“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
schengen vizesi

Hangi ülkeden vatandaşlık almak kaç para? Değişiklikler-Son Güncellemeler

Dünyanın pek çok ülkesinden yatırım veya gayrimenkul alarak ikinci vatandaşlık almak mümkün. Üstelik hemen hepsinde çifte pasaport  yani hem Türk, hem de ikinci bir pasaport sahibi olabiliyorsunuz. Başka bir ülkeden vatandaşlık almak, Avrupa veya Amerika’da daha rahat eğitim ve seyahat imkanlarına sahip olmak demek. Üstelik ülke bütçelerine de büyük katkı sağladığından  vatandaşlık veren ülkeler arasında bu konuda rekabet hızla artıyor.

Amerika’dan vatandaşlık almak kaç Dolar?

ABD vatandaşı olmak için bir kaç yol var. Bunlardan biri de yatırım karşılığı vatandaşlık almak. EB-5 vizesi adı verilen bu yöntemle hükümetin onay verdiği bölgelerdeki yatırım programlarına 500 Bin $ yabancı sermaye getiren kişi ve ailelerine Amerika’da daimi oturum ve çalışma hakkı veren Green Cart (Yeşil kart) veriliyor.

Böylelikle 5-7 yıl sonra  Amerikan vatandaşı olmak mümkün. Özellikle Çinli yatırımcılar tarafından çok ilgi gören bu miktarının 800 Bin Dolar‘a ‘a yükseltilmesi kararı alınmış. Fakat ülkeler arası rekabetin çok artması sonucu kongre bu kararı bir kaç kez erteliyor. Son olarak geçtiğimiz hafta  Amerikan kongresinin verdiği kararla EB-5 yatırımcı vizesi uygulamasını  30 Eylül 2018 tarihine kadar uzattı.

Yatırım yoluyla Avrupa vatandaşlığı nasıl alınır?

Avrupa ülkelerinin hemen hepsinde yatırım veya emlak alımı karşılığında oturma izni ve vatandaşlık alma süre ve bedelleri değişiyor. Çoğu Avrupa ülkesinden vatandaşlık almak aynı zamanda Shengen Ülkesi Vatandaşlığı demek. Bu da sürekli oturmasanız da tüm Avrupa’da sınırsız seyahat edebilmek demek. Ancak avantajlarının yanında  vatandaşı olduğunuz ülkeye de vergi verme ve diğer yasal zorunluluklarını yerine getirme mecburiyeti de unutmamalı. Süre ve şartlar değişse de bir kaç Avrupa Ülkesinden yatırım karşılığı Shengen Pasaportu alma ücretleri şöyle:

Letonya Vatandaşlığı:

 Büyük şehirlerden en az 143 bin Euro, kırsal kesimden en az 71 bin 500 Euro değerinde ev satın almak Letonya’dan vatandaşlık almak için yeterli miktar

Almanya Vatandaşlığı:

Alman pasaportu almak için gerekli olan minimum yatırım miktarı 250 bin Euro olarak belirlenirken, bu tutarın Alman vatandaşlarına istihdam yaratması gerekiyor.

Portekiz Vatandaşlığı:

Portekiz’de 500 Bin Euro‘luk gayrimenkul alana ikamet hakkı, 1 Milyon Euro yatırım yapana ise vatandaşlık veriliyor.

Bulgaristan Vatandaşlığı:

Bulgaristan’da en az bir yıl daimi oturumu olan ve 1 milyon Leva (1,2 Milyon Dolar) ve üzerinde yatırım gerçekleştirilen yabancılara vatandaşlık veriliyor.

Avusturya Vatandaşlığı:

Avusturya’da 6-10 Milyon Euro‘luk riskli sermaye yatırımı gerekiyor. Ya da ülkedeki çeşitli vakıflara 2 Milyon Euro’luk bağışlar karşılığında da vatandaşlık hakkı veriliyor.

İspanya Vatandaşlığı:

 İspanya’da 500 Bin Euro değerinde konut alan yabancılar oturma izni 10 yıl sonra da vatandaşlık alma hakkı kazanabiliyor.

Malta Vatandaşlığı :

Malta’dan vatandaşlık almak için 650 Bin Euro hükümete hibe yapmak gerekli.  Alternatif olarak en az 350 Bin Euro değerinde konut almak veya yıllık kira bedeli 16 Bin Euro olan bir konutu  5 yıllığına  kiralama karşılığında paralı vatandaşlık veriyor.

