünlerden küçük bir şişeye boşaltıp ‘numune paketler’ hazırlayabilirsiniz. Hatta çok gerekli olmayanları almayın bile. (5 Gün oje sürmeden de hayatta kalınabiliyor)

# Defileye mi? Seyahate mi karar verin:

Her fotoğrafta farklı bir kostümle poz vermek istiyor olabilirsiniz. Ama unutmayın, siz seyahati kendi keyfiniz için yapıyorsunuz. Fotoğraflara bakıp ‘ay hep aynı tişört varmış üstünde’ diyen arkadaşları umursamayın. Onlara sizin kıyafetinize değil arka fonda düzeltmeye çalıştığınız Pizza kulesine odaklanmalarını önerebilirsiniz.

#Elde yıkama diye bir şey vardı hatırlayın:

Önümüz yaz, 5 günlük geziye ya terlersem diye 5 farklı tişört koymanı  alemi yok. Grönland’a gitmiyorsanız akşam iki dakikada yıkayıverin sabaha mis gibi olur. (Otel şampuanları bu iş için var)

#Deniz havlusu yerine peştemal kullanın:

İşte küçük bavul hazırlamanın bir olmazsa olmazı daha: Elveda deniz havlusu, merhaba peştemal. Hem su emer hem çabuk kurur. Rulo yaptığınızda o pofidik deniz havlusunun aksine mikron seviyesinde yer kaplar.

#İlla ütüsüz gezmem, seyahat ütümü nereye koyayım?:

Seyahat çamaşır makinası, seyahat koltuk takımı kadar saçma bir buluş bu. Otelde ütü yapmak kadar kolay bir şey yok. Küveti sıcak suyla doldur. Giysileri askıyla üstüne as, banyoyu yarım saat kapalı tut. Ütülemek istediğin bütün giysiler tiril tiril olmuş bile. ( Bu yöntemi evde de mi yapsak?)

#Birbirine kombin edilecek giysiler seçin:

Az eşya taşımak isterim ama şıklığımdan  ödün veremem diyorsanız işte size bir pratik bilgi daha:  Her seyahat için bir renk belirleyin. Bu tonlarda değiştirip kullanacağınız uyumlu giysiler seçin. ya da ufak aksesuarlarla tamamlayıp değiştirin. (Siyah bir fular, gündüz saç bantı, öğlen fular, gece de bir elbise kemeri olabilir mesela)

#Paylaşmaktan çekinmeyin:

Hafif  bavul hazırlama sırları sizi aynı zamanda paylaşımcı da yapar. Eşinizin kazağını , ya da kızınızın şortunu ara sıra paylaşabilirsiniz seyahatin bazı günlerinde. Çok dikkatli gözler dışında kimse farketmeyecektir (Evet o beyaz kazağı ailecek giyiyoruz biz)

# Tek ve kalın bir kazak yerine üst üste giyilebilen birkaç ince kazak tercih edin. Permütasyon şansınızı yükseltin.(Bknz: Ortaokul 2. sınıf matematik , üçlü permutasyon yapmak)

#Kendinize karşı dürüst olun: Bunca zamandır bavulunuzda hiç dokunulmadan geri gelen eşyaları taşımaktan bıkmadınız mı? Bavulunuzun %100’ünü kullanmış bir şekilde dönmenin keyfini tatmak istemez misiniz. Bütün bunlara rağmen  ihtiyacınız olan ama yanınıza almadığınız her neyse gittiğiniz yerden de satın alabilirsiniz. Eğer çöl safariye, ya da kutuplara gitmiyorsanız orada alıp kullandığınız bir şey dönüşte en güzel hatıralık olacak sizin için unutmayın;)

Peki sizin Kolay Seyahat ya da pratik ve hafif bavul hazırlama konusunda önerileriniz neler?

Yorumlar (4)

    • Önceleri hep öyle oluyor. Ta ki biri size yok canıım ne gerek var diyene kadar:) Yazıyı paylaşırsanız daha çok kişinin yükünü hafifletebiliriz?

  • Merhaba pınar hanım, ütü seçeneğini görünce gözlerim parladı, :)) Heh dedim, “de” 5. Yılım, sayısız otelim, ben hiç küveti olan bi otel de kalmadım ki, fakir hisset, çok üzüldüm kendime ?? çok güzel di yazı, emeğine sağlık, hoşça kal, çok gez sen 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.