Bu arada Türk vatandaşları için hızlı ve uzun süreli Shengen vizesi almak için bu ipuçları çok işinize yarayacaktır:

https://www.kutubaligi.com/hizli-ve-uzun-vize-nasil-alinir/

Türk vatandaşlığı almak kaç lira?

Geçtiğimiz yıl uygulamaya giren edilen kanuna göre  Türk vatandaşlığı almak isteyen yabancılar 2 milyon $ yatırım, ya da 1 milyon Dolar’lık emlak satın alan ve üç yıl aldığı taşınmaz malı satmayacağını garanti etmek  Türk vatandaşlığı almak için yeterliydi.

Ancak Türkiye’ye daha fazla yabancı yatırımcı çekmek, konut satışının hızlanması amacıyla yapılan değişiklik uyarınca yatırımcıların Türk vatandaşlığını kazanabilmek için karşılamak zorunda olduğu en az sabit sermaye yatırımı 2 milyon $’dan 500,000 dolara düşürüldü.

Tapu kayıtlarına üç yıl satılmama şerhi koyularak Türkiye‘de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen 1 milyon $’dan 250,000 dolara, belirli miktar mevduatı üç yıl süreyle Türk bankalarında tutma şartı veya devlet borçlanma araçlarının alımı suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı 3 milyon dolardan 500,000 dolara indirildi.

Üstelik halen bir Türk Pasaportunuz varsa ikincisini de hemen alabileceğinizi biliyor musunuz? Konunun ayrıntıları için hemen bu yazıya göz atmalısınız.

Az Bilinen Bir Fırsat – Çifte Pasaport Nasıl Alınır?

 Peki Uruguay Vatandaşı olmak için ne gerekiyor?

Son günlerde oldukça sık gündemde olan bir diğer konu ise Uruguay vatandaşı olmak. Güney Amerika’nın sıcacık iklimi, sıcak ve neşeli insanları bembeyaz kumsallarıyla en güzel ülkelerinden biri olan Uruguay vatandaşlığı almak hiç de zor değil. Zira Türkler’den vize bile istemeyen bu ülkeye elinizi kolunuzu sallayarak rahatça girebiliyorsunuz.

Vatandaşlık almak için ise herhangi bir yatırım miktarı dahi istemiyor. Göçmenlik merkezine pasaport ve 2 fotoğrafla başvurup 60$ harç ücreti yatırmanız yeterli. Hemen oturma izni  almak için bulaşıcı hastalığınız olmaması ve aylık 1200 dolar maaşınız olması yetiyor. 3 yıllık ikamet sonunda Uruguay’dan vatandaşlık almak mümkün.

Renkli eğlence hayatı, ülkede gelir eşitsizliğinin çok az olması, düşük benzin fiyatları, ücretsiz sağlık ve eğitim hizmetleri , dünyanın en leziz etlerinin Uruguay’da yetişmesi de Uruguay vatandaşlığının güzelliklerinden.

Yorumlar (5)

  • Lütfen yazınızı güncel bilgilerden oluşturunuz. Copy/past yazılar hata yapmanıza sebep olur. Özellikle İspanya, ki bir kaç yıl önce 160,000€ – 500,000€’ya çıkarıldı. Malta ise, sadece 650,000€ değil yanında diğer işlemlerle beraber 1,000,000€’yu bulan bir rakamla kabul ediyor. Hele ki Uruguay için “180 TL harç”, euro’nun 5 tl, doların 4 tl olduğu bir dönem için, gözünüzden kaçan bir ayrıntı olmalı.

    • Aslında hiç de copy-past yapmamıştım. Ülke konsolosluklarından tek tek girip derledim bilgileri. Ama Euro Dolar güncellemelerine yetişmek imkansız tabi. Malta Konsolosluğunun kendi sitesinden verilen rakamlar böyle. Konsolosluk kendi bilgilerini güncellememiş olabilir tabi.(http://www.maltakonsoloslugu.com/).
      Uyarınız için teşekkürler.

  • Uruguayla ilgili birkac duzeltme: benzin ucuz degil, hatta dunyanin en pahali ulkelerinden biri. Su anda benzin yaklasik 1.8 usd. Vatandaslik icin 3 yil ikamet yeterli degil baska sartlar da var. Evli olmayanlar icin 3 degil 5 yil gerekiyor. Aylik 1200 usd maas bilgisi de dogru degil, yasadigin sartlara gore degisen beklentiler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